Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεταχειρισμένα βιβλία που μπορούμε να βρούμε;

κάποια στιγμή είχα ανακαλύψει ένα site αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

 

Nαι, φαντάζομαι θα μπορούσες να το πεις και "αμερικανιά". Αλλά τουλάχιστον είναι μια αξιοπρεπέστατη αμερικανιά. Η λέξη "αμερικανιά" έχει όμως πολύ αρνητική έννοια για να περιγράψει ένα καλογραμμένο βιβλίο και δε θα ήθελα να του προσάψω κάτι τέτοιο.

 

Το ξέρω ότι διατύπωσα έναν άκομψο χαρακτηρισμό όμως το έκανα για την άμεση αντίληψη του νοήματος που ήθελα να περάσω.Δεν βρήκα άλλη λέξη να ταιριάζει στην περίπτωση και φυσικά δεν το εννοώ να θίξω το βιβλίο.Κάθε άλλο:

Η τριλογία θα έρθει στα χέρια μου παρά την ..."αλμύρα" της.

 

Δε θέλω να σου γράψω λεπτομέρειες γιατί αναγκαστικά θα σου αποκαλύψω εξελίξεις της ιστορίας - και ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι αυτό για έναν μελλοντικό αναγνώστη - αλλά μπορώ να σου πω κάποια γενικότερα πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την ιστορία καθεαυτή.

 

Εκτιμώ τη διακριτικότητά σου και μάλιστα μπορώ να πω πως τη ζηλεύω κιόλας.Η εκτίμηση διότι είναι σπάνιο χαρακτηριστικό.Η ζήλεια διότι αναγνωρίζω ότι ούτε εγώ έχω αντισταθεί του πειρασμού παράθεσης spoilers έστω και σε πλαίσιο.

Όμως δηλώνει σεβασμό στον αναγνώστη και σεβασμός=πολιτισμός.

Πίστεψέ με πάντως ότι τα θετικά σχόλιά σου για το βιβλίο με πείσανε πολύ περισσότερο από την παράθεση 2-3 παραγράφων έστω και επιλεγμένων.

 

 

Εεεε...δεν ξέρω πως να στο πω γιατί φοβάμαι πως θα σε αποτρέψω από το να το διαβάσεις και δεν το θέλω αυτό αλλά... είναι πρώτου προσώπου η αφήγηση. :X

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει αυτό. Προσωπικά, η αφήγηση πρώτου προσώπου αν και γνωρίζω ότι είναι ο εύκολος δρόμος για τον εκάστοτε συγγραφέα γιατί έτσι δε χρειάζεται (και δε μπορεί) να αφηγηθεί πολλές ιστορίες ταυτόχρονα, πιστεύω πως λειτουργεί σαν ένεση αδρεναλίνης στο βιβλίο. Σε τέτοιου είδους βιβλία είναι πιστεύω θετικό το να "δένεσαι" με ένα-δύο χαρακτήρες και να παρακολουθείς την πορεία του. Άλλωστε δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να λειτουργήσει και με την ταυτόχρονη περιγραφή πολλών υποψηφίων: η αφήγηση θα θύμιζε στη χειρότερη περίπτωση περιγραφή αγώνα μποξ ή στην καλύτερη θα μας έκανε να χάσουμε από νωρίς το ενδιαφέρον μας γιατί δε θα υπήρχε το μυστήριο του "ποιός είναι πού και κυρίως, τι σχεδιάζει;"

 

Από την άλλη με τον τρόπο που λες εσύ θα είχαμε την ευκαιρία να επιλέξουμε εμείς τον αγαπημένο μας χαρακτήρα, αλλά υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που θα μπορούσαν να ήταν στραβά στην περίπτωση αυτή που χαίρομαι που η Collins διάλεξε την περιγραφή πρώτου προσώπου.

 

Σχετικά με το πρόσωπο αφήγησης.Είναι μεγάλη κουβέντα.

Πρόχειρα φέρνω στο μυαλό μου 2 βιβλία που μου άρεσαν τελευταία,το "Tigana" του G.G.Kay και τον "Χρησμό" του Μανφρέντι στα οποία ταιριάζει απόλυτα μια κριτική που είχα διαβάσει στο site diavasame:

"Ένα άλλο χαρακτηριστικό του βιβλίου είναι η πολυφωνία του: διατηρώντας την τριτοπρόσωπη αφήγηση, ο συγγραφέας μπαίνει στο ρόλο πότε του ενός και πότε του άλλου ήρωα, προσεγγίζοντας την ιστορία από τη δική του σκοπιά. Αυτή η τεχνική διευρύνει την αντίληψη & αυξάνει τη δραματικότητα και το ενδιαφέρον του κειμένου".

