Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.bell.gr/bookInfo.asp?ID=964

 

Ότι πρέπει για τις γιορτές κατ εμέ.

cant wait.

 

Φαίνεται πολύ καλό, κάπως διαφορετικό από το ύφος του Κινγκ, αλλά πολύ καλό παρ' όλα αυτά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό, κάπως διαφορετικό από το ύφος του Κινγκ, αλλά πολύ καλό παρ' όλα αυτά...

 

Μετά το πολύ καλό και διαφορετικό Liseys Story δεν θα με χαλάσει άλλο ένα βιβλίο του King με διαφορετικό ύφος.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολύ καλό και διαφορετικό Liseys Story δεν θα με χαλάσει άλλο ένα βιβλίο του King με διαφορετικό ύφος.. :D

 

Γενικά παρατηρούμε μία στροφή, ή μου φαίνεται;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γενικά παρατηρούμε μία στροφή, ή μου φαίνεται;

 

Χμ όχι θα έλεγα γιατί αυτή η ιστορία είναι γραμμένη αρκετά χρόνια πριν.

 

Με το παλιό ψευδώνυμο του την έχει γράψει,ενώ το Liseys Story είναι πολύ πρόσφατο.

Link to comment
Share on other sites

Χμ όχι θα έλεγα γιατί αυτή η ιστορία είναι γραμμένη αρκετά χρόνια πριν.

 

Με το παλιό ψευδώνυμο του την έχει γράψει,ενώ το Liseys Story είναι πολύ πρόσφατο.

 

Χμ, τώρα που το λες και το παρατηρώ, έχεις απόλυτο δίκαιο. Πέρασα στα γρήγορα το link, και δεν είδα ότι το βιβλίο ήταν με το ψευδώνυμο του...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα επιστημονικο-περιβαλλοντικο θριλερ (οπως το "Σμηνος" του Φρανκ Σετσινγκ) εχετε στο μυαλο σας;:)

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

"ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ"

 

Θέλεις να γίνεις μάνα, αλλά δεν ξέρεις τι σε περιμένει; Είσαι μάνα με μωρό και δεν καταλαβαίνει κανείς τον πόνο σου; Μεγάλωσες παιδιά και θέλεις να θυμηθείς αυτά που πέρασες; Αυτό το βιβλίο είναι για σένα!Aστείο και καυστικό αλλά ταυτόχρονα τρυφερό και ανθρώπινο! Μια ρεαλιστική καταγραφή της σύγχρονης πραγματικότητας!

-Δεν το συζητώ. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνεις μάνα. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από τα παιδιά, σου λένε οι... άλλες μάνες πριν μπεις στο... club και σε κάνουν να αγωνιάς και να αναρωτιέσαι: «Εγώ πότε θα γίνω μάνα; Πότε επιτέλους θα αποκτήσω ένα μωρό;»

-Καλά, δεν ξέρεις τι χάνεις... συνεχίζουν με χαμόγελο. Η εγκυμοσύνη είναι υπέροχη εμπειρία, η γέννα παιχνιδάκι και το μωρό σου σίγουρα θα είναι άγγελος. Θα ζήσεις στον παράδεισο και θα έχεις και τον άντρα σου να σε βοηθάει στα δύσκολα! Κι όσο για τη δουλειά σου; Μην ανυσυχείς, βρε κουτό. Ολα συνδυάζονται αν το θέλεις...!

Μια... συνωμοσία... ροζ πενευτυχίας που ξεσκεπάζεται όταν, δυστυχώς, είναι πια πολύ αργά! Οταν έχεις αποκτήσει μια τεράστια κοιλιά σαν φάλαινα, όταν γεννάς, αν και θα προτιμούσες να πατήσεις σε αναμμένα κάρβουνα, και όταν το μωρό ουρλιάζει ρυθμικά, σε κοιτάζει με αγωνία και εσύ αδυνατείς να καταλάβεις τι θέλει και κυρίως γιατί το ζητάει από εσένα! Κι όλα αυτά την ώρα που η στρίγκλα διευθύντριά σου απαιτεί τα ΠΑΝΤΑ, εώ ο... στοργικός πατέρας -που θα στεκόταν στο πλευρό σου...- σφυρίζει αδιάφορα!

Ενα απίστευτα χιουμοριστικό βιβλίο, που καταρρίπτει το μύθο της ιδανικής μητέρας, της υπέροχης συζύγου και της τέλειας εργαζόμενης, που, μεταξύ μας, ΔΕΝ υπάρχει! Οι «αληθινές» γυναίκες έχουν μαύρους κύκλους στα μάτια, δε χωράνε μετά τη γέννα στο καλό τους τζιν και τα νεύρα τους είναι μονίμως χάλια, γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει... Τι τραβάε κι εμείς οι μάνες!!

