Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού τελείωσα το Ψηφιακό οχυρό (καλύτερο από τον Αρκτικό κύκλο, αλλά το ίδιο στύλ), διαβάζω το "Το κορίτσι με τα πορτοκάλια" του Jostein Gaarder...

 

Απο οπισθόφυλλο:

 

"Ένα σύγχρονο παραμύθι με φιλοσοφική διάσταση, μια πανέμορφη ιστορία αγάπης.

Δύο φωνές ενώνονται σε έναν εκπληκτικό διάλογο και δημιουργούν ένα βιβλίο έμπνευσης και αισιοδοξίας που δίνει απαντήσεις σε βαθιά προσωπικά ερωτήματα. Βρείτε την αγάπη και κυρίως τη δύναμη να επιλέξετε τα πιο δύσβατα μονοπάτια της ζωής. Ένα μυθιστόρημα που υπερβαίνει τα σύνορα του χρόνου και μας οδηγεί σε επίγειους και υπέργειους παραδείσους.

 

Ο συγγραφέας του βιβλίου "Ο κόσμος της σοφίας", που ενέπνευσε ανθρώπους κάθε ηλικίας βοηθώντας τους να κατανοήσουν την ιστορία της φιλοσοφίας, ξετυλίγει το νήμα της ιστορίας ενός μυστηριώδους κοριτσιού που έμελλε να αλλάξει την πορεία της ζωής ενός απλού καθημερινού αγοριού και φιλοδοξεί να αλλάξει και τη δική σας."

 

Μέχρι στιγμής, το βρίσκω αρκετά συγκινητικό και ειλικρινές..

 

"Μετά το θάνατο του πατέρα μου η γιαγιά κι ο παππούς ήρθαν στο σπίτι μας και βοήθησαν τη μαμά να βάλει τάξη στα πράγματά του. Αλλά δε βρήκαν κάτι σημαντικό, κάτι που είχε γράψει ο πατέρας μου προτού μπεί στο νοσοκομείο.

Τότε κανείς δε γνώριζε κάτι σχετικά. Η ιστορία του κοριτσιού με τα πορτοκάλια αποκαλύφθηκε τη Δευτέρα που μας πέρασε. Η γιαγιά πήγε να φέρει κάτι από την αποθήκη με τα εργαλεία και τη βρήκε στο κόκκινο παιδικό αυτοκινητάκι, στην ταπετσαρία του καθίσματος όπου καθόμουν μικρός.

Μυστήριο πως βρέθηκε εκεί. Δεν μπορεί να ήταν τυχαίο, γιατί η ιστορία που έγραψε ο πατέρας μου όταν ήμουν τριάμισι χρονών έχει κάποια σχέση με το αυτοκινητάκι. Αυτό δε σημαίνει οτι πρόκειται για μια συνηθισμένη ιστορία για ένα παιδικό αυτοκινητάκι, καθε άλλο, ο πατέρας μου την έγραψε για μένα.

Έγραψε την ιστορία του κοριτσιού με τα πορτοκάλια για να τη διαβάσω όταν θα μεγάλωνα αρκετά ώστε να την καταλάβω. Έγραψε ένα γράμμα για το μέλλον..."

 

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισως εχει αναφερθει. Διαβασα προσφατα το νεο βιβλιο του Ιρβιν Γιαλομ

"Η Θεραπεια του Σοπεναουερ".

Στην αρχη ξεκιναει λιγο βαρια, αλλα μετα εξελισεται ωραια. Σε μερικα κεφαλαια αναφερει και τη ζωη του φιλοσοφου Σοπεναουερ.

Πολυ καλο βιβλιο, γι' αυτους που ειναι λατρεις της ψυχολογιας και οσους εχουν διαβασει και αλλα βιβλια του Ιρβιν Γιαλομ.;)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου προτείνετε για να κάνω δώρο σε μία γνωστή μου,

κάποιο βιβλίο έντονα συγκινητικό.

 

"Δακρυσμένα Φεγγάρια" - Κάλη Καρατζά .Το διάβασα μέσα σε μία νύχτα και με έκανε να κλάψω πολύ. Είναι πολύ δυνατό βιβλίο, όπως και τα υπόλοιπα από την ίδια.. ("Κόκκινη θάαλασσα", "Το μέλι έγινε κεντρί", κά)

 

Ή διάλεξε κάποιο του Όμηρου Αβραμίδη.. "Ο δρόμος του φεγγαριού", "Άκου το τραγούδι της βροχής" και το "Με τα μάτια της ψυχής".

