Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα!!.Θα μπορούσατε να μου πειτε πόσα πλήρωνεις για την ενεργοποίησή του φοιτητικού σιτα στα 18 ευρώ??Το ρούτερ στο χρέωνουν?Η τηλεφωνία είναι pstn ή voip?Σας ευχαριστώ!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα!!.Θα μπορούσατε να μου πειτε πόσα πλήρωνεις για την ενεργοποίησή του φοιτητικού σιτα στα 18 ευρώ??Το ρούτερ στο χρέωνουν?Η τηλεφωνία είναι pstn ή voip?Σας ευχαριστώ!!

 

65€ τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής, ή 30€ φορητότητα. Εξοικονομείς τα 3 πρώτα πάγια που είναι δώρο στην προσφορά του φοιτητικού για 24μηνο, ή τα 2 στο 12μηνο (21€). Λήγει τέλος του μήνα.

Το modem είναι χρησιδανικό, και άρα δεν το χρεώνεσαι, δεν είναι δικό σου. Το δανείζεσαι για όσο χρονικό διάστημα λειτουργεί η γραμμή, μετά το επιστρέφεις.

Η τηλεφωνία είναι αποκλειστικά και μόνο VoIP από modem, και όχι από το DSLAM, όπως παίζει πχ. η HOL/Vodafone, Forthnet. Καθαρό PSTN προς το παρόν, μόνο η Wind και ο ΟΤΕ, αν και σιγά σιγά, λόγω νομοθεσίας ΕΕ, όλοι θα αναγκαστούν να αλλάξουν σε VoIP.

Link to comment
Share on other sites

65€ τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής, ή 30€ φορητότητα. Εξοικονομείς τα 3 πρώτα πάγια που είναι δώρο στην προσφορά του φοιτητικού για 24μηνο, ή τα 2 στο 12μηνο (21€). Λήγει τέλος του μήνα.

Το modem είναι χρησιδανικό, και άρα δεν το χρεώνεσαι, δεν είναι δικό σου. Το δανείζεσαι για όσο χρονικό διάστημα λειτουργεί η γραμμή, μετά το επιστρέφεις.

Η τηλεφωνία είναι αποκλειστικά και μόνο VoIP από modem, και όχι από το DSLAM, όπως παίζει πχ. η HOL/Vodafone, Forthnet. Καθαρό PSTN προς το παρόν, μόνο η Wind και ο ΟΤΕ, αν και σιγά σιγά, λόγω νομοθεσίας ΕΕ, όλοι θα αναγκαστούν να αλλάξουν σε VoIP.

Σε ευχαριστώ πολύ!!Άαρα μήπως συμφαίρει η προσφορά τηςς χο΄λ στα 15?Επίσης η σιτα έχει δικό της δίκτυο όπως και οι άλλες μέχρι ένα σημείο ή όχι?Κάπου είχα ακούσει ότι νοικειάει από φορτηνετ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά δεν έχει δικό της εξ'ολοκλήρου δίκτυο. Όλοι νοικιάζουν από ΟΤΕ. Στήνουν τα αστικά κέντρα τους (DSLAM/MSAN) δίπλα σε αυτά του ΟΤΕ. Οι υπηρεσίες και η διαχείρισή τους είναι δικές τους καθαρά, αλλά το 99% του δικτύου (χαλκός) είναι του ΟΤΕ. Ποιος θα δώσει 10 καράβια λεφτά και που θα τα βρει, για να σκάψει όλη την Ελλάδα από την αρχή και να περάσει δικό της οπτικό πλέον δίκτυο; Απλά η cyta σε σχέση με τους άλλους, έχει μεγαλύτερο σε χλμ. δίκτυο λόγω οπτικών ινών σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας, κυρίως Κρήτη και Δυτ. Μακεδονία, όπου εξυπηρετεί κυρίως μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες μέσω μισθωμένων ιδιωτικών κυκλωμάτων, και όχι φυσικά ιδιώτες.

 

Το 15άρι της Vodafone από ότι βλέπω απαιτεί συνδυασμό με καρτοκινητή CU. Αν έχεις, φυσικά συμφέρει.

