Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το βιβλίο "Η τελευταία μαύρη γάτα" τι λέτε?

Σε μερικές μέρες τελειώνω το "Οι Πύλες της Φωτιάς" (Στίβεν Πρέσφιλντ) και μιας και πήρα φόρα λέω να γίνω "βιβλιοφάγος". Για τις πύλες της φωτιάς έχω να πω ότι είναι φοβερό βιβλίο. Λίγες σελίδες πιο πίσω στο θέμα αυτό κάποιος το είχε προτείνει, είδα και τις πολύ καλές κριτικές του και έτσι το αγόρασα. Πραγματικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Τι να λέμε τώρα... Τριβιζάς, εγγύηση. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να λέμε τώρα... Τριβιζάς, εγγύηση. :)

 

:p Με κάλυψες. :happy:

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδας και υπόλοιπου πλανήτη θες να πεις...

 

Paperback βιβλία συνήθως έχουν 6-7 ευρώ αν τα παραγγείλεις από ίντερνετ

ενώ η ελληνική τιμή τους είναι ακριβώς χ4. Ντροπή.

 

Αγόρασα προχτές από το Public όλη την τριλογία The Hunger Games

με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα μόνο τον πρώτο τόμο στα ελληνικά.

 

Τι να πει κανείς, μας έχουν για πολύ κορόιδα.

Και διαβάζεις και σχόλια από Αμερικάνους και υπόλοιπους Ευρωπαίους στο amazon ότι "για paperback έκδοση είναι υπερβολική η τιμή των 8$", και εμάς εδώ μας ζητάνε 24 ευρώ για ένα βιβλίο.

 

Πράγματι,τα βιβλία εδώ στην Ελλάδα είναι πανάκριβα.Τόσο που αιθάνομαι πως μας ληστεύουν.

 

Ωστόσο την 21/1 ξεκίνησε η έκθεση στην Κλαυθμώνος.Πολλά υποσχόμενη αφού-όπως λένε-θα πωλούνται όλα στο 30% της κανονικής τους τιμής.Θέλω να πάω μα είμαι επαρχία,θα περιμένω εντυπώσεις.

Ας γράψει όποιος πήγε τι τιμές βρήκε και σε ποιούς τίτλους να δούμε αν πραγματικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για το βιβλίο "Η τελευταία μαύρη γάτα" τι λέτε?

 

Τι να λέμε τώρα... Τριβιζάς, εγγύηση. :)

 

Θα συμφωνησω με τον Βεκο.Ειναι απο τα βιβλια που τα εχω διαβασει και 2η φορα(πριν αρκετα χρονια βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Όταν "άνοιξα" το συγκεκριμένο thread τον Ιανουάριο του 2004 (ως "fatsoni" ... :ooch:) δεν φανταζόμουν ότι 11 χρόνια αργότερα θα ήταν ένα από τα δημοφιλέστερα threads σε αυτήν τη γωνία του vortal. :happy:

 

Προτείνω το εξής βιβλίο:

 

Τίτλος: The Company

Συγγραφέας: Robert Littell

 

Εγώ το είχα προμηθευτεί σε paperback μέσω ενός γνωστού βιβλιοπωλείου στο Χαλάνδρι, θέτοντας παραγγελία (και μου το είχαν φέρει από το εξωτερικό).

Το είχα προτιμήσει (έναντι της διαδικασίας ηλεκτρονικής αγοράς, την οποία εξακολουθώ να αντιμετωπίζω πολύ επιφυλακτικά..."βίτσιο" και φοβία :O).

 

Έτσι το πιό πιθανό είναι ότι είτε θα το προμηθευτείτε με παρεμφερή τρόπο, είτε θα το αγοράσετε μέσω διαδικτύου, είτε σε κάποιο ταξίδι σας στο εξωτερικό.

 

off topic: επιδιώξτε να παρακολουθήσετε και την τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου.

Προσωπικώς, μου άρεσε πολύ. Έχει πολύ καλό cast. Μου την έφερε φίλος από το εξωτερικό, κατά παραγγελία μου (original / χωρίς υπότιτλους, ούτε καν Αγγλικούς).

 

Να είμαστε όλοι καλά.

