Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πινακας της Φλανδρας του Ρεβερτε

Το αρωμα του ονειρου του Τομ Ρομπινς

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ(κ δεν μιλαω για ρομαντζες και βλακειες)

 

Σε παω... :)

 

Ολα τα βιβλια του Τομ Ρομπινς ειναι φοβερα, για μενα ειναι ο μεγαλυτερος παραμυθας που υπαρχει. :happy:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακραν ομως...κ τωρα που λεμε για παραμυθια, τα αγαπημενα μου...

Μικρος Πριγκιπας

Ο γλαρος Ιωναθαν

Η παγιδα των αηδονιων

 

και κατι διαφορετικο

Τhe crow(Edgar Allan Poe)

Λευκες νυχτες(Ντοστογεφσκι)

 

και Ονειρο Καλοκαιρινης Νυκτος(Σαιξπυρ βεβαιως)

 

το καθε ενα για τον δικο του σκοπο.

"A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world." O.W.
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους δημιούργησε εντυπώσεις η ταινία V for Vendetta, Death Race, Gamer, Death Warrior & ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ (The Tournament):

Αγώνες πείνας (The hunger games) της Suzanne Collins

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν δωρο το dune (νομιζω ειχε βγει και σε παιχνιδι)

θα το ξεκινησω καποια στιγμη μεσα στον μηνα(δεν εχω και χρονο) αλλα μου ειπαν πως ειναι καπως βαρυ για κοπελα...

καποιος που να το εχει διαβασει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε παω... :)

 

Ολα τα βιβλια του Τομ Ρομπινς ειναι φοβερα, για μενα ειναι ο μεγαλυτερος παραμυθας που υπαρχει. :happy:

 

Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το προηγούμενο του (από αυτό που αναφέρεται παραπάνω), Still Life With Woodpecker και έχω εντυπωσιαστεί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το προηγούμενο του (από αυτό που αναφέρεται παραπάνω), Still Life With Woodpecker και έχω εντυπωσιαστεί.

 

Το αγαπημενο μου απο τα βιβλια του Ρομπινς. Αριστουργημα ειναι ο "Τρυποκαρυδος", οταν το τελειωσεις θα διαβασεις και ολα τα υπολοιπα που εχει γραψει, θα κολησεις. :D

 

Ειναι να μην μπλεξεις με πρωην χιπηδες... :!:

 

Ο παππους ειναι κορυφη λεμε!!!! :)

 

"Ποιος ξερει πως θα κανει την αγαπη να μεινει?"

 

"Πες στην αγαπη πως θα πας μεχρι το Junior’s Deli στην Λεωφορο Flatbush του Μπρουκλιν να παρεις ενα τσισκεικ, και αν η αγαπη μεινει, θα το μοιραστειτε. Η αγαπη θα μεινει"

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν δωρο το dune (νομιζω ειχε βγει και σε παιχνιδι)

θα το ξεκινησω καποια στιγμη μεσα στον μηνα(δεν εχω και χρονο) αλλα μου ειπαν πως ειναι καπως βαρυ για κοπελα...

καποιος που να το εχει διαβασει?

 

Μία από τις "Βίβλους" της επιστημονικής φαντασίας. Και είναι και ολόκληρη σειρά, κάπου 9-10 βιβλία μαζί με αυτά που πρόσθεσε ο γιος του συγγραφέα. Αν σου αρέσει η επιστημονική φαντασία θα το ευχαριστηθείς.

 

Να προτείνω και εγώ ένα βιβλίο:

 

Αχμές, ο γιος του φεγγαριού, του Τεύκρου Μιχαηλίδη. Ιστορικό μυθιστόρημα γύρω από τα μαθηματικά των αρχαίων Αιγυπτίων. Το διάβασα συνεχόμενα στο αεροπλάνο, κόλλησα.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω τις εντυπώσεις μου από το "Χαμένο Σύμβολο" του Dan Brown, μιας και το τελείωσα μέσα στις γιορτές.

