Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,

μια βοηθεια θελω αν ξερετε εφαρμογη που να κλειδωνει το screen touch κατα τη διακεια μιας κλισης,εχω βαρεθει να πατιεται η αναμονη και το mute οταν μιλαω!εχω το ν97

 

Μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας (proximity sensor)..

 

Για το N97 δεν γνωρίζω αλλά θα σου πω για το 5800 που έχω και φαντάζομαι πως λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

Στο πάνω μέρος δίπλα από το ακουστικό υπάρχει ένας αισθητήρας ο οποίος όταν πλησιάζεις το αυτί σου για παράδειγμα απενεργοποιεί την οθόνη έτσι ώστε να μην μπορείς να πατήσεις κάτι.

 

Κάποιος με N97 ας το επιβεβαιώσει..

 

Κάνε μια κλήση χωρίς να έχεις τη συσκευή στο αυτή σου και δοκίμασε να δεις αν μπορείς να πατήσεις τις λειτουργίες στην οθόνη. Μετά κάνε το ίδιο βάζωντας τη παλάμη σου στη περιοχή του ακουστικού έτσι ώστε να καλύψεις τους αισθητήρες και δοκίμασε τη οθόνη ξανά.

 

Υ.Γ. Μήπως έχεις βάλει καμία ζελατίνα προστασίας της οθόνης? (αν και θα συνέβαινε το αντίθετο. Δηλαδή δεν θα μπορούσες να πατήσεις τπτ)

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βρε παιδια επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με symbian...

πειτε μου μια εφαρμογη που να κλειδωνει βιντεο photos κτλ για νοκια ν97...ωστε να μην τα βλεπει ο οποιοσδήποτε...?

(επειγει το θεμα ευχαριστώ....:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Handy Phoneguard

Επίσης μπορείς μέσα από κάποιον διαχειριστή αρχείων-π.χ. xplore-να "τσεκάρεις",σε όποιο αρχείο θες να κρύψεις,τις επιλογές hidden,system και μετά από επαννεκίνηση τα αρχεία δεν θα φαίνονται στην έκθεση.

http://img713.imageshack.us/img713/1739/scr000018z.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το Handy Phoneguard thanks...

και φυσικα και το κολπο με τον xplore....το ειχα ξεχασει τελειως........

να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΥΙΖ : Γνωστή εφαρμογή που κυκλοφορεί ως 15 ημερών trial, επανέρχεται και πάλι στις 15 μέρες, οποιαδήποτε στιγμή σβήσουμε ένα αρχείο απ το c:/system/apps

Ποια είναι;

 

Σημ:Αν οι mods θεωρούν πως ξεπερνάμε τα όρια ας σβηστεί το post

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποια εφαρμογή με την χρήση κάποιου συνδιασμού κουμπιών να αλλάζει η γλώσσα εύκολα;

Είναι ιδιαιτέρως σπαστικό όταν σερφάρεις ειδικά με Opera.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποια εφαρμογή με την χρήση κάποιου συνδιασμού κουμπιών να αλλάζει η γλώσσα εύκολα;

Είναι ιδιαιτέρως σπαστικό όταν σερφάρεις ειδικά με Opera.

 

Υπάρχει το Language Switcher. Νομίζω έχει αναφερθεί και σε αυτό το θέμα αν ψάξεις. Μπορείς να ρυθμίσεις με ποιό πλήκτρο θα κάνεις αλλαγή γλώσσας.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Language Switcher: και βλεπεις την μπαταρια σου να εξανεμιζεται σε χρονο d/t
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Language Switcher: και βλεπεις την μπαταρια σου να εξανεμιζεται σε χρονο d/t

 

Επηρεάζει το Language Switcher την μπαταρία;;;

Πως γίνεται αυτό; :confused:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει το Language Switcher την μπαταρία;;;

Πως γίνεται αυτό; :confused:

 

Γενικά ότι τρέχει επηρεάζει την μπαταρία. Όμως δεν είναι και τόσο τρομακτικά τα πράγματα. Νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμη εφαρμογή για να τρέχει μόνιμα στο παρασκήνιο.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα επηρεάζει την μπαταρία λόγω του ότι τρέχει συνέχεια στο background, αλλά όχι...

Language Switcher: και βλεπεις την μπαταρια σου να εξανεμιζεται σε χρονο d/t

 

Αυτο μου φάνηκε λίγο υπερβολή γιαυτό και έκανα την ερώτηση... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Handy Phoneguard

Επίσης μπορείς μέσα από κάποιον διαχειριστή αρχείων-π.χ. xplore-να "τσεκάρεις",σε όποιο αρχείο θες να κρύψεις,τις επιλογές hidden,system και μετά από επαννεκίνηση τα αρχεία δεν θα φαίνονται στην έκθεση.

http://img713.imageshack.us/img713/1739/scr000018z.th.jpg

καλησπερα το δοκιμασα και δουλευει το κολπακι.τωρα που θα βρω το αρχειο που δεν εμφανιζεται στην εκθεση. αλλα και ουτε στον x plorer για να το δω.?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογές για symbian σαν και αυτές που υπάρχουν για iPhone και εφαρμόζουν διάφορα φωτογραφικά φίλτρα στις φωτογραφίες.

Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο πέρα από κάποιες που κάνουν τις φώτο να φαίνονται σαν καρτούν.

