Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το blackberry είναι "ιδιαίτερη" συσκευή.

Η το αγαπάς ή το μισείς. Είναι εθισμός... Εγώ αν δεν ακούω τον ήχο νέου μηνύματος για πάνω από 30' τρελαίνομαι...

Δεν μπορώ να με σκεφτώ με άλλη συσκευή πέρα του blackberry.

Το ότι μπορώ να μπω όποτε θέλω στο net και να τσεκάρω κάτι δεν το αλλάζω με τίποτα...

 

Τώρα για τα υπέρ και τα κατά έχουν γραφτεί άπειρα ποστ εδώ μέσα....

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που τα BB Messenger kai pin message ειναι μονο για blackberry συσκευες, και tether Μπορει να γινει μονο με την υπαρξει pc, τοτε ποια ειναι τα δυνατα σημεια ενος blackberry?

Ότι αν κάνεις Tether με ΒΒ θα έχεις συμπίεση που δεν θα την έχεις με κανένα άλλο τηλ, άρα και χαμηλότερο κόστος.

 

συμπιεσιμοτητα μεσω BIS αλλα δεν περιηγησαι στο ιντερνετ με τρακμπαλ και μια τοσο μαζεμενη οθονη.

 

Όλα είναι θέμα προταιρεοτήτων.. Αν θες browsing καλό πάρε ένα ASUS ΕΕΕ... Πιο φτηνά βγαίνει!

 

Το θεμα ειναι να εχεις messenger προς ολους και ενα ιντερνετ που μπορεις να μοιραζεις σε iphone για να μπεις απο κει.

 

Messenger προς όλους έχεις... MSN, Google Chat, Y!, AOL, Facebook Chat ξεχωριστά ή όλα μαζί.. Αναμένεται και Skype!

 

Να δωσω ενα 500αρι για την συσκευη και μηνια συνδρομη μονο για να εχω αμεσο Mail, δεν πιστευω πως για μενα θα ναι η καλυτερη λυση.

 

Ε τότε ούτε εσύ κάνεις για ΒΒ :P Και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω η' το αγαπάς ή το μισείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση (μετά από πολύ "διάβασμα") ότι τα ΒΒ είναι τηλέφωνα ποιοτικά και επαγγελματικού προσανατολισμού, με την έννοια ότι σε συνδυασμό με τις υπηρεσίες BIS & BES προσπαθούν να δώσουν έμφαση στην καλή και πλήρη επικοινωνία, προσθέτοντας τα e-mail (με την δυνατότητα push) στο κλασσικό "πακέτο" της κινητής τηλεφωνίας, που δεν είναι άλλο από τις φωνητικές κλήσεις και τα SMS/MMS, μέχρι στιγμής.

 

Ένας τομέας που έχει παραμείνει ακόμη "σκοτεινός" για εμένα, είναι το θέμα του web browsing (internet). Και αναφέρομαι στην ταχύτητα και την γενικότερη αίσθηση κατά την πλοήγηση. Αν κατάλαβα καλά, ένα ακόμη πλεονέκτημα των ΒΒ είναι και η συμπίεση των δεδομένων από τους ΒΒ servers, με αποτέλεσμα να υπάρχει μείωση στο κόστος του browsing (μιας και το κόστος της σύνδεσης GPRS ή 3G, εξαρτάται από τον όγκο των δεδομένων).

 

Θα ήθελα λοιπόν να "ακούσω" την άποψη πραγματικών χρηστών όσον αφορά:

1. Ποιότητα, πρακτικότητα στην πλοήγηση στο internet,

2. Κόστος αυτής

3. Πιθανή σύγκριση με το iphone της Apple στον τομέα της πλοήγησης.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1. Ανεκτη ποιότητα και πρακτικότητα

2. Σχεδον μηδενικο λογο συμπιεσης

3. Το iPhone ειναι σαφως ανωτερο.

