Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα σου είπα ότι αυτά τα data ήταν σε διάρκεια 24 ώρου και παρουσιάζονται με τρόπο "από 8/8-9/8" και οι ημερομηνίες δεν είναι κλειδωμένες. Αν μετακινήσω το slider ελάχιστα τότε αλλάζουν και τα mb. Eπιμένω στο χαρακτηρισμό.

 

-προσθήκη-

Από τις 8/8 το βράδυ (τέρμα άκρη το slider μέχρι σχεδόν την αλλαγή για 9/8) μέχρι σήμερα το κινητό έχει καταγράψει κίνηση 183 mb. Έλα μου όμως που εγώ πίστωσα 1424 mb εκείνο το βράδυ στο λογαριασμό μου και τώρα που μιλάμε αντί για 1424-183=1241 mb έχω 1100 μόλις.

 

Όπως προείπα "έφαγε" και 120 mb με λίγα λεπτά browsing (πράγμα αδιανόητο). Δεν είμαι υπερβολικός φίλε μου ούτε ψάχνω εξιλαστήρια θύματα. Έχω πλήρη επίγνωση της χρήσης που κάνω και έκανα όλο αυτόν τον καιρό και ξέρω ότι η χρέωση ήταν παράλογη κλπ.

 

Κάθε φορά που μιλάω skype και σερφάρω τσεκάρω mb. Τις πρώτες μέρες που έλιωνα στο νετ και στις βιντεοκλήσεις δεν είχα χαλάσει πάνω από 130 Mb σε μια μέρα. Kαι ξαφνικά σε λίγα λεπτά χρεώθηκα 2 μέρες (και στο skype και τα 120 λίγο μετά την ανανέωση)

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Μα σου είπα ότι αυτά τα data ήταν σε διάρκεια 24 ώρου και παρουσιάζονται με τρόπο "από 8/8-9/8" και οι ημερομηνίες δεν είναι κλειδωμένες. Αν μετακινήσω το slider ελάχιστα τότε αλλάζουν και τα mb. Eπιμένω στο χαρακτηρισμό.

 

-προσθήκη-

Από τις 8/8 το βράδυ (τέρμα άκρη το slider μέχρι σχεδόν την αλλαγή για 9/8) μέχρι σήμερα το κινητό έχει καταγράψει κίνηση 183 mb. Έλα μου όμως που εγώ πίστωσα 1424 mb εκείνο το βράδυ στο λογαριασμό μου και τώρα που μιλάμε αντί για 1424-183=1241 mb έχω 1100 μόλις.

 

Όπως προείπα "έφαγε" και 120 mb με λίγα λεπτά browsing (πράγμα αδιανόητο). Δεν είμαι υπερβολικός φίλε μου ούτε ψάχνω εξιλαστήρια θύματα. Έχω πλήρη επίγνωση της χρήσης που κάνω και έκανα όλο αυτόν τον καιρό και ξέρω ότι η χρέωση ήταν παράλογη κλπ.

 

Κάθε φορά που μιλάω skype και σερφάρω τσεκάρω mb. Τις πρώτες μέρες που έλιωνα στο νετ και στις βιντεοκλήσεις δεν είχα χαλάσει πάνω από 130 Mb σε μια μέρα. Kαι ξαφνικά σε λίγα λεπτά χρεώθηκα 2 μέρες (και στο skype και τα 120 λίγο μετά την ανανέωση)

 

κατι σου τρωει τα data,app φυσικα.Ο μονος τροπος να σαι σιγουρος ειναι backup και factory reset.Aν χωρις εφαρμογες και με official rom παλι σου κλεβει data,τοτε μονο φταιει η q

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατηγορήσεις κάποιον ότι σου κλέβει ΜΒ οφείλεις να έχεις έναν αξιόπιστο μετρητή.

Αλλιώς με υποθέσεις και με λεπτά της ώρας δεν θα βρούμε άκρη . Υπενθυμίζω ότι η χρέωση στο internet γίνεται με ΜΒ και όχι με την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλοικό και αφελές αυτό που λες. Πριν "κατηγορήσω" έκατσα και τα έβαλα κάτω και μάντεψε. Δεν έβγαιναν.

Δεν παρακολουθείς με προσοχή αυτά που γράφω μου φαίνεται. Ανέφερα πιο πάνω τα στοιχεία από τον μετρητή του app της Q. Το ξέρω ότι γίνεται με mb.

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

o μετρητής του android 4.0.4 απεικονίζεται με γράφημα και μπάρα ολίσθησης. Δεν είναι έυχρηστο και ακριβές. Για τις 8 Αυγούστου κατέγραψε πολλά δεδομένα αλλά δεν δείχνει ώρα.

