Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση: επειδη μολις συνδεθηκα πρωτη φορα με την Q ηθελα να ρωτησω αν στα 120' προς ολους που παιρνεις λογω και σταθερου στη wind ισχυει χρεωση ανα δευτερολεπτο οπως στα αλλα προγραμματα η αν ειναι ανα λεπτο η τριλεπτο..

 

Επισης κατι αλλο πιο σοβαρο : Μολις εβαλα την sim,πανω στις ειδοποιησεις του android στις μπαρες του σηματος μου εβγαλε ενα μικρο ''R'' παραλληλα με μια ειδοποιηση που ελεγε κατι του στυλ ''you have lost data connectivity because you..'' (μετα δεν φαινεται τι γραφει δυστυχως) Ε..και δεν μπαινει στο ιντερνετ πλεον οταν ενεργοποιω τα data,ουτε βγαζει τα σηματακια''H'' και ''3G'' που εβγαζε σε αλλες εταιριες οταν ανοιγα τα data.To ''R'' στο μεταξυ παραμενει και δεν φευγει.

Ο υπαλληλος της wind μου ειπε κατι για international data roaming που παρεχει η Q και οτι και καλα γι αυτο βγηκε,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.Αυτο το ''R'' δεν το χα ξαναδει ουτε στην wind ουτε στην cosmote που ημουν.

 

Θα κερασει κανεις γνωση?

το 'R' θα το έχεις μόνιμα (εσωτερικό roaming στη wind). Για τα 120 δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

να ενεργοποιήσεις τα δεδομένα κατά την περιαγωγή...

 

κι από δω και πέρα να τα έχεις ανοικτά μιας και θα βρίσκεσαι μονίμως σε περιαγωγή στο σήμα της Wind...

 

έτσι λειτουργεί η Q

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις! Για τα 120 λογω σταθερου την απαντησα μονος μου.Καιει ελαχιστο χρονο ομιλιας 3 λεπτα ανα κληση δυστυχως.

 

Μονο το national roaming ενεργοποιω η και το international?Η χρηση θα ειναι Ελλαδα μονο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενεργοποιησα το roaming αλλα παλι ιντερνετ δεν εχω,το ''R'' εφυγε

 

πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση internet?

Link to comment
Share on other sites

και εγω λοιπον σαν μαθητης τριτης λυκειου αποφασισα να φυγω απο την γνωστη σε ολους προπαγανδα whatsup και να παω στην Q. Πολυ οικονομικη και αρκετα καλη καλυψη 3g απο την Wind. Απο εξυπηρετηση δεν ξερω αν και το καταστημα wind ηταν αριστο.Τωρα απο εκει και περα βλεπω μια προσπαθεια για την μετατροπη της Q σε δυνατο παροχο οπως παλια με 1 εκατομμυριο πελατες αν και ειναι ημιαυτονομη. Ωστοσο πιστευω οτι πρεπει η Q να αντιμετοπιζεται ως ξεχωριστος παροχος, με δικια της ιστοσελιδα και τηλεφωνα εξυπηρετησης. Μια δυνατη διαφημιστηκη καμπανια με την προβολη των πακετων και οχι των 1000 λεπτων προς Q θα την οδηγησει παλι στην κορυφη. Καλη αρχη ευχομαι !
Link to comment
Share on other sites

Το πόσό που βάζεις για ανανέωση, πχ 10€ , είναι για τον μήνα ή ισχύει μέχρι να το εξαντλήσεις;

 

12 μήνες, όπως και στα καρτοκινητά της κοσμοτε. Στη βονταφον ειναι 6 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια λυση παιζει?Συνδεθηκα στην Q λειτουργουν ολα αλλα δεν μπαινει στο ιντερνετ.Ενεργοποιω τα data αλλα δεν εμφανιζεται το σημα Η/3G διπλα απο το σημα και δεν μπαινει στο internet.Πριν ημουν σε wind και μετα cosmote (με την ιδια rom-->cm7.2) και δεν υπηρχε προβλημα παρολο που ειχα αλλαξει δικτυο και τοτε..