4. :p Αν θες πλοηγηση κατα κορον και εφαρμογες τυπου iFart κοιτα σε μηλο. Για επαγγελαμτική χρηση το bb ειναι σαφως ανωτερο

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είμαι απο τα νεώτερα μέλη που απέκτησαν ΒΒ πολύ πρόσφατα να καταθέσω την μικρή εμπειρία μου. Στον τομέα Internet browsing με άριστα το 10 μόλις και μετά βίας κερδίζει το 6. Στον τομέα κόστος με άριστα το 10 κερδίζει μακράν το 9 αφού η συμπίεση του αγγίζει το 70-80%. Οποιαδήποτε αόπειρα σύγκρισης με το iphone -αν και δεν το κατείχα ποτέ αλλά απο συναδέλφους το έχω περιεργαστεί λίγο- νομίζω οτι είναι υπέρ της Apple. Το ισχυρό χαρτί που εγώ επιλέγω στο ΒΒ μου είναι το push mail που μου επιτρέπει να έχω πρόσβαση real time στα email μου. Αν ήθελα ένα τηλέφωνο για internet πλοήγηση ασφαλώς και δεν θα επέλεγα το ΒΒ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παραπάνω. Ο opera mini μου έχει γίνει πλέον απαραίτητος, μιάς και ο ΒΒ browser είναι πιο αργός, ακόμα και με 3g.

 

Το καλό είναι οτι και οι άνθρωποι στη RIM το ξέρουν και έχουν κάνει αρκετές ενέργειες για την εξέλιξη του. Ήδη μετά την αγορά της torch mobile έχουν αρχίσει το developing του νέου browser με flash support.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ομως οτι κοιτανε να βγαλουν twitter app και δεν λενε να συγκεντρώσουν τις δυνάμεις του R&D για να βγαλουν πιο νωρις ενα browser με αξιοπρεπει loading times :/

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γνωριζει κανεις αν οντως μπορεις να ενεργοποιησεις την υπηρεσια BIS σε συσκευες Nokia?

 

Συγκεκριμενα σκεφτομαι το E72 και αναρωτιεμαι αν μπορει να χρησιμοποιησω την υπηρεσια εκει.

 

Κατι ακομα, στις συσκευες BB, Mpορεις να χρησιμοποιεις διαφορετικο Μεssenger Περα που προεγκατεστημενου, σαν τον ebuddy ας πουμε που μπορεις να εχεις contacts μεχρι και απο το facebook?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ομως οτι κοιτανε να βγαλουν twitter app και δεν λενε να συγκεντρώσουν τις δυνάμεις του R&D για να βγαλουν πιο νωρις ενα browser με αξιοπρεπει loading times :/

 

Έχουν δημιουργήσει ξεχωριστή ομάδα για το development του browser.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γνωριζει κανεις αν οντως μπορεις να ενεργοποιησεις την υπηρεσια BIS σε συσκευες Nokia?

 

Συγκεκριμενα σκεφτομαι το E72 και αναρωτιεμαι αν μπορει να χρησιμοποιησω την υπηρεσια εκει.

 

Κατι ακομα, στις συσκευες BB, Mpορεις να χρησιμοποιεις διαφορετικο Μεssenger Περα που προεγκατεστημενου, σαν τον ebuddy ας πουμε που μπορεις να εχεις contacts μεχρι και απο το facebook?

 

θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω εγώ... Το Νοκια Ε72 είναι κατά τη γνώμη μου απο τα καλύτερα επαγγελματικά τηλέφωνα..

 

Σε ένα Ε72 μπορείς να εγκαταστήσεις πραγματικά ότι εφαρμογή γουστάρεις, ότι παιχνίδι θέλεις, να έχεις και email που να το λαμβάνεις κάθε 5 λεπτά/30 λεπτά/1 ώρα/κτλ και να έχεις και το QWERTY πληλτρολόγιο που βολεύει σε μηνύματα.. Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις απειρα θέματα!!!

 

Σε ένα Blackberry, θα έχεις ένα απλό περιβάλλον εργασίας ΑΛΛΑ το σημαντικότερο εαν είναι σημαντικό για σένα θα λαμβάνεις email σαν να είναι SMS (δηλαδή ΑΜΕΣΑ)!! Θα έχεις ένα πλήρες έξυπνο τηλέφωνο αλλά με λιγότερες ευκαιρίες για "ψάξιμο" της συσκευής απο άποψης χακαρίσματος και πειράγματος του OS...

