Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο καλο Player για το 5800?

Θα ηθελα να παιζει avi ωστε ανετα να μπορω να κατεβαζω απο το pc ταινιες και να τις βλεπω.

Το smartmovie το βρηκα στα γνωστα μαγαζακια αλλα εχει προβληματα.

Υπαρχει καποιο αλλο πολυ-Player τυπου coreplayer?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικά κανενας πλειερ που δοκιμασα να εγκαταστησω δεν το δεχεται το κινητο, απο εκει και περα σχετικά με το προγραμμα Notes on the phone δεν φαινονται καν στην οθονη αναμονης, οποτε να προτιμησω το handy taskman...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έστειλαν το κινητό (με διορθωμένο το ακουστικό) νωρίτερα από ότι περίμενα και δοκίμασα το Mibilex.

 

Είναι γνωστό ότι όταν σου χαρίζουν ένα γάιδαρο, δεν τον κοιτάς στα δόντια αλλά δεν μπορώ να μη το πω: Τα γράμματα είναι πολύ μικρά.

 

Έκανα ένα screenshot αλλά όταν το είδα στην οθόνη του υπολογιστή φαινόταν τεράστιο λόγω διαφοράς μεγέθους των pixels προφανώς. Το μίκρυνα στη διάσταση που φαίνεται πραγματικά στο τηλέφωνο (η μετατροπή είναι για μια 19άρα οθόνη υπολογιστή).

Το αποτέλεσμα είναι περίπου αυτό:

 

Ρύθμισα και σε μεγαλύτερη τη γραμματοσειρά του τηλεφώνου αλλά η διαφορά ήταν ασήμαντη.

 

Εντάξει, εγώ λόγω ηλικίας έχω μια αδυναμία στην όραση αλλά δε νομίζω ότι είναι μόνο αυτό το πρόβλημα (θα βάζω τα γυαλιά) αλλά σε ένα μεγάλο κείμενο χάνεται το μάτι (χάνεις τη σειρά που είσαι), γιατί σε πολλά τέτοια κείμενα δεν υπάρχουν και παράγραφοι πολλές φορές.

Αυτό συμβαίνει και στα 3 λεξικά.

 

Κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικότατα.

Βρήκα λίγο χρόνο κι ασχολήθηκα με το ΜobiLex και προσπάθησα να σου βρώ κάποια λύση.

Σου έχω ετοιμάσει 3 διαφορετικές εκδόσεις py απο τις οποίες, στις 2 ο χρήστης επιλέγει το μέγεθος της οθόνης και γραμ/ρών. Για την ακρίβεια :

MobiLex_buggy_bar.py = Αλλάζει μέγεθος γραμ/ρών σύμφωνα με την επιθυμία του χρήστη. Έχει μπάρα στα λήμματα και ενίοτε στις ερμηνείες. Ενίοτε, γιατί εκεί που δουλεύει κανονικά ξαφνικά εξαφανίζεται η μπάρα από τις ερμηνείες.(Χοντρό bug του appuifw2.Ισως σε επόμενη έκδοση να διορθωθεί.) Δεν ξέρω εάν μπορείς στο 5800 να κάνεις scroll στα λήματα χωρίς μπάρα (στο emulator γίνεται). Εάν ΝΑΙ προτιμάς αυτήν την version.

 

MobiLex_no_article_bar.py = Εδώ έχω μπάρα στα λήμματα αλλά συνειδητά ΟΧΙ στις ερμηνείες. Το όλο gui είναι της 3.03 version με τη διαφορά πως πλέον ο χρήστης επιλέγει μέγεθος γραμ/ρών και οθόνης. Αυτή η έκδοση πιστεύω, θα είναι ιδανική για 3rd edition ή 5th edition με πολυπλήκτρο ( π.χ. Ν97).

 

MobiLex_big_fonts.py = Αυτή η έκδοση είναι ακριβώς η 3.05 που έχεις στο κινητό σου. Απλώς έχω μεγαλώσει το μέγεθος των γραμ/ρών από 18 που ήταν, σε 25. Έπρεπε να το φανταστώ ότι με την νέα ανάλυση θα έχεις πρόβλημα. Στον emulator και σε 19 οθόνη πάντως δεν φαινόταν τόσο μικρή.

 

Εγκαθιστάς Script shell μεταφέρεις τα αρχεία σε C:\python, τα τρέχεις και μου λές σε πιο καταλήγεις ώστε να μεταφράσω και να πακετάρω σε .sis

Αυτά ....και ήμαρτον. Porfyras δεν είναι εταιρεία αλλά o Γιώργος που ως χόμπυ έχει την PyS60 :)

http://rapidshare.com/files/220513899/MobiLex_tries.rar

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα σε ευχαριστώ για πολλοστή φορά. :)

 

Τα έβαλα στο φάκελο Python της C:/ του κινητού. Εγκατέστησα και το Script Shell στο C:/ του κινητού.

