Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικα, παρολο που τα χρηματα μου εληγαν τελη Φεβρουαρίου (στο 6μηνο), μου το αλλαξαν και μου εστειλαν το ιδιο μηνυμα οτι ληγει σε 5 μερες. Ωραια πραγματα για αλλη μια φορα η wind.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, παρολο που τα χρηματα μου εληγαν τελη Φεβρουαρίου (στο 6μηνο), μου το αλλαξαν και μου εστειλαν το ιδιο μηνυμα οτι ληγει σε 5 μερες. Ωραια πραγματα για αλλη μια φορα η wind.:lol:

 

Δλδ εμένα στο Q που λήγει Μάρτη το 6μηνο να περιμένω το κατάλληλο sms τον άλλο μήνα; Χα χα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω Q ειδα το εξης κουλο.Το αφησα 1μηνα και παραπανω χωρις καρτα και το απενεργοποιησαν.Τι κανουμε τωρα; Γιατι αμα κανουν τετοια ετοιμος ειμαι να το παω αλλου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εμένα στο Q που λήγει Μάρτη το 6μηνο να περιμένω το κατάλληλο sms τον άλλο μήνα; Χα χα!!!

 

Μη σου πω και αυτον. :p Εδω θα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, αν κάνω ανανέωση στην κιου μέσω τραπεζικής κάρτας, εκτός τα 1000 λεπτά, παίρνω δώρο 1gb η 500 mb?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Έχει πραγματοποιήσει κάποιος πρόσφατα ενεργοποίηση καρτοκινητού Q, με φορητότητα αριθμού από άλλη εταιρεία, μέσω on-line παραγγελίας, από το site MyQ;

 

Το κόστος ενεργοποίησης στον τιμοκατάλογο ανέρχεται στα 30€ (που μένουν στην κάρτα 30 ημέρες για ενεργοποίηση πακέτων).

Εάν πραγματοποιηθεί μέσω του site είναι, κόστος κάρτας 10€; Μένουν στην κάρτα 10€ για κατανάλωση πακέτων;

 

Επιπρόσθετα το πακέτο Q Economy Talk , πόσες φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανά 30 ημέρες;

Το πακέτο Q 4€ to all (120 λεπτά προς όλους), μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως 4 φορές ανά 30 ημέρες.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, αν κάνω ανανέωση στην κιου μέσω τραπεζικής κάρτας, εκτός τα 1000 λεπτά, παίρνω δώρο 1gb η 500 mb?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1000 λεπτά προς Q και 500 MB (+524 MB υπό προϋποθέσεις) για 1 μήνα, αφορά ανανεώσεις από 10 Ευρώ και πάνω.

 

https://www.wind.gr/gr/q/ananeosi-hronou/bonus-ananeosis/

Link to comment
Share on other sites

Εάν πραγματοποιηθεί μέσω του site είναι, κόστος κάρτας 10€; Μένουν στην κάρτα 10€ για κατανάλωση πακέτων;

 

 

Έτσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

γράφει κάτι παραπάνω? τα 6 ευρω λογαριαζονται σαν ανανεωση και μενουν μεσα ή ξοδευονται για το πακετο? Και η διαρκεια για 1 μήνα είναι?
Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορά 6GB με 6 ευρώ. Και φαντάζομαι όπως όλα τα πακέτα είναι για 1 μήνα. Δεν γράφει τίποτα περισσότερο το μήνυμα. Λογικά σιγά σιγά θα έρθει σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορά 6GB με 6 ευρώ. Και φαντάζομαι όπως όλα τα πακέτα είναι για 1 μήνα. Δεν γράφει τίποτα περισσότερο το μήνυμα. Λογικά σιγά σιγά θα έρθει σε όλους.

 

Και γιατί να πρέπει να πας σε κατάστημα για αυτό;

Δε θα μπορούσε να έχει sms "Στείλε...στο....για 6GB με -6€".

 

Για πείτε, όποιος το κάνει ή μάθει περισσότερες πληροφορίες.

