Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν καποιος εχει διαβασει καποιο απο τα παρακατω βιβλια ας μου πει εντυπωσεις!

ο αναρχικος των δυο κοσμων-Ursula K. Le Guin

mrs dalloway-virginia woolf

ο γυάλινος κώδων-sylvia plath

πόρνη και τοξικομανής-christiane f.

ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

΄

Λιγάκι καθυστερημένα σε σχέση με το ποστ σου:

 

Ο Γυάλινος Κώδων είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία.

Εάν ξέρεις έστω και λίγα για την ζωή της Sylvia Plath, θα σου φανεί πιο ενδιαφέρον, γιατί είναι αυτοβιογραφικό σε μεγάλο μέρος.

 

Το "Πόρνη και Τοξικομανής" δεν το έχω διαβάσει, έχω δει όμως την ταινία :O που βασίζεται στο βιβλίο αυτό, δηλ. στην-αληθινή- ιστορία της Christiane F.

Ξέρω πάντως ότι είναι από αυτά τα βιβλία που δυσκολεύεσαι να τα αφήσεις κάτω πριν φτάσεις στην τελευταία σελίδα.

 

Η "Κυρία Ντάλλαγουει" είναι κλασσικό βιβλίο, όχι ακριβώς ό,τι πρέπει για παραλία, καλοκαίρι κλπ, αλλά αξίζει τον κόπο.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

΄

Λιγάκι καθυστερημένα σε σχέση με το ποστ σου:

 

Ο Γυάλινος Κώδων είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία.

Εάν ξέρεις έστω και λίγα για την ζωή της Sylvia Plath, θα σου φανεί πιο ενδιαφέρον, γιατί είναι αυτοβιογραφικό σε μεγάλο μέρος.

 

Το "Πόρνη και Τοξικομανής" δεν το έχω διαβάσει, έχω δει όμως την ταινία :O που βασίζεται στο βιβλίο αυτό, δηλ. στην-αληθινή- ιστορία της Christiane F.

Ξέρω πάντως ότι είναι από αυτά τα βιβλία που δυσκολεύεσαι να τα αφήσεις κάτω πριν φτάσεις στην τελευταία σελίδα.

 

Η "Κυρία Ντάλλαγουει" είναι κλασσικό βιβλίο, όχι ακριβώς ό,τι πρέπει για παραλία, καλοκαίρι κλπ, αλλά αξίζει τον κόπο.

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ! :):)

Θα τα διαβασω μαλλον κ τα 3 τωρα στις διακοπες:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις διαβασα το Γόμορρα του Ρομπερτο Σαβιανο απο τις εκδοσεις Πατακη,

Τρομερο βιβλιο,αναφερεται στην μαφια της Ιταλιας και την διαπλοκη με τους οικους μοδας κλτ,

Απαιχτο ,το συνιστω σε ολους ανεπιφυλακτα ,παγκοσμιο ΒΕΣΤ ΣΕΛΛΕΡ,το υφος του τρομερο,με τρομερες λογοτεχνικες αξιωσεις,δεν ειναι μυθιστορημα αλλα πραγματικη καταγραφη της ιστοριας της μαφιας,απλως θα ηθελα να μην πειτε μαφια και βλακειες τι να μας πει το βιβλιο,σας μιλαει καποιος που λατρευει την λογοτεχνια,το βιβλιο το κατατασσω στα καλυτερα που εχω διαβασει επιπεδου αστειου(κουντερα) εκκρεμμες φουκο (εκο) και παει λεγοντας

Διαβαζεται απνευστι

Οποιος το διαβασει ας στειλει μηνυμα

Απλα τελειο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει να προτείνει κανένας κανένα βιβλίο για τον πόλεμο 92-95 στη Γιουγκοσλαβία, που να είναι αντικειμενικό όσο γίνεται και να διαβάζεται? Ευχαριστώ!:) Καλά να περνάτε!
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Twilight serieσ

Best sellers στο εξωτερικο.Τα βιβλια ειναι απλα τελεια!(Αν κ προσελκυουν πιο πολυ τον γυναικειο πληθυσμο!:D

http://stepheniemeyer.com/twilightseries.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τέλειωσα τα Ματωμένα Χώματα της Διδώ Σωτηρίου... Πραγματικά καταπληκτικό βιβλίο. Η περιγραφή όλων των γεγονότων της Μικρασιατικής καταστροφής από τά μάτια του Έλληνα Μικρασιάτη πολίτη πραγματικά συγκλονίζει και καθηλώνει κάθε αναγνώστη... Προτείνεται ανεπιφύλακτα! Αξίζει για μια θέση κάθε βιβλιοθήκης, ιδιαίτερα ενός Έλληνα...!!!