Γιώργος / miaow. :)

Edited by miaow

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Ο δρόμος του φεγγαριού" του Όμηρου Αβρααμίδη και ομολογώ ότι ήταν ένα βιβλίο που σε τραβούσε και σε πολλές περιπτώσεις συμπάσχεις με τον πρωταγωνιστή και σε συγκινεί μέχρι δακρύων. Κάπως σύντομο δυστυχώς και με τραγικό τέλος-που συνδέεται την αρχή της ιστορίας- αλλά τουλάχιστον καθόλου βαρετό.

Θα ήθελα να πάρω ακόμα ένα βιβλίο και θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η τριλογία του Μέγα Αλέξανδρου του Μάσιμο Μανφρέντι ή οποιοδήποτε άλλο βιβλίο του συγγραφέα αυτού. Λατρεύω τέτοιες ιστορίες. =D

 

Edit:

Θα πάω σίγουρα για βιβλίο του Μασιμο... Θα ήθελα απόψεις με ποιό βιβλίο του Μασιμο θα ήταν καλό να ξεκινήσω.

Ευχαριστώ

Edited by Loukas_94
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα μυθιστορήματα μυστηρίου ανήκουν σε ένα απαιτητικό είδος, καθώς όλη η απόλαυση της ανάγνωσης πηγάζει από το σασπένς και τις συνεχείς ανατροπές και όχι από την ανάπτυξη των χαρακτήρων.

Στην σκιά του ανέμου υπάρχει και ανάπτυξη.

 

Έτσι η χαρά μου,πετυχαίνοντας μια πνευματική λιχουδιά,είναι μεγάλη που σχεδόν ξέχασα το υποτονικό άρωμα του ονείρου που τελείωσα με αρκετά ζόρια πριν λίγες μέρες.

 

Αντίθετα με τους πολυάριθμους οπαδούς του Ρόμπινς εγώ δεν μπόρεσα να βρω κανένα (μα κανένα σας λεω)ενδιαφέρον στην Πρισίλα,μια σερβιτόρα επίδοξη αρωματοποιός και με λανθάνουσες λεσβιακές κατατομές.Δεν μπόρεσα να καταπιώ τους άνοστους λεφέβρ ούτε την παγερή μαντάμ Ντεβαλιέ (ή κάπως έτσι).Συνέπεια όλων αυτών ήταν να κουραστώ μέχρι χασμουρητού κατά την παράλληλη αφήγηση Σιάτλ-Νέα Ορλεάνη-Παρίσι,ένα άχρηστο οδοιπορικό χωρίς ουσία,χωρίς εξέλιξη...Έμεινε ο φουκαράς ο Αλομπάρ μόνος και έρημος να σώσει την παρτίδα αλλά ένας κούκος...τέλος το ότι οι πρωταγωνιστές ήταν όλοι λιγούρηδες για σεξ δεν νομίζω ότι πρόσθεσε κάτι στην υπόθεση,μάλλον την εκφύλισε ολότελα.(Αν ο Ρόμπινς βγάζει την σεξουαλική του στέρηση και στα άλλα του βιβλία,δεν θα πάρω ευχαριστώ)

 

 

Ο Ζαφόν πάντως μέχρι τώρα έχει πετύχει να φτάσει και να πατήσει 2 διακόπτες -δυσθεώρητους σε μένα ειν' η αλήθεια-αυτόν της αδρεναλίνης και τον άλλον,εκείνων των ξεχασμένων συναισθημάτων στη ναφθαλίνη των αναμνήσεων των παιδικών μας χρόνων.

Από την αρχή,χωρίς να πελαγοδρομεί και να περιτολογεί,δείχνει το σφρίγος του.Είμαι πεπεισμένος πως δεν θα με απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "η σκιά του ανέμου".

Πρόκειται για τα βιβλία που,όταν τα ολοκληρώνω,με κάνουν να αναρωτιέμαι:

"Και τώρα τι;

Θα ευτυχήσω να βρω και να διαβάσω κάτι σαν αυτό;ή θα μπλέξω σε ατραπούς ακατάσχετης φλυαρίας,ανούσιας εξιστόρησης αδιάφορων γεγονότων,υπνηλίας από ακατάσχετες αγιογραφίες ασχέτων μη καν κομπάρσων;

Θα σταθώ τυχερός να συναντήσω πάλι ένα βιβλίο που θα με συνεπάρει,που θα με ξανακάνει να νιώσω ότι βρίσκομαι στο ένα μέτρο από τα συμβάντα που εξιστορεί;

ή θα οργιστώ με αυθαίρετα φλας μπακ και με δύσκολες ορολογίες πανεπιστημιακών συγγραμάτων;"

 

Τι να πω γι'αυτό το μυθιστόρημα;Θα είναι λίγο.

