Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάστημα είναι. Μάλλον όχι. Έχει πρίζα τηλεφώνου, την μέτρησαν αλλά τη βρήκαν νεκρή. Και βρήκαν κουτάκι του οτε 20 μέτρα μακρυά, 2 μαγαζιά πιο πέρα. Πρέπει δηλαδή να φέρω ηλεκτρολόγο να το περάσει μπροστά από 2 μαγαζιά, τα οποία μπορεί και να μην μου το επιτρέψουν, για να φτάσει στο δικό μου... Δεν το κόβω να προχωράει η αίτηση...

 

δεν εχουν τι δικαιωμα να σου το απαγορευσουν τα καταστηματα την διελευση του καλωδιου σου.

σαν ηλεκτρολογος σου το λεω, και ναι ετσι γινεται συνήθως, οταν δεν υπαρχει λειτουργικη γραμμη τοτε τα αφηνουν στο κουτι.... εδω τα αφηνουν στο κουτι χωρις καν να μετρησουν αν υπαρχει λειτουργικη γραμμη ή οχι... τι να λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα μιλήσω για λογαριασμο φίλου που δεν έχει λογαριασμό εδώ,αυτοί στην εταιρία είναι εκτός από άσχετοι είναι κλέφτες και απατεώνες .ο φίλος μου από τους πρώτους πελάτες της εταιρίας στην σταθερή πήγε και δυο κινητά .το αποτέλεσμα ήταν να γίνεται ένας χαμός στους λογαριασμούς με αποτέλεσμα μετά από πολλές καταγγελίες στην εεττ να καταθεση μήνυση στην ασφάλεια και περιμένει τον δικηγόρο του από τις εκλογές για να πάει παρακάτω .κάποια στιγμή θα σας το αναλύσω και θα ανεβάσω λογαριασμό να δείτε πως σας κλέβουν ,αυτό όμως που θα σας πω να προσέξετε είναι ότι όταν σας καλούν από το 6953034014 και λένε ότι είναι από την cyta είναι εισπρακτική εταιρία με την επωνυμία MELLON CONTACT SERVICES Α.Ε. και εχουν όλα τα προσωπικά δεδομένα σας και εχουν και πρόσβαση στις καρτέλες σας ,άρα γνωρίζουν και τα τηλέφωνα που κάνατε ,το οποίο είναι πλέον κακούργημα και γι αυτό σας παίρνουν για προσφορές ,επειδή εχουν πουλήσει την βάση δεδομένων σε διαφημιστικες και ας έχετε πει να μην είσαστε στους καταλόγους .ο φίλος έχει κατάθεση μήνυση και γι αυτό .τα στοιχεία μου και τα στοιχεία του φίλου είναι στην διάθεση των αρχών και το λέω για να μην υπάρχει πρόβλημα με το σαιτ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο οτε βάση νομου δεν μπορεί να αλλάξει την εσωτερική καλωδίωση :(. και η cyta (η οποιος άλλος πάροχος _παρανόμως το κάνει , μπορεί να σε βολέψε όπως έχει βολέψει και εμενα στο παρελθόν (επίσης τεχνικός της cyta που είχε τραβήξει καλώδιο κτλ κτλ κτλ :happy: :happy: ) αλλα δεν είναι λίγες η φορες που έχουν γίνει καταγγελίες του στυλ "ο οτε μου χάλασε την εσωτερική καλωδίωση , να με αποζημιώσει" κτλ , οποτε πλέον ο οτε δεν ασχολείται

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις έβαλα cyta κι εγώ και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας ADSL και καθαρότητας στην τηλεφωνία σε σχέση με τον ΟΤΕ που είχα πριν.

Έχω ένα θεματάκι όμως:

Θέλω να βάλω δεύτερο τηλέφωνο πριν το modem. Πριν με τον ΟΤΕ είχα φίλτρο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Voip?

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις έβαλα cyta κι εγώ και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας ADSL και καθαρότητας στην τηλεφωνία σε σχέση με τον ΟΤΕ που είχα πριν.

Έχω ένα θεματάκι όμως:

Θέλω να βάλω δεύτερο τηλέφωνο πριν το modem. Πριν με τον ΟΤΕ είχα φίλτρο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Voip?

Δε γίνεται αυτό που λες. Δεν έχεις πια τηλεφωνική γραμμή. Δηλαδή που να περνάει σήμα τηλεφωνικό. Τώρα έχεις μόνο ίντερνετ, και η "τηλεφωνία" σου περνάει μέσω του σήματος ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω δεύτερο τηλέφωνο πριν το modem. Πριν με τον ΟΤΕ είχα φίλτρο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Voip?

