Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Οχτώ σου άρεσε δηλαδή;

Κλαίω τα λεφτά μου και το χρόνο μου (γιατί δε μπορώ να διαβάσω όλα τα βιβλία που θέλω και έχασα χρόνο με αυτό).

 

 

Μόλις ξεκίνησα τη Φόρμουλα του Θεού, του Πορτογάλου συγγραφέα Ζοζέ Ροντρίγκες Ντος Σάντος και είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Παραμυθάκι για την παραλία είναι. Ανάλαφρες καλοκαιρινές καταστάσεις.Τίποτα περισσότερο.

 

@domenico

Εξαιρετική επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

NightWatch

Ένας πρακτικός οδηγός για να δείτε το Σύμπαν

του Terence Dickinson

από το "ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης" (η ελληνική αναθεωρημένη έκδοση)

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Link to comment
Share on other sites

λόγω της αγάπης μου για το ναυτιλίκι, "Το ημερολόγιο ενός τιμονιέρη" συλλογή με κείμενα του μεγάλου Νίκου Καββαδία τα οποία αναφέρονται στις μακρινές θάλασσες και τα λιμάνια, τους μακρινούς εξωτικούς ανθρώπους και τη ζωή πάνω σε εμπορικά πλοία, ιστορίες από κάθε τόπο, είναι εμπειρίες αυτού του ανθρώπου τα 30 χρόνια που ταξίδευε.
Link to comment
Share on other sites

Χθες τελείωσα "Το σταυροδρόμι των ψυχών" της Χρυσηίδας (Χρύσας) Δημουλίδου. Βιβλίο που με συνεπήρε από τα πρώτα λεπτά, το διάβασα μονορούφι. Δυνατή ιστορία, πολύ έντονα συναισθήματα και μια περιγραφή που σε κάνει να ζεις την κάθε στιγμή σα να εκτυλίσσεται μπροστά σου.. σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

θελω ενα βιβλιο να διαβαζω στην παραλια και γενικα τις ελευθερες ωρες του καλοκαιριου! προτιμω ειδος μυστηριου, αγωνιας, κλπ. καμια προταση? α, να μην ειναι και κανα τουβλο :Ρ
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δε διαβάσατε, να διαβάσετε τον κώδικα ντα βίντσι.
Link to comment
Share on other sites

Το 1984 του Τζορτζ Οργουελ , θα διαβασω εγω το καλοκαιρι, εχω διαβασει ηλεκτρονικα τις πρωτες 40 σελιδες και το βιβλιο ειναι απιστευτο , για να μην πω προφητικο... Μιλαει για μια κοινωνια , η οποια για να προστατευτει απο τη τρομοκρατια (οπως τουλαχιστον την οριζει η ιδια), επιβαλει αυστηρες και "φασιστικες" μεθοδους ελεγχου της ζωης των πολιτων, ωσπου σιγα σιγα ανακαλύπτεται οτι τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται...

 

http://www.tompaine.com/upload/1984Signet_798.jpg

 

Ειναι τρομερα επικαιρο, και αν συνυπολογισει κανεις το ποτε γραφτηκε θα καταλαβει οτι ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη του... Το big Brother το γνωστο reality , δανειστηκε τον τιτλο απο αυτο το βιβλιο, το οποιο εχει πουλησει δεκαδες εκατομμυρια αντιτυπα. Τελος απο αυτο το λιγο που διαβασα μπορω να πω οτι εχει πολυ εντυπωσιακο τροπο γραφης.... Σιγουρα απο τα βιβλια που πρεπει να εχει διαβασει καποιος στη ζωη του;)

Link to comment
Share on other sites

Ως εκ θαύματος και Complete Unknown από Κωνσταντίνο Τζούμα.

Εξαιρετική γραφή απ'τον Τζούμα που είναι μια κατηγορία μόνος του στην μικρή για την προσωπικότητά του Ελλάδα...

