Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Desert εκπληκτικο ποστ...:)

Εμενα με εφερες εσυ στο βιβλιο...:p

Θα το δοκιμασω να δω αν θα τα καταφερω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Desert εκπληκτικο ποστ...:)

Εμενα με εφερες εσυ στο βιβλιο...:p

Θα το δοκιμασω να δω αν θα τα καταφερω...

 

Χαίρομαι :)

Να το δοκιμάσεις :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια

 

εχω διαβασει και μου αρεσε πολυ η "Δευτερη Ευχη" του Γιωργου Λογοθετη

Ενα μυθιστηρημα που εχει σαν κεντρο της δυο φιλους φοιτητες και της περιπετειες τους

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

VeCo, did I elaborate enough? :p

 

Just about. :p

 

Το θέμα είναι να μην περιοριστεί η συζήτηση στα «έχει διαβάσει κανείς το τάδε» «ναι, πολύ καλό». ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα, απλά δεν ήταν σαφής και η ερώτηση :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα, απλά δεν ήταν σαφής και η ερώτηση :)

 

Προφανώς και δεν ήταν και επί τη ευκαιρία υπενθυμίζω ότι τα μονολεκτικά μηνύματα, τα «όντως», «τέλειο» «συμφωνώ κι εγώ» απαγορεύονται από τους Ο.Π.Χ. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά γενικά, καθώς τον τελευταίο καιρό είναι ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο.

 

Συνεχίζουμε επί του θέματος. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

από τον πρόλογο της μεταφράστριας Καίτης Οικονόμου.

 

"...Το Παιχνίδι των κρυφών ευχών είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ με συναρπαστική πλοκή,το οποίο μας εισάγει στο μικρόκοσμο ενός παραδοσιακού αγγλικού οικοτροφείου και υφαίνει μιαν ατμόσφαιρα αγωνίας και μυστηρίου που κρατάει καθηλωμένο τον αναγνώστη μέχρι την τελευταία σελίδα.Το παλιό,επιβλητικό κτίριο,ο μουντός καιρός της Βρετανίας,η αυστηρή δόμηση της μικρής κοινωνίας του παραδοσιακού εκπαιδευτηρίου και οι απαράβατοι άγραφοι νόμοι του,όλα αυτά δημιουργούν μια ενδιαφέρουσα αντίθεση με τις νεανικές-αλλά όχι πάντοτε αθώες- ψυχές των μαθητών,στις οποίες εστιάζει το ενδιαφέρον του ο συγγραφέας.

 

...το Αβαείο Κέρκστον,που δημιουργεί την απαραίτητη ζοφερή,γοτθική ατμόσφαιρα.Και γύρω από τους δύο βασικούς ήρωες κινούνται μια σειρά από άλλα πρόσωπα(τα αναφέρει)...το καθένα με τις προσωπικές του ιδιομορφίες,τα προβλήματα και τα μυστικά του,δημιουργώντας το γαλαξία της κλειστής κοινωνίας του αυστηρού,παραδοσιακού εκπαιδευτηρίου.

 

...Ασκεί στους γύρω του μια σκοτεινή γοητεία που τους καθυποτάσσει,τους υποδουλώνει...

 

...πλέκει γύρω του έναν ιστό που απλώνεται σιγά σιγά σαν καρκίνωμα στην κλειστή κοινωνία του σχολείου,μιαίνοντας ότι αγγίζει και προξενώντας ασφυξία.

 

Στη μυθοπλασία εισάγεται και το στοιχείο του μεταφυσικού,το οποίο όμως,αν και υπαρκτό,παραμένει υφέρπον και ...

 

...την πάλη μεταξύ δύο ισχυρών προσωπικοτήτων με μήλο της έριδος μια τρίτη...