 

θα βαλεις μετα το μοντεμ με ενα διαχωριστικο γραμμης που κανει την μια γραμμη σε 2 εξοδους.

την μια γραμμη θα την συνδεσεις κανονικα οπου την εχεις και την δευτερη γραμμη για την δουλεια που θελεις.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις μετα το μοντεμ με ενα διαχωριστικο γραμμης που κανει την μια γραμμη σε 2 εξοδους.

την μια γραμμη θα την συνδεσεις κανονικα οπου την εχεις και την δευτερη γραμμη για την δουλεια που θελεις.

 

συνήθως τα μοντεμ της έχουν δυο εξόδους για τηλέφωνο οπότε δεν θα χρειαστείς ούτε διαχωριστικο

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα μοντεμ της έχουν δυο εξόδους για τηλέφωνο οπότε δεν θα χρειαστείς ούτε διαχωριστικο

 

η δευτερη εξοδος ειναι για δευτερο αριθμο τηλεφωνου και οχι για την ιδια γραμμη.

δεν ειναι ενα απλο ντουπλεξ,εξου και η αναγραφη του phone 1 phone 2

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

η δευτερη εξοδος ειναι για δευτερο αριθμο τηλεφωνου και οχι για την ιδια γραμμη.

δεν ειναι ενα απλο ντουπλεξ,εξου και η αναγραφη του phone 1 phone 2

 

Δεύτερη συσκευή, με τον ίδιο αριθμό θέλεις; Νομίζω με splitter μπορείς να το κάνεις αυτό. Έτσι έχω ασύρματο τηλέφωνο και μηχάνημα φαξ στην ίδια γραμμή. 1€ έχει το συγκεκριμένο εξάρτημα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη συσκευή, με τον ίδιο αριθμό θέλεις; Νομίζω με splitter μπορείς να το κάνεις αυτό. Έτσι έχω ασύρματο τηλέφωνο και μηχάνημα φαξ στην ίδια γραμμή. 1€ έχει το συγκεκριμένο εξάρτημα.

 

οχι εγω, :p

ο Pavlos_P

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις έβαλα cyta κι εγώ και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας ADSL και καθαρότητας στην τηλεφωνία σε σχέση με τον ΟΤΕ που είχα πριν.

Έχω ένα θεματάκι όμως:

Θέλω να βάλω δεύτερο τηλέφωνο πριν το modem. Πριν με τον ΟΤΕ είχα φίλτρο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Voip?

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου, αγόρασε μια διπλή πρίζα τηλεφώνου. πήγαινε στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, βγάλ'τη, βάλε την διπλή, σύνδεσε στη 1 υποδοχή τα καλώδια που έρχονται σπίτι σου και την άλλη τα καλώδια που πάνε στις υπόλοιπες πρίζες.

 

Μετά στην υποδοχή των καλωδίων που έρχονται σύνδεσε το router και στην υποδοχή των καλωδίων που φεύγουν βάλε το phone 1 απο το router. Έτσι έχεις αυτόματα τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού χωρίς splitters, filters κλπ.

 

Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, φώναξε ηλεκτρολόγο ή μίλα με cyta μπορεί να στο κάνουν δωρεάν ή φθηνά αν χρεώσουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάνει και το εξής απλό βρέ παιδιά. να συνδέσει ένα splitter απλό. από την μεριά που λέει line κλασικά στην πρίζα τηλέφωνου , από την μεριά που λέει modem κλασικά στη θύρα dsl του router , και από την μεριά που λέει phone ξανά στο router στην θύρα που λέει phone (και τα 2 καλώδια από το splitter δηλαδή θα πηγαίνουν στο router) έτσι θα γυρίσει το σήμα και στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού (στις οποιες αν συνδεθεί συσκευή θα θέλει φίλτρο κανονικά). επίσης αν χρειάζεσαι συσκευή τηλεφώνου και κοντά στο στο router τότε ένα από τηλεφωνικό ταφ πάνω στο phone το router θα στην κάνει την δουλειά (η μια είσοδος του ταφ στη τηλεφωνική συσκευή και η δεύτερη στο phone του spliter)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη εξοδος ειναι για δευτερο αριθμο τηλεφωνου και οχι για την ιδια γραμμη.