ΥΓ: Ξέρει κανείς πληροφορίες σχετικά με Το Μυστικό? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι θα πειτε αλλα εγω την εχω πατησει με την Αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια αν και τα παω αρκετα καλα με τη νεοτερη γερμανικη π.χ Γκαιτε,Νιτσε,Χενγκελ κτλ

 

Ενα θα πω...

Οποιος δεν εχει διαβασει την ΠΟΛΙΤΕΙΑ του Πλατωνα χανει παρα πολλα!

Μπορει να σας φανει λιγο brutal αλλα αν του δωσετε την αρμοζουσα προσοχη θα το λατρεψετε.

Να φανταστειτε το εχω διαβασει πανω απο 5 φορες!! κι ομως ακομα με συναρπαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας! :)

 

Χθες μόλις πρωτοάκουσα :O για το μοντέλο NLP (Nuero-Linguistic Programming, Νευρο-Γλωσσικός Προγραμματισμός) και θα ήθελα να διαβάσω κάποια βιβλία πάνω σε αυτό το θέμα...

 

Ξέρεις κανείς σας κάποιο καλό βιβλίο (έχω ακούσει ότι οι σημαντικότεροι είναι οι Chandler και Robbins), κατά προτίμηση στα ελληνικά (αν όχι, στα αγγλικά) και πού μπορώ να το βρω στην Αθήνα; (Δεν προτιμώ τις online αγορές, καλύτερα σε κάποιο βιβλιοπωλέιο)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας προτείνω το βιβλίο ''Η Επανάσταση της Πληροφορίας:Απο το δίσκο της Φαιστού και τα ιερογλυφικά έως το mp3 και τις οπτικές ίνες''.Πολύ καλό βιβλίο:D.Μου το είχαν δώσει στην Έκτη Δημοτικού σε μια απονομή για τους άριστους μαθητές :D.Φαίνεται ότι απο τότε ήξεραν οι δασκάλοι μου τι κλίση θα ακολουθήσω!:)
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτή τη στιγμή και σας προτείνω το βιβλίο:

 

Το Τέλος της Μικρής μας Πόλης - του Δημήτρη Χατζή. Εκδόσεις "Το Ροδακιό". Περιέχει 7 αυτοτελή διηγήματα (τα περισσότερα από τα οποία εκδόθηκαν πρώτη φορά το 1953).

 

Η "μικρή μας πόλη" που αναφέρει ο τίτλος του βιβλίου είναι τα Γιάννενα, οπότε είναι must για Ηπειρώτες γενικώς, αλλά ρίξτε του μια ματιά από όπου κι αν είστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια διάβασα το βιβλίο "Ο θεός των μικρών πραγμάτων" και έίναι σήμερα ένα από τα αγαπημένα μου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
" Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ 1000ευρω", εκδόσεις Καστανιώτη... Πολύ επίκαιρο βιβλίο και ευχάριστο στο διάβασμα... Μιλάει για 4 νεαρά άτομα που δουλέυουν στο Μιλάνο , ζούνε όλοι μαζί, είναι όλοι άγνωστοι κ λέει τελικά πως τα βγάζουν πέρα με 1000Ε! Το θέμα είναι πως αν το διαβάσετε θα χαίρεστε που δουλεύετε στην Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

" Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ 1000ευρω", εκδόσεις Καστανιώτη... Πολύ επίκαιρο βιβλίο και ευχάριστο στο διάβασμα... Μιλάει για 4 νεαρά άτομα που δουλέυουν στο Μιλάνο , ζούνε όλοι μαζί, είναι όλοι άγνωστοι κ λέει τελικά πως τα βγάζουν πέρα με 1000Ε! Το θέμα είναι πως αν το διαβάσετε θα χαίρεστε που δουλεύετε στην Ελλάδα...

