Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι έκαναν οι εταιρίες προωθητικές ενεργειες με τις οποίες «έμπαιναν μέσα» δε σημαίνει πως μπορούν να «μπανουν μεσα» μονιμα. Αλλιώς θα χρεωκοπήσουν

Δεν θα μπαινουν μεσα φιλε μου μιας και οι προσφορες αφορουν χρηση εντος του ιδιου δικτυου και οχι κλησεις προς αλλα δικτυα σταθερα και κινητα. Να εισαι σιγουρος πως αν εμπαιναν μεσα δεν θα εκαναν αυτες τις "προωθητικες ενεργειες" οπως λες, ουτε ωρα. Λοιπόν αφου ειναι καλη η q γιατι δεν επανεφερει το προγραμμα με το 1 ευρω; Ο λογος που ανεφερα το 1500 ειναι πως η εταιρεια αργα αλλα σταθερα ανεβαζει τις χρεωσεις της και πολλοι της λετε και μπραβο και ειστε και χαρουμενοι. Σε λιγο καιρο μπορει να πει λοιπον η q και η καθε q βγαζω ενα πακετο που με 15 ευρω σου δινω15000 λεπτα προς wind και q και καταργω ολα τα προηγουμενα πακετα. Συμφωνα με τα λεγομενα σας θα πρεπει να ειμαστε και χαρουμενοι γιατι η κοσμοτε για παραδειγμα δινει αυτα τα 15000 λεπτα με 17 ευρω αντι για 15 ευρω. Η μαγκια θα ηταν να σου ελεγε με 1 ευρω που σου εδινα 300 λεπτα τωρα σου δινω 600. Η με 3 ευρω σου δινω αντι για 80 λεπτα προς ολους 100 λεπτα προς ολους. Για δειτε η αλλες εταιρειες με 5 ευρω ποσο χρονο ομιλιας δινουν προς αλλα δικτυα. Και επειδη θα μου απαντησετε να παω σε αλλες εταιρειες να σας πω οτι αμα συνεχιστει ετσι το βιολι βεβαιως και θα παω και οπου και να ειμαι δεν θα λιβανιζω καμια wind, vodafone, cosmote. Και εν παση περιπτωση ας φτιαξει το δικτυο της το 2g και το 3g και μετα να κανει αυξησεις. Γιατι στην κοσμοτε δεν κυνηγας το 3g με το ντουφεκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπαινουν μεσα φιλε μου μιας και οι προσφορες αφορουν χρηση εντος του ιδιου δικτυου και οχι κλησεις προς αλλα δικτυα σταθερα και κινητα.

 

Προς τα σταθερά δίκτυα δεν υπάρχει τέλος τερματισμού για τις κλήσεις και προς τα κινητά άλλων εταιριών είναι πια σχεδόν μηδενικό...:X

 

Να εισαι σιγουρος πως αν εμπαιναν μεσα δεν θα εκαναν αυτες τις "προωθητικες ενεργειες" οπως λες, ουτε ωρα. ..........Η μαγκια θα ηταν να σου ελεγε με 1 ευρω που σου εδινα 300 λεπτα τωρα σου δινω 600. Η με 3 ευρω σου δινω αντι για 80 λεπτα προς ολους 100 λεπτα προς ολους.

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!;)

 

Και επειδη θα μου απαντησετε να παω σε αλλες εταιρειες να σας πω οτι αμα συνεχιστει ετσι το βιολι βεβαιως και θα παω και οπου και να ειμαι δεν θα λιβανιζω καμια wind, vodafone, cosmote.

 

Έτσι είναι, πελάτες είμαστε και όχι μέτοχοι!;)

Link to comment
Share on other sites

Απο εταιρικο vodafone μπορω να παω σε Q card?Στην ιστοσελιδα της q-telecom δεν αναφερει τιποτε για φορητοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη θα μου απαντησετε να παω σε αλλες εταιρειες να σας πω οτι αμα συνεχιστει ετσι το βιολι βεβαιως και θα παω και οπου και να ειμαι δεν θα λιβανιζω καμια wind, ..