 

Θελει καμια ρυθμιση αλλαγη,δεδομενου του οτι απ οτι ειπανε πριν καποια παιδια οτι η Q λειτουργει μεσω roaming απο την wind?εχω ενεργοπoιησει το national roaming

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια λυση παιζει?Συνδεθηκα στην Q λειτουργουν ολα αλλα δεν μπαινει στο ιντερνετ.Ενεργοποιω τα data αλλα δεν εμφανιζεται το σημα Η/3G διπλα απο το σημα και δεν μπαινει στο internet.Πριν ημουν σε wind και μετα cosmote (με την ιδια rom-->cm7.2) και δεν υπηρχε προβλημα παρολο που ειχα αλλαξει δικτυο και τοτε..

 

Θελει καμια ρυθμιση αλλαγη,δεδομενου του οτι απ οτι ειπανε πριν καποια παιδια οτι η Q λειτουργει μεσω roaming απο την wind?εχω ενεργοπoιησει το national roaming

 

http://www.wind.gr/gr/q/upostirixi/ruthmiseis/internet/

Link to comment
Share on other sites

 

το μονταρα,οι ρυθμισεις που εχουν στο site ειναι λαθος,τις εκανα και δεν δουλευε.Στο apn type λενε να βαλεις ''Internet'' αλλα ετσι δεν δουλευει,το αφησα κενο και συνδεθηκα,thanks για την βοηθεια ;)

 

μια αλλη ερωτηση,στο application η ενημερωση των υπολοιπων mb καθε ποτε γινεται?μπηκα λιγο internet και τσεκαρα μετα να δω τι ''εκαψε'' και ηταν ακομα στο 500.Στον υπολοιπομενο χρονο ομιλιας η ενημερωση γινεται κατευθειαν

 

edit:ok γινεται μετα απο μερικα λεπτα για τα mb

 

Kαι κατι τελευταιο,με 3/4 γραμμες σημα εχω μεγιστη ταχυτητα 1-1,7 Μbps down και 2.13 Mbps up στα Πατησια.Δεν ειναι πολυ χαμηλο το download?Θελει παλι μηπως καμια αλλη ρυθμιση?Ελπιζω να μην ειναι αυτος ο λογος που χαριζουν 500mb με καθε 10e ανανεωση..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλές είναι οι ταχύτητες αυτές. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η ταχύτητα. Μην περιμένεις να δεις ταχύτητες adsl.

Ακόμα και ο φούρνος μικροκυμάτων η ένα άλλο κινητό ή το wifi, επηρεάζουν την ταχύτητα. 500 ΜΒ δεν είναι για χόρταση. Ισα ίσα να καλύψεις βασικές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Android και είστε μέσα στα κόλπα με rooting, moding κλπ και δε θέλετε να βλέπετε το εικονίδιο του roaming δοκιμάστε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2420249 . Δουλεύει μια χαρά σε ένα ZTE Blade V που το δοκίμασα, τέρμα το "R".

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μας επηρεάζει κάπου το να είναι ανοικτό το Roaming. Ετσι δουλεύει η Q από εποχής που ήταν Q telecom και χρησιμοποιούσε το δίκτυο της Vodafone τότε. Δεν καταλαβαίνω τον ντόρο.

 

ΥΓ. Χρήστης Q από το 2001. :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μας επηρεάζει μια χαρά αν μένεις σε μέρος κοντά σε σύνορα με άλλη χώρα. Για ρώτα τους νησιώτες δίπλα από Τουρκία η εμένα εδώ πέρα που πιάνω Αλβανικά δίκτυα και υπάρχει κίνδυνος να κάνει πραγματικό roaming.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μας επηρεάζει μια χαρά αν μένεις σε μέρος κοντά σε σύνορα με άλλη χώρα. Για ρώτα τους νησιώτες δίπλα από Τουρκία η εμένα εδώ πέρα που πιάνω Αλβανικά δίκτυα και υπάρχει κίνδυνος να κάνει πραγματικό roaming.