 

Νομίζω ότι πλέον το "Blackberry Connect" για ΝΟΚΙΑ και Windows Mobile δεν είναι διαθέσιμο, κάνω λάθος..?

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες BIS & BES αφορούν μόνον Blackberry συσκευες..

 

Αντίστοιχα για συσκευές όπως nokia etc υπάρχουν προγράμματα data τύπου surf& mail etc..

 

Αλλά και πάλι δεν έχει σχέση ο τρόπος λειτουργίας του BIS με ένα αντίστοιχο πρόγραμμα data για άλλο κινητό (compression / service etc).

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

To Blackberry Connect είναι μια ξεχωριστή υπηρεσία της RIM για symbian και windows mobile. Το πρόβλημα είναι οτι στην Ελλάδα δεν υποστηρίζονται από τους παρόχους και γενικά δεν είναι το ίδιο :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Να το θεσω ομως αλλιως το ζητημα.

 

Περα απο το αμεσο μαιλ που ειναι το πιο σημαντικο και πρωτουπο χαρακτηριστικο, και την συμπιεσιμοτητα των data packets, τι αλλο προσφερουν οι Blackberry συσκευες?

 

Θα μπροουσε μηπως καποιος να κατηγοριοποιησε ορισμενα απο τα πιο χρησιμα χαρακτηρηστικα που οι συσκευες αυτες εχουν να προσφερουν?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Real time email/ Direct push

Συμπίεση data

Απλό και εύχρηστο μενού. Το τελευταίο είναι το σημαντικότερο που σε κερδίζει. Είναι εντελώς απλό στη χρήση. Πρόσθεσε ποικιλία εφαρμογών και instant messaging υπηρεσίες και σταθερότητα.

Δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Να το θεσω ομως αλλιως το ζητημα.

 

Περα απο το αμεσο μαιλ που ειναι το πιο σημαντικο και πρωτουπο χαρακτηριστικο, και την συμπιεσιμοτητα των data packets, τι αλλο προσφερουν οι Blackberry συσκευες?

 

Θα μπροουσε μηπως καποιος να κατηγοριοποιησε ορισμενα απο τα πιο χρησιμα χαρακτηρηστικα που οι συσκευες αυτες εχουν να προσφερουν?

 

βρες ένα φιλαράκι σου με blackberry συσκευή να σου δανείσει για 1 ώρα τη συσκευή του ώστε να το δουλέψεις λίγο ή πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που να το έχει "Live"..

 

Μετά απο άπειρες εγκαταστάσεις προγραμμάτων που έχω κάνει και πολλά Format κουράστηκα απο αυτή τη κατάσταση και σύντομα θα "μετακομίσω" στη RIM!!!

 

Ασχολείσαι πολύ με email και θέλεις και επιλογή εξτρά αλλά όχι ΑΜΕΣΑ απαραίτητων προγραμμάτων= BlackBerry

Ασχολείσαι πολύ με όλα τα υπόλοιπα = Nokia με Symbian

Link to comment
Share on other sites

1. Ανεκτη ποιότητα και πρακτικότητα

2. Σχεδον μηδενικο λογο συμπιεσης

3. Το iPhone ειναι σαφως ανωτερο.

4. :p Αν θες πλοηγηση κατα κορον και εφαρμογες τυπου iFart κοιτα σε μηλο. Για επαγγελαμτική χρηση το bb ειναι σαφως ανωτερο

 

Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα περί iFart... ουδέν σχόλιον!!!!

Με ενδιαφέρει όμως πλοήγηση στο internet, για ενημέρωση (π.χ. in.gr, capital.gr, kathimerini.gr, κλπ). Δεν πολυψάχνομαι με video, παιχνίδια, κλπ. μέσω internet.

Και γι' αυτό ρωτάω αν το ΒΒ έχει καλό και γρήγορο πλοηγό (δεδομένης και της συμπίεσης)...