**** Το προϊόν αφορά νέες αιτήσεις με 24μηνο συμβόλαιο και απευθύνεται σε φοιτητές ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΙΕΚ ( απαιτείται Πάσο ή βεβαίωση εγγραφής). Στο πάγιο 15€ του προγράμματος Vodafone Home double play CU Xclusive περιλαμβάνεται έκπτωση My Home e-bill 1€ . Η έκπτωση έχει διάρκεια 24μήνες και δεν συνδυάζεται με την έκπτωση (1€) για τους συνδρομητές με My Home e-bill και ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμού. Η τιμή των 15€ ισχύει για συνδρομητές καρτοκινητής CU Xclusive .

 

https://statheri.vodafone.gr/services/home/vodafone-home-double-play?gclid=Cj0KEQiA96CyBRDk5qOtp5vz8LkBEiQA6wx8MGADhEQjFIJ0oCjaDpNxvT_kPzHRim8fxAq6gqUILvsaAgJO8P8HAQ#adsl

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτερ της cyta αξίζει όντως 71 ευρώ(όσο δηλαδή το χρεώνουν αν δεν το δόσεις πίσω)?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτερ της cyta αξίζει όντως 71 ευρώ(όσο δηλαδή το χρεώνουν αν δεν το δόσεις πίσω)?

 

Αν θυμάμαι καλά τους όρους, όταν περάσεις τα 2 χρόνια, δε χρειάζεται να το επιστρέψεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τους όρους, όταν περάσεις τα 2 χρόνια, δε χρειάζεται να το επιστρέψεις.

Αλήθεια?Καλό αυτό σε σχέση με ΟΤΕ που πρέπει υποχρεωτικά να το δόσεις!Πάντως τα 71 ευρώ τα αξίζει?Εσύ τι λες?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τους όρους, όταν περάσεις τα 2 χρόνια, δε χρειάζεται να το επιστρέψεις.

Εγώ που είχα cyta από το 2009 και άλλαξα τώρα τον Σεπτέμβριο σε οτε μου το ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτερ της cyta αξίζει όντως 71 ευρώ(όσο δηλαδή το χρεώνουν αν δεν το δόσεις πίσω)?

Αυτό που μου έδωσαν για vdsl ούτε καν!

 

Ένα τεράστιο ρουτερ με Πολύ πολύ μέτρια ακτίνα σήματος, που μου έχει βγάλει αρκετά θέματα και με αντικατάσταση κιόλας, δίνοντας όποτε θέλει full speed, όποτε θέλει σου δίνει 1mbps στο ασύρματο....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έδωσαν για vdsl ούτε καν!

 

Ένα τεράστιο ρουτερ με Πολύ πολύ μέτρια ακτίνα σήματος, που μου έχει βγάλει αρκετά θέματα και με αντικατάσταση κιόλας, δίνοντας όποτε θέλει full speed, όποτε θέλει σου δίνει 1mbps στο ασύρματο....

 

Προφανώς είχες παρεμβολές. Κανάλι άλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα (και με το όλα εννοώ και τα 13) και δεν είχα καν σταθερό τηλέφωνο τότε να πεις ότι επηρέαζε

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδια,πως σας φαινεται το νεο πακετο all in one στα 39 ευρω?Θα μ ενδιεφερε να το παρω αλλα με φοβιζει η αλλαγη στο δικτυο της cyta..Ειχα ηδη αλλαξει απο ΟΤΕ σε αλλο παροχο χωρις να υπαρξει προβλημα, θα μπορει να υπαρξει ομως τωρα προβλημα(συνεχεις αποσυνδεσεις κλπ) με την συτα? γιατι πολλα ακουγονται..κι αν υπαρξει θα πρεπει να σκασω 120 ευρω σε περιπτωση που διακοψω τη συνδεση μου?