 

Θέλω κάτι σαν τις παρακάτω:

TiltShift

CameraBag

ToyCamera

 

Ευχαριστώ

Edited by Loutrikan
Link to comment
Share on other sites

το ls μια χαρα λειτουργει απιστευτα βολικο ειδικα στον browser και μαλιστα εχει απειροελαχιστη διαοφρα στη μπαταρια οποτε αφοβα....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το δοκιμασα και δουλευει το κολπακι.τωρα που θα βρω το αρχειο που δεν εμφανιζεται στην εκθεση. αλλα και ουτε στον x plorer για να το δω.?

Στον xplore εμφανίζεται στην θέση που ήτανε,μόνο που φαίνεται αμυδρά για να τονιστεί ότι είναι ένα "κρυμμένο" αρχείο.

Ψάχνω εφαρμογές για symbian σαν και αυτές που υπάρχουν για iPhone και εφαρμόζουν διάφορα φωτογραφικά φίλτρα στις φωτογραφίες.

Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο πέρα από κάποιες που κάνουν τις φώτο να φαίνονται σαν καρτούν.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αξιόλογο για αυτό που ψάχνεις.Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:http://my-symbian.com/main/index.php για να πάρεις μια ιδέα για το τι προγράμματα υπάρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω impreza_sti. σε εμενα δεν εμφανιζεται ουτε αμυδρα.να υποθεσω οτι καποιο προβλημα εχει ο x plorer μου.τον κατεβασα free απο καπου χωρις trial περιοδο.θα ηταν σωστο να τον βγαλω και να παρω την εκδοση επι πληρωμη ?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω impreza_sti. σε εμενα δεν εμφανιζεται ουτε αμυδρα.να υποθεσω οτι καποιο προβλημα εχει ο x plorer μου.τον κατεβασα free απο καπου χωρις trial περιοδο.θα ηταν σωστο να τον βγαλω και να παρω την εκδοση επι πληρωμη ?

Για να σου εμφανίζει τα κρυμμένα αρχεία θα πρέπει να έχει ενεργοποιήσει και την αντίστοιχη επιλογή μέσα από τις ρυθμίσεις του X-Plore. Θα πας Menu > Tools > Configuration και εκεί θα βρεις μια επιλογή που λέει Show hidden files.

 

Δεν χρειάζεται ν' αγοράσεις την εφαρμογή. Και η trial έκδοση είναι πλήρως λειτουργική. Η μόνη της διαφορά με την επί πληρωμή έκδοση είναι ότι έχει αυτόν τον περιορισμό των 3" στο άνοιγμα και κλείσιμο της εφαρμογής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει για το Χ6 καποιος smart Dial η Dialer η κατι τελος παντων που να μπορεις να ψαχνεις στις επαφες με Τ9 και μαλιστα σε ολα τα πεδια και σε αριθμους;

Γιατι αλλιως θα πουλησω το Χ6 το οποιο ακομη δεν παρελαβα.

Πριν λιγο διαβασα εδω http://www.gsmarena.com/nokia_x6-review-439p5.php

οτι δεν εχει smartDial.

Telephony: smart-dial nowhere to be seen

The only real downside is the still missing smart dialing functionality.

Εχω το Ε52 και μολις αρχισω να παταω τα πληκτρα μου βγαζει αμεσως τις επαφες που ψαχνω με το προγραμμα Τ9 Ναν. Δεν υπαρχει κατι παρομοιο για τα νοκια με οθονες αφης;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να έχω κατλάβει απολύτως τι λες, για να βρισκεις επαφες μπορεις να γραψεις γραμματα και ανάλογα με το γράμμα σου βγάζει τις επαφές που ταιριάζουν.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

@katerini

Καλημέρα. Εφαρμογή που να κάνει μόνο αυτό απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει (και με μία αναζήτηση που έκανα δεν μου έβγαλε κάτι). Υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να κάνουν και αυτή την δουλειά. Π.χ. υπάρχουν τα Handy Shell και SPB Shell τα οποία εκτός των άλλων κάνουν και αυτό που ζητάς. Ρίξε τους μια ματιά και αποφασίζεις.

 

Αυτή η δυνατότητα δυστυχώς είναι διαθέσιμη μόνο στις συσκευές της σειράς Ε.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δες και την εφαρμογή Contact Guide. Ελπίζω να σε βολέψει κάτι από τα παραπάνω..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@katerini

Καλημέρα. Εφαρμογή που να κάνει μόνο αυτό απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει (και με μία αναζήτηση που έκανα δεν μου έβγαλε κάτι). Υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να κάνουν και αυτή την δουλειά. Π.χ. υπάρχουν τα Handy Shell και SPB Shell τα οποία εκτός των άλλων κάνουν και αυτό που ζητάς. Ρίξε τους μια ματιά και αποφασίζεις.

 

Αυτή η δυνατότητα δυστυχώς είναι διαθέσιμη μόνο στις συσκευές της σειράς Ε.

 

Ευχαριστω παιδια αλλα αυτα τα προγραμματα δεν κανουν απολυτως τιποτα παραπανω και σε καμια περιπτωση αυτα που θελω.

Δες και την εφαρμογή Contact Guide. Ελπίζω να σε βολέψει κάτι από τα παραπάνω..

 

Αυτο το προγραμμα απορω πως το πουλανε και ακριβα μαλιστα. Ειναι απαισιο και δεν ψαχνει Ελληνικες επαφες.

Απ οτι βλεπω δεν υπαρχει κατι που επρεπε να ηταν αυτονοητο.

ευχαριστω παντως

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...