 

Ανάλογα που δουλεύεις στην Ελλάδα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

"Είπαν..." του Πάσχου Μανδραβέλη, εκδόσεις Καστανιώτη.

Ενα λεξικό με φράσεις που έχουν ειπωθεί από επώνυμους και μη, με έξυπνο λόγο και πολύ χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι ανήκουν στο πλήθος, του Γεώργου Πεπονή

Εκδόσεις: το ποντίκι

 

Έχει συνθήματα από τοίχους στην Αθήνα για διάφορα θέματα, που είναι πάντα επίκαιρα.

Πολύ ωραία λεύκωμα!

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

"Το οδοιπορικό της επιστροφής" - Κάρολ Λη, Εκδόσεις Κρύων

 

Από το οπισθόφυλλο:

"Αυτή η συναρπαστική ιστορία αναφέρεται στον Μιχαήλ Θωμά, ένα συνηθισμένο άνθρωπο που γεννήθηκε στη Μινεσότα και τώρα δουλεύει στο Λος Άντζελες. Εκπροσωπεί το αμερικανικό πρότυπο ενός μέσου ανθρώπου - που είναι εντελώς απογοητευμένος από την καθημερινότητά της ζωής του. Μετά από ένα ατύχημα που σχεδόν τον αφήνει νεκρό, ο Μιχαήλ δέχεται την επίσκεψη ενός σοφού αγγέλου που τον ρωτάει τι πραγματικά θέλει από τη ζωή του. Ο Μιχαήλ απαντά ότι θέλει να επιστρέψει στον... ουρανό, εκεί που ήταν πριν έρθει στη Γη, εκεί που νιώθει αγάπη, γαλήνη και ευτυχία... δηλαδή στην ΕΣΤΙΑ!

 

Ο άγγελος ικανοποιεί το αίτημά του και έτσι ο Μιχαήλ Θωμάς ξεκινάει την πορεία του για να επιστρέψει στην Εστία. Για να φτάσει στον τελικό του προορισμό, περνά από μια σειρά περιπετειών και δοκιμασιών, μέσα σε ένα εκπληκτικό μέρος γεμάτο με αγγελικές υπάρξεις, σοφούς δασκάλους αλλά και κακόβουλες οντότητες. Το Οδοιπορικό του Μιχαήλ είναι ένα ταξίδι γεμάτο συναίσθημα, χιούμορ, δέος και γνώση τέτοιο που ούτε καν μπορούσε να φανταστεί."

 

Το διάβασα μια φορά μονορούφι, τώρα το διαβάζω δεύτερη.. πόσα λόγια σοφίας κρύβει αυτό το βιβλίο και πόσες αλήθειες! Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!

 

...Και όπως λέει το βιβλίο:

"Συντροφεύστε τον Μιχαήλ Θωμά στο ενδιαφέρον ταξίδι του. Μπορεί να σας θυμίσει το δικό σας."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινετε μου ενα βιβλιο.Ειμαι 16 χρονων και θα προτιμουσα κατι που να εχει πολυ αγωνια και να ειναι μεγαλο (ξερετε ειμαι fan ολων των βιβλιων του Dan brown αλλα τα εχω διαβασει ολα μακαρι να ειχε και αλλα)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινετε μου ενα βιβλιο.Ειμαι 16 χρονων και θα προτιμουσα κατι που να εχει πολυ αγωνια και να ειναι μεγαλο (ξερετε ειμαι fan ολων των βιβλιων του Dan brown αλλα τα εχω διαβασει ολα μακαρι να ειχε και αλλα)

 

Stephen King - Salems Lot

 

και εντελώς σε άλλο στυλ

 

Kathrine Neville - Οκτώ (θυμίζει Dan Brown)