 

Συγγραφέας: Μανανεδάκη Κατερίνα

Εκδόσεις: Λιβάνη

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

THE HOUSE BY THE RIVER

ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

Εκδόσεις : Ψυχογιός

 

 

 

"…Η ζωή είναι σαν το ποτάμι που κυλάει αυτή τη στιγμή μπροστά μας. Εύκολα σε παρασύρει και σε τραβάει όπου εκείνο πηγαίνει. Όπως ένα ποτάμι δε γυρίζει πίσω, έτσι κι εσείς, αν σας παρασύρει, δε θα μπορέσετε να γυρίσετε… να προσέχετε πάντα το ποτάμι… .Μη σας παρασύρει…" Η Μελλισάνθη, η Ιουλία, η Ασπασία, η Πολυξένη και η Μαγδαληνή μεγαλώνουν με τη μητέρα τους σ' ένα χωριό στον Όλυμπο, δίπλα σ' ένα ποτάμι. Αυτό που επιθυμούν και οι πέντε είναι να γνωρίσουν τη ζωή μακριά από το πατρικό τους. Και θα το καταφέρουν! Η μοίρα θα τις στείλει στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, κάνοντας το όνειρο πραγματικότητα. Μόνο που καμιά φορά, τα όνειρα γίνονται εφιάλτες που στοιχειώνουν και κυνηγούν... Πέντε γυναίκες, πέντε ζωές συγκλονιστικές, γεμάτες έρωτα και ανατροπές, ενώ το σπίτι δίπλα στο ποτάμι περιμένει υπομονετικά αυτό που ξέρει ότι θα συμβεί….

 

Πολύ κλάμα σ'αυτό το βιβλίο αλλά είναι πολύ συναρπαστικό !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

THE HOUSE BY THE RIVER

ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

 

Oh no... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Oh what...?:p

 

Γνώρισα τη συγγραφέα πέρσι το χειμώνα σε μία παρουσίαση. No offense, αλλά τα βιβλία της νομίζω πως είναι κάπως ελαφρά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

to roloi tou kosmou xtupa mesanuxta tou menelaou loudemi....polu dunati istoria

borei kapoios na mou lusei mia aporia....gt otan dimiourgw ena diko mou 8ema tin alli mera to vriskw kleidomeno???? pws ginetai auto xwris na peiraksw kamia ru8misi???

Link to comment
Share on other sites

Συνιστω ανεπιφυλακτα το βιβλιο:

 

Αγριοκυκνοι: 3 κορες της Κινας

 

Περιγραφει τη ζωη τριων γενεων κινεζων γυναικων, ενω παραλληλα εξιστορει την πολιτικη πορεια της Κινας απο τη φεουδαρχια και την Ιαπωνικη κατοχη στον κομ*****σμο.

Επισης θα συμβουλευα αυτους με καλη γνωση αγγλικης, να παραγγειλουν το βιβλιο στα αγγλικα, Wild swans: three daughters of china by Jung Chang, καθως θα το βρουνε στο 1/3 της τιμης. (Αν ειναι δυνατον ενα βιβλιο που εχει πουλησει 10+εκ, αντιτυπα να πουλιεται 32 ευρω!)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis an exei bgei i an tha bgei to trito vivlio apo to Eragon?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κανένα καλό βιβλίο για την ελληνική μυθολογία έχετε να μου προτείνετε;Έχω βρεί αυτό

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0421016

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κανένα καλό βιβλίο να μου προτείνεται??Συγκεκριμένα ψάχνω κωμικό, έλληνα συγγραφέα...Any ideas?? :help:
:p
Link to comment
Share on other sites

"Η τεράστια κοινωνική συμβολή των βλακών στον σύγχρονο βίο" Λεμπέσης

Απλά κορυφαίο και πάντα επίκαιρο;)

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διάβασε κάποιος το Logicomix; Σκέφτομαι να μου το πάρω δώρο Χριστουγέννων :p

Εγώ το διάβασα και το προτείνω! Διαβάζεται πολύ εύκολα, είναι πολύ ευχάριστο. Το όλο θέμα είναι γύρω από τη θεμελίωση της λογικής. Εμένα μου άρεσε! Αν και τα Χριστούγεννα έχουν περάσει και αν δεν το έχεις πάρει ακόμα, σου συνιστώ να το πάρεις!:)

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως εχει κανεις τα βιβλια του Παολο κοελο στα ελληνικα σε pdf να μου τα στειλει!..? καταφερα να βρω μονο 3 βιβλια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα και διαβάζω "Το τηλεσκόπιο του χρόνου" της Γεωργίας Χιόνη.:)

Μπορείτε να δείτε την υπόθεση του και να το αγοράσετε στο e-shop.gr.

Link to comment
Share on other sites

Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά - Νίκος Καζαντζάκης

 

Υφαντόκοσμος - Clive Barker

 

Στο ντιβάνι - Irvin Yalom

 

Το Αυτό - Stephen King

 

1984 - George Orwell

 

Οι πύλες της αντίληψης - Aldus Huxley

 

Θα σε βρω στον Παράδεισο - Richard Mathesson

 

Big fish - Daniel Wallace

 

Η ουράνια προφητεία - James Redfield

 

Ο κόμης Μοντεχρήστος - Αλέξανδρος Δούμας

Link to comment
Share on other sites

Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά - Νίκος Καζαντζάκης

 

Υφαντόκοσμος - Clive Barker

 

Στο ντιβάνι - Irvin Yalom

 

Το Αυτό - Stephen King

 

1984 - George Orwell

 

Οι πύλες της αντίληψης - Aldus Huxley

 

Θα σε βρω στον Παράδεισο - Richard Mathesson

 

Big fish - Daniel Wallace

 

Η ουράνια προφητεία - James Redfield

 

Ο κόμης Μοντεχρήστος - Αλέξανδρος Δούμας

 

Εξαιρετικές προτάσεις οφείλω να τονίσω.

Σχεδόν όλα αξίζουν οπωσδήποτε άμεση ανάγνωση:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...