 

Ακόμη, το "Η αγάπη άργησε μια μέρα" της Λιλής Ζωγράφου.

 

Και μετά, από ξένους συγγραφείς, θα πρότεινα Κοέλιο με το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει".. χμμ τι άλλο.. δε μού 'ρχεται κάτι στο μυαλό, θα επανέλθω όμως. Αν είναι εύκολο όμως, πες μας την ηλικία της φίλης σου, θα είναι πιο εύκολο να προτείνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το ''Το σμήνος των σπουργιτιών'' (Takashi Matsuoka)...:)

το βιβλίο ήταν πολύ καλό...παραθέτω μια κριτική από την σελίδα του εκδοτικού οίκου, η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο..

 

Το Σμήνος των Σπουργιτιών δεν είναι απλώς μια ιστορία όπου η Ανατολή συναντά τη Δύση. Οι χαρακτήρες του έργου είναι συγκινητικά αληθινοί, η πλοκή του γοργή, το ύφος του γλαφυρό και πνευματώδες.

Ο συγγραφέας προσεγγίζει τη ζωή στην Ιαπωνία του 19ου αιώνα μέσα σε όλη την ακρότητά της, την εκδίκηση, τη βία, τη μεταμέλεια, την ανταπόδοση, την ευαισθησία. Οι πολεμοχαρείς σαμουράι, που είναι έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να χάσουν τη ζωή τους για τον κώδικα τιμής τους, δακρύζουν στη θέα των ανθών μιας κερασιάς. Το φριχτό και το όμορφο συγχέονται, το μυστήριο και η πραγματικότητα γίνονται αδιαχώριστα και μια εποχή με έντονες πολιτικές και ηθικές αντιπαραθέσεις ζωντανεύει στα μάτια του συνεπαρμένου αναγνώστη.

 

Ένα έξοχο μυθιστόρημα που το διατρέχει η ομορφιά, η τιμή και η βία της Ιαπωνίας και μας μεταφέρει στον κόσμο των σαμουράι, των γκεϊσών, των νίντζα και των δασκάλων του Ζεν.

 

next one is ''Ζαχίρ'' (Paulo Coelho) :)

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα και το ''Ζαχίρ'' (Paulo Coelho) :)

το βιβλίο είναι πολύ καλό, αν και λίγο συγκινησιακό..:O

τα νοήματα βέβαια ουσιώδη,προκαλούν βαθειά σκέψη και κάνουν τον αναγνώστη να αναρωτιέται για την ποιότητα της ζωής και το ''ζουμί'' αυτής..;)

ο σχολιασμός της imela λίγο πιο πάνω είναι πάλι το σωστό ρεζουμέ...;)

 

next one is ''Οχτώ'' (Katherine Neville) :)

Link to comment
Share on other sites

ο σχολιασμός της imela λίγο πιο πάνω είναι πάλι το σωστό ρεζουμέ...;)

 

Ευχαριστώ.. :O

 

Τελειωσά πριν μέρες το κορίτσι με τα πορτοκάλια. Όταν το πρότεινα μερικά posts πιο πάνω είχα πει πως είναι αρκετα συγκινητικό και ειλικρινές..Λοιπόν δεν έπεσα έξω τελικά.. Αρκετά καλό βιβλίο και αρκετά συγκινητικό. Καλή ιδέα για δώρο, αν θές κάτι συγκινητικό dimisakis...

Σου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση μελαγχολίας... όπως η μυρωδιά ενός πορτοκαλιού το καλοκαίρι!

Καλή ανάγνωση σε όσους το επιλέξουν...Εγώ το προτείνω... :)

 

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

 

εχοντας ανακτισει ολες του τις δυναμεις κ με τον νταμπλντορ νεκρο πλεον :( ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει στον κοσμο των μαγων ο Χαρι ειναι ο μονος που ξερει για τα κομματια τις ψυχης του βολντεμορτ κ παει να τα βρει αφινοντας πισω του τα παντα (ακομα κ την Τζιννη)

 

τι θα γινει ομως ????(οποιαδιποτε πληροφορια δεκτη με ενθουσιασμο) :)

 

 

βοιθηστε με :) :D

το μέροσ,εχει πάντα μια τάση να ενώνεται με το ολον του,προκειμένου να διαφύγει απο την ατέλειά του!
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=728174#post728174

 

Σχετικά με τα spoiler tags.

