Jump to content

Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα, Ελληνική Τράπεζα 2,65% το εξάμηνο για 20.000.

 

Μου είπαν ότι η ενημέρωση τους είναι ότι θα πέσουν κι άλλο τα επιτόκια τους.

 

η πτωτικη πορεια των επιτοκιων θα συνεχιστει για αρκετο καιρο ακομα. οπου βρειτε καλο επιτοκια κλειστε τα για αρκετο καιρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η πτωτικη πορεια των επιτοκιων θα συνεχιστει για αρκετο καιρο ακομα. οπου βρειτε καλο επιτοκια κλειστε τα για αρκετο καιρο

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες (αρνητικές) εξελίξεις στην ελληνική οικονομία φαίνεται ότι σύντομα οι Τράπεζες θα αναγκαστούν να αυξήσουν εκ νέου τα επιτόκια στις προθεσμιακές καταθέσεις:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=23513142

 

Επιπλέον ενναλακτική επένδυση (για χρον. διάρκεια >1 έτους) ,αντί των προθεσμιακών καταθέσεων, αποτελούν τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που στην παρούσα φάση δίνουν πολύ καλύτερες αποδόσεις απο τις προθεσμιακές καταθέσεις.

http://www.frugalgreek.com/2009/01/22/aforologita-omologa-ellinikou-dimosiou/

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μας συμφερει μια τετοια εξελιξη, αλλα ειναι εκνευριστικη η σταση των τραπεζων. οταν δεν σε εχουν αναγκη σε περιφρονουν, μολις εχουν αναγκη για χρημα αμεσως ανεβαζουν τα επιτοκια.

και πηρα και οικονομικη ενισχυση. ουστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση των επιτοκίων δεν είναι παρά μια από τις παραμέτρους που θα κοίταζα για να επενδύσω τα χρήματα μου. Δεδομένου της εξαιρετικά δυσχερής δημοσιονομική κατάστασης της χώρας, και του ότι οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες είναι γεμάτες κρατικά ομόλογα, θα εξέταζα και το ρίσκο της τοποθέτησης των χρημάτων μου σε μια τράπεζα. Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος, αλλά η πιθανότητα πτώχευσης της χώρας και ορισμένων ελληνικών τραπεζών μαζί δεν είναι πλέον αμελητέα. Το χειρότερο είναι ότι ακόμα και η εγγύηση των χρημάτων που έχει κανείς σε τραπεζικούς λογαριασμούς από το κράτος τίθεται σε αμφιβολία, μια και το δημόσιο κατά σύστημα είτε δεν πληρώνει είτε πληρώνει πολλά χρόνια μετά, με (άτοκες) δόσεις. Εγώ διατηρώ όλα μου τα χρήματα σε ξένες χώρες, οπού η εγγύηση των χρημάτων μου από τις κυβερνήσεις τους είναι αξιόπιστες. Σύντομα αν όχι ήδη, όλοι οι λογαριασμοί σε χώρες τις ευρωζώνης θα είναι ισοδύναμοι - δεν θα υπάρχει λόγος να έχει κανείς λογαριασμό στην ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση των επιτοκίων δεν είναι παρά μια από τις παραμέτρους που θα κοίταζα για να επενδύσω τα χρήματα μου. Δεδομένου της εξαιρετικά δυσχερής δημοσιονομική κατάστασης της χώρας, και του ότι οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες είναι γεμάτες κρατικά ομόλογα, θα εξέταζα και το ρίσκο της τοποθέτησης των χρημάτων μου σε μια τράπεζα. Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος, αλλά η πιθανότητα πτώχευσης της χώρας και ορισμένων ελληνικών τραπεζών μαζί δεν είναι πλέον αμελητέα. Το χειρότερο είναι ότι ακόμα και η εγγύηση των χρημάτων που έχει κανείς σε τραπεζικούς λογαριασμούς από το κράτος τίθεται σε αμφιβολία, μια και το δημόσιο κατά σύστημα είτε δεν πληρώνει είτε πληρώνει πολλά χρόνια μετά, με (άτοκες) δόσεις. Εγώ διατηρώ όλα μου τα χρήματα σε ξένες χώρες, οπού η εγγύηση των χρημάτων μου από τις κυβερνήσεις τους είναι αξιόπιστες. Σύντομα αν όχι ήδη, όλοι οι λογαριασμοί σε χώρες τις ευρωζώνης θα είναι ισοδύναμοι - δεν θα υπάρχει λόγος να έχει κανείς λογαριασμό στην ελλάδα.

 

σωστη η τοποθετηση σου αν και δεν νομιζω οτι η πιθανοτητα πτωχευσης εστω και καποιας απο τις μικρες τραπεζες ειναι πολυ μεγαλος. συμφωνω δε απολυτα, στην τοποθετηση των χρηματων σε ξενες τραπεζες. θα ξταν πολυ ενδιαφερον αν θα μπορουσες να μας πεις με ποιον τροπο μπορεις να μεταφερεις τα χρηματα σου σε τραπεζα του εξωτερικου(διαδικασιες, τυχον δικαιολογητικα) μιας και προσωπικα εγω δεν γνωριζω τιποτα. θα ηταν επισης πολυ ενδιαφερον αν μπορουσες να προτεινεις και καποια τραπεζα με πολυ καλο επιτοκιο. σε ευχαριστω προκαταβολικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συζήτηση πέραν των προθεσμιακών καταθέσων, συνεχίζεται εδώ παρακαλώ.