 

 

Παρότι είμαι απο τα νεώτερα μέλη που απέκτησαν ΒΒ πολύ πρόσφατα να καταθέσω την μικρή εμπειρία μου. Στον τομέα Internet browsing με άριστα το 10 μόλις και μετά βίας κερδίζει το 6. Στον τομέα κόστος με άριστα το 10 κερδίζει μακράν το 9 αφού η συμπίεση του αγγίζει το 70-80%. Οποιαδήποτε αόπειρα σύγκρισης με το iphone -αν και δεν το κατείχα ποτέ αλλά απο συναδέλφους το έχω περιεργαστεί λίγο- νομίζω οτι είναι υπέρ της Apple. Το ισχυρό χαρτί που εγώ επιλέγω στο ΒΒ μου είναι το push mail που μου επιτρέπει να έχω πρόσβαση real time στα email μου. Αν ήθελα ένα τηλέφωνο για internet πλοήγηση ασφαλώς και δεν θα επέλεγα το ΒΒ.

 

Η βαθμολογία 6/10, είναι σα να λέμε, μόλις που περνάει την βάση... Αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν έχει καλό πλοηγό... Μήπως θα μπορούσες να μου πεις 1-2 παραδείγματα που σε έχουν ενοχλήσει; Βασικά με ενδοαφέρει η ενημέρωση μέσω internet και δεν πρόκειται να επιδιώξω κατέβασμα video, κλπ (βλέπε και τα γραφόμενα στην προηγούμενη παράγραφο σχετικά).

 

Σας ευχαριστώ πολύ που συνδράμετε σε αυτήν την προσπάθεια της ενημέρωσής μου, διότι αν και είμαι διατεθημένος να δώσω τα περίπου 500 € που κοστίζει το bold9700 (αν και προβληματίζομαι σοβαρά και για την επιλογή του 8520...), δεν θα ήθελα να τα "πετάξω" σε μια συσκευή που κοστίζει όσο ένα φθηνό laptop και δεν θα με ικανοποιεί....

 

Όσον αφορά στις ανάγκες μου, είναι οι:

- Καλή διαχείριση επαφών (με σημειώσεις, κατηγορίες, εύρεση, κλπ) που να "λειτουργεί"

- browsing για ενημέρωση

- e-mail (χωρίς απαραίτητα την υπηρεσία push)

- Καλό πληκτρολόγιο

- Ευχρηστία

- Καλό τηλέφωνο (καλό σήμα), με καλή ανοικτή ακρόαση και καλή συνδεσιμότητα με ακουστικά bluetooth.

 

Ευχαριστώ και πάλι και αναμένω τα "φώτα" σας....

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και το κόστος στο πρόγραμμα...

Θέλεις και ένα πακέτο blackberry, το unlimited κάνει 15 ευρώ αλλά δεν έχεις δωρεάν λεπτά για ομιλία κλπ. Το θες απλά για να τρέχεις το blackberry service.

Βασικά αν δεν χρειάζεσαι push email, γιατί να πάς σε blackberry?

Όλα τα άλλα που ζητάς τα έχουν και άλλα τηλέφωνα...

Πάντως κακά τα ψέματα το λειτουργικό blackberry είναι πιο σταθερό από το symbian...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και το κόστος στο πρόγραμμα...

Θέλεις και ένα πακέτο blackberry, το unlimited κάνει 15 ευρώ αλλά δεν έχεις δωρεάν λεπτά για ομιλία κλπ. Το θες απλά για να τρέχεις το blackberry service.

Βασικά αν δεν χρειάζεσαι push email, γιατί να πάς σε blackberry?

Όλα τα άλλα που ζητάς τα έχουν και άλλα τηλέφωνα...

Πάντως κακά τα ψέματα το λειτουργικό blackberry είναι πιο σταθερό από το symbian...

 

Για να καταλάβω, μιας και είμαι χρήστης cosmote....

Έχω το ατομικό επαγγελματικό, με 360' ομιλίας. Σκοπεύω να πάρω το BIS 100MB. Χρειάζεται και κάτι άλλο πρόσθετο; Δεν αρκεί το BIS?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις browsing ξέχνα τα ΒΒ προς το παρόν, συγκριτικά πάντα με iPhone.. Ακόμα και ο Opera που υπάρχει για ΒΒ είναι για κλάματα σχετικά με τον Safari και όλοι περιμένουμε τον καινούργιο browser της RIM και ευχόμαστε να είναι σύντομα.. Έχει όμως καλούς RSS Readers αν σε ενδιαφέρει η ενημέρωση και μόνο...