Πώς τα τρέχω τα *.py όμως;

Η διαχείριση αρχείων του κινητού δεν δείχνει το φάκελο Python, δοκίμασα με τον Y-browser, τα εντόπισα, τα "άνοιξα" αλλά απλά άνοιξε ένα αρχείο κειμένου με κώδικα πύθωνα.

Μετά δοκίμασα πάλι μέσα από τον Y-Browser με: Επιλογές > Αρχείο > Άνοιγμα με > (επιλέξτε εφαρμογή) > Python, αλλά βλέπω μόνο μια λευκή οθόνη.

Πρέπει να χακάρω το κινητό μήπως;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα σε ευχαριστώ για πολλοστή φορά. :)

 

Τα έβαλα στο φάκελο Python της C:/ του κινητού. Εγκατέστησα και το Script Shell στο C:/ του κινητού.

Πώς τα τρέχω τα *.py όμως;

Η διαχείριση αρχείων του κινητού δεν δείχνει το φάκελο Python, δοκίμασα με τον Y-browser, τα εντόπισα, τα "άνοιξα" αλλά απλά άνοιξε ένα αρχείο κειμένου με κώδικα πύθωνα.

Μετά δοκίμασα πάλι μέσα από τον Y-Browser με: Επιλογές > Αρχείο > Άνοιγμα με > (επιλέξτε εφαρμογή) > Python, αλλά βλέπω μόνο μια λευκή οθόνη.

Πρέπει να χακάρω το κινητό μήπως;

 

Μετά την εγκατάσταση του shell θα δεις το εικονιδιο της python στις εφαρμογές.

Αν έχεις μεταφέρει τα .py σε C:/ python, θα τα βρεις στο εικονίδιο της python.

Καλά δεν θυμάσαι πως τα τρέχαμε παλιά ?

Ου γαρ έρχεται μόνον ε; :lol: Προβλήματα όρασης , μνήμης ....άσε κι εγώ κοντεύω :X

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από τον ενσωματωμένο, δεν θα βρεις.

Παραταύτα, υπάρχει ο CorePlayer (δεν τον έχω δοκιμάσει σε 5800).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του shell θα δεις το εικονιδιο της python στις εφαρμογές.

Αν έχεις μεταφέρει τα .py σε C:/ python, θα τα βρεις στο εικονίδιο της python.

Καλά δεν θυμάσαι πως τα τρέχαμε παλιά ?

Ου γαρ έρχεται μόνον ε; :lol: Προβλήματα όρασης , μνήμης ....άσε κι εγώ κοντεύω :X

 

Χα χα! Καλά θυμόμουν αλλά δεν άνοιγε το Python και νόμιζα ότι θυμόμουν λάθος! :lol:

 

Μετά από επανεκκίνηση άνοιξε και το έτρεξα από εκεί (Run Script) αλλά από τα τρία ανοίγει μόνο το "MobiLex_big_fonts.py" στα άλλα ανοίγει μια σελίδα με τον κώδικα που κυλάει αυτόματα μέχρι την τελευταία γραμμή και σταματάει εκεί. Πάντως εμένα μου αρκεί και αυτό, μια χαρά είναι. Θα το κάνεις sis για να το έχω με συντόμευση στην αρχική οθόνη;

 

Έχεις και κάτι άλλο υπ' όψιν: Όταν πατάς οπουδήποτε στο παράθυρο της ερμηνείας, ανοίγει το πληκτρολόγιο. Αυτό δεν είναι τωρινό, ήταν και στο προηγούμενο που είχες φτιάξει. Είναι επίτηδες έτσι για να προσθέσει ο χρήστης δικά του πράγματα;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά υπάρχουν widget για την επιφάνεια εργασιας ή δεν το δέχεται το λειτουργικό του κινητού, προσοπαθησα με το notes on the phone αλλά δεν εμφανίζεται στην επιφάνεια εργασίας..
Link to comment
Share on other sites

Widgets η οθόνη αναμονής δεν υποστηρίζει, τουλάχιστον ακόμη.

Κάπου διάβασα πως υπάρχει περίπτωση να δώσει αυτή τη δυνατότητα η Nokia σε μελλοντική αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Multi-Touch στο Nokia 5800 Xpress Music

 

--> Τι είναι το Μulti-Touch??

Στο Multi-Touch μπορούμε να αγγίξουμε δύο ή περισσότερα σημεία στην οθόνη αφής, και αυτή θα το καταλάβει και να ανταποκριθεί ταυτόχρονα και στα δύο. Αν κάνουμε κατι τέτοιο σε απλό touch η οθόνη θα μπερδευτεί και θα ανταποκριθεί σε ένα από τα δύο.