δεν ειναι ενα απλο ντουπλεξ,εξου και η αναγραφη του phone 1 phone 2

 

μαλιστα.συγνωμη για την παραπληροφορηση δεν το ξέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτησω κατι για το σταθερο. Επειδη γνωριζω οτι σταθερο στην cyta εχεις μεσω voip θα πρεπει η γραμμη σου να πιανη καποια mbs ωστε να εχεις καλη τηλεφωνια η δεν ισχυη αυτο? Το ρωταω αυτο γιατι εχω σταθερο στον οτε και πιανω περιπου 1,2mbps down και 0,5mbps up και μιας και πληρωνω πολλα λεω να παω στην cyta σε κανενα φθηνοτερο προγραμμα αλλα με αυτη την ταχυτητα μην εχω προβλημα στο σταθερο στην εποκοινωνια η στο ιντερνετ. τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις ακριβώς στα στα ποσά kbps συγχρονίζει το ρουτερ σου;

Και πάλι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ποιότητας ή οτιδήποτε άλλο και με την συγκεκριμένη ταχύτητα,καθώς φίλος μου έχεις το παλιό πακέτο που συγχρονίζει στα 2mbps down k 512kbps up και Δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Καλο όμως είναι τέτοιες ερωτήσεις να της κάνεις απευθείας σην cyta έστω και μέσω email στην ιστοσελίδα της για να μην σε πάρει κάνεις μας εδώ μέσα στον λαιμό του.

Έτσι ώστε να έχεις και την ασφάλεια της έγκυρης απάντησης και κάλυψης σε περίπτωση <<στραβης>> .

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για το σταθερο. Επειδη γνωριζω οτι σταθερο στην cyta εχεις μεσω voip θα πρεπει η γραμμη σου να πιανη καποια mbs ωστε να εχεις καλη τηλεφωνια η δεν ισχυη αυτο? Το ρωταω αυτο γιατι εχω σταθερο στον οτε και πιανω περιπου 1,2mbps down και 0,5mbps up και μιας και πληρωνω πολλα λεω να παω στην cyta σε κανενα φθηνοτερο προγραμμα αλλα με αυτη την ταχυτητα μην εχω προβλημα στο σταθερο στην εποκοινωνια η στο ιντερνετ. τι λετε?

 

δεν νομιζω να εχεις προβλημα , διοτι αμα η εταιρεια σου δινει σημα για να βαλεις cyta πρεπει να εχει ελεχθει αυτο απο την εταιρεια πρωτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις ακριβώς στα στα ποσά kbps συγχρονίζει το ρουτερ σου;

Και πάλι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ποιότητας ή οτιδήποτε άλλο και με την συγκεκριμένη ταχύτητα,καθώς φίλος μου έχεις το παλιό πακέτο που συγχρονίζει στα 2mbps down k 512kbps up και Δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Καλο όμως είναι τέτοιες ερωτήσεις να της κάνεις απευθείας σην cyta έστω και μέσω email στην ιστοσελίδα της για να μην σε πάρει κάνεις μας εδώ μέσα στον λαιμό του.

Έτσι ώστε να έχεις και την ασφάλεια της έγκυρης απάντησης και κάλυψης σε περίπτωση <<στραβης>> .

 

1112 και 509 kbps αντιστοιχα. Εχει προβλημα γενικα η περιοχη μου μιας και το αστικο κεντρο ειναι μακρια και εχουμε αρκετο θορυβο. εχουνε βαλη vdsl αλλα προς το παρον λογο οικονομικων ειναι λιγακι δυσκολο για μενα. κοιταω κατι οικονομικο για 15-20ε για 1-2mbps λιγα σταθερα 100-150΄και λιγα κινητα 20-30΄το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις προβλημα , διοτι αμα η εταιρεια σου δινει σημα για να βαλεις cyta πρεπει να εχει ελεχθει αυτο απο την εταιρεια πρωτα.

 

Ρωτησα σημερα και μου ειπαν οτι πρεπει να εισαι στα 2-3 mbps για να δουλεψη η τηλεφωνια voip σωστα και οτι ειμαι πολυ μακρια απο αστικο κεντρο και θα εχω προβληματα και στο σταθερο αλλα και στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα και μου ειπαν οτι πρεπει να εισαι στα 2-3 mbps για να δουλεψη η τηλεφωνια voip σωστα και οτι ειμαι πολυ μακρια απο αστικο κεντρο και θα εχω προβληματα και στο σταθερο αλλα και στο ιντερνετ

 

Λάθος σου τα είπαν. Η τηλεφωνία καταλαμβάνει 128Kbps up & down, και για λόγους ασφαλείας και ποιότητας μπαίνει στα 256 το κανάλι φωνής.