Ουράνια τόξα κυνηγώ,πίσω από ίσκιους τρέχω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει διαβάσει κανείς σας το "Do Androids Dream of Electric Sheep?" του Philip K. Dick;;

 

Αρχίζει η άδειά μου όπου να'ναι και ψάχνω ένα βιβλίο να έχω να διαβάζω (βέβαια έχω πάρει και το Stand του King,αλλά κάθε φορά που λέω θα το αρχίσω με πιάνει η καρδιά μου με το μέγεθος του βιβλίου και το χρόνο που θα χρειαστεί για να το διαβάσω).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει διαβάσει κανείς σας το "Do Androids Dream of Electric Sheep?" του Philip K. Dick;;

 

Αρχίζει η άδειά μου όπου να'ναι και ψάχνω ένα βιβλίο να έχω να διαβάζω (βέβαια έχω πάρει και το Stand του King,αλλά κάθε φορά που λέω θα το αρχίσω με πιάνει η καρδιά μου με το μέγεθος του βιβλίου και το χρόνο που θα χρειαστεί για να το διαβάσω).

 

Διάβασε το The Stand του King και θα με θυμηθείς. 1000 σελίδες καθαρής απόλαυσης. Θα το τελειώσεις σε λίγες μέρες.

Από τα καλύτερα μυθιστορήματα.

 

Μακράν το καλύτερο του King για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το'χω αναφέρει ξανά, αλλά από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό είναι το "Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα", του Πασκάλ Μερσιέ. Αφηγείται την ιστορία ενός καθηγητή φιλολογίας που σε μια στιγμή παρόρμησης ξεκινά ένα ταξίδι με σκοπό να μάθει για τη ζωή και το έργο ενός συγγραφέα. Πολύ ωραίος τρόπος γραφής, σε ταξιδεύει, και πραγματεύεται θέματα γύρω από το θάνατο, τη θρησκεία, τη μοναξιά, τη φιλία. Εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου, προτείνεται ανεπιφύλακτα. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Hunger Games – Αγώνες Πείνας

 

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΙΑ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ;

 

Από τα ερείπια ενός μέρους που κάποτε ήταν γνωστό ως Βόρεια Αμερική έχει αναδυθεί το έθνος της Πάνεμ, μια λαμπερή Κάπιτολ που περιβάλλεται από δώδεκα απομακρυσμένες επαρχίες. Η Κάπιτολ είναι σκληρή και αμείλικτη και κρατά τις επαρχίες υπό τον έλεγχό της αναγκάζοντάς τις να στέλνουν από ένα αγόρι και ένα κορίτσι ηλικίας από δώδεκα μέχρι δεκαοχτώ για να συμμετάσχουν στους ετήσιους Αγώνες Πείνας, έναν αγώνα θανάτου που μεταδίδεται ζωντανά από την τηλεόραση.

Για την δεκαεξάχρονη Κάτνις Έβερντιν, που ζει μόνη μαζί με τη μητέρα και τη μικρότερη αδερφή της, η απόφαση της να πάρει εθελοντικά τη θέση της αδερφής της στους Αγώνες δεν διαφέρει και πολύ από μια θανατική ποινή. Όμως η Κάτνις έχει φτάσει κι άλλη φορά κοντά στο θάνατο -και η επιβίωση είναι δεύτερη φύση για εκείνη. Χωρίς να το επιδιώκει πραγματικά, διεκδικεί σοβαρά τη νίκη. Αλλά για να νικήσει, θα πρέπει να αρχίσει να κάνει επιλογές που φέρνουν σε σύγκρουση την επιβίωση με την ανθρωπιά και την αγάπη με τον έρωτα.

Η αναγνωρισμένη Σούζαν Κόλινς μας προσφέρει ισάξια μέρη αγωνίας και φιλοσοφίας, περιπέτειας και ρομαντισμού, σ’ αυτό το συγκινητικό μυθιστόρημα που διαδραματίζεται σε ένα μέλλον το οποίο έχει ανησυχητικές ομοιότητες με το παρόν μας.

 

ΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΗΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ.

ΗΤΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΟ ΘΑΝΑΤΟ.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΙΝΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ…

 

Εκδόσεις Πλατύπους

 

Υγ. Αξίζει να το διαβάσει κανείς!

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το Duma Key.Δεν θα το εβαζα στο ΤΟΡ 5 του συγγραφεα καθως το πρωτο μισο του βιβλιου δεν μπορω να πω πως με ικανοποιησε,το αντιθετο μαλιστα, πιστευω πως ηταν αρκετα αδυναμο σε σχεση με αλλα του King απο την αποψη οτι δεν καταλαβα που το πηγαινε(:lol:).Πριν καταπιαστω με αυτο το βιβλιο τελειωσα το "Η Αυτοκρατορια των Λυκων" του Ζαν-Κριστοφ Γκρανζε.Με μια λεξη εξαιρετικο.Το συστηνω ανεπιφυλακτα.Αυριο θα αρχισω η το "Αρκτικος Κυκλος" του Dan Brown, το τελευταιο που μου μενει απο τα βιβλια του, η το "Πετρινος Κυκλος" του Γκρανζε.Για πιο μετα φυλαω ενα του Ελροι που εχω παραγγειλει.

 

 

EDIT:VeCo περιμενω και την δικη σου αποψη για το βιβλιο του Βασιλια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το Duma Key.Δεν θα το εβαζα στο ΤΟΡ 5 του συγγραφεα καθως το πρωτο μισο του βιβλιου δεν μπορω να πω πως με ικανοποιησε,το αντιθετο μαλιστα, πιστευω πως ηταν αρκετα αδυναμο σε σχεση με αλλα του King απο την αποψη οτι δεν καταλαβα που το πηγαινε(:lol:).Πριν καταπιαστω με αυτο το βιβλιο τελειωσα το "Η Αυτοκρατορια των Λυκων" του Ζαν-Κριστοφ Γκρανζε.Με μια λεξη εξαιρετικο.Το συστηνω ανεπιφυλακτα.Αυριο θα αρχισω η το "Αρκτικος Κυκλος" του Dan Brown, το τελευταιο που μου μενει απο τα βιβλια του, η το "Πετρινος Κυκλος" του Γκρανζε.Για πιο μετα φυλαω ενα του Ελροι που εχω παραγγειλει.

 

 

EDIT:VeCo περιμενω και την δικη σου αποψη για το βιβλιο του Βασιλια.

 

Είναι ιεροσυλία να βάλουμε το Duma Key στο top 5 του άρχοντα.Πάρα πολύ καλό βιβλίο αλλά μέχρι εκεί.

 

Βιβλία σαν το The Stand ή τον επικό Μαύρο Πύργο δεν ξαναγράφονται τόσο εύκολα.Στο τοπ10 μπαίνει.

 

Αναμένουμε και το καινούργιο τον Οκτώβρη...

Link to comment
Share on other sites

Ο King είναι φαινόμενο. Είναι από τους ανθρώπους που ή πολύ απλά είναι ιδιοφυία και με αστείρευτο ταλέντο ή είναι απίστευτα "αχόρταγος".

 

Με βιβλία όπως το Cell, τείνω να πιστέψω πως απλά έχει καταλάβει πως -όπως εύστοχα έχει διακωμωδήσει το Family Guy - και για ανθρωποφάγα αμπαζούρ να γράψει ο κόσμος θα το διαβάσει. Από την άλλη, βγάζει βιβλία όπως το Lisey's Story και φυσικά έχει γράψει απίστευτης αξίας (όπως Carrie, The Stand, It, Misery, Τhe Green Mile και δεκάδες άλλα) που με οδηγούν τελικά στο συμπέρασμα πως είναι ένα αστείρευτο ταλέντο που απλά εκμεταλλεύεται σε κάποιες περιπτώσεις και το γεγονός ότι ένα βιβλίο του θα πουλήσει μόνο και μόνο επειδή γράφει "Stephen King" στο εξώφυλλο.