Και τι δεν έχει μέσα.Έννοιες,συναισθήματα,ατάκες,ιδεολογικά και πολιτιστικά στοιχεία(όχι αυτά τα βαρετά των σχολικών βιβλίων),μυστήριο,ερωτισμό-ερωτισμό δωσμένο νοσταλγικά,με λυρισμό & ρομαντισμό,όχι με χυδαιότητα,βωμολοχίες,προστυχιά και λιγούρα για σεξ μα με τρυφερότητα & ευαισθησία,καλαίσθητο και εύθραυστο-αγωνία σταδιακά αυξανόμενη μα και με ξαφνικές κοτρώνες ξαφνιάσματος πόυ σε πάει από την αγωνία στον φόβο...

 

 

Για όσους έτυχε να δουν τη μίνι σειρά "Βόρειοι και Νότιοι",αυτό το βιβλίο είναι ένα έπος ανάλογο της σειράς εκείνης με κάποια πρόσθετα.Τα παραθέτω:

1.Το βιβλίο είναι πιο συμπυκνωμένο με αποτέλεσμα η δύναμη κρούσης να είναι μεγαλύτερη.Χτυπάει τα εγκεφαλικά κύταρα πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά.Δεν υπάρχει καμμία κοιλιά στο βιβλίο,η όποια ηρεμία είναι φαινομενική,παροδική και ποτέ δεν ξεφεύγει από την ουσία(Ας μη γίνω κακεντρεχής με τις πρόσφατες τραυματικές αναγνωστικές μου εμπειρίες που κάποιοι συγγραφείς μας πάνε Αθήνα-Πάτρα μέσω Καλαμάτας,άλλωστε σας είναι λίγο πολύ γνωστές αφού τις έχω αναπτύξει.Εδώ δεν υπάρχει καμμία φυγόκεντρος δύναμη).

2.Στα παραπάνω προστίθεται το πασπάλισμα του μυστηρίου και της αγωνίας.Δεν είναι μόνο έπος,ο χρόνος κυλάει σε όχι και τόσο χαραγμένες ατραπούς...υπάρχουν απορίες,ερωτήματα,σοκαριστικές αποκαλύψεις,σκοτεινά σημεία.

3.Παρά τη..."θολούρα" που είναι απαραίτητη σε ένα έργο μυστηρίου(μιάμ,σλουρπ )αυτή είναι αριστοτεχνικά καλιμπραρισμένη και στιλβωμένη με πρωταγωνιστές υπεράνω υποψίας.Που σημαίνει ξεχάστε τους ντετέκτιβς,τους υπερήρωες,τους επιθεωρητές και τους λογής λογής επαγγελματίες,δαιμόνιους στον τομέα τους που δεν τους πέφτει καρφίτσα.Εδώ κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο,κανείς δεν φέρνει εξάρες,αντίθετα,ο καθείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει.Και μαζί με αυτόν και ο ευτυχής αναγνώστης-θεατής-μάρτυρας.

4.Δεν χρειάζεται το τρικ του ατέλειωτου & πολυδιαφημισμένου οδοιπορικού αυτό που συναντάμε σε συνήθως υπερτιμημένα βιβλία πχ Ναίτες,Ατλαντίδες κλπ.Η υπόθεση διαδραματίζεται στη Βαρκελώνη,σε λίγα τετράγωνα.Οι κάποιες αναφορές σε μια άλλη πόλη δεν βγάζουν τον αναγνώστη από τη συμπυκνωμένη,συμπιεσμένη,συσπειρωμένη κατάσταση(=Στην ουσία με τα μούτρα και μόνο στην ουσία).

5.Το καλύτερο για το τέλος.'Εχει το εύρημα "βιβλίο μέσα στο βιβλίο"!!!

Για όσους καταλαβαίνουν,έχει καλώς.Πιάσανε το τι σημαίνει αυτό.

Για τους άλλους να πω ότι είναι κάτι σαν να βλέπεις καθρέφτη μέσα σε καθρέφτη.

Αυτό σε στέλνει αν δεν σε κρατάει κάποιος από το χέρι.Μη φοβάστε,ο Zafon(Θαφόν ελληνιστί) είναι πάντα εκεί μαζί μας.Είναι φίλος του αναγνώστη,δεν τον παιδεύει.

Αφεθείτε.