 

Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει κανένα πρόγραμμα με τέτοια λειτουργία, απλά το έχω διαβάσει σε ένα άρθρο.

 

Περισσότερες πληροφορίες και ένα βίντεο ΕΔΩ

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Καλά θυμόμουν αλλά δεν άνοιγε το Python και νόμιζα ότι θυμόμουν λάθος! :lol:

 

Μετά από επανεκκίνηση άνοιξε και το έτρεξα από εκεί (Run Script) αλλά από τα τρία ανοίγει μόνο το "MobiLex_big_fonts.py" στα άλλα ανοίγει μια σελίδα με τον κώδικα που κυλάει αυτόματα μέχρι την τελευταία γραμμή και σταματάει εκεί. Πάντως εμένα μου αρκεί και αυτό, μια χαρά είναι. Θα το κάνεις sis για να το έχω με συντόμευση στην αρχική οθόνη;

 

Έχεις και κάτι άλλο υπ' όψιν: Όταν πατάς οπουδήποτε στο παράθυρο της ερμηνείας, ανοίγει το πληκτρολόγιο. Αυτό δεν είναι τωρινό, ήταν και στο προηγούμενο που είχες φτιάξει. Είναι επίτηδες έτσι για να προσθέσει ο χρήστης δικά του πράγματα;

 

Κάνε έναν κόπο και ξαναρίξε μια ματιά στα αρχειάκια.

Τώρα είναι εντάξει.

http://rapidshare.com/files/220942457/MobiLex_tries.rar

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από τον ενσωματωμένο, δεν θα βρεις.

Παραταύτα, υπάρχει ο CorePlayer (δεν τον έχω δοκιμάσει σε 5800).

Συμφωνώ απολύτως. Απίστευτα εύχρηστος ο ενσωματωμένος player. Και το σημαντικότερο, δεν κρασάρει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και ξαναρίξε μια ματιά στα αρχειάκια.

Τώρα είναι εντάξει.

http://rapidshare.com/files/220942457/MobiLex_tries.rar

 

Μάλιστα, τώρα λειτουργούν, τα δοκίμασα για λίγο.

Τι να σου πω... κατά τη γνώμη μου καλύτερο είναι το MobiLex_big_fonts.py γιατί είναι απροβλημάτιστο.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και κάτι άλλο υπ' όψιν: Όταν πατάς οπουδήποτε στο παράθυρο της ερμηνείας, ανοίγει το πληκτρολόγιο. Αυτό δεν είναι τωρινό, ήταν και στο προηγούμενο που είχες φτιάξει. Είναι επίτηδες έτσι για να προσθέσει ο χρήστης δικά του πράγματα;

 

Δυστυχώς δεν την έχω την συσκευή για να κάνω δοκιμές, γιαυτό και κουράζω λίγο το forum :O Τον emulator δεν είναι να τον εμπιστεύεσαι και πολύ. Πιο πολύ βασίζομαι στην εμπειρία μου και στα 3 rd edition που έχω, παρά στο σ' αυτά που μου δίνει ο εξομοιωτής.

Τώρα σχετικά με το πληκτρολόγιο.

Οι ερμηνείες έχουν δηλωθεί ως text για την ύπαρξη κέρσορα. Στον κέρσορα είχε βασιστεί η άνετη ανάγνωση σειρά - σειρά. Αυτό βέβαια είχε ένα μείον. Αν και read only οι ερμηνείες, το πληκτρολόγιο δούλευε και ο χρήστης μπορούσε κάλλιστα να εισάγει κείμενο μέσα στην ερμηνεία (βέβαια, χωρίς να μπορεί και να το αποθηκεύσει).

Γι αυτό και κάθε φορά που πατάς την οθόνη ξεπετάγεται το virtual πληκτρολόγιο. Πρέπει να είναι πολύ σπαστικό...Θυμάμαι στο Ν800 που πεταγόταν χωρίς λόγο και τρελενόμουν.

Τέλος πάντων ... πιστεύω βρήκα την λύση σ' αυτό και προτείνω για δοκιμή την

εξής version :

http://rapidshare.com/files/221379691/MobiLex_scroll_by_line.py

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έβαλα και το δοκιμάζω.

Αυτή η Scroll by line έκδοση φαίνεται πολύ εντάξει. Όταν πατάω μέσα στην οθόνη δεν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο και τα fonts έχουν ευανάγνωστο μέγεθος.