 

Μάλλον το αντίθετο κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπαινουν μεσα φιλε μου μιας και οι προσφορες αφορουν χρηση εντος του ιδιου δικτυου και οχι κλησεις προς αλλα δικτυα σταθερα και κινητα. Να εισαι σιγουρος πως αν εμπαιναν μεσα δεν θα εκαναν αυτες τις "προωθητικες ενεργειες" οπως λες, ουτε ωρα. Λοιπόν αφου ειναι καλη η q γιατι δεν επανεφερει το προγραμμα με το 1 ευρω; Ο λογος που ανεφερα το 1500 ειναι πως η εταιρεια αργα αλλα σταθερα ανεβαζει τις χρεωσεις της και πολλοι της λετε και μπραβο και ειστε και χαρουμενοι. Σε λιγο καιρο μπορει να πει λοιπον η q και η καθε q βγαζω ενα πακετο που με 15 ευρω σου δινω15000 λεπτα προς wind και q και καταργω ολα τα προηγουμενα πακετα. Συμφωνα με τα λεγομενα σας θα πρεπει να ειμαστε και χαρουμενοι γιατι η κοσμοτε για παραδειγμα δινει αυτα τα 15000 λεπτα με 17 ευρω αντι για 15 ευρω. Η μαγκια θα ηταν να σου ελεγε με 1 ευρω που σου εδινα 300 λεπτα τωρα σου δινω 600. Η με 3 ευρω σου δινω αντι για 80 λεπτα προς ολους 100 λεπτα προς ολους. Για δειτε η αλλες εταιρειες με 5 ευρω ποσο χρονο ομιλιας δινουν προς αλλα δικτυα. Και επειδη θα μου απαντησετε να παω σε αλλες εταιρειες να σας πω οτι αμα συνεχιστει ετσι το βιολι βεβαιως και θα παω και οπου και να ειμαι δεν θα λιβανιζω καμια wind, vodafone, cosmote. Και εν παση περιπτωση ας φτιαξει το δικτυο της το 2g και το 3g και μετα να κανει αυξησεις. Γιατι στην κοσμοτε δεν κυνηγας το 3g με το ντουφεκι.

Ενδιαφέρον. Οι server της εταιρίας δηλάδη για τις ενδοδικτυακές κλήσεις-μηνύματα δεν έχουν έξοδα. Δεν καταναλωνουν ρεύμα, δε χρειάζονται προσωπικό και έξοδα συντηρησης, προγραμματιστες, διαχειριστές, υπαλληλους, τηλεφωνητριες, εφορία, ούτε συντήριση του δικτύου, κεραίες κλπ κλπ κλπ

Τι άλλο θ ακούσω

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Οι server της εταιρίας δηλάδη για τις ενδοδικτυακές κλήσεις-μηνύματα δεν έχουν έξοδα. Δεν καταναλωνουν ρεύμα, δε χρειάζονται προσωπικό και έξοδα συντηρησης, προγραμματιστες, διαχειριστές, υπαλληλους, τηλεφωνητριες, εφορία, ούτε συντήριση του δικτύου, κεραίες κλπ κλπ κλπ

Τι άλλο θ ακούσω

 

Κανείς δεν αντιλέγει σχετικά με τα έξοδα των εταιριών, αλλά δεν πρέπει να παραβλέπουμε:

 

- Την δραματική μείωση των τελών τερματισμού (χονδρική τιμή παρόχων) σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.:wacko:

- Την χρησιμοποίηση της ήδη υπάρχουσας υποδομής (άδειες, κεραίες κλπ).:!:

- Την χειροτέρευση των συμβάσεων (βλ.εξωτερικοί συνεργάτες, τηλεφωνικές πωλήσεις κλπ) και τις απολύσεις υπαλλήλων.:worry:

- Την μεγάλη μείωση των ποσών επιδότησης (ή έκπτωσης παγίου) με την ταυτόχρονη υποχρεωτική 18μηνη ή 24μηνη παραμονή σε συμβόλαιο.:down:

- Την δημιουργία κερδών από "κατά λάθος" (=παράνομες) χρεώσεις (sms υψηλής χρέωσης από πενταψήφιες υπηρεσίες, ενεργοποίηση internet με 1€/ημέρα, χρεώσεις περιαγωγής χωρίς προειδοποίηση σε ακριτικές περιοχές κλπ).:protest:

 

... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος.:X

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Οι server της εταιρίας δηλάδη για τις ενδοδικτυακές κλήσεις-μηνύματα δεν έχουν έξοδα. Δεν καταναλωνουν ρεύμα, δε χρειάζονται προσωπικό και έξοδα συντηρησης, προγραμματιστες, διαχειριστές, υπαλληλους, τηλεφωνητριες, εφορία, ούτε συντήριση του δικτύου, κεραίες κλπ κλπ κλπ

Τι άλλο θ ακούσω

Έχεις απόλυτο δίκαιο. :cool:

Απλά για να είμαστε δίκαιοι, στα ενδοεταιρικά (wind/q) έχουν μεγαλύτερες ανοχές να δώσουν "προσφορές". Για τρίτους υπάρχουν ακόμα μικρά τέλη τερματισμού που κάνουν τις προσφορές λίγο πιο δύσκολες.

 

Το άλλο θέμα είναι ότι με τα 2€ 800 λεπτά αντί 1€ 400 κατάφερα να διπλασιάσουν το "μέσο εισπρακτέο ποσό" για ενδοεταιρικές κλείσεις. Κάποιοι που μιλούσαν πολύ ευνοούνται αλλά στατιστικά τα 400 (δλδ 1€) έφταναν για τους περισσότερους.

 

Από την άλλη έφτιαξε λίγο το προς τρίτους 80' καθαρά λεπτά αντί 80' σε μονόλεπτα (μέση χασούρα για προφίλ χρήσης 1,5'/κλήση ήταν 15'-20' λεπτά δλδ 65-60 καθαρά).Αυτό μεταφράζεται 33% παραπάνω ομιλία (20% έκπτωση). Αν χρησιμοποιούσες πάνω από ένα πακέτο των 3€ πλέον κερδίζεις την ζημιά του 1€ που χάνεις από το ενδοετερικό (wind/q). (Να μην το αναλύσω:O βαριέμαι :zzz:)

 

Και τον ιντερνετ τώρα είναι 33% φτηνότερο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία γιατί δεν είμαι της καρτοκινητής και σκέφτομαι για την q, για κλήσεις που θα κάνεις και δεν τις καλύπτουν τα πακέτα που έχεις ενεργοποιήσει, θα σου έρθει λογαριασμός σπίτι ανα μήνα;
Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμός δεν υπάρχει στην καρτοκινητή.

Εάν σου τελειώσουν τα λεπτά θα πάρει από το υπόλοιπο και όταν φτάσει στα 0,10€ δεν θα μπορείς να τηλεφωνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

όπου υπόλοιπο, το ποσό που έχεις πληρώσει για την ενεργοποίηση πχ 2€ ή 3€ κτλ;

 

 

βάζεις πχ 10 ευρώ (με τους φόρους) στο νουμερο σου

Κάθε φορά που ενεργοποιείς κάποιο πακέτο σου χρεώνουν το κόστος του πακέτου στα 10 ευρώ που έβαλες.

Το υπόλοιπο ειναι αυτό που μένει απο τα 10 ευρώ.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο. :cool:

Απλά για να είμαστε δίκαιοι, στα ενδοεταιρικά (wind/q) έχουν μεγαλύτερες ανοχές να δώσουν "προσφορές". Για τρίτους υπάρχουν ακόμα μικρά τέλη τερματισμού που κάνουν τις προσφορές λίγο πιο δύσκολες.

 

Το άλλο θέμα είναι ότι με τα 2€ 800 λεπτά αντί 1€ 400 κατάφερα να διπλασιάσουν το "μέσο εισπρακτέο ποσό" για ενδοεταιρικές κλείσεις. Κάποιοι που μιλούσαν πολύ ευνοούνται αλλά στατιστικά τα 400 (δλδ 1€) έφταναν για τους περισσότερους.