 

Τέλος.

Αν και όταν διαβάσει κάποιος το βιβλίο(δεν αποτελεί προτροπή αυτό,δεν θα κουραστώ να το ξαναγράψω πάλι και πάλι) και βρεί μισό επιχείρημα ότι δεν του άρεσε,θα είναι ευχαρίστησή μου να μας το γνωστοποιήσει σε αυτό το χώρο.

 

ΥΓ. Μέχρι χτες νόμιζα ότι δεν υπήρχε άλλο βιβλίο του στα Ελληνικά.Ευτυχώς διαψεύστηκα ευχάριστα με "Το παιχνίδι του αγγέλου"

. Περιττό να πω ότι θα το χτυπήσω αλύπητα.

Επίσης κακώς νόμιζα ότι δεν είναι αναγνωρισμένος συγγραφέας:

"Το 2001 εκδόθηκε το πρώτο του μυθιστόρημα για ενήλικους, Η ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ, το οποίο πολύ σύντομα εξελίχθηκε σε διεθνές λογοτεχνικό φαινόμενο και θεωρείται, έπειτα από τον Δον Κιχώτη, ως το πιο πετυχημένο μυθιστόρημα στην εκδοτική ιστορία της Ισπανίας. Τα έργα του έχουν μεταφραστεί σε περισσότερες από 40 γλώσσες, έχουν τιμηθεί με πολυάριθμα βραβεία και έχουν πουλήσει περισσότερα από 15 εκατομμύρια αντίτυπα στις πέντε ηπείρους".

 

http://www.greekbook...h-thafon.person

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλο βιβλιο που διαβασα φετος και προτεινω ανεπιφυλακτα ειναι τα

Ληξιπρόθεσμα δάνεια του Πετρου Μαρκαρη

Αποτελει το πρωτο μερος τριλογιας και ειναι ακρως επικαιρο για την σημερινη οικονομικη κατασταση των Ελληνων και τα βαθια αιτια της.

Το βιβλιο αρχιζει με τον γνωστο ηρωα του Μαρκαρη,τον Αστυνομο Χαριτη και συνεχιζει με

εναν δολοφονο που σκοτωνει τραπεζικους και ανθρωπους του χρηματος και την Αθήνα που γεμίζει με αφίσες που προτρέπουν όσους χρωστάνε στις τράπεζες να μην πληρώνουν τις δόσεις των δανείων τους και των πιστωτικών τους καρτών.

-
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν τα Twilightοβίβλια ή κανονικά βιβλία, γραμμένα από ανθρώπους με ταλέντο;;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν τα Twilightοβίβλια ή κανονικά βιβλία, γραμμένα από ανθρώπους με ταλέντο;;;;

 

Σεμνάααα. :p

 

Πάντως ως ερώτημα είναι εύλογο. Βιβλίο με βρυκόλακες είναι και το Twilight, βιβλίο με βρυκόλακες είναι και το Dracula ή το Salem's Lot...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο τύπου Public, θα βρεις ένα σωρό, θες δεν θες.

Πλέον έχουν ολόκληρο section που ονομάζεται "Vampires" και είναι γεμάτο

με teen fiction τύπου Twilight.

 

Έψαχνα να βρω καμιά νουβέλα στα αγγλικά να περνάει η ώρα και 4 στα 5 που κοιτούσα ήταν με vampires/werewolves και ερωτικά τρίγωνα.

 

Έκανε μεγάλη ζημιά αυτό το Twilight...

 

On a separate note, η κοπέλα που δουλεύει στο συγκεκριμένο τμήμα στο Public Θεσσαλονίκης, εκτός του ότι είναι εξυπηρετικότατη, είναι και γλυκύτατη. :O

Link to comment
Share on other sites

Σεμνάααα. :p

 

Πάντως ως ερώτημα είναι εύλογο. Βιβλίο με βρυκόλακες είναι και το Twilight, βιβλίο με βρυκόλακες είναι και το Dracula ή το Salem's Lot...

 

Aφού με ξέρεις ρε VeCo.

Τις μεγάλες μου συμπάθειες και τις μεγάλες μου αντιπάθειες, δε μπορώ να τις κρύψω με τίποτα :p

Άσε που δε νομίζω πως έγραψα και κάτι υποκειμενικό - δεν είναι γενικά αποδεκτό ότι τα Twilightoβίβλια είναι κακογραμμένα;; :p

 

(άσχετο, αλλά για κάποιο λόγο και εγώ το Salem's Lot σκέφτηκα - και δεν είναι καν το αγαπημένο μου βιβλίο από King).