Φυσικά το θέμα αφήγηση δεν εξαντλείται εδώ κι άλλωστε είναι και υποκειμενικό αφού και αυτή του Α' προσώπου έχει τα δικά της πλεονεκτήματα (πχ κάνει τον αναγνώστη αυτόπτη μάρτυρα,τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από τα συμβάντα)

 

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τις τιμές. Κάπου είχα διαβάσει ένα σχόλιο (νομίζω στο thread του Game of Thrones) που έλεγε ότι με αυτές τις τιμές γιατί αναρωτιούνται γιατί δε διαβάζει ο Έλληνας;

Αλλά θα σου κάνω την εξής ερώτηση: γιατί δεν το διαβάζεις στα αγγλικά;

Γενικά είμαι της άποψης πως αν κατέχεις μια γλώσσα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή το να διαβάσεις το βιβλίο από το πρωτότυπο. Να σου πω επίσης πως το Hunger Games είναι ΠΑΡΑ πολύ απλό σε γλώσσα χωρίς ιδιαίτερες ορολογίες κτλ. και μπορεί πιστεύω να το διαβάσει ακόμα και κάποιος επιπέδου lower.

 

Απ'τη στιγμή που θα κάνω αντιστοιχίσεις λέξεων,θα καθυστερώ λίγο παραπάνω,θα σκέφτομαι,πάει η ψυχική απόλαυση,πληρώνει φόρο.

Αν και το επίπεδό μου είναι παραπάνω απο lower,υπολείπεται κατά πολύ από τη μητρική μου γλώσσα.

Το είχα δοκιμάσει πρόσφατα με Ξένη Κλασική λογοτεχνία μα διαπίστωσα-με λύπη μου-ότι δεν διάβαζα αλλά μελετούσα κι έτσι η ψυχαγωγία με εγκατέλειψε.

Edited by silver_80
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ τη διακριτικότητά σου και μάλιστα μπορώ να πω πως τη ζηλεύω κιόλας.Η εκτίμηση διότι είναι σπάνιο χαρακτηριστικό.Η ζήλεια διότι αναγνωρίζω ότι ούτε εγώ έχω αντισταθεί του πειρασμού παράθεσης spoilers έστω και σε πλαίσιο.

Όμως δηλώνει σεβασμό στον αναγνώστη και σεβασμός=πολιτισμός.

Πίστεψέ με πάντως ότι τα θετικά σχόλιά σου για το βιβλίο με πείσανε πολύ περισσότερο από την παράθεση 2-3 παραγράφων έστω και επιλεγμένων.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. ;)

 

Απ'τη στιγμή που θα κάνω αντιστοιχίσεις λέξεων,θα καθυστερώ λίγο παραπάνω,θα σκέφτομαι,πάει η ψυχική απόλαυση,πληρώνει φόρο.

Αν και το επίπεδό μου είναι παραπάνω απο lower,υπολείπεται κατά πολύ από τη μητρική μου γλώσσα.

Το είχα δοκιμάσει πρόσφατα με Ξένη Κλασική λογοτεχνία μα διαπίστωσα-με λύπη μου-ότι δεν διάβαζα αλλά μελετούσα κι έτσι η ψυχαγωγία με εγκατέλειψε.

 

Κοίταξε, πρώτα απ'όλα αν νιώθεις πως η ανάγνωση ενός βιβλίου στα αγγλικά είναι κατά οποιδήποτε τρόπο κούραση εννοείται πως καλά κάνεις και το διαβάζεις στα ελληνικά - η λογοτεχνία υποτίθεται πως πρέπει να σε ξεκουράζει και να σε ταξιδεύει, όχι να σε αγχώνει.

Ούτε εμένα είναι η μητρική μου γλώσσα, αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα βιβλία στα Αγγλικά. Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά στο δικό μου μυαλό δεν μπαίνω στη διαδικασία της μετάφρασης των λέξεων. Εννοώ ότι π.χ. η λέξη cat στο μυαλό μου είναι η λέξη cat, όχι η λέξη που μεταφράζεται σε "γάτα". Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατανοητό ή κατά πόσο συμβαίνει γενικά αλλά πάντα κάπως έτσι λειτουργούσα ιδιαίτερα με τα Αγγλικά. Για να μην με περάσεις όμως για κανα ψώνιο να σου πω πως φυσικά και έχω άγνωστες λέξεις. Το αντιμετωπίζω όμως όπως θα αντιμετώπιζα και μια δύσκολη λέξη στα Ελληνικά: συνήθως καταλαβαίνω τι σημαίνει από τα συμφραζόμενα ή (πιο σπάνια) ψάχνω τη λέξη. Εμένα πάντως αυτό δε μου χαλάει τη διασκέδαση - αντίθετα με ευχαριστεί.