Χρησιμοποιήστε τα λοιπόν όταν αυτό που θέλετε να γράψετε,αποκαλύπτει στοιχεία που θα καταστρέψουν το ενδιαφέρον σε όσους δεν έχουν ήδη,στην προκειμένη περίπτωση,διαβάσει το βιβλίο :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Σου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση μελαγχολίας... όπως η μυρωδιά ενός πορτοκαλιού το καλοκαίρι!

Φιλικά,

*imela*

Πορτοκάλι το καλοκαίρι;

Με ορμόνες θα είναι... :p

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκάλι το καλοκαίρι;

Με ορμόνες θα είναι... :p

 

Aκριβώς γι' αυτό σου αφήνει μια αίσθηση μελαγχολίας.. Επειδή τα πορτοκάλια είναι χειμωνιάτικο φρούτο και δεν υπάρχουν το καλοκαίρι.....Προσπαθησα να κάνω μια καλλιτεχνική παρέμβαση :O

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελατε ας με βοηθησει καποιος δεν μπορω να περιμενω εναν ολοκληρο χρονο :( pleeeeaaase :cry:
το μέροσ,εχει πάντα μια τάση να ενώνεται με το ολον του,προκειμένου να διαφύγει απο την ατέλειά του!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελατε ας με βοηθησει καποιος δεν μπορω να περιμενω εναν ολοκληρο χρονο :( pleeeeaaase :cry:

Οτι ξέρεις, ξέρουμε...

 

Αλλα αν θυμάσαι στο τέλος του 6ου βιβλίου η παρέα του υποσχεθηκε ότι θα πάει μαζί του όπου και αν πάει, αρα δεν αφήνει κανέναν πίσω του. Και επίσης δεν είναι ο μόνος που ξέρει για τα Horcuxes.. ο Ρον και η Ερμιόνη και η Τζίνι γνωρίζουν για αυτά.

 

 

Επίσης δεν θα περιμένεις ενα ολοκληρο χρόνο αλλα δύο με τρία χρόνια

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατασταση αυτη θα παω στην αγγλια να βρω την Ροουλινγκ :cry: :cry: :cry:Ο Χαρι τους αφινει (κυριος γιατι φοβατε μηπος παθουν κατι κ ευθυνετε αυτος,το λεει αλλα απλως πριν αρχησει την αναζητηση το θα περασει απο το μπαροου για τον γαμο

 

οποτεεε δεν γινετε αυτο που ειπες

το μέροσ,εχει πάντα μια τάση να ενώνεται με το ολον του,προκειμένου να διαφύγει απο την ατέλειά του!
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο το "Οχτώ" .. συνεχίζω ακάθεκτη (με κόλλησε ο Νικος_ς3 φαίνεται...) με το "Αλφαβητάρι του Διαβόλου" από Μπηρς (αν δεν κάνω λάθος το όνομα..)

 

Υγ. Όμορφο καλοκαίρι με αραλίκια και διάβασμα... μπράβο.. αυτές είναι διακοπές...

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

" Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ". Εξαίσιο βιβλίο. Του Δοξιάδη.

Ω, μα ναι! Όταν διάβασα αυτό το βιβλίο λάτρεψα την ιδιότητά μου (μαθηματικός)... Συμφωνώ λοιπόν κι εγώ με την πρόταση του alex61.

Δε κουράζει τόσο γιατί εξηγεί αρκετά τα μαθηματικά που αναφέρει..Πραγματικά είναι πολύ καλό το βιβλίο...Απ' τα καλύτερά μου. :)

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

" Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ". Εξαίσιο βιβλίο. Του Δοξιάδη.

 

Τρομερό βιλίο,ευχάριστο και ενημερωτικό ακόμα και για κάποιον της ηλικίας μου!Σε κάνει να αγαπήσεις τα μαθηματικά

 

Σε αντίθεση με το Θεώρημα του Παπαγάλου το οποίο είναι πολύ ανιαρό... :O

Link to comment
Share on other sites

ενας φίλος μ μου εχει προτήνει την μαγική βιβλιοθίκη ,,λεει τίποτα ή να το αφήσω???