Άρα, και στα 6χλμ να είσαι από το αστικό, δεν θα έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο, μόνο με το ίντερνετ. Εφόσον φυσικά η εξασθένηση είναι φυσιολογική, και όχι να σου δώσουν γραμμή με 100Kbps.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σου τα είπαν. Η τηλεφωνία καταλαμβάνει 128Kbps up & down, και για λόγους ασφαλείας και ποιότητας μπαίνει στα 256 το κανάλι φωνής.

Άρα, και στα 6χλμ να είσαι από το αστικό, δεν θα έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο, μόνο με το ίντερνετ. Εφόσον φυσικά η εξασθένηση είναι φυσιολογική, και όχι να σου δώσουν γραμμή με 100Kbps.

 

Αν είσαι στα 6km απο το Α/Κ δε θα έχεις ιντερνετ και φυσικά, λογω voip υπηρεσιών, ούτε τηλεφωνία.

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στα 6km απο το Α/Κ δε θα έχεις ιντερνετ και φυσικά, λογω voip υπηρεσιών, ούτε τηλεφωνία.

 

Απο οτι μου ειπανε ειμαι στα 4,5-5 χλμ και για να δουλεψη σωστα η τηλεφωνια πρεπει η γραμμη να πιανη 2-3mbps ωστε να δουλεψη σωστα η τηλεφωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν είσαι στα 6km απο το Α/Κ δε θα έχεις ιντερνετ και φυσικά, λογω voip υπηρεσιών, ούτε τηλεφωνία.

 

Και τη σχέση έχει το internet με την τηλεφωνία αναφορικά με το bandwidth; Ξεχωριστές υπηρεσίες, ξεχωριστά κανάλια/συχνότητες πάνω στον χαλκό. Μπορείς να έχεις internet και όχι τηλέφωνο, ή και το αντίστροφο, όπως δούλευε δηλαδή παλιά το 1play. Τηλέφωνο από ΟΤΕ, internet από άλλον πάροχο. Η υπηρεσία VoIP δεν είναι μέσω internet, πρέπει να το καταλάβετε λιγάκι αυτό. Είναι μέσω DSL. Άλλο DSL, άλλο internet. Το internet, είναι κομμάτι υπηρεσίας του DSL. Το DSL προσφέρει αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα 3 υπηρεσίες, ανεξάρτητες μεταξύ τους, τηλεφωνία, internet, τηλεόραση. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, που όμως όλες χρειάζονται συγχρονισμό του modem/router.

Αν εσύ δηλαδή αλλάξεις τα user/pass του internet και τα βάλεις λάθος, θα χάσεις και την τηλεφωνία; Όχι βέβαια. Η τηλεφωνία έχει άλλα user/pass.

Παρομοίως και στα κινητά. Αν κλείσες τα data, ή αν έχεις πολύ μικρό bandwidth (2G πχ), χάνεις και τηλεφωνία; Όχι βέβαια. Το μέσον διάδοσης αλλάζει μόνο, το ένα είναι χαλκός, το άλλο αέρας. Η λογική και η λειτουργία τους όμως είναι πανομοιότυπες.

 

Στα 5 χλμ, φυσιολογικός συγχρονισμός είναι 1-3Mbps. Υπερ-υπερ-υπεραρκετό bandwidth για να δουλέψει υπηρεσία τηλεφωνίας, της οποίας αρκούν 256Kbps για να παίξει σωστά, καθαρά και ποιοτικά. Μην σας παραμυθιάζουν οι πωλητές, δεν ξέρουν.

Ρωτήστε και τους παππούδες στα χωριά της Κρήτης και της Δυτικής Μακεδονίας που έχουν cyta τηλεφωνία στα 6χλμ από τα αστικά του ΟΤΕ.

Στην Αθήνα, ο Καρέας παίρνει από το αστικό της Δάφνης, 5-6χλμ απόσταση δηλαδή, όπως επίσης και ο Άλιμος παίρνει από Καλαμάκι, ίδια απόσταση πάλι. Οι συγχρονισμοί είναι πολύ χαμηλοί, αλλά φυσικά δουλεύει και internet και τηλέφωνο κανονικά.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...