 

Η Κλασική Ξένη Λογοτεχνία δεν είναι στην ίδια "ζυγαριά" γιατί έχει και πολύ πιο δύσκολες λέξεις/εκφράσεις. Άσε που ειδικά το Hunger Games είναι αμερικάνικο και η διήγηση γίνεται από ένα 16χρονο κορίτσι = πιο εύκολα Αγγλικά = καθομιλουμένη.

 

Δε θέλω να σε πιέσω σε καμία περίπτωση για το θέμα, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στις πρώτες 8 σελίδες του βιβλίου από το Amazon ώστε να πάρεις μια ιδέα για το επίπεδο των Αγγλικών. Πραγματικά πιστεύω πως θα μπορούσε π.χ. να χρησιμοποιείται και στην τάξη του Lower ως reading material (δεν ξέρω αν γίνεται πια βέβαια κάτι τέτοιο - όταν έδινα εγώ το είχαμε πάντως :p).

 

Καλή ανάγνωση λοιπόν ;) Εγώ ξεκίνησα ένα άλλο βιβλίο τώρα, το The Memory of Running και έχω ήδη παραγγείλει το δεύτερο βιβλίο της Collins οπότε είναι το επόμενο στη σειρά :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια,εχετε να προτεινετε κανενα καλο βιβλιο που να εχει να κανει με αποκαλυψεις,ιστοριες συνομοσιες κλπ αλλα με αληθινα γεγονοτα...Τυπου οικονομικα παιχνιδια που παιζονται και αλλα τετοια παρομοια??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου προτεινει ένα βιβλιο στα αγγλικά?

Εχω όρεξη να διαβάσω μια περιπέτεια κατα προτίμηση φαντασίας με χιούμορ. Κάτι σαν τις περιεπέτειες του Βαρτιμαίου αν το διάβασε κανεις.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου προτεινει ένα βιβλιο στα αγγλικά?

Εχω όρεξη να διαβάσω μια περιπέτεια κατα προτίμηση φαντασίας με χιούμορ. Κάτι σαν τις περιεπέτειες του Βαρτιμαίου αν το διάβασε κανεις.

 

Good Omens από τους Terry Pratchett και Neil Gaiman.

Είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις. Περιπέτεια φαντασίας με απίστευτο χιούμορ και τρελό γέλιο.

Διάβασε κριτικές αν θέλεις και θα δεις ότι μιλάμε για φοβερό βιβλίο.

Pratchett και Gaiman είναι εγγύηση έτσι κι' αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Good Omens από τους Terry Pratchett και Neil Gaiman.

Είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις. Περιπέτεια φαντασίας με απίστευτο χιούμορ και τρελό γέλιο.

Διάβασε κριτικές αν θέλεις και θα δεις ότι μιλάμε για φοβερό βιβλίο.

Pratchett και Gaiman είναι εγγύηση έτσι κι' αλλιώς.

 

Oκ its up! αυτο θα πάρω:) Ελπιζω να μου κρατήσει καλή συντροφιά!

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλο για το φετινο Καλοκαιρι ειναι και το <<Δύο μαύρα πουκάμισα >> του γνωστου αθλητικογραφου Μενιου Σακελλαροπουλου.

Δυο φιλοι απο την Κρητη που ενωσαν το αιμα τους για να γινουν σταυραδέλφια ως το θάνατο και τελικα τα χωρισε μια γυναικα.

-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ολα σου τα ειπα μασ ξεχασα μια λεξη.Ειναι του καθηγητη ΑΣΣΟΕ Μπουρατα.Απιστευτο βιβλιο.Το εχω διαβασει 2 φορες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σορτς ιστορίες Συγγραφέας: Σιδέρης, Γιώργος Εκδότης: ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ Α. Α. ΛΙΒΑΝΗ
Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διάβασα τον Γυρισμό της Victoria Hislop, της συγγραφέος που έχει γράψει το Νησί. Η υπόθεση του βιβλίου είναι η εξής:

Κάτω από τους μαγευτικούς πύργους της Αλάμπρα, τα καλντερίμια της Γρανάδας αντηχούν μουσική και μυστικά. Η Σόνια Κάμερον δεν ξέρει τίποτα για το σκληρό παρελθόν της πόλης -βρίσκεται εδώ για τη μεγάλη της αγάπη, το χορό. Αλλά σε ένα ήσυχο καφέ, μια τυχαία συζήτηση και μια ενδιαφέρουσα συλλογή παλιών φωτογραφιών την παρασύρουν σε μια μαγευτική περιήγηση στον καταστρεπτικό Ισπανικό εμφύλιο, σε οικογενειακές τραγωδίες και ανεκπλήρωτους έρωτες...