 

Τα data το κινητό τα δείχνει ως roaming data και ενώ στις ρυθμίσεις υπάρχει και mobile data με την ενεργοποίηση του τελευταίου δεν υπάρχει λήψη δεδομένων.

 

Πολύ απλοικό και αφελές αυτό που λες. Πριν "κατηγορήσω" έκατσα και τα έβαλα κάτω και μάντεψε. Δεν έβγαιναν.

Δεν παρακολουθείς με προσοχή αυτά που γράφω μου φαίνεται. Ανέφερα πιο πάνω τα στοιχεία από τον μετρητή του app της Q. Το ξέρω ότι γίνεται με mb.

 

Ναι ακριβώς σε παρακολουθώ όπως βλέπεις

Εσύ παραδέχεσαι με τα ίδια τα γραφώμενα σου ότι ο μετρητής του κινητού σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Μα τον μετρητή του κινητού τον ανέφερα επειδή μου το ζήτησε κάποιος. Αυθαίρετα συμπέρανες ότι τον εμπιστεύομαι. Εγώ με τα επίσημα δεδομένα του μετρητή της Q στοιχειοθετώ.

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Δέχεσαι λοιπόν τα επίσημα δεδομένα του μετρητή της Q . Τώρα το κατάλαβα . Επίσης κατάλαβα ότι δεν τα συγκρίνεις με τον μετρητή του κινητού σου διότι τον αποκάλεσες μή ακριβή. Ωραία λοιπόν , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Απλά (και σόρρυ αν φάνηκε "κάπως" το ύφος που έγραψα πριν) ο μετρητής του κινητού δεν είναι λειτουργικός. Ενώ για το μήνα ολόκληρο, από αρχή που μετράει μέχρι τέλος παίζει να είναι σωστός στις μετρήσεις , για τα ενδιάμεσα χρονικά διαστήματα και για συγκεκριμένες-μικρές- χρονικές περιόδους είναι ασαφής (δε λέω ανακριβής).

 

Eν τω μεταξύ προσπαθώ να απαλλαγώ από την ειδοποίηση "προσοχή για μεγάλη χρήση δεδομένων" και δεν βρίσκω πουθενά την ροζ/κοκκινη γραμμή που διαβάζω ότι υπάρχει και την οποία βάζοντας ψηλά (αυξάνεις τα όρια) εξαφανίζοντας έτσι την ειδοποίηση. Γενικά ενώ πατάω να βάλω όριο στην κατανάλωση δε βγάζει τίποτα μετά το τικ για να ρυθμίσω. Επίσης δε δείχνει τι χρήση κάνει η κάθε εφαρμογη.

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Φιλε koliri κατεβασε τον data manager να δεις τι ακριβως συμβαινει.

Μου εχει τυχει και μενα καποια στιγμη, ειχα το adblock plus το οποιο διπλασιαζει ή και τριπλασιαζει τα data που τραβας ( υπαρχουν και σχετικες αναφορες για αυτην την αχρηστη εφαρμογη αν το googlareis ). Επισης το playstore δε ξερω για ποιο λογο αλλα τραβαει πολλα data με το που το ανοιξεις.

 

Κατεβασε το data manager και θα τη βρεις την ακρη αν ασχοληθεις

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

25 δευτερόλεπτα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα για να μάθεις το υπόλοιπο χρόνου ομιλίας! Πόσο καιρό είχα να κάνω κλήση στο 1225...

Ευτυχώς υπάρχει η εφαρμογή της q με πλήρη ενημερωση

 

Μπορεί να παρακαμφθει κάπως το παραπάνω?

Πχ στο Wu καλουσες 6971314 και μάθαινες απευθείας το υπόλοιπο

Link to comment
Share on other sites

25 δευτερόλεπτα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα για να μάθεις το υπόλοιπο χρόνου ομιλίας! Πόσο καιρό είχα να κάνω κλήση στο 1225...

Ευτυχώς υπάρχει η εφαρμογή της q με πλήρη ενημερωση

 

Μπορεί να παρακαμφθει κάπως το παραπάνω?

Πχ στο Wu καλουσες 6971314 και μάθαινες απευθείας το υπόλοιπο

 

μπορεις να στείλεις κενό μήνυμα στο 1225

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και εμένα μύνημα για χρέωση 1 ευρώ internet.

Χωρίς ρυθμίσεις APN, με κλειστά data roaming και λήψη mms, και υπο την κάλυψη wifi την ώρα που μου λένε ότι έκανα χρήση.

Και φυσικά οι μετρητές του κινητού στο μηδέν.Μου έδωσαν ένα αριθμό / κωδικό καταγραφής παραπόνου και περιμένω.