 

...δημιουργεί μια κλειστοφοβική,γοτθική ατμόσφαιρα που υποβάλλει τον αναγνώστη από τις πρώτες σελίδες.Αποφεύγοντας τις παγίδες της ευκολίας και της ανούσιας φλυαρίας,διεισδύει στη σχέση αιτίου και αποτελέσματος,ψυχογραφεί τους χαρακτήρες με μια ωριμότητα σπάνια για πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα και διακρίνεται από μια αφαιρετικότητα που προσδίδει ουσία και συνοχή στο λόγο του...

Link to comment
Share on other sites

από τον πρόλογο της μεταφράστριας Καίτης Οικονόμου.

 

"...Το Παιχνίδι των κρυφών ευχών είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ με συναρπαστική πλοκή,το οποίο μας εισάγει στο μικρόκοσμο ενός παραδοσιακού αγγλικού οικοτροφείου και υφαίνει μιαν ατμόσφαιρα αγωνίας και μυστηρίου που κρατάει καθηλωμένο τον αναγνώστη μέχρι την τελευταία σελίδα.Το παλιό,επιβλητικό κτίριο,ο μουντός καιρός της Βρετανίας,η αυστηρή δόμηση της μικρής κοινωνίας του παραδοσιακού εκπαιδευτηρίου και οι απαράβατοι άγραφοι νόμοι του,όλα αυτά δημιουργούν μια ενδιαφέρουσα αντίθεση με τις νεανικές-αλλά όχι πάντοτε αθώες- ψυχές των μαθητών,στις οποίες εστιάζει το ενδιαφέρον του ο συγγραφέας.

 

...το Αβαείο Κέρκστον,που δημιουργεί την απαραίτητη ζοφερή,γοτθική ατμόσφαιρα.Και γύρω από τους δύο βασικούς ήρωες κινούνται μια σειρά από άλλα πρόσωπα(τα αναφέρει)...το καθένα με τις προσωπικές του ιδιομορφίες,τα προβλήματα και τα μυστικά του,δημιουργώντας το γαλαξία της κλειστής κοινωνίας του αυστηρού,παραδοσιακού εκπαιδευτηρίου.

 

...Ασκεί στους γύρω του μια σκοτεινή γοητεία που τους καθυποτάσσει,τους υποδουλώνει...

 

...πλέκει γύρω του έναν ιστό που απλώνεται σιγά σιγά σαν καρκίνωμα στην κλειστή κοινωνία του σχολείου,μιαίνοντας ότι αγγίζει και προξενώντας ασφυξία.

 

Στη μυθοπλασία εισάγεται και το στοιχείο του μεταφυσικού,το οποίο όμως,αν και υπαρκτό,παραμένει υφέρπον και ...

 

...την πάλη μεταξύ δύο ισχυρών προσωπικοτήτων με μήλο της έριδος μια τρίτη...

 

...δημιουργεί μια κλειστοφοβική,γοτθική ατμόσφαιρα που υποβάλλει τον αναγνώστη από τις πρώτες σελίδες.Αποφεύγοντας τις παγίδες της ευκολίας και της ανούσιας φλυαρίας,διεισδύει στη σχέση αιτίου και αποτελέσματος,ψυχογραφεί τους χαρακτήρες με μια ωριμότητα σπάνια για πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα και διακρίνεται από μια αφαιρετικότητα που προσδίδει ουσία και συνοχή στο λόγο του...

 

Πολύ καλό βιβλίο, με καλή ανάπτυξη χαρακτήρων, σωστή δομή στην ιστορία και εξαιρετική σκιαγράφηση των ιδιωτικών σχολείων της Γηραιάς Αλβιώνας. Το διάβασα 3-4 φορές από τότε που το αγόρασα, προ πενταετίας τουλάχιστον.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην αποτελεί "εξ 'ολοκλήρου" βιβλίο αλλά είναι ένα εξαιρετικό δώρο που μπορείτε να προσφέρετε σε ανθρώπους που αγαπάτε αυτές τις γιορτινές ημέρες:

 

Το προσωπικό Ημερολόγιο-Ανεκδοτολόγιο του Σερβετά (Εκδόσεις IANOS)