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο "O κοσμος ειναι επιπεδος" ειναι γραμμενο απο δημοσιογραφο με πουλιντζερ (ΦΡΙΝΤΜΑΝ Λ. ΤΟΜΑΣ) και επεξεργαζεται θεματα οικονομοπολιτικα , σχετικα με την παγκοσμιοποιηση (συγκεκριμένα στο χωρο του outsourcing εργασιας) . Το ολο βιβλιο ομως ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι εκτος απο το κυριο θεμα της παγκοσμιοποιησης της εργασιας , αναφερεται στο πως αυτο το ειδος της παγκοσμιοποιησης προωθειται απο την τεχνολογια και τη διάδοσή της μεσα απο τον κοσμο του γρηγορου ιντερνετ . Σημαντικες και αγνωστες πτυχες μεγαλων εταιριων οπως της microsoft και αλλων κολοσσων , ερχονται στο προσκηνιο και μας βοηθουν να καταλαβουμε οτι ο ρολος τους στην ιστορια ειναι κατι πολυ παραπανω απο απλες εταιριες. Αυτο το βιβλιο απευθυνεται σιγουρα σε ανθρωπους που παρακολουθουν τις συγχρονες τασεις της οικονομιας και πως αυτη σχετιζεται με τις καινοτομιες των τεχνολογιων , αλλα αυτοι που θα το απολαυσουν περισσοτερο, ειναι αυτοι που ασχολουνται με τα "οικονομικα", ομως εχουν σχεση και με τον κοσμο της πληροφορικης, απο την εποχη του netscape και της νεοεμφανιζομενης IBM. Επισης οι πληροφοριες που περιεχονται σε αυτο το βιβλιο, για τον κοσμο της οικονομιας ανα τον κοσμο, για τις τελευταιες δεκατιες αλλα και τις δεκαετιες που θα ακολουθησουν , ειναι ενα πολυ καλο συμπληρωμα για τους φοιτητες των οικονομικων σχολων, οπου η υλη των βιβλιων τους δεν ξεφευγει στα επιπεδα που θα επρεπε!
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ

 

Περιγραφή: Ο Τζόσουα Ζιγκλ, ένας διάσημος συγγραφέας που ζει απομονωμένος από τους ανθρώπους, αναγκάζεται για λόγους υγείας να θυσιάσει την πολύτιμη εργένικη ανεξαρτησία του. Ψάχνοντας όμως για βοηθό, θα εμπλακεί στην πιο επικίνδυνη περιπέτεια της προνομιούχου ζωής του. Η Αλμα Μπους, μια νέα, όμορφη και αισθησιακή γυναίκα, μ' ένα σώμα γεμάτο παράξενα τατουάζ, θα ξεσηκώσει μέσα του μια σειρά από αντικρουόμενα συναισθήματα: οίκτο, πόθο, ευθύνη, ενοχή. Χωρίς να γνωρίζει το οδυνηρό παρελθόν και την ταραγμένη της προσωπικότητα, ο Ζιγκλ θα προσλάβει την Αλμα για βοηθό του. Ισορροπώτας άψογα ανάμεσα στο μαύρο σασπένς και τη βαθιά κι απρόσμενη τρυφερότητα, η Τζόις Κάρολ Όουτς διερευνά τη σύγχρονη τραγωδία του φυλετικού μίσους, αμφισβητώντας τα κοινωνικώς αποδεκτά όρια της επιθυμίας. Το κορίτσι με το τατουάζ είναι ίσως το πιο προκλητικό και αμφιλεγόμενο μυθιστόρημά της.

 

 

"Μια βαθιά και σκοτεινή καταβύθιση στην ανθρώπινη ψυχή, ένα μυθιστόρημα γεμάτο ένταση μα και απρόβλεπτη τρυφερότητα. Μια μεγάλη συγγραφέας στην καλύτερη στιγμή της". San Francisco Cronicle

 

Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

to oxto,pou anaferane k alloi pio pano (tis kathrine neville) einai entiposiako istoriko-metafisiko mithistorima....to opoio einai paliotero apo auta tou dan brown....apo dan brown to kalitero einai to illuminati...

emena mou aresei para poli o paolo choellio... k se osous aresei na skeftontai k aisthanontai nomizo oti tha aresei to idio...to kainourio tou sxetika mithistorima, mprinta einai arketa kalo..an k to kalitero tou gia kapoion pou den ton exei diavasei, oste na xekinisei,einai to stis oxthes tou potamou piedra ekatsa k eklapsa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...