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα!!! Δεν το πίστευα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι διάολο γίνεται με την q; Σαν πολλοί δε μαζευτήκατε; Να πως θα βγάλει τη χασούρα της. :lol:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αντί να καθόσαστε και να τσακώνεστε, να απορήσουμε καλύτερα γιατί έχουμε τόσα περιστατικά και πώς γίνεται με κλειστά τα δεδομένα να υπάρχει χρέωση. Δεν είναι ένας ή δύο είναι αρκετοί. Το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά τι; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αντί να καθόσαστε και να τσακώνεστε, να απορήσουμε καλύτερα γιατί έχουμε τόσα περιστατικά και πώς γίνεται με κλειστά τα δεδομένα να υπάρχει χρέωση. Δεν είναι ένας ή δύο είναι αρκετοί. Το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά τι; :worry:

 

Θα είχαν αυξημένο χρεωστικό στο τέλος του έτους και προσπαθούν να ισοφαρίσουν έτσι! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φιλε koliri κατεβασε τον data manager να δεις τι ακριβως συμβαινει.

Μου εχει τυχει και μενα καποια στιγμη, ειχα το adblock plus το οποιο διπλασιαζει ή και τριπλασιαζει τα data που τραβας ( υπαρχουν και σχετικες αναφορες για αυτην την αχρηστη εφαρμογη αν το googlareis ). Επισης το playstore δε ξερω για ποιο λογο αλλα τραβαει πολλα data με το που το ανοιξεις.

 

Κατεβασε το data manager και θα τη βρεις την ακρη αν ασχοληθεις

 

Kατέβασα τοn My data manager και μέσα από αυτό το πολύ εύχρηστο, παραμετροποιησιμο και πλήρες app επιβεβαιώθηκα πλήρως για όσα υποστήριζα πιο πριν.

 

Έκανα λοιπόν 60 λεπτά browsing με την opera και με την συμπίεση ανοιχτη τα data που καταναλώθηκαν ήταν μολις 7 mb. Δεν άνοιγα σελίδες επί 60 λεπτά συνεχόμενα ομως. Έμπαινα κάπου, διάβαζα, συνέχιζα στην επόμενη (αυτό που κάνω καθημερινά).

 

7 MB λοιπόν για μια ώρα σερφαρίσματος με συμπίεση.

 

Οι άλλες εφαρμογές τραβούν ελάχιστα kb (τραβούν παρ όλα αυτά). Αυτές είναι το Play store, το yahoo mail,το skype και κάποιες υπηρεσίες συστήματος . Σε μία ώρα τράβηξαν 2 mb όλες μαζί.

Συμπέρασμα? Ότι τα 120 mb που "χρεώθηκα" πριν λίγες μέρες για λίγα λεπτά σερφαρίσματος είναι παράλογα υπερβολικά.

 

Λίγο νωρίτερα κατέβασα και το Opera Max. Ένα πρόγραμμα συμπίεσης data (γενικώς ότι κατεβαίνει στο κινητό και όχι μόνο σερφάρισμα) που κάνει καλή δουλειά!

 

Ελαβα και μηνυμα απο q οτι το αιτημα μου καταχωρηθηκε.

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Ταυτοποίησα ένα νεο καρτοκινητό q-card πριν λίγες ημέρες, στο σημείο που το προμηθεύτηκα.

Όμως, όταν τοποθετώ την κάρτα sim στην συσκευή δεν εμφανίζει δίκτυο (σαν να μην είναι ενεργοποιημένη η κάρτα) και επιτρέπει μόνο την πραγματοποίηση κλήσεων έκτακτης ανάγκης.

Όταν καλέσω από άλλη σύνδεση αυτόν τον αριθμό, ακούγεται ηχητικό μήνυμα που με ενημερώνει ότι "ο συνδρομητής που καλέσατε προσωρινά δεν δέχεται κλήσεις".

Γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο μπορώ να ενεργοποιήσω την κάρτα χωρίς να κάνω ανανέωση?:blink:

Μου χρειάζεται απλά για να στείλω πολλά sms από 1 συσκευή (στην οποία χρησιμοποιώ μια άλλη καρτοκινητή σύνδεση q) σε 1 άλλη, ώστε στην 1η να απελευθερωθεί χώρος στην μνήμη της.

 

Υ.Γ.: Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει ταυτοποιημένες/ενεργοποιημένες (μέσω ατελούς κλήσης) κάρτες χωρίς να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας...:!:

Link to comment
Share on other sites

Ταυτοποίησα ένα νεο καρτοκινητό q-card πριν λίγες ημέρες, στο σημείο που το προμηθεύτηκα.