 

Από την άλλη έφτιαξε λίγο το προς τρίτους 80' καθαρά λεπτά αντί 80' σε μονόλεπτα (μέση χασούρα για προφίλ χρήσης 1,5'/κλήση ήταν 15'-20' λεπτά δλδ 65-60 καθαρά).Αυτό μεταφράζεται 33% παραπάνω ομιλία (20% έκπτωση). Αν χρησιμοποιούσες πάνω από ένα πακέτο των 3€ πλέον κερδίζεις την ζημιά του 1€ που χάνεις από το ενδοετερικό (wind/q). (Να μην το αναλύσω:O βαριέμαι :zzz:)

 

Και τον ιντερνετ τώρα είναι 33% φτηνότερο.

 

Συμφωνω με αυτο εκτος του του κομματιου "Κάποιοι που μιλούσαν πολύ ευνοούνται" γιατι μπορουσες και πριν αφου καταναλωσεις τα 400' να πληρωσεις μετα αλλο 1€ και να εχεις αλλα 400' τα οποια ομως με τη σειρα τους θα ανανεωναν το χρονο ληξης τους κατα 30 μερες. Αρα και αυτοι δεν ευνοουνται. Ευνοουνται μονο αυτοι που θα μιλουσαν 700-800'/μηνα και ανω γιατι πλεον θα εχουν καθαρο χρονο ομιλιας.

 

Γενικα ομως αν βαλουμε στη ζυγαρια και τις αλλες αλλαγες, ηταν περισοτερα τα θετικα. Αρκει μην δουμε του χρονου παλι διπλασιασμο.

Link to comment
Share on other sites

την χρεωση ανα δευτερολεπτο απο το πρωτο δευτερολεπτο την καθιερωσε η Q-telecom πριν ακομη πουληθει στη wind και υποχρεωθηκαν να βγαλουν προγραμματα και οι αλλες εταιριες με εντολη της EEΤ..
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη έφτιαξε λίγο το προς τρίτους 80' καθαρά λεπτά αντί 80' σε μονόλεπτα (μέση χασούρα για προφίλ χρήσης 1,5'/κλήση ήταν 15'-20' λεπτά δλδ 65-60 καθαρά).Αυτό μεταφράζεται 33% παραπάνω ομιλία (20% έκπτωση). Αν χρησιμοποιούσες πάνω από ένα πακέτο των 3€ πλέον κερδίζεις την ζημιά του 1€ που χάνεις από το ενδοετερικό (wind/q). (Να μην το αναλύσω:O βαριέμαι :zzz:)

 

Και τον ιντερνετ τώρα είναι 33% φτηνότερο.

 

Μια χαρά τα ανάλυσες!

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κέρδος ήταν ο θάνατος της ελαχ.χρεωσης. Οσα δευτερόλεπτα μιλάς, τόσα θα σου αφαιρεί από τα πακέτα. Vodafone+Cosmote έχουν ελαχ.χρεωση 3 λεπτά. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

ΥΓ: ένα επίσης σημαντικό κέρδος είναι τα 400mb με 2 ευρώ. Οι άλλες 2 σου ζητάνε 5 ευρώ για 500... Με 8 ευρώ στη Q έχεις 1,6gb, ενώ στις άλλες 2 εταιρίες με 10 ευρώ έχεις 1gb. Εννοείται ότι εξαιρούνται τα φοιτητικά πακέτα (μιλάμε για ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές)

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κέρδος ήταν ο θάνατος της ελαχ.χρεωσης. Οσα δευτερόλεπτα μιλάς, τόσα θα σου αφαιρεί από τα πακέτα. Vodafone+Cosmote έχουν ελαχ.χρεωση 3 λεπτά. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

ΥΓ: ένα επίσης σημαντικό κέρδος είναι τα 400mb με 2 ευρώ. Οι άλλες 2 σου ζητάνε 5 ευρώ για 500... Με 8 ευρώ στη Q έχεις 1,6gb, ενώ στις άλλες 2 εταιρίες με 10 ευρώ έχεις 1gb. Εννοείται ότι εξαιρούνται τα φοιτητικά πακέτα (μιλάμε για ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές)