 

Θα το ξαναπώ όμως ότι τα ΒΒ προορίζονται κυρίως για διαχείριση emails γρήγορα & οικονομικά... Οι λοιπές τους λειτουργίες θεωρώ ότι είναι υπό ανάπτυξη ακόμα (GPS, Browsing, Games, etc)

Edited by GiorgosH
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στις ανάγκες μου, είναι οι:

- Καλή διαχείριση επαφών (με σημειώσεις, κατηγορίες, εύρεση, κλπ) που να "λειτουργεί"

- browsing για ενημέρωση

- e-mail (χωρίς απαραίτητα την υπηρεσία push)

- Καλό πληκτρολόγιο

- Ευχρηστία

- Καλό τηλέφωνο (καλό σήμα), με καλή ανοικτή ακρόαση και καλή συνδεσιμότητα με ακουστικά bluetooth.

 

Ευχαριστώ και πάλι και αναμένω τα "φώτα" σας....

 

- Από τους καλύτερους τηλεφωνικούς καταλόγους

- Το Browsing είναι αργό. Κερδίζεις σε συμπίεση όμως και υπάρχει πάντα και ο opera.

- Δε χρειάζεται να πω κάτι για τα mail

- Full qwerty (κάθε πλήκτρο σχεδόν είναι και μία συντόμευση για κάποια λειτουργία)

- Το μενού είναι τόσο απλό που ακόμα και 8χρονο θα το χειριζόταν

- Άψογη ανοικτή ακρόαση.

 

Τα πακέτα Bis ξεκινάνε από 7-10 €. Δες το αντίστοιχο thread

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το μενού είναι τόσο απλό που ακόμα και 8χρονο θα το χειριζόταν

 

καλά είδα λοιπόν το ταμπελάκι στη συσκευασία του που έγραφε "Ηλικίες 8+"!!!!:p:lol:

 

αν δω και κανά 10χρονο με blackberry να διαχειρίζεται τις υποχρεώσεις και τα email του, θα φρικάρω!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη σχετικά με τον τηλεφωνικό κατάλογο σε σχέση με το iphone που θεωρείται ότι κατέχει τα "σκήπτρα" της ευχρηστίας;
Link to comment
Share on other sites

Τα ΒΒ καθότι και επαγγελματικά τηλέφωνα έχουν δώσει ιδιαίτερη έμφαση στον τηλεφωνικό κατάλογο. Πολλά πεδία και επίσης ο τηλεφωνικός κατάλογος έχει την δυνατότητα να συνδεθεί με διάφορες εφαρμογές όπως Facebook και Windows live messenger και BlackBerry Messenger και να ανταλλάσουν δεδομένα. Πχ μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε επαφή σου με ένα απο τα παραπάνω και να σου εμφανίζεί (και να ανανεώνει) την φωτογραφία της επαφής με την αντίστοιχη που έχουν στην εφαρμογή.

 

Έχω δει κατάλογο iphone και νομίζω οτι τα πεδία είναι λιγότερα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με! :D

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, μιας και είμαι χρήστης cosmote....

Έχω το ατομικό επαγγελματικό, με 360' ομιλίας. Σκοπεύω να πάρω το BIS 100MB. Χρειάζεται και κάτι άλλο πρόσθετο; Δεν αρκεί το BIS?

 

Όχι, πέρα από το πακέτο ομιλίας που έχεις με 360 λεπτά, και το BIS 100MB που κάνει 12 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, δεν θες κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το DATA plan του BIS, Μπορεις να το χρησιμοποιησεις με οποιοδηποτε εφαρμογη μεσα στο blackberry?

 

Ακομα και σε torrent ας πουμε συμπιεζει τα δεδομενα, αλλα εσυ τα παιρνεις ακεραια?

 

Επισης μπορειτε να μου πειτε αν γινεται αναβαθμιση στο BB OS Μιας συσκευης?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...