Όμως, όταν τοποθετώ την κάρτα sim στην συσκευή δεν εμφανίζει δίκτυο (σαν να μην είναι ενεργοποιημένη η κάρτα) και επιτρέπει μόνο την πραγματοποίηση κλήσεων έκτακτης ανάγκης.

Όταν καλέσω από άλλη σύνδεση αυτόν τον αριθμό, ακούγεται ηχητικό μήνυμα που με ενημερώνει ότι "ο συνδρομητής που καλέσατε προσωρινά δεν δέχεται κλήσεις".

Γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο μπορώ να ενεργοποιήσω την κάρτα χωρίς να κάνω ανανέωση?:blink:

Μου χρειάζεται απλά για να στείλω πολλά sms από 1 συσκευή (στην οποία χρησιμοποιώ μια άλλη καρτοκινητή σύνδεση q) σε 1 άλλη, ώστε στην 1η να απελευθερωθεί χώρος στην μνήμη της.

 

Υ.Γ.: Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει ταυτοποιημένες/ενεργοποιημένες (μέσω ατελούς κλήσης) κάρτες χωρίς να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας...:!:

 

Κοίταξε και στις οδηγίες που έχει το πακέτο του αριθμού. Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια κλήση με χρέωση, για να ενεργοποιηθεί.

 

Επίσης, επειδή το πρόβλημά σου είναι ο αποθηκευτικός χώρος μηνυμάτων ( δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς και τη συσκευή του avatar σου ), θα σου πρότεινα να πάρεις μια πολύ φθηνή συσκευή με android, με 2 κάρτες, που έχουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές, εστί ώστε να μη βασίζεσαι στον αποθηκευτικό χώρο της sim, που είναι και ελάχιστος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάνε χειροκίνητη αναζήτηση και διάλεξε το δίκτυο της wind

Στην συνέχεια κάνε μια εξερχόμενη κλήση

Θα σου πει καλώς ήρθατε στην Q

Κλείστο είναι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ταυτοποίησα ένα νεο καρτοκινητό q-card πριν λίγες ημέρες, στο σημείο που το προμηθεύτηκα.

Όμως, όταν τοποθετώ την κάρτα sim στην συσκευή δεν εμφανίζει δίκτυο (σαν να μην είναι ενεργοποιημένη η κάρτα) και επιτρέπει μόνο την πραγματοποίηση κλήσεων έκτακτης ανάγκης.

Όταν καλέσω από άλλη σύνδεση αυτόν τον αριθμό, ακούγεται ηχητικό μήνυμα που με ενημερώνει ότι "ο συνδρομητής που καλέσατε προσωρινά δεν δέχεται κλήσεις".

Γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο μπορώ να ενεργοποιήσω την κάρτα χωρίς να κάνω ανανέωση?:blink:

Μου χρειάζεται απλά για να στείλω πολλά sms από 1 συσκευή (στην οποία χρησιμοποιώ μια άλλη καρτοκινητή σύνδεση q) σε 1 άλλη, ώστε στην 1η να απελευθερωθεί χώρος στην μνήμη της.

 

Υ.Γ.: Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει ταυτοποιημένες/ενεργοποιημένες (μέσω ατελούς κλήσης) κάρτες χωρίς να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας...:!:

 

 

Καλησπέρα, κάνε μία κλήση στο 12200 και θα ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Με android σίγουρα, το έχω δοκιμάσει. Με iOs και λοιπά, δεν έχω ιδέα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η Q υποστηρίζει tethering;

 

Εφόσον το υποστηρίζει η συσκευή σου, ναι. Η wind (και η κάθε εταιρία) δίνει ίντερνετ στο κινητό και από εκεί και πέρα δε μπορεί να ελέγξει το πως το χρησιμοποιεί ο κάθε ένας μας.

Απλά πρόσεξε το, γιατί οι υπολογιστές "τρώνε" πολλαπλάσια mb από τα κινητά. Οπωσδήποτε κλείσε τις αυτόματες ενημερώσεις των windows (αν έχεις). :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με android 2.2 σε motorola defy δεν τα καταφέρνω. Ούτε wifi hotspot μπορώ να ανοίξω.

 

Μην ανοίγεις απλά το terhering, πάτα πάνω του ώστε να σε πάει στις ρυθμίσεις του. Εννοώ πάτα πάνω στη λέξη Tethering και όχι στον διακόπτη. Με ZTE carl (Q), έτσι το είχα κάνει. Αφού το ρυθμίσεις, λογικά θα λειτουργεί. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το tethering το χρησιμοποιώ με vodafone και cosmote χωρίς πρόβλημα. Μόνο με Q δε γίνεται και για αυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...