 

Εξαιρετκό βιβλίο,πολύ συγκινητικό.Σε μεταφέρει πολύ όμορφα στην Ισπανία εκείνης της δύσκολης περιόδου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους άρεσε το Νησί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αξίζει να πάρω "Το μυστικό". Γνωρίζω το μήνυμα που θέλει να δώσει το βιβλίο και ότι πολλοί το κατηγορούν αλλά δεν λέει κανείς για το αν αξίζει το περιεχόμενο. Περιέχει διδάγματα, ιστοριούλες, εμπειρίες κοκ και γενικά έχει ενδιαφέρον?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αξίζει να πάρω "Το μυστικό". Γνωρίζω το μήνυμα που θέλει να δώσει το βιβλίο και ότι πολλοί το κατηγορούν αλλά δεν λέει κανείς για το αν αξίζει το περιεχόμενο. Περιέχει διδάγματα, ιστοριούλες, εμπειρίες κοκ και γενικά έχει ενδιαφέρον?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Αν κρίνω από το "ντοκιμαντέρ" το οποίο έχει στηριχτεί στο βιβλίο, είναι ένα κλασικό self-help book, με βασικό μήνυμα το (κλεμμένο από τον Coelho) "όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομωτεί στο να το αποκτήσεις".

 

Πιο συγκεκριμένα το βιβλίο ουσιαστικά προβάλει την άποψη ότι όταν θέλεις να αποκτήσεις κάτι πρέπει να σκέφτεσαι θετικά προς αυτό γιατί η "θετικότητα" αυτή ελκύει το σύμπαν στο να στο προσφέρει με κάποιο τρόπο. Το άλλο που λέει είναι πως όταν π.χ. δε θέλεις να χάσεις τη δουλειά σου το να σκέφεσαι και να φοβάσαι ότι θα τη χάσεις ελκύει και πάλι το σύμπαν ώστε να σε κάνει με κάποιον τρόπο να τη χάσεις, γιατί το σύμπαν λειτουργεί με τις σκέψεις σου και όχι με το αν οι επιθυμίες σου αυτές είναι θετικές (να συμβεί κάτι) ή αρνητικές (να μη συμβεί κάτι).

 

Θεωρητικά, και πάλι κρίνοντας από το ντοκιμαντερ, έχει και ιστορίες ανθρώπων που το "χρησιμοποιούν".

 

Ελπίζω να βοήθησα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αξίζει να πάρω "Το μυστικό". Γνωρίζω το μήνυμα που θέλει να δώσει το βιβλίο και ότι πολλοί το κατηγορούν αλλά δεν λέει κανείς για το αν αξίζει το περιεχόμενο. Περιέχει διδάγματα, ιστοριούλες, εμπειρίες κοκ και γενικά έχει ενδιαφέρον?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Μια λέξη μόνο θα σου πω: Σκουπίδι.

Το διάβαζα και έπαθα σοκ με τις βλακείες που γράφει και με τις πωλήσεις που έχει κάνει.

Οι άνθρωποι δυστυχώς είναι ικανοί να πιστέψουν στα πάντα αν τους πούνε πως μπορούν να αποκτήσουν εύκολα

αυτό που θέλουν.

Η μόνη που κέρδισε κάτι από αυτό το βιβλίο είναι η συγγραφέας του και αυτό είναι τα έσοδα από τις πωλήσεις.

Αν δω άτομο να διαβάζει (και να παίρνει στα σοβαρά) τέτοιου είδους βιβλία ή να τα υπερασπίζεται, χάνω κάθε ίχνος σεβασμού προς το πρόσωπο του.

 

Η βασική και μοναδική ιδέα του βιβλίου είναι αυτό που είπε και ο DesertSMisSRaiN: Αν θέλεις να αποκτήσεις κάτι, πρέπει να σκέφτεσαι συνέχεια ότι το έχεις κτλ. και τελικά αυτό από μόνο του αρκεί για να έρθει. Μπαίνουν μέσα σ'αυτή την βλακεία και ψευδοεπιστημονικοί όροι περί ενέργειας και μαγνητικών δυνάμεων και χίλιες δυο ιστορίες.