 

Κλασικός Brown, με κινηματογραφική πλοκή και εναλλαγή κεφαλαίων, το θέμα είναι ενδιαφέρον, ο Λάνγκτον για 3η φορά απέναντι σε μία μεγάλη πρόκληση.

 

Συμπέρασμα: Καλό βιβλίο, αλλά σε καμμία περίπτωση καλύτερο από το Illuminati, που για μένα είναι το κορυφαίο του.

 

Παρόλα αυτά, δεν μπορώ παρά να το συστήσω σε όλους, το σίγουρο είναι ότι δεν θα το βαρεθεί κανείς.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Όντως καλούτσικο το τελευταίο βιβλίο του Μπράουν και συμφωνώ ότι είναι κατώτερο του Angels and Daemons αλλά ανώτερο του Κώδικα DaVinci.

 

Πολύ καλύτερο σε αυτό το είδος είναι η Φόρμουλα του Θεού.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βιβλία του Archibald Joseph Cronin. Αυτά που ξεχωρίζω: Το κάστρο, Τα κλειδιά της βασιλείας, Τα αστέρια κοιτάζουν χαμηλά, Τα άγουρα χρόνια...

Υπέροχος...:rolleyes:

:X
Link to comment
Share on other sites

Όντως καλούτσικο το τελευταίο βιβλίο του Μπράουν και συμφωνώ ότι είναι κατώτερο του Angels and Daemons αλλά ανώτερο του Κώδικα DaVinci.

 

Το 'χω στο ράφι και κάθεται, θα με κάνετε να το ξεκινήσω στο τέλος. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

το χαμενο συμβολο μου φανηκε μια αηδια με αρκετη επιεικια μιλωντας,λες και το εγραψε απλα και μονο για να παραδωσει κατι στον εκδοτη μην τυχον και ληξει το συμβολαιο.εχει ανακατεμενα στοιχεια απτα προηγουμενα βιβλια του προχειρα επανεπεξεργασμενα,ακριβως στο ιδιο μοτιβο.καθολου προσεγμενοι χαρακτηρες,μια ευκολοτητα γενικοτερα.το χειροτερο ειναι οτι δε λεει κατι ουτε εχει καμια φοβερη κορυφωση αλλα δεν το λες και βαρετο,ετσι το διαβασα ως το τελος και μετα σκεφτηκα 'οκ,εχασα απλα μερικες ωρες απτη ζωη μου'.

ξενερα φοβερη οταν σκεφτεσαι τα τεσσερα προηγουμενα και τι ωραια που ηταν.πανε οι παλιες καλες μερες των πεφωτισμενων..

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ο Αρκτικός Κύκλος και το Ψηφιακό Οχυρό είναι καλύτερα από αυτό το βιβλίο; :blink:

 

Μάλλον υπερβάλλεις κάπως...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Προτείνω το "Ε Πρόεδρε" του Ανδρουλάκη που περιγράφει τις ιδέες του για την διακυβέρνηση του κράτους (και έτσι μπορει να εξηγήσει κανεις όλα οσα ζούμε σήμερα)...;)

και το "Οι αγωνίες της μέσης πολιτείας κ η πολιτική χωρίς γωνίες" του Βαγγ. Πλάκα από εκδόσεις Μπαρμπουνάκη που εξηγεί γιατί φτάσαμε ως εδώ που φτάσαμε..!:!:

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Το 'χω στο ράφι και κάθεται, θα με κάνετε να το ξεκινήσω στο τέλος. :p

 

Το ξεκίνησα σήμερα, διάβασα περίπου το μισό και μπορώ να πω ότι είναι μία χρυσή μετριότητα. Καμία ανάπτυξη χαρακτήρων, διάλογοι μικρού παιδιού, αναμενόμενοι μέχρι αηδίας.

 

Όσο για την υπόθεση, συνηθισμένος DB μαγειρεύω τα πάντα όλα και τα κάνω όπως θέλω, αλλά έχω την εντύπωση ότι τώρα του ξέφυγε εντελώς...

 

Υ.Γ.