Πολύ καλό, θα το κάνεις sis;

 

EDIT: Παιδιά, για τους καινούργιους που δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάμε, πρόκειται για μια εφαρμογή (MobiLex) που έφτιαξε ο φίλος μας ο Porfyras η οποία μπορεί να δείχνει και να διαβάζει τα αρχεία από: ένα Αγγλοελληνικό-Ελληνοαγγλικό λεξικό, ένα ετοιμολογικό (αρθογραφικό, ερμηνευτικό) ελληνικό λεξικό, την ελληνική Βικιπαίδεια (σε απλό κείμενο) και το CIA Factbook με γεωγραφικές λεπτομέρειες για όλες τις χώρες του κόσμου (στα Αγγλικά).

Όλα αυτά free.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Multi-Touch στο Nokia 5800 Xpress Music

 

--> Τι είναι το Μulti-Touch??

Στο Multi-Touch μπορούμε να αγγίξουμε δύο ή περισσότερα σημεία στην οθόνη αφής, και αυτή θα το καταλάβει και να ανταποκριθεί ταυτόχρονα και στα δύο. Αν κάνουμε κατι τέτοιο σε απλό touch η οθόνη θα μπερδευτεί και θα ανταποκριθεί σε ένα από τα δύο.

 

Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει κανένα πρόγραμμα με τέτοια λειτουργία, απλά το έχω διαβάσει σε ένα άρθρο.

 

Περισσότερες πληροφορίες και ένα βίντεο ΕΔΩ

 

Δεν ειναι multi-touch,αν ηταν θα μπορουσες να πατησεις σε δυο οποιαδηποτε σημεια.

Δοκιμασε να πατησεις στην εφαρμογη,ακριβως στο ενδιαμεσο απο τα δυο σημεια,και θα σου εμφανιστει σαν να πατας και στα δυο.

'Η οταν εισαι στο μενου,πατα σε δυο σημεια μακρινα μεταξυ τους,ταυτοχρονα,να δεις τι θα γινει...

Δεν γινετε multi-touch χωρις να το υποστηριζει το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι. Γι'αυτο και αναφερονται σαν multitouch LIKE...

Αυτο που λες, οτι αν πατησεις 2 διαφορετικα σημεια ειναι σα να βρισκεται στο ενδιαμεσο αυτων..Οπως και με το ποντικι στα laptop αν βαλεις 2 δαχτυλα στο touch pad..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό αυτό με τον καιρό, αν και στην αρχή που τα έχει fahrenheit τρόμαξα που είδα 55 βαθμούς :lol:

 

PS: Sorry αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά έχω μερικά .avi που θέλω να τα κάνω 3gpp..Ξέρετε κανένα μετατροπέα;

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό αυτό με τον καιρό, αν και στην αρχή που τα έχει fahrenheit τρόμαξα που είδα 55 βαθμούς :lol:

 

PS: Sorry αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά έχω μερικά .avi που θέλω να τα κάνω 3gpp..Ξέρετε κανένα μετατροπέα;

Ποιο λες για τον καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό αυτό με τον καιρό, αν και στην αρχή που τα έχει fahrenheit τρόμαξα που είδα 55 βαθμούς :lol:

 

PS: Sorry αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά έχω μερικά .avi που θέλω να τα κάνω 3gpp..Ξέρετε κανένα μετατροπέα;

 

SUPERsetup

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιες θεωρείται must εφαρμογες για το 5800 γιατι το πήρα χθες και θελω να το παίξω και λίγο 'μουρή' χαχα.Πλακα κανω,όπως σας ειπα αν μπορειτε να προτειναται καποιες καλες εφαρμογουλες για το κινητο.Ότιδηποτε και να ειναι δεν εχω πρόβλημα απλα θέλω να το εμπλουτίσω λίγο.Και φίλε αν μπορεις να μας πεις αυτη την εφαρμογή για τον καιρο θα σου ήμουν υπόχρεος:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιες θεωρείται must εφαρμογες για το 5800 γιατι το πήρα χθες και θελω να το παίξω και λίγο 'μουρή' χαχα.Πλακα κανω,όπως σας ειπα αν μπορειτε να προτειναται καποιες καλες εφαρμογουλες για το κινητο.Ότιδηποτε και να ειναι δεν εχω πρόβλημα απλα θέλω να το εμπλουτίσω λίγο.Και φίλε αν μπορεις να μας πεις αυτη την εφαρμογή για τον καιρο θα σου ήμουν υπόχρεος:D

accuweahter για τον καιρο,

phonetorch ωστε το led του να αναβει σαν φακος το βραδυ,

εορτολογιο για να δεις ποιος γιορταζει και ποτε,

garmin για πλοηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ φίλε!Αυτες οι εφαρμογες θέλουν υπογραφη?Α και αυτες θα τις βρω στο γνωστό μαγαζάκι?

Ότι αλλο σκεφτείτε μην διστάσετε:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...