 

Απάτη. Μείνε μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελείωσα το animal farm-η φαρμα των ζώων- του George Orwell...

Απίστευτο βιβλίο, σε βάζει σε πολλή σκέψη, βλεπεις πως λειτουργούν οι άνθρωποι...

Τώρα θα ξεκινήσω να διαβάζω τα Dexter, λατρευω τη σειρά, οπότε φανταζομαι τα βιβλία θα είναι ακομα καλυτερα!

Και παράλληλα ή σε διάλειμμα απο Dexter το 1984...

(Βρήκα epubs και τα εβαλα στο κινητό μου και με έπιασε όρεξη για διάβασμα, ενώ το είχα παρατήσει για 2-3 χρόνια λόγω πανελληνίων αρχικά και βαρεμαρας μετά...)

 

Ολα σου τα ειπα μασ ξεχασα μια λεξη.Ειναι του καθηγητη ΑΣΣΟΕ Μπουρατα.Απιστευτο βιβλιο.Το εχω διαβασει 2 φορες

 

Αυτός έχει γράψει και το βιβλίο του ΑΟΔΕ αν δεν κάνω λάθος, αν κρίνω απο εκεί, θα πρόκειται για ενα άθλιο βιβλίο :P

(Προφανώς αστειεύομαι)

 

 

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@DesertSMisSRaiN & @Baator

Ευχαριστώ συμφορουμίτες. Με καλύψατε :p Είχα που είχα τις αμφιβολίες μου τώρα σίγουρα θα το αποφύγω. Χίλιες φορές Κοέλο. Τουλάχιστον ο Κοέλο σε διδάσκει μέσα από την πλοκή και παραμένει ενδιαφέρον ακόμα και αν ξέρεις το τελικό μήνυμα (βλ. "ο Αλχημιστής" ):happy:

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προτεινετε καποιο καλο ελληνο-γερμανικο ή αγγλο-γερμανικο λεξικο... Κατα προτιμηση, να το εχετε ηδη και οχι στην τυχη. Thanks. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...μπορείς να προσθέσεις τον σύνδεσμο του blog σου στην υπογραφή σου...;)

εδώ προτείνουμε μόνο βιβλία..

ευχαριστώ..:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...μπορείς να προσθέσεις τον σύνδεσμο του blog σου στην υπογραφή σου...;)

εδώ προτείνουμε μόνο βιβλία..

ευχαριστώ..:)

 

Ευχαριστώ Νίκο :)

www.besvikelsen.wordpress.com
Link to comment
Share on other sites

Μερικά απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ειναι της Βίκης Στουφή το "η σφραγίδα του Ρόδου". Πολυ περιπέτεια και ίντριγκες για Ελληνίδα συγγραφέα. Θα μπορούσε άνετα να γίνει ταινία.:):)
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος επιζών

Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον

Ο ΓΑΛΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ

τεχνολογια αεροσκαφων 1,2,3

Και άλλα πολλά αλλά δεν μου έρχονται τώρα.:)

keep flying
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος επιζών

Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον

Ο ΓΑΛΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ

τεχνολογια αεροσκαφων 1,2,3

Και άλλα πολλά αλλά δεν μου έρχονται τώρα.:)

 

To "Τεχνολογία Αεροσκαφών 2" είναι καλό; Τί υπόθεση έχει ακριβώς;

Μπορείς να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω; Επίσης, πρέπει να έχεις διαβάσει πρώτα το 1 για να καταλάβεις

τι γίνεται στο 2, είναι τριλογία με λίγα λόγια;

Link to comment
Share on other sites

To "Τεχνολογία Αεροσκαφών 2" είναι καλό; Τί υπόθεση έχει ακριβώς;

Μπορείς να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω; Επίσης, πρέπει να έχεις διαβάσει πρώτα το 1 για να καταλάβεις

τι γίνεται στο 2, είναι τριλογία με λίγα λόγια;

 

 

Το βιβλίο είναι εγχειρίδιο μηχανικών αεροσκαφών εάν σου αρέσουν τα αεροπλάνα θα εντυπωσιαστείς . όσο για την σειρά το κάθε βιβλίο έχει διαφορετικά κεφάλαια π.χ. το 1ο αρχίζει από γενικές έννοιες μετά ειδικευμένα και τα λοιπά.

keep flying
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...