 

Στο θέμα μας τώρα:

 

mouse, αν ψάχνεις κάτι εύπεπτο και πιο κοντά στο Twilight μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής δύο που έχουν μεταφερθεί σε τηλεοπτικές σειρές

 

1) Τα Βαμπίρ του Νότου/True Blood - έχει μεταφερθεί σε μία από τις πιο πετυχημένες σειρές των τελευταίων ετών. Έχει να κάνει με την Σούκι Στάκχαουζ, μια γκαρσόνα σε μια φανταστική πόλη της Νέας Ορλεάνης, που έχει τηλεπαθητικές ικανότητες, ζει σε έναν κόσμο όπου τα βαμπίρ έχουν παραδεχτεί δημόσια την ύπαρξή τους χάρη στη δημιουργία συνθετικού αίματος που τους επιτρέπει να τρέφονται χωρίς να χρειάζεται να σκοτώνουν ανθρώπους και τη σχέση της με τον Bill, το πρώτο βαμπίρ που εμφανίζεται στην περιοχή, μετά την προαναφερθείσα αποκάλυψη. Γενικά σα σειρά είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά σα βιβλία με απογοήτευσαν πλήρως. Είναι σαν άρλεκιν με βαμπίρ. Αλλά αν θέλεις κάτι σε στυλ Twilight, καλύτερα αυτό.

 

2) Vampire Diaries - Το Ξύπνημα: και αυτό έχει μεταφερθεί σε τηλεοπτική σειρά (Vampire Diaries) και όπως το Twilight, έχει να κάνει με ένα ερωτικό τρίγωνο ανάμεσα σε μια θνητή κοπέλα και δύο vampires. Δεν το έχω διαβάσει - ούτε και πρόκειται - αλλά απ'ότι έχω ακούσει θεωρείται λίγο καλύτερο των Twilight.

 

 

Τώρα αν ψάχνεις "σοβαρά" βιβλία με βαμπίρ, εννοείται πως θα πρέπει να διαβάσεις τα βιβλία της Anne Rice, που θεωρείται μάστερ στο είδος, όπως τα Συνέντευξη με Έναν Βρυκόλακα, Το Βαμπίρ Λεστάτ, Η Βασίλισσα των Καταραμένων κ.α.

 

Επίσης πολύ καλό βιβλίο είναι φυσικά το Ο Πύργος των Καρπαθίων του Ιουλίου Βερν.

 

Όπως ανέφερε και ο VeCo, αν έχεις διαβάσει καθόλου Stephen King και σου αρέσει το στυλ του, το Σαλεμς Λοτ είναι μια από καλές στιγμές του και από τις λίγες - ίσως και η μοναδική, αν θυμάμαι καλά - επαφές του με τον κόσμο των vampires.

 

Βέβαια αν έδινες περισσότερες πληροφορίες θα μας βοηθούσες να σε βοηθήσουμε. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλύτερο «πάντρεμα» μεταξύ των Twilight και του original Dracula είναι τα βιβλία της Anne Rice. Αν και όλα όσα αναφέρεις είναι πολύ καλές επιλογές, +1 από μένα για αυτά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

XPERIA_X10 υπενθυμίζω ότι με βάση τους κανόνες που ισχύουν στο Chat & Fun, μηνύματα τέτοιας μορφής δεν προτιμούνται. Εάν θέλετε όντως να προτείνετε κάποιο βιβλίο (και όχι να ποστάρετε απλά και μόνον για να ποστάρετε), καλό θα ήταν να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για τους πιθανούς αναγνώστες.

 

Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω σε όλους όσους άρεσε η ταινία "V for Vendetta" να διαβάσουν κάποια στιγμή και το graphic novel του Alan Moore στο οποίο βασίστηκε.

Πραγματικά η υπόθεση, οι χαρακτήρες και η εξέλιξη είναι αρκετά διαφορετικά απ'ότι στην ταινία και (κατά την άποψή μου) πολύ πιο ενδιαφέροντα - ακόμα και αν θεωρώ πως η ταινία είναι έτσι κι αλλιώς εξαιρετική.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όποιο βιβλίο γίνεται ταινία , έχει αρκετές μεγάλες διαφορές , όπως πχ Ο Άρχοντας των δκτυλιδιών (3 μέρη) , Κώδικας Ντα Βίντσι , Οι πεφωτισμένοι κλπ .
Link to comment
Share on other sites

Όποιο βιβλίο γίνεται ταινία , έχει αρκετές μεγάλες διαφορές , όπως πχ Ο Άρχοντας των δκτυλιδιών (3 μέρη) , Κώδικας Ντα Βίντσι , Οι πεφωτισμένοι κλπ .