:dance:
Link to comment
Share on other sites

2 βιβλία που διάβασα το καλοκαίρι:

 

1) Οι Μάγισσες της Σμύρνης, της Μάρας Μεϊμαρίδη

πολύ ωραίο

και κομματάκι καλύτερο από το ομώνυμο σήριαλ

ειδικά ο τρόπος γραφής πολύ προσεγμένος και καταφέρνει με απλό τρόπο να περνάει τον αναγνώστη απόψεις και εμπειρίες για την στάση ζωής που πρέπει να κρατά ο καθένας...και πολύ διδακτικό !

 

και

 

2) Το Χρονικό Του Χρόνου του καθηγητού Stephen Hawking

γραμμένο το 1988 μεν, αλλά ακόμη θεωρείται προωτποριακό για την εποχή μας

 

Ειδικά το κεφάλαιο με τα ταξίδια στον χρόνο και τις κοσμικές σήραγγες είναι που αξίζει όλα τα λεφτά!

Καίτοι δεν έχω καμία απολύ τως σχέση με αστρονομία και αστροφυσική (θεωρητηική κατεύθυνση ειμαι) ήταν πολύ απλό και κατανοητό για μένα.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλτακτα!

Μικρό και ευσύνοπτο, ιδανικό και για δώρο σε πρόσωπο που του αρέσει να ασχολείται με το σύμπαν, τους πλανήτες κλπ ή που του αρέσει απλώς να διευρύνει του ς ορίζοντές του!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το βουνό της ψυχής? Όπου και να ζητήσω έχει εξαντληθεί :/

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα-τρεις μέρες μου πήρε-το παιχνίδι των κρυφών ευχών.

Ξεκίνησε σαν εφηβικό ευχάριστο ανάγνωσμα,όμως πολύ γρήγορα μετατράπηκε σε αυτό που πραγματικά είναι,ένα ψυχολογικό θρίλερ.Και κόλλησε στα χέρια σαν πυρακτωμένο μέταλλο!

 

Εξαίσιο βιβλίο που σίγουρα θα ξαναδιαβαστεί γι'αυτό θα κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου δια παντός,ανεπηρέαστο από διευθετήσεις-εκκαθαρίσεις λόγω έλλειψης χώρου.

 

Ένα πράγμα με στεναχωρεί.Που το είχα τάξει σε έναν πιτσιρικά 13χρονο (ένεκα οικείας προς αυτόν θεματολογίας,νόμισα ατυχώς) και τώρα ψάχνω τρόπους να ανασκευάσω,βρίσκοντας δικαιολογίες να μη του το δώσω.Όχι μόνο γιατί το θέλω να το έχω αλλά και γιατί τα νεανικά χάχανα στον πρόλογο θα γίνουν ψυχικά τραύματα στην πορεία.

Δεν είναι υπερβολικό ότι είναι too much για ανήλικους,δεν είναι ντροπή να πω ότι ...φοβήθηκα κι εγώ (εγώ που νόμιζα ότι έχω αναισθητοποιηθεί απέναντι στα βιβλία από καιρό) από την υποβόσκουσα μα διαρκώς ανερχόμενη σκοτεινή του υπόσταση.Που δεν έμεινε ανερχόμενη,υπήρξε κορύφωση και...σηκώθηκε η τρίχα!

 

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό είχα από τότε που είχα χάσει επαφή με το περιβάλλον εξαιτίας του διαβάσματος.Μήνες ίσως;Ο Κοοντζ ήρθε πολύ κοντά σ'αυτό,οι Πεφωτισμένοι επίσης.Όμως σε τούτο-όταν το είχα στα χέρια- ξεχνούσα τελείως να κοιτάζω το ρολόι,τις σελίδες,τον μηχανικό υπολογισμό του πόσες σελίδες διαβάζω ανά ώρα,τον καιρό έξω...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Θα σας παρασύρει μέσα του.