 

Επίσης,

νομίζω ότι φτάνει η "ώρα" που θα βλέπουμε 1€ το 1GB....Είμαστε "κοντά":

https://www.wind.gr/gr/q/paketa/countdown-offers/

 

http://i65.tinypic.com/2yljyqb.jpg

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να πας σε κατάστημα για αυτό;

Δε θα μπορούσε να έχει sms "Στείλε...στο....για 6GB με -6€".

 

Για πείτε, όποιος το κάνει ή μάθει περισσότερες πληροφορίες.

 

Επίσης,

νομίζω ότι φτάνει η "ώρα" που θα βλέπουμε 1€ το 1GB....Είμαστε "κοντά":

https://www.wind.gr/gr/q/paketa/countdown-offers/

 

http://i65.tinypic.com/2yljyqb.jpg

 

γιατί έτσι πιθανόν να αποφεύγεται η καταβολή του τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας εκ ποσοστού 12%, αφού δεν πραγματοποιείται ανανέωση αξίας συνδιαλέξεων/ υπηρεσιών και έτσι δεν παρακρατείται το τέλος. Με τον τρόπο αυτό ωφελείται και ο καταναλωτής και η εταιρεία. αλλά ζημιώνεται το ελληνικό δημόσιο. Αυτό ενδεχομένως να συνιστά καταστρατήγηση των σχετικών διατάξεων, και θα έπρεπε ίσως να ελεγχθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μη λέμε ότι θέλουμε χωρίς να έχουμε ενημέρωση για κάτι τέτοιο. Είναι απίθανο να πας σε κατάστημα και να σου πάρουν κάποιο ποσό χωρίς να σου κάνουν ανανέωση.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω πακέτο, δηλαδή τα 4gb με κόστος 4€ μέσω του app της Q, το είχαν σε ''poll'' στη σελίδα της Q στο facebook μαζί με άλλα πακέτα. Οπότε, όποιο πακέτο συγκέντρωνε περισσότερες επιλογές (μέσω like, love, wow κτλ) αυτό θα ήταν και το επόμενο count down offer. Έτσι προέκυψε. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί έτσι πιθανόν να αποφεύγεται η καταβολή του τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας εκ ποσοστού 12%, αφού δεν πραγματοποιείται ανανέωση αξίας συνδιαλέξεων/ υπηρεσιών και έτσι δεν παρακρατείται το τέλος. Με τον τρόπο αυτό ωφελείται και ο καταναλωτής και η εταιρεία. αλλά ζημιώνεται το ελληνικό δημόσιο. Αυτό ενδεχομένως να συνιστά καταστρατήγηση των σχετικών διατάξεων, και θα έπρεπε ίσως να ελεγχθεί.

 

Μη λέμε ότι θέλουμε χωρίς να έχουμε ενημέρωση για κάτι τέτοιο. Είναι απίθανο να πας σε κατάστημα και να σου πάρουν κάποιο ποσό χωρίς να σου κάνουν ανανέωση.

 

Sent from my XT1562

ειναι πιθανο,να πας στο καταστημα και να ενεργοποιησεις οποιοδηποτε πακετο(αρα και αυτο των 6 γιγα) αν εχεις το απαιτουμενο υπολοιπο.Χωρις να δωσεις λεφτα. Και φυσικα καμμια παραβιαση δεν γινεται,η παρακρατηση εχει ηδη γινει οταν μπηκαν τα λεφτα στο λογαριασμό του συνδρομητη,σε προηγουμενη ανανεωση.

Αν δεν εχεις το απαιτουμενο υπολοιπο τοτε ναι κανεις ανανεωση.Σε αυτο πονταρουν μαλλον.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Εννοούσα πως δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε κατάστημα και να δώσεις χρήματα για να ενεργοποιήσεις πακέτο. Όπως είπες είτε θα σου πραγματοποιήσουν ανανέωση, είτε θα σου ενεργοποιήσουν πακέτο από υπάρχον υπόλοιπο.