 

Mε τα δύο τελευταία δε θα ασχοληθώ για...ευνόητους λόγους :rolleyes:

 

Ο Άρχοντας όμως είναι και απόλυτα λογικό να είχε "περικοπές" γιατί μιλάμε για τρία τεράστια βιβλία.

 

Τo V όμως ήταν μια σειρά graphic novel που δεν ήταν τεράστια σε έκταση και θα μπορούσε (θεωρητικά) να είχαν συμπεριληφθεί όλοι οι χαρακτήρες του graphic novel στην ταινία αλλά και να είχαν παρουσιαστεί οι ιστορίες όπως γράφτηκαν αρχικά.

 

Μην παρεξηγηθώ - η ταινία V for Vendetta ήταν εξαιρετική.

Απλά...εννοείται πως το Hollywood δε μπορούσε να μην αφαιρέσει τους πιο δεύτερους χαρακτήρες, να αλλάξει τη συμπεριφορά κάποιων άλλων και (φυσικά!) να προσθέσει ένα ειδύλλιο το οποίο στα graphic novel είναι ξεκάθαρα, απλά και μόνο υποβόσκον (που και αυτό ακόμα παίζεται).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοξεφεύγουμε αλλά ειλικρινά, υπάρχει κάποιος που να απογοητεύθηκε από την μεταφορά του LOTR στον κινηματογράφο;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εμπλεκόμενοι που κινούνται ανεξάρτητα.

Ταυτόχρονη δράση σε πολλαπλά πεδία.

Πολύ κατανοητή γραφή,ελάχιστες περιγραφές,διαρκής εστίαση στην ουσία.

Όσο ξεκάθαρο στα νοήματα τόσο θολό στα πρόσωπα αφού δεν υπάρχει ήρωας.

Αρχικές εκτιμήσεις για πρόσωπα που υπερτερούν,γρήγορα ανατρέπονται.

Εκκίνηση γρήγορη & σοκαριστική,ρεπρίζ τουρμπίνας!

Το ακριβώς αντίθετο των βιβλίων-κοιλιά που βουλιάζουν και ψάχνουν... ναυαγοσώστη,ο φρενήρης ρυθμός του θηλιά για τον αναγνώστη.

(Και είμαι μόλις στην 230 σελίδα ακόμα.Μέχρι την 574 "ε ρε γλέντια"!)

 

 

...μπορεί να έβρισκε τυχαία κάποια από τις πολλές καταπακτές διαφυγής σ'αυτό τον μπερδεμένο λαβύρινθο.Δεν μπορούσε να επιτρέψει να συμβεί αυτό.

 

...Ηταν μια στιγμή που θυμόταν πάντα με απόλαυση:να παρακολουθεί τον * να βιώνει εσωτερική σύγκρουση και να μένει άφωνος...

 

...μέχρι τώρα απλως αντιδρούσαν στα γεγονότα,δεν τα προκαλούσαν...

 

Ο * ένιωσε ένα αργό,αυξανόμενο κύμα βαθιάς κούρασης να ρέει μέσα στο κεφάλι του και να κατεβαίνει στο σώμα του και μαζί του ήρθε η ανακούφιση ότι η δοκιμασία,ο πόνος είχαν τελειώσει.Έπειτα έκανε μια τρομακτική συνειδητοποίηση:ότι ο ύπνος στον οποίο έπεφτε ανίσχυρος ήταν αυτός από τον οποίο δε θα ξυπνούσε ποτέ.

Απελπισμένος τώρα,πάσχισε να κινηθεί αλλά δεν μπορούσε και έπειτα από μια στιγμή ένιωσε σαν να μην ήθελε να κινηθεί.Χαλάρωσε.Όπου και να πήγαινε,σίγουρα θα ήταν ένα καλύτερο μέρος από τον υπόνομο όπου είχε περάσει ολόκληρη την μίζερη ζωή του.

 

 

 

Έτσι πρέπει να γράφονται τα βιβλία,όπως ο τελευταίος Να¨ί¨της.