:up:

 

 

ΥΓ. Για Όσους το διάβασαν ή το διαβάσουν ή το φυλλομετρήσουν σε κάποιο βιβλιοπωλείο:

Συμφωνείτε ή όχι στο ότι αυτή η γραμματοσειρά είναι από τις ελκυστικότερες για τα μάτια μας για πολύωρη ανάγνωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολύ ωραίο βιβλίο που μόλις διάβασα είναι το "Ο Ξένος" του Αλμπέρ Καμύ με ένα καταπληκτικό τέλος!!!

 

Υ.Γ. Ψάχνω ένα απόσπασμα από το βιβλίο της Μάρας Μειμαρίδη "Οι Μάγισσες της Σμύρνης" ξέρετε αν μπορώ να το βρω στο internet?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απόσπασμα ψάχνεις από τις Μάγισσες της Σμύρνης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα από χθες (δεν ξέρω τι θα προλάβω να διαβάσω) το βιβλίο "Αλλάζουμε;" της αείμνηστης Τατιάνας Γκρίτση-Μιλλιέξ...

Πολύ επίκαιρο, καίτοι γράφτηκε πριν 40 χρόνια περίπου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Το καταραμένο παιχνίδι που τελείωσα μερικές μέρες πριν,είχε πολύ έντονες συγκινήσεις.

Δεμένη πλοκή και γρήγορη με κράτησε απασχολημένο και απορροφημένο.

Θα μπορούσα να του πλέκω το εγκώμιο για πολύ ώρα αλλά ας μην πλατιάσω.

Αντ'αυτού θα κάνω την εύκολη δουλειά,θα αντιγράψω δύο παραγράφους.

Η πρώτη είναι μια κριτική από το οπισθόφυλλο που ταιριάζει γάντι:

"Συναρπαστικό..πρωτότυπο...θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη σας για πάντα"

Publisher's weekly.

 

Η δεύτερη είναι από την wikipedia,ως μια πολύ συνοπτική περιγραφή του τι εστί Κλάιβ Μπάρκερ(για όσους δεν έτυχε να τον διαβάσουν):

 

Ο Μπάρκερ είναι ένας εκ των κορυφαίων σύγχρονων συγγραφέων φαντασίας και τρόμου. Εμφανίστηκε στο χώρο με τη συλλογή διηγημάτων Τα Βιβλία του Αίματος, η επιτυχία των οποίων τον έκανε αμέσως διάσημο. Μετά την κυκλοφορία των βιβλίων και στη Β. Αμερική, ο ίδιος ο Στίβεν Κινγκ είπε για τον Μπάρκερ: "Έχω δει το μέλλον του τρόμου και το όνομά του είναι Κλάιβ Μπάρκερ". Ο ίδιος ο συγγραφέας ωστόσο αποφεύγει να ταυτιστεί με την εικόνα του συγγραφέα αιματοβαμμένων διηγημάτων. Το συγγραφικό του ύφος χαρακτηρίζεται ως μοντέρνο φάνταζι και αστικό φάνταζι με στοιχεία τρόμου. Έχει όμως βαθύτερα στοιχεία ρεαλισμού και ασχολείται πολύ με τη φύση του μυαλού, του πνεύματος και των ονείρων, με τη δύναμη των λέξεων και των αναμνήσεων. Χαρακτηριστική είναι η αντίληψή του για κρυμμένους, φανταστικούς κόσμους που συνυπάρχουν με τον δικό μας και για το ρόλο της σεξουαλικότητας στο υπερφυσικό. Ο ίδιος αναφέρεται στο στυλ του ως σκοτεινό φάνταζι (dark fantasy).

 

 

Εγώ θα συμπληρώσω ότι ο άνθρωπος δεν είναι συγγραφέας,είναι πλαστουργός,ένας μυθοπλάστης ολκής.

 

Αυτά για το βιβλίο,ένα από τα 2-3 καλύτερα που διάβασα την περασμένη χρονιά.