 

Από την στιγμή που δεν είχες πρόβλημα στην γραμμή σου δεν θα έχεις ούτε τώρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω το εξης θεμα με την συνδεση μου και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποια λυση. Αρχικα η συνδεση μου ειναι 8mbps στην cyta. Εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρησει οτι σερνεται η συνδεση στο ιντερνετ, αλλα σε συγκεκριμενες λειτουργιες. Για παραδειγμα στο speedtest δειχνει down speed 5-6mbps, αλλα δεν φορτωνουν οι φωτογραφιες απο instagram και ορισμενες φορες και απο facebook, αρα σαν να λεμε σε social media μονο. Youtube που ανοιγω βιντεο στα 1080Ρ για δοκιμη φορτωνει κανονικα, αρα δεν νομιζω να ειναι γενικο το θεμα, μαλλον κατι παιζει με τα social. Οταν μπαινω με ΜΒ απ το κινητο μου, φορτωνουν κανονικα οι φωτογραφιες και στο fb και στο insta, αρα δεν παιζει να ειναι θεματα της εκαστοτε εφαρμογης. Παιρνω τηλεφωνο στους μαλακες στην τεχνικη υποστηριξη και λενε οτι δεν εχει καποιο θεμα, ουτε τεχνικο εχουν στειλει ουτε καινουριο router μηπως φταιει αυτο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον; Εχετε να προτεινετε καποια λυση ενδεχομενως μπας και στρωσει μεχρι να επιστρεψω παλι σε ΟΤΕ;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω το εξης θεμα με την συνδεση μου και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποια λυση. Αρχικα η συνδεση μου ειναι 8mbps στην cyta. Εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρησει οτι σερνεται η συνδεση στο ιντερνετ, αλλα σε συγκεκριμενες λειτουργιες. Για παραδειγμα στο speedtest δειχνει down speed 5-6mbps, αλλα δεν φορτωνουν οι φωτογραφιες απο instagram και ορισμενες φορες και απο facebook, αρα σαν να λεμε σε social media μονο. Youtube που ανοιγω βιντεο στα 1080Ρ για δοκιμη φορτωνει κανονικα, αρα δεν νομιζω να ειναι γενικο το θεμα, μαλλον κατι παιζει με τα social. Οταν μπαινω με ΜΒ απ το κινητο μου, φορτωνουν κανονικα οι φωτογραφιες και στο fb και στο insta, αρα δεν παιζει να ειναι θεματα της εκαστοτε εφαρμογης. Παιρνω τηλεφωνο στους μαλακες στην τεχνικη υποστηριξη και λενε οτι δεν εχει καποιο θεμα, ουτε τεχνικο εχουν στειλει ουτε καινουριο router μηπως φταιει αυτο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον; Εχετε να προτεινετε καποια λυση ενδεχομενως μπας και στρωσει μεχρι να επιστρεψω παλι σε ΟΤΕ;;

 

Δοκίμασες να κλείσεις και να ανοίξεις το router σου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κλείσεις και να ανοίξεις το router σου;

 

Το θεωρησα αυτονοητο γι αυτο δεν το εγραψα..προφανως το εκλεισα πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρησα αυτονοητο γι αυτο δεν το εγραψα..προφανως το εκλεισα πολλες φορες

 

Πάντως κι εμένα κάνει νερά το facebook. Ίσως έχουν αλλάξει κάτι στην κωδικοποίηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω το εξης θεμα με την συνδεση μου και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποια λυση. Αρχικα η συνδεση μου ειναι 8mbps στην cyta. Εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρησει οτι σερνεται η συνδεση στο ιντερνετ, αλλα σε συγκεκριμενες λειτουργιες. Για παραδειγμα στο speedtest δειχνει down speed 5-6mbps, αλλα δεν φορτωνουν οι φωτογραφιες απο instagram και ορισμενες φορες και απο facebook, αρα σαν να λεμε σε social media μονο. Youtube που ανοιγω βιντεο στα 1080Ρ για δοκιμη φορτωνει κανονικα, αρα δεν νομιζω να ειναι γενικο το θεμα, μαλλον κατι παιζει με τα social. Οταν μπαινω με ΜΒ απ το κινητο μου, φορτωνουν κανονικα οι φωτογραφιες και στο fb και στο insta, αρα δεν παιζει να ειναι θεματα της εκαστοτε εφαρμογης. Παιρνω τηλεφωνο στους μαλακες στην τεχνικη υποστηριξη και λενε οτι δεν εχει καποιο θεμα, ουτε τεχνικο εχουν στειλει ουτε καινουριο router μηπως φταιει αυτο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον; Εχετε να προτεινετε καποια λυση ενδεχομενως μπας και στρωσει μεχρι να επιστρεψω παλι σε ΟΤΕ;;