Στο CU με 5€ παιρνεις 600MB, ενώ δίνει 600-1500MB σε ανανέωση των 10€. Επίσης το f2g με 5€ δίνει 1000MB και δίνει κι αυτό καποια δωρεάν με ανανέωση 10€ (δε θυμαμαι πόσα) (απλά για ενημέρωση)

Link to comment
Share on other sites

Τα φοιτητικά της wind είναι για όλους όμως. Μόνο πρόβλημα ότι δεν έχει φορητότητα.

Τι όλους;; :confused: Εγώ έχω μια δεκαετία+ που πήρα πτυχίο :O δεν νομίζω να με πιάνει. Όλους τους φοιτητές εννοείς γιατί οι άλλοι λογίζονται μεγάλοι :cry: (ή μικροί, μαθητές)

 

Συμφωνω με αυτο εκτος του του κομματιου "Κάποιοι που μιλούσαν πολύ ευνοούνται" γιατι μπορουσες και πριν αφου καταναλωσεις τα 400' να πληρωσεις μετα αλλο 1€ και να εχεις αλλα 400' τα οποια ομως με τη σειρα τους θα ανανεωναν το χρονο ληξης τους κατα 30 μερες. Αρα και αυτοι δεν ευνοουνται. Ευνοουνται μονο αυτοι που θα μιλουσαν 700-800'/μηνα και ανω γιατι πλεον θα εχουν καθαρο χρονο ομιλιας.

Γενικα ομως αν βαλουμε στη ζυγαρια και τις αλλες αλλαγες, ηταν περισοτερα τα θετικα. Αρκει μην δουμε του χρονου παλι διπλασιασμο.

Τελικά έχεις δίκαιο! Αυτοί που μιλούσαν περί τα 2 Χ 1€ και σε 30 μέρες μόνο (αλλά ΟΧΙ παραπάνω) οριακά ευνοούνται (εχουν 800 καθαρά αντί για 800 μονόλεπτα δλδ 600 καθαρά) αλλα ο περιορισμός των 30 ημερών το ακυρώνει στην πράξη όπως λες. Μόνο όσοι οριακά μιλούσαν 2 Χ1 σε 30 ακριβώς μέρες ευνοούνται, δηλαδή σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ (πως μπερδεύτηκα :O σόρυ). Δε βαριέσαι τουλάχιστον δεν θα έχω άγχος να μου τελιώσουν τα λεπτά και να ξεχάσω να βάλω ευρώ..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πήραν φωτιά τα κομπιουτεράκια :lol:

Καταραμένη φτώχεια :lol:

 

Ανέκαθεν υπολόγιζε ο κόσμος τι πληρώνει στην καρτοκινητή. Οι συμβολαιακηδες ήταν πιο large.:whistle:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι όλους;; :confused: Εγώ έχω μια δεκαετία+ που πήρα πτυχίο :O δεν νομίζω να με πιάνει. Όλους τους φοιτητές εννοείς γιατί οι άλλοι λογίζονται μεγάλοι :cry: (ή μικροί, μαθητές)

 

Εννοώ ότι η wind δίνει τα φοιτητικά σε όλους, έστω κι αν δεν είναι φοιτητές, αρκεί να είναι άνω των 18. Και όταν λέμε όλους, εννοούμε όλους. Διάβασε προηγούμενα ποστς.

Link to comment
Share on other sites

Στο CU με 5€ παιρνεις 600MB, ενώ δίνει 600-1500MB σε ανανέωση των 10€. Επίσης το f2g με 5€ δίνει 1000MB και δίνει κι αυτό καποια δωρεάν με ανανέωση 10€ (δε θυμαμαι πόσα) (απλά για ενημέρωση)

 

δηλαδή εαν εγώ πάρω τώρα cu και βάλω 10ε, θα πάρω δώρο 1500μβ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχουν απομεινει mb του περασμενου μηνα,μεταφερονται στον επομενο μηνα η ειναι οπως παλια;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...