Για την νεα εύχομαι να μας προσφέρει τα απαραίτητα για ένα απρόσκοπτο διάβασμα.

Καλή χρονιά σε όλες και όλους.

Edited by silver_80
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμπληρώσω ότι ο άνθρωπος δεν είναι συγγραφέας,είναι πλαστουργός,ένας μυθοπλάστης ολκής.

 

Αυτά για το βιβλίο,ένα από τα 2-3 καλύτερα που διάβασα την περασμένη χρονιά.

Για την νεα εύχομαι να μας προσφέρει τα απαραίτητα για ένα απρόσκοπτο διάβασμα.

Καλή χρονιά σε όλες και όλους.

 

Με τη σειρά μου κι εγώ θα προσθέσω ότι στο είδος του, είναι από τους 2-3 καλύτερους παγκοσμίως, ενώ γενικά ως καλλιτέχνης - καθ' ότι είναι και σκηνοθέτης, αλλά και σεναριογράφος - είναι απλά εξαιρετικός.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

VeCo,χαίρομαι που ταιριάζουν τα γούστα μας παρόλο που δεν γνωρίζω αν έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο ή τον υφαντόκοσμο.

Οι ταινίες του πάντως δεν με ενθουσίασαν.

 

Το καταραμένο παιχνίδι είχε κι ένα παραπάνω πλεονέκτημα για μένα.

Πάντα πίστευα πως το πρώτο προϊόν ενός μετέπειτα πασίγνωστου & αρεστού δημιουργού (συγγραφέα,τραγουδιστή,συνθέτη κλπ) είναι από τα πιο δυνατά του.

Είναι -πως να το πω-κάτι σαν εφηβικός οργασμός,κάτι που βγαίνει φυσιολογικά χωρίς τα άγχη της εμπορικότητας,των υποχρεώσεων έναντι των εταιρειών,της φιλαρέσκειας και άλλων συναφών στρεβλώσεων.

Η καθημερινότητα και η ρουτίνα της φθείρει κι εκφυλίζει τα πάντα,αυτό είναι γνωστό.

Δεν ξέρω,λοιπόν,αν ο Μπάρκερ -και όχι μόνο αυτός- μπορεί να είναι τόσο δυνατός και στα τελευταία του έργα.Το πρώτο του πάντως,αυτό στο οποίο αναφέρομαι,με συγκλόνισε.Η μέθεξη ήταν ολοκληρωτική (η γοητεία της ολοκληρωτικής αφοσίωσης).

Ενθουσιάστηκα από την αρχή τόσο πολύ που-ο τρελός-έφτιαξα κάτι σαν trailer,ένα κείμενο σαν χρονικό πεπραχθέντων.

Όπου δανειζόμενος κάποια στοιχεία από το οπισθόφυλλο-για να μην κινδυνέψω σε spoiler- το συνέταξα και το έστειλα σε φίλους.Μια ενέργεια που-ομολογώ-δεν είχα ξανακάνει.Τόσο συνεπαρμένος!

 

Αφού τονίσω ότι

α)Στερείται spoilers και

β)Δεν αποτελεί προτροπή αγοράς (μακριά από μένα τέτοιες "μαρκετιές")

το παραθέτω σε μια προσπάθεια πληρέστερης εικόνας του θαυμάσιου αυτού βιβλίου.

 

{Ξεκίνησα να διαβάζω το καταραμένο παιχνίδι του Μπάρκερ.

 

Πρώτη εικόνα,μετά από ανάγνωση του 30% περίπου,ότι το βιβλίο είναι άκρως ελκυστικό και ενδιαφέρον.

Πάντοτε με τραβούσαν οι πλοκές(περιπλοκές) σε κλειστά πεδία,έτσι "στο σαβανωμένο με τρόμο φρούριό του" γυρνάει η μπίλια της αγωνίας και του μυστηρίου και όπως πάντα είναι απρόβλεπτη!