 

Ίσως από την άλλη να είναι αυτή η συμφωνία του με τον εκδοτικό του οίκο - να "παράγει" ένα αριθμό βιβλίων ανα έτος/διετία.

 

Πάντως, σίγουρα κάποια από τα βιβλία του δε θα είχαν λείψει σε πολλούς, αν δεν είχαν κυκλοφορήσει ποτέ.

 

YΓ: Πάντως το Cell είναι το μοναδικό βιβλίο του King που με απογοήτευσε απίστευτα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση δεν θα το έλεγα το Cell, απλά μου φάνηκε κάπως «εύκολο», σαν διήγημα παρά σαν νουβέλα. Το διάβασα πάντως ευχάριστα.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ και προσθέτω μόνον ότι το θέμα δεν είναι απαραίτητα τόσο σημαντικό, όσο ο τρόπος που το γράφεις (οπότε όχι ανθρωποφάγα αμπαζούρ, αλλά και για ανθρωποφάγες γραβάτες να έγραφε, πάλι καλό θα ήταν).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση δεν θα το έλεγα το Cell, απλά μου φάνηκε κάπως «εύκολο», σαν διήγημα παρά σαν νουβέλα. Το διάβασα πάντως ευχάριστα.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ και προσθέτω μόνον ότι το θέμα δεν είναι απαραίτητα τόσο σημαντικό, όσο ο τρόπος που το γράφεις (οπότε όχι ανθρωποφάγα αμπαζούρ, αλλά και για ανθρωποφάγες γραβάτες να έγραφε, πάλι καλό θα ήταν).

Συμφωνώ με αυτό που λες. Άλλωστε κάποιος που δεν έχει το ταλέντο του King και την καλύτερη υπόθεση να είχε στα χέρια του ίσως να μην μπορέσει ποτέ να την αποδόσει στο χαρτί.

 

Από την άλλη θεωρώ πως όταν ένας καλλιτέχνης (συγγραφέας, τραγουδιστής, ηθοποιός) φτάσει σε ένα επίπεδο που δε χρειάζεται πια να αποδείξει τίποτα και που δε δουλεύει για τα προς το ζην, καλό είναι να κάνει δουλειές που έχουν κάτι να πουν και που πραγματικά πρέπει να ειπωθούν.

 

Έχω άπειρα παραδείγματα ανθρώπων-θρύλων που ενώ ήταν στην κορυφή και ήταν κοινώς αποδεκτοί ως top του είδους τους, με τις προχειρότητες και την απληστία τους για να βγάλουν περισσότερα, έπεσαν στα μάτια του κοινού.

 

Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο με τον Master του Τρόμου :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά δε νομίζω να συμβεί αυτό στον Κινγκ. Άντε το πολύ πολύ να βγάζει μέσα κανένα «απλά καλό» βιβλίο...

 

Επί τη ευκαιρία, κάπου υπήρχε ένα θέμα ειδικά για τον Κινγκ, που χάθηκε; :p

 

edit

Found!

 

Οπότε συνεχίζουμε εκεί. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό βιβλιο και διαφορετικό που διάβασα είναι ο πρίγκηπας με τα κρινα, κυρίως για όποιους είναι και από κρήτη.

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0313366

 

πολύ καλές κριτικές:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα κ απο μενα παιδες!!!

Ενα καλο βιβλιο που διαβαζω αυτο τον καιρο κ απευθυνεται σε λατρεις του ποδοσφαιρου ειναι "Τα μαθηματικα του ποδοσφαιρου" του Ken Bray. Περιγραφει την εξελιξη του μεσα απο τη λογικη, στο περασμα των χρονων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κανείς αν το super system 2 για το πόκερ υπάρχει και στα ελληνικά?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το super system 2 για το πόκερ υπάρχει και στα ελληνικά?

 

δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα εχω κοιταξει το αγγλικο και παρολο που δεν ξερω πολυ καλα , δεν μου φανηκε δυσκολο !!!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το super system 2 για το πόκερ υπάρχει και στα ελληνικά?

 

γενικά το super system 1 υπάρχει στα ελληνικά;

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...