εκκαθαριση cookies απο της σελιδες που δεν ανοιγουν δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

http://www.digitaltvinfo.gr/news/news/item/16204-pio-konta-i-idiotikopoiisi-tis-cyta

 

 

Η Κυπριακή κυβέρνηση ενέκρινε το νομοσχέδιο για την ιδιωτικοποίηση της τηλεπικοινωνιακής εταιρείας Cyta. Την ίδια στιγμή, όπως αναφέρει η Cyprus Mail, έχει διασφαλίσει στο νομοσχέδιο τα δικαιώματα των υπαλλήλων της Cyta, και καθόρισε τις δυνατότητες παρέμβασης που θα έχει το κράτος στην εταιρεία, για λόγους εθνικής ασφαλείας, ακόμα και μετά την ιδιωτικοποίηση της.

 

Υπάρχει πάντως ισχυρή αντίθεση στην οποιαδήποτε πιθανή πώληση της Cyta, από τα αντιπολιτευόμενα κόμματα και από τους υπαλλήλους της εταιρείας, ενώ το νομοσχέδιο πρέπει να περάσει και από το κοινοβούλιο.

 

Το νομοσχέδιο προβλέπει αρχικά την δημιουργία μίας ιδιωτικής εταιρείας που θα ανήκει στο κράτος, με σκοπό την προσέλκυση ενός στρατηγικού επενδυτή σε επόμενο στάδιο.

 

Η Cablenet, η μοναδική καλωδιακή πάροχος στην Κύπρο, ανακοίνωσε νωρίτερα το 2015 ότι δεν σκοπεύει να καταθέσει προσφορά για την Cyta, αν προχωρήσει η ιδιωτικοποίηση της.

 

http://www.broadbandtvnews.com/2015/12/15/cyprus-telco-sale-moves-closer/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν ξέρω εαν έχει ειπωθεί αλλού,αλλά παρατήρησα ότι ενω σε Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν πολυασχολούνται με τη cyta σε κάποιες επαρχιακές πόλεις πχ Βεροια Σερρες Κιλκίς κυριαρχεί στην σταθερη τηλεφωνία με τα ποσοστά της...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εαν έχει ειπωθεί αλλού,αλλά παρατήρησα ότι ενω σε Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν πολυασχολούνται με τη cyta σε κάποιες επαρχιακές πόλεις πχ Βεροια Σερρες Κιλκίς κυριαρχεί στην σταθερη τηλεφωνία με τα ποσοστά της...

 

Αυτό, ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Φαίνεται η "Γερμανική" εταιρεία καλά κρατάει... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την Τ-Telecom της οποίας θυγατρική είναι ο ΟΤΕ - COSMOTE ( 40% ) http://www.telekom.com/worldwide "international subsidiaries" Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ανέφερα οτι η Cyta κυριαρχει στην επαρχία.....

 

Oops.... :O Έκανα edit, αλλά ξέχασα να συμπληρώσω το "στην Αθήνα".....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την Τ-Telecom της οποίας θυγατρική είναι ο ΟΤΕ - COSMOTE ( 40% ) http://www.telekom.com/worldwide "international subsidiaries"

+10% ελληνικό δημόσιο+10%έλληνες ιδιώτες+40%ξένοι ιδιώτες+χιλιάδες ΕΛΛΗΝΕΣ εργαόμενοι+φόροι στο ελληνικό κράτος+μόνη εταιρεία στην κατηγορία τηλεπικοινωνιών με επενδύσεις δις ευρώ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...