 

Η συνέχεια αναμένεται επίσης εναγωνίως αφού κάτι μου λέει ότι ακόμα η δυναμική του δεν έχει φουντώσει πλήρως.Κι όταν τελικά κινηθούν όλα τα γρανάζια της ιστορίας,αυτή η δυναμική θα αργήσει να καταλαγιάσει.

 

Ποιός να είναι άραγε ο "σκοτεινός πρωταθλητής του απόλυτου παιχνιδιού της ζωής" ; και ποιο "το ασύλληπτο τίμημα" που είναι χειρότερο κι από το θάνατο;

 

"παιχνίδια τόσο σαγηνευτικά σατανικά" βλέπω να με κάνουν να χάνω τον ύπνο μου.Διότι...

 

Με χωρίζει μόνο ένα αδιόρατο κλικ για να κοιμάμαι και να ξυπνώ με το συγκεκριμένο.

 

Θα επανέλθω μόλις το ολοκληρώσω.}

:food::food::food:

:respect::respect::respect:

Edited by silver_80
Link to comment
Share on other sites

Αληθινό βιβλίο που ανακάλυψα μέσω του lib.uoa.gr...

 

31.

Η Μύκονος τον 17ο αιώνα : γαιοκτητικές σχέσεις και οικονομικές συναλλαγές , Δημήτρης Δημητρόπουλος Εμφάνιση Λεπτομερειών

 

υπό Δημητρόπουλος , Δημήτρης, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών - Κέντρο Νεοελληνικών Ερευνών

Αθήνα : Εθνικό Ιδρυμα Ερευνών.Κέντρο Νεοελληνικών Ερευνών 1997

 

 

 

Μετά το Αποχετευτικό Σύστημα στο Βυζάντιο,

ήλθε και το Γαιοκτητικό Σύστημα στην Μύκονο στα Μεταβυζαντινά χρόνια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Καλλιτέχνης γυναικών",

Ένα βιβλίο μικρό σχετικά αφού έχει μεγάλη γραμματοσειρά και 379 σελίδες(τρικ για να φαίνεται παραφουσκωμένο ; ).

Εγώ πέρασα τις 100 και,από ότι βλέπω ως τώρα,μάλλον θα προσγειωθώ ανώμαλα από τη ζώνη της στρατόσφαιρας που με έβαλαν οι Ρέντμοντ,Μπάρκερ,Ρεβέρτε.

Κι αυτό γιατί ο Μεντόθα θέλησε να βάλει και μπόλικο κωμικό στοιχείο στην κατσαρόλα του και όχι να το έχει ως μπαχαρικό όπως λαθεμένα νόμισα.

Έτσι...αυτό που βράζει με το μυθιστόρημα του στο κεφάλι μου είναι κάπως συγκεχυμένο,αλαμπικάριστο:

Ένας ψιλοσαλεμένος σαχλοκαραγκιοζάκος μπερδεμένος στη μέση του πουθενά.

Αυτός είναι ο πρωταγωνιστής.Αν προσθέσω κιόλας και το ότι η αφήγηση είναι πρώτου προσώπου (που αυτό για μένα σήμαινε πάντα προβλεψιμότητα,απυρόβλητο και στην καλύτερη κάποια ψήγματα αυτοσαρκασμού)γίνεται κατανοητό ότι βρίσκομαι ήδη στις μπαριέρες ως αναγνώστης,έχω περάσει στο προσωπικό ασφαλείας.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά στη συνέχεια,αυτό θα κάνει στο εξής τη βρώμικη δουλειά (δηλαδή το προσωπικό ασφαλείας του εγκεφάλου μου θα διαβάσει το υπόλοιπο).

Πάντοτε ήμουνα κατά των προϊόντων τύπου general purpose (γενικής χρήσης).