 

 

 

 

υ.σ.Την απαντηση δεν νομιζω να την διαβασω σημερα οποτε μιλιστε σε βαθος χρονου κι αν εχετε τιπτ για τον Χαρι Πόττερ πειτε το

το μέροσ,εχει πάντα μια τάση να ενώνεται με το ολον του,προκειμένου να διαφύγει απο την ατέλειά του!
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο το "Οχτώ" .. συνεχίζω ακάθεκτη (με κόλλησε ο Νικος_ς3 φαίνεται...) με το "Αλφαβητάρι του Διαβόλου" από Μπηρς (αν δεν κάνω λάθος το όνομα..)

 

Υγ. Όμορφο καλοκαίρι με αραλίκια και διάβασμα... μπράβο.. αυτές είναι διακοπές...

 

 

τωρα που ειπες για το οχτω...χθες στην παραλια ειδα μια κοπελα να το διαβαζει...(διαδεδομενο στις παραλιες ε?? :p )

τι υποθεση εχει?απο χθες μου καθησε και ηθελα να παω σε βιβλιοπωλειο να δω.(τι τυχη κι αυτη?)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες για το οχτω...χθες στην παραλια ειδα μια κοπελα να το διαβαζει...(διαδεδομενο στις παραλιες ε?? :p )

τι υποθεση εχει?απο χθες μου καθησε και ηθελα να παω σε βιβλιοπωλειο να δω.(τι τυχη κι αυτη?)

 

http://img155.echo.cx/img155/6461/960141043088888887lv.jpg

 

Απο οπισθόφυλλο:

 

"Ένα μυστήριο με ιστορία που υπερβαίνει τη χιλιετία. Ένας γρίφος που κέντρισε τα πιο λαμπρά πνεύματα που γνώρισε η ανθρωπότητα. Μια αρχαία φόρμουλα που χαρίζει τόσο μεγάλη δύναμη, ώστε έχει κυριεύσει την ψυχή όλων όσοι άκουσαν γι' αυτή.

Ένα μυθικό σκάκι λαξευμένο εξ ολοκλήρου σε ασήμι και χρυσό, στολισμένο με ρουμπίνια, ζαφείρια και σμαράγδια που προσφέρθηκε από οχτώ Μαυριτανούς στον αυτοκράτορα Καρλομάγνο: το θρυλικό Σκάκι του Μονγκλάν. Λέγεται ότι πήρε το όνομά του από τον άρχοντα της περιοχής του Μονγκλάν, στον οποίο δώρισε ο Καρλομάγνος το σκάκι. Εκείνος ανέθεσε τη φύλαξη του πολύτιμου θησαυρού στις μοναχές του Μονγκλάν. Η νεαρή ηρωίδα, ειδική στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, θα εμπλακεί στην αναζήτηση του σκακιού, συμμετέχοντας έτσι στο μεγαλύτερο κυνήγι θησαυρού όλων των εποχών.

Το Οχτώ είναι ένα εξαιρετικά άρτιο μυθιστόρημα, τόσο λεπτοδουλεμένο όσο και τα περίτεχνα διακοσμημένα κομμάτια του σκακιού, γεμάτο γρίφους, αντιθέσεις και περιπέτεια. Πρόκειται αναμφίβολα για ένα από τα πιο συναρπαστικά, ατμοσφαιρικά και πρωτότυπα μυθιστορήματα που γράφτηκαν τα τελευταία χρόνια."

Link to comment
Share on other sites

Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά

του Νίκου Καζαντζάκη...

 

Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φένεται το Οχτω.. χμμ. θα το παρω...

 

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Το διαβάζω εδώ και καιρό με πολύ αργό ρυθμό, και ευελπιστώ να το τελειώσω μέχρι να μπει ο Σεπτέμβρης...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο. Το διαβάζω εδώ και καιρό με πολύ αργό ρυθμό, και ευελπιστώ να το τελειώσω μέχρι να μπει ο Σεπτέμβρης...

 

 

Και εγώ μόλις τελείωσα το illuminati (το οποίο δεν ήταν αυτό που περίμενα... ) Πολύ Χολυγουντ ρε παιδί μου και καμία σχέση με τα αλλεπάλληλα σοκ του Κώδικα ΝταΒίντσι...

 

Τώρα πάω και εγώ γραμμή για το Οκτώ να δούμε τι είναι και αυτό...

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...