 

Επιπλέον, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τα Προσωπικά Μηνύματα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλες οι καταθέσεις είναι εγγυημένες, μέχρι 100.000 ανά άτομο και πιστωτικό ίδρυμα , από το ταμείο εγγύησης καταθέσεων και επενδύσεων.

http://www.hdgf.gr/

 

Δεν εμπιστεύομαι κανέναν λοιπόν , απλά δεν είναι θέμα πως ονομάζεται η τράπεζα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καταθέσεις είναι εγγυημένες, μέχρι 100.000 ανά άτομο και πιστωτικό ίδρυμα , από το ταμείο εγγύησης καταθέσεων και επενδύσεων.

http://www.hdgf.gr/

 

Δεν εμπιστεύομαι κανέναν λοιπόν , απλά δεν είναι θέμα πως ονομάζεται η τράπεζα.

 

βασιλη για την εγγυηση των καταθεσεων το γνωριζω, το ερωτημα πηγαινε στο εαν εχει προβλημα η τραπεζα η οχι λογω των γνωστων γεγονοτων. τα λεφτα δεν τα χανεις οτι και να γινει, αν ειναι ομως να μπλεξεις καλυτερα μακρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καταθέσεις είναι εγγυημένες, μέχρι 100.000 ανά άτομο και πιστωτικό ίδρυμα , από το ταμείο εγγύησης καταθέσεων και επενδύσεων.

http://www.hdgf.gr/.

 

Αυτό ισχύει για καταθέσεις σε οποιαδήποτε τράπεζα ή αφορά μόνο τις τράπεζες που συμμετέχουν στο ΤΕΚΕ ? :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3.95 μεικτο στην ασπις για 2μηνο!καταθεσεις ανω των 50000!! νομιζω οτι καλυτερο υπάρχει Edited by GABRIEL87
προσθεση

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

3.95 μεικτο στην ασπις για 2μηνο!καταθεσεις ανω των 50000!! νομιζω οτι καλυτερο υπάρχει

 

ειναι οντως πολυ καλο αλλα μετα τις τελευταιες εξελιξεις δεν την εμπιστευομαι καθολου αυτην την τραπεζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3.95 μεικτο στην ασπις για 2μηνο!καταθεσεις ανω των 50000!! νομιζω οτι καλυτερο υπάρχει

 

Στο είπαν σε κατάστημα...?

Γιατί στo site δεν βλέπω κάτι ......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

ναι, το εκανα κιολας!!! ειναιν μονο για αυτη την εβδομαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η aspis έχει τεράστιες διαρροές καθημερινά και δε πρέπει να θεωρείται καθόλου σίγουρη η εξαγορά απο το ΤΤ.. προσωπικά δε μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη ,ειδικά απο τη στιγμή που 2 δικοί μου άνθρωποι δουλεύουν εκεί

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

η aspis έχει τεράστιες διαρροές καθημερινά και δε πρέπει να θεωρείται καθόλου σίγουρη η εξαγορά απο το ΤΤ.. προσωπικά δε μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη ,ειδικά απο τη στιγμή που 2 δικοί μου άνθρωποι δουλεύουν εκεί

 

οταν πηγα να σπασω την προθεσμιακη που ειχα μετα τα τελευταια γεγονοτα, ακουγα τους υπαλληλους του καταστηματος οσο περιμενα, να λενε οτι δεν ξερουν τι θα γινει και οτι ανησυχουνε πολυ και οι ιδιοι. αυτα προς ενημερωση σας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά επιτόκια έχει και η πανελλήνια τράπεζα!

δηλαδη? ??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα επιτόκια φαίνεται ότι πλέον έχουν παρει την "ανηφόρα"...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=25989192

Link to comment
Share on other sites

Τα επιτόκια φαίνεται ότι πλέον έχουν παρει την "ανηφόρα"...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=25989192

 

κατι ειναι και αυτο για τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου, εστω οτι κλεινεις τα χρηματα σου για 6 μηνες με επιτοκιο 5%, το 5% αναφερεται στο εξαμηνο ή στο ετος; Πχ τα 10000 στο εξαμηνο θα γινουν 10500 ή 10250 (-φορους) ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου, εστω οτι κλεινεις τα χρηματα σου για 6 μηνες με επιτοκιο 5%, το 5% αναφερεται στο εξαμηνο ή στο ετος; Πχ τα 10000 στο εξαμηνο θα γινουν 10500 ή 10250 (-φορους) ;

 

Σχεδόν πάντα, το επιτόκιο είναι ετήσιο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου, εστω οτι κλεινεις τα χρηματα σου για 6 μηνες με επιτοκιο 5%, το 5% αναφερεται στο εξαμηνο ή στο ετος; Πχ τα 10000 στο εξαμηνο θα γινουν 10500 ή 10250 (-φορους) ;

 

Αφού τα κλείνεις για 6 μήνες λογικά στο εξάμηνο θα αναφέρεται, όχι στο έτος...

 

(Ο φόρος είναι 0.10% στους τόκους)

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα κλείνεις για 6 μήνες λογικά στο εξάμηνο θα αναφέρεται, όχι στο έτος...

 

(Ο φόρος είναι 0.10% στους τόκους)

στο έτος ρε παιδιά αναφέρεται, αναλογικά πάει. Το 5% αντιστοιχεί σε κεφάλαιο 10.000 ευρώ σε 500 παρά γιατι ειναι και ο φόρος αλλά το έτος, το 3μηνο πάει 1/4 του 500 και το εξάμηνο 1/2

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου, εστω οτι κλεινεις τα χρηματα σου για 6 μηνες με επιτοκιο 5%, το 5% αναφερεται στο εξαμηνο ή στο ετος; Πχ τα 10000 στο εξαμηνο θα γινουν 10500 ή 10250 (-φορους) ;

 

Tα 10000 στο εξάμηνο θα γίνουν 10.225

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...