Διότι,αγαπητέ Κε Μεντόθα,είτε κωμωδία θα κάνεις είτε αστυνομικό θα γράψεις είτε μυστήριο θα αποπνεύσεις.Λίγο από όλα κι όλα μαζί...τι να πω πέραν από το ότι "όποιος κυνηγάει πολλούς λαγούς δεν πιάνει κανέναν".Οι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά δεν αναιρούν τον κανόνα.

Κρατάω όμως μια μικρή επιφύλαξη να δω τι επιφυλλάσει η συνέχεια που μακάρι να με διαψεύσει.Ειδάλλως...θα το στολίσω κατά ριπάς!

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται για βιβλια ιστορικου ενδιαφεροντος συστηνω το "Δυο φορες ξενος" (Twice a stranger) του Bruce Clark. Αναφερεται στην ανταλλαγη πληθυσμων που ακολουθησε την Μικρασιατικη καταστροφη. Παρουσιαζει τα γεγονοτα απο μια ματια διαφορετικη απο αυτη των σχολικων συγγραμματων και διερευνά το πως τα γεγονοτα επηρεασαν τους πληγεντες και απο τις δυο πλευρες του Αιγαίου.

 

Offtopic: Μου εκανε φοβερη εντυπωση η διαφορα τιμης στα βιβλια μεταξυ Ελλαδας και Αγγλιας. Αγορασα την Αγγλικη εκδοση 6-7 ευρω και η αντιστοιχη ελληνικη κοστιζει 20!!! Γενικα τα περισσοτερα βιβλια εδω κοστιζουν κατω απο 10 ευρω ενω στην Ελλαδα τα αντιστοιχα σε ελληνικη εκδοση κοστιζουν 20-30!

Link to comment
Share on other sites

Για το βιβλίο "Η τελευταία μαύρη γάτα" τι λέτε?

Σε μερικές μέρες τελειώνω το "Οι Πύλες της Φωτιάς" (Στίβεν Πρέσφιλντ) και μιας και πήρα φόρα λέω να γίνω "βιβλιοφάγος". Για τις πύλες της φωτιάς έχω να πω ότι είναι φοβερό βιβλίο. Λίγες σελίδες πιο πίσω στο θέμα αυτό κάποιος το είχε προτείνει, είδα και τις πολύ καλές κριτικές του και έτσι το αγόρασα. Πραγματικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε φοβερη εντυπωση η διαφορα τιμης στα βιβλια μεταξυ Ελλαδας και Αγγλιας. Αγορασα την Αγγλικη εκδοση 6-7 ευρω και η αντιστοιχη ελληνικη κοστιζει 20!!! Γενικα τα περισσοτερα βιβλια εδω κοστιζουν κατω απο 10 ευρω ενω στην Ελλαδα τα αντιστοιχα σε ελληνικη εκδοση κοστιζουν 20-30!

 

Ελλάδας και υπόλοιπου πλανήτη θες να πεις...

 

Paperback βιβλία συνήθως έχουν 6-7 ευρώ αν τα παραγγείλεις από ίντερνετ

ενώ η ελληνική τιμή τους είναι ακριβώς χ4. Ντροπή.

 

Αγόρασα προχτές από το Public όλη την τριλογία The Hunger Games

με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα μόνο τον πρώτο τόμο στα ελληνικά.

 

Τι να πει κανείς, μας έχουν για πολύ κορόιδα.

Και διαβάζεις και σχόλια από Αμερικάνους και υπόλοιπους Ευρωπαίους στο amazon ότι "για paperback έκδοση είναι υπερβολική η τιμή των 8$", και εμάς εδώ μας ζητάνε 24 ευρώ για ένα βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε paperback εκδόσεις, γι'αυτό.

Τώρα ΓΙΑΤΙ δεν έχουμε...ποιός ξέρει;

Φαντάζομαι επειδή το κοινό δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε οι πωλήσεις να καλύψουν το κόστος έκδοσης, αν το βιβλίο έβγαινε σε τόσο χαμηλή τιμή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...