Εάν όντως υπάρχει twist, δεν θέλει και ιδιαίτερη νοημοσύνη για να το καταλάβεις...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Nick Cave - The death of Bunny Munro

 

αγριως υπεροχο

 

Δηλ. ο Αρκτικός Κύκλος και το Ψηφιακό Οχυρό είναι καλύτερα από αυτό το βιβλίο; :blink:

 

Μάλλον υπερβάλλεις κάπως...

 

δεν ειναι ' καλα ',αλλα κατα την αποψη μου πολυ καλυτερα απο αυτο,ναι.ειναι καλα 'γιαυτο που ειναι',catchy best sellers.γενικα απο το πρωτο του η ποιοτητα ολισθαινει,αλλα στο πεμπτο το παραεκανε.λιγο ρισπετ ρε παιδι μου,δε ζηταμε κατι αλλο

Edited by VeCo
Εάν θέλετε να προσθέσετε κάτι, χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια, εχει διαβασει κανεις το βιβλιο "αχμες ο γιος του φεγγαριου" του Τευκτρου Μιχαηλίδη? Ειναι καλο???
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προτείνω το βιβλίο ΄Υπολογιστές & Υγεία΄. http://www.healthpc.gr Για να μελετήσει κάποιος προβλήματα σωματικά και ψυχικά από την κακή χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή. Επίσης μπορεί να βρει και μέτρα πρόληψης.
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τον τομ ρόμπινς...μπορεί να μου πει κάποιος τι διαπραγματεύονται πάνω κάτω τα βιβλία του;
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τον τομ ρόμπινς...μπορεί να μου πει κάποιος τι διαπραγματεύονται πάνω κάτω τα βιβλία του;

 

Παραμυθας ειναι...μαλλον για να γινω πιο σωστος ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ παραμυθας στον κοσμος!! Μυθιστορηματα γραφει, φανταστικες ιστοριες με πολυ δοση χιουμορ, απιστευτες ατακες και μεγαλη δοση αληθειας.

 

Επειδη εισαι και κοπελα αν θες να αρχισεις με τα βιβλια του διαβασε πρωτα το "Το Αρωμα του Ονειρου" και μετα πηγαινε στον "Τρυποκαρυδο" (αν ησουν αγορι θα το πηγαινες αναποδα) οχι πως εχει καποια διαφορα η σειρα, απλα με το αρωμα θα κολλησεις απο την πρωτη σελιδα, ενω με τον Τρυποκαρυδο απο την 45 (αν θυμαμαι καλα)!!

 

Μετα απο αυτα τα 2 θα τα διαβασεις ολα και το τελευταιο τους "Mπ οπως μπυρα" ειναι εξαισιο!! :)

 

Nick Cave - The death of Bunny Munro

 

αγριως υπεροχο

 

+1000000000000

 

Τετοια αριστουργηματα μονο ο αρχηγος μπορει να γραψει. Αλλωστε αν τα εγραφα εγω θα ημουν εγω ο αρχηγος και οχι αυτος! Κοιτα

αφηγηση!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παραμυθας ειναι...μαλλον για να γινω πιο σωστος ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ παραμυθας στον κοσμος!! Μυθιστορηματα γραφει, φανταστικες ιστοριες με πολυ δοση χιουμορ, απιστευτες ατακες και μεγαλη δοση αληθειας.

 

Επειδη εισαι και κοπελα αν θες να αρχισεις με τα βιβλια του διαβασε πρωτα το "Το Αρωμα του Ονειρου" και μετα πηγαινε στον "Τρυποκαρυδο" (αν ησουν αγορι θα το πηγαινες αναποδα) οχι πως εχει καποια διαφορα η σειρα, απλα με το αρωμα θα κολλησεις απο την πρωτη σελιδα, ενω με τον Τρυποκαρυδο απο την 45 (αν θυμαμαι καλα)!!

 

Μετα απο αυτα τα 2 θα τα διαβασεις ολα και το τελευταιο τους "Mπ οπως μπυρα" ειναι εξαισιο!! :)

 

ωραία!ευχαριστώ πολύ, θα πάω αύριο να το χτυπήσω :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...