 

Μια μεγάλη εταιρεία δεν θα ρισκάρει κάτι τέτοιο(να προσπαθήσει με αυτόν τον τρόπο να γλυτώσει το τέλος), για αυτό πρέπει να προσέχουμε λίγο τι λέμε όταν υπονοούμε πως κάποιος διαπράττει φοροδιαφυγή μετά από εικασία δικιά μας χωρίς να γνωρίζουμε κάτι επίσημα για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το "θέμα", όπως προείπα, είναι : Γιατί απ'το κατάστημα κ όχι : "Στείλε ...στο.....για 6GB με -6€".

 

Επιμένω, λοιπόν, και ως όσπου να έχουμε στοιχεία, ας είμαστε υποψιασμένοι (Wind είναι αυτή):

 

Όποιος το κάνει ας μας πει πως γίνεται ακριβώς.

 

Υ.Γ.> Πάντως για τα περί "μη καταβολής φόρου" δε νομίζω: Καμιά σχέση. Κάτι άλλο παίζει εδώ. Και η Wind μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοια "παιχνιδιάρικα":

τύπου: Παίξτε Spin&Win για smartphones και drones (Και τελικά ήταν 2 "δώρα" απ΄το καθένα ανακοινωμένα σε τελείως άσχετο χρόνο μήνες μετά που παίζαμε)

τύπου: 10GB !!!! (Αλλά τα 5GB ισχύουν για 15 μέρες)

Και άλλα ωραία τέτοια.

 

Αααα και δεν αμφιβάλλω να γίνει η εξής συνομιλία σε κατάστημα Wind:

- "Μπορείτε να μου βάλετε την προσφορά των 6GB με 6€ που μου στείλατε sms;"

- "Δεν το ξέρω αυτό"

- "Να το sms"

- "Μια στιγμή να ρωτήσω το συνάδελφο μέσα"

 

Και να πεεεεεεριμέεεεενεις όσπου να τηλεφωνήσουν στα κεντρικά!!!! χα χα!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

ουτως ή αλλως το τελος κινητης τηλεφωνιας παρακρατειται απο τις ανανεωσεις και οχι απο τα πακετα οποτε ουτε σαν εικασια δεν στεκει.

Μια μεγάλη εταιρεία δεν θα ρισκάρει κάτι τέτοιο(να προσπαθήσει με αυτόν τον τρόπο να γλυτώσει το τέλος), για αυτό πρέπει να προσέχουμε λίγο τι λέμε όταν υπονοούμε πως κάποιος διαπράττει φοροδιαφυγή μετά από εικασία δικιά μας χωρίς να γνωρίζουμε κάτι επίσημα για το θέμα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ποντάρουν στο ότι αν πας σε κατάστημα μπορούν και κάτι άλλο να σου πουλήσουν. Σαν το σούπερ μάρκετ, πας για 1 πράγμα και φεύγεις με καρότσι. :)
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για αυτούς που δεν θέλουν να πηγαίνουν σε κατάστημα (συμπεριλαμβανομένου και μένα) το πακετάκι του countdown είναι ότι πρέπει. Είναι αρκετά, φαντάζομαι, για τους περισσότερους τα 4GB για mobile internet. Δεν το είχα δει καν όταν πόσταρα τη σημερινή προσφορά με τα 6GB, μακάρι να γινόταν μόνιμο..
Link to comment
Share on other sites

Ποντάρουν στο ότι αν πας σε κατάστημα μπορούν και κάτι άλλο να σου πουλήσουν. Σαν το σούπερ μάρκετ, πας για 1 πράγμα και φεύγεις με καρότσι. :)

 

Παλιές εποχές 5ετίας τουλάχιστον.

Αυτό το είδος marketing έχει ακόμα η Wind; Καλάαααα.

 

Μάλλον δίκιο έχεις, όμως.

 

Πάντως για αυτούς που δεν θέλουν να πηγαίνουν σε κατάστημα (συμπεριλαμβανομένου και μένα) το πακετάκι του countdown είναι ότι πρέπει. Είναι αρκετά, φαντάζομαι, για τους περισσότερους τα 4GB για mobile internet. Δεν το είχα δει καν όταν πόσταρα τη σημερινή προσφορά με τα 6GB, μακάρι να γινόταν μόνιμο..