Ένα αριστούργημα υψηλής τεχνικής.

Ο μαέστρος R.KHOURY μπήκε στο στόχαστρό μου.

Βλέπω μονάχα άλλα δυο του βιβλία στα Ελληνικά οπότε θεωρώ πως η πνευματική του θρόμβωση/σηψαιμία απέχει πολύ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε μια "στάμπα" σε κάποιο βιβλίο που έχετε διαβάσει.

Τι θα γράφατε-αν γράφατε -πάνω του μια μόνο λέξη κλειδί για μελλοντική ανάγνωση από σας ή άλλους;

Ένα χρηστικό εργαλείο για μελλοντικούς αναγνώστες.

 

 

Το παιχνίδι του διαβόλου(J.Chase): Καταπληκτικό

 

Υφαντόκοσμος: Εξαίσιο

 

Το καταραμένο παιχνίδι : Σκοτεινό

 

Το παιχνίδι των κρυφών ευχών: Ψυχωτικό

 

Το σπήλαιο των ιδεών: Παράξενο

 

Το νούμερο 31328: Σπαρακτικό

 

Ο πόλεμος των Θεών: Φλύαρο

 

Η λέσχη Δουμάς: Διαβολικό

 

Το εκκρεμές του Φουκώ: Χαλασμένο

 

Το άρωμα του ονείρου: Φτηνό

 

Ubik: Μπερδεμένο

 

Καλλιτέχνης γυναικών: Ανόητο

 

Ο τελευταίος Ναϊτης: Ασύλληπτο

 

Ταχύτητα: Γρήγορο

 

Ο Μαύρος Άγγελος : Ικανοποιητικό

 

Η άμυνα του Λούζιν: Τραγικό

 

Η σκιά του ανέμου: Αριστούργημα

 

Θα πεθάνεις ρε: Απολαυστικό

Edited by silver_80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενα πολυ καλο βιβλιο που διαβασα φετος και προτεινω ανεπιφυλακτα ειναι τα

Ληξιπρόθεσμα δάνεια του Πετρου Μαρκαρη

Αποτελει το πρωτο μερος τριλογιας και ειναι ακρως επικαιρο για την σημερινη οικονομικη κατασταση των Ελληνων και τα βαθια αιτια της.

Το βιβλιο αρχιζει με τον γνωστο ηρωα του Μαρκαρη,τον Αστυνομο Χαριτη και συνεχιζει με

εναν δολοφονο που σκοτωνει τραπεζικους και ανθρωπους του χρηματος και την Αθήνα που γεμίζει με αφίσες που προτρέπουν όσους χρωστάνε στις τράπεζες να μην πληρώνουν τις δόσεις των δανείων τους και των πιστωτικών τους καρτών.

 

Aλλο ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι το βιβλιο Κυριακη του Αλεξη Σταματη που μολις

κυκλοφορησε.Το βιβλιο αναφερεται στη ζωη δυο ανθρωπων την Κυριακη 4 Οκτωβριου 2009 ,ημερα των τελευταιων εθνικων εκλογων.Ειναι ο Βασίλης, ένας σιωπηλός δεκαεννιάχρονος που προσπαθεί να καταλάβει γιατί αυτοκτόνησε ο πατέρας του, και ο Πέτρος, ένας μεσήλικας δημοσιογράφος ο οποίος χρόνια πενθεί για την απώλεια της γυναίκας του.Καθώς η Αθήνα πάλλεται στο σφυγμό των πολιτικών εξελίξεων, το παράξενο αυτό δίδυμο εμπλέκεται σε μια άγρια περιπέτεια: μια περιπλάνηση στα σκοτεινά ερωτήματα του παρελθόντος, μια αναμέτρηση με τα αιώνια θέματα της εξουσίας, του έρωτα και του θανάτου, μια βουτιά στα βαθιά, που αντανακλά και την επερχόμενη κρίση. Μέσα σε λίγες ώρες, μέχρι ν’ ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα, όσα έχουν προλάβει να βιώσουν θα έχουν αλλάξει για πάντα τη ζωή τους – όπως άλλωστε, λίγο αργότερα, θα αλλάξει και η ζωή όλων μας.

Edited by vagpan
-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . αναζητω ενα βιβλιο ιστορικου περιεχομενου εμπολεμης καταστασης. ( παγκοσμιου πολεμου ) .Ετσι, να ειναι λιγο ταξιδιαρικο ...:p

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...