 

"Έρχονται" και οι μέρες που δε θα περιμένεις Χριστούγεννα και countdown 1,5 μέρας διάρκειας για να έχεις μόνιμα 1GB με 1€: Το πιστεύω.

Η άλλη προσφορά των 6€ είναι μάλλον για όσους χρήστες Q δεν κατέουν και τόσο καλά το app και το internet: Target group περισσότερο πιθανό για όσα έγραψε ο elteo. Καθώς τα 4GB με 4€ είναι πιο συμφέροντα (για όσους το βάλουν ως αύριο, ενώ των 6€ είναι ως 2/1/2017).

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=448

Η WIND ΕΛΛΑΣ Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε ανακοινώνει την από 23 Ιανουαρίου 2017, τροποποίηση αύξηση των χρεώσεων κλήσεων προς όλους τους Εθνικούς προορισμούς από 0,00983€/ δευτερόλεπτο σε 0,01083€/ δευτερόλεπτο, για τους συνδρομητές καρτοκινητής Q. Εξαιρούνται οι κλήσεις προς όλους τους μη γεωγραφικούς προορισμούς. Η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένει το ένα δευτερόλεπτο.

Επιπλέον, από 23-1-2017 αυξάνεται η χρέωση των κλήσεων προς εθνικούς προορισμούς για όλους τους νέους συνδρομητές καρτοκινητής F2G και για τους υφιστάμενους συνδρομητές καρτοκινητής F2G που ανήκουν στa εμπορικά και παλαιότερα μη εμπορικά προγράμματα χρήσης (Μο ΜAD & ΑΒ), από 0,00983€/δευτερόλεπτο σε 0,01083€/δευτερόλεπτο. Ακόμα, από 23-1-2017, αύξηση στη χρέωση κλήσεων προς εθνικούς προορισμούς από 0,01013€/δευτερόλεπτο σε 0,01083€/δευτερόλεπτο υφίστανται και τα παλαιότερα μη εμπορικά προγράμματα F2G Disco2in1& F2G High καθώς και οι συνδρομητές WIND CARD to All.

 

Από 23 Ιανουαρίου 2017, για τους συνδρομητές καρτοκινητής Q καταργούνται τα πακέτα που προσφέρουν 60’ προς όλα τα δίκτυα στην Ελλάδα με κόστος 3,02€, 80 SMS προς όλα τα δίκτυα στην Ελλάδα με κόστος 3,02€, 350ΜΒ με κόστος 3,02€. Όσοι συνδρομητές Q έχουν ήδη ενεργοποιήσει μια από τις συγκεκριμένες επιλογές, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας μέχρι την εξάντληση του ή μέχρι την ημερομηνία λήξης του πακέτου που έχουν ενεργοποιήσει.

 

Σε όλες τις παραπάνω τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ. Αναλυτικός τιμοκατάλογος προγραμμάτων και υπηρεσιών στο http://www.wind.gr

 

Οι συνδρομητές των αντίστοιχων προγραμμάτων που αναφέρονται ανωτέρω και επηρεάζονται, έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από την κοινοποίηση της παρούσας ανακοίνωσης, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στη σύμβαση και την κείμενη νομοθεσία.

 

H WIND διατηρεί το δικαίωμα τροποποίησης ή/ και τερματισμού ή ανάκλησης όλων των παραπάνω εμπορικά διαθέσιμων πακέτων/προσφορών ή/και της μετατροπής των σχετικών όρων ή/και τροποποίησης των ανωτέρω προσφορών, ακολουθώντας την προσήκουσα διαδικασία ενημέρωσης των συνδρομητών, όπως εκάστοτε ορίζεται από την κείμενη νομοθεσία.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα της WIND http://www.wind.gr ή την εξυπηρέτηση πελατών WIND/ καρτοκινητή Q, καλώντας 1260 (0,24€/ κλήση)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...