 

το βάζεις στο manual το δίκτυο. :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μας επηρεάζει μια χαρά αν μένεις σε μέρος κοντά σε σύνορα με άλλη χώρα. Για ρώτα τους νησιώτες δίπλα από Τουρκία η εμένα εδώ πέρα που πιάνω Αλβανικά δίκτυα και υπάρχει κίνδυνος να κάνει πραγματικό roaming.

 

με βονταφον, χωρις σμαρτφον, σε διάφορες περιόχες δίπλα στα σύνορα, μου έβγαινε αυτόματο sms της ξένης εταιρίας... Δε νομίζω ότι επηρρεάζει το εσωτερικο ροαμινγκ της Q

Link to comment
Share on other sites

Μας επηρεάζει μια χαρά αν μένεις σε μέρος κοντά σε σύνορα με άλλη χώρα. Για ρώτα τους νησιώτες δίπλα από Τουρκία η εμένα εδώ πέρα που πιάνω Αλβανικά δίκτυα και υπάρχει κίνδυνος να κάνει πραγματικό roaming.

 

Το ροαμινγκ σε γειτονικές χώρες υπάρχει σε όλες τις συσκευές και εταιρείες.

Μοναδική λύση είναι η χειροκίνητη ρύθμιση του δικτύου.

Το ροαμινγκ της Q δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με αυτό.

Αλλιώς, αν σας ενοχλεί τόσο πολύ το R που βλέπετε, δοκιμάστε άλλη εταιρεία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ροαμινγκ σε γειτονικές χώρες υπάρχει σε όλες τις συσκευές και εταιρείες.

Μοναδική λύση είναι η χειροκίνητη ρύθμιση του δικτύου.

Το ροαμινγκ της Q δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με αυτό.

Αλλιώς, αν σας ενοχλεί τόσο πολύ το R που βλέπετε, δοκιμάστε άλλη εταιρεία. :lol:

ακριβώς έτσι! Οσο αφορά το R, συνήθεια είναι, με τον καιρό θα το ξεχάσουν. Εμένα με βολεύει να φαίνεται, επειδή εχω dual sim και ετσι δε μπερδεύω από που παιρνω τηλ :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη χρεωση ανα δευτερολεπτο μεγαλη υποθεση.ειλικρινα με βολευει παρα πολυ.ειχα γυρισει τον τελευταιο καιρο στο whats up να καλεσω σε αλλο δικτυο(εβαζα το supercallthem all με τα sms και τα τηλ προς ολους συν τα sms και τηλ προς whats up) και το σκεφτομουνα γιατι μια συντομη κληση 15 δευτερολεπτων να μου χρεωσει 3 λεπτα με εκανε να το σκεφτομαι.τωρα ξαναγυρισα στην Q.τα 80 ΚΑΘΑΡΑ ΛΕΠΤΑ ειναι οτι πιο καλο σκεφτηκε η Q.αν τα κανε περισσοτερα ακομα καλυτερα αλλα κ αυτα μου αρκουν.
Link to comment
Share on other sites

Το roaming σε όλες τις εταιρίες σαφώς και υπάρχει αλλά η Q απαιτεί την ενεργοποίηση των δεδομένων κινητής τηλεφωνίας σε περιαγωγή για να δουλέψει το mobile Internet. Αυτό είναι το πρόβλημα, κάποιος που δε χρησιμοποιεί mobile Internet δεν ενδιαφέρεται αλλά η λύση που πρότινα αφορά Android smartphones που κατά μεγάλη πλειοψηφία χρησιμοποιούν το Internet μέσω κινητής. Επίσης, μιλώντας για χρήση Internet πάντα, σε roaming δε φαίνεται ο τύπος δικτύου (G, E, H, H+) αλλά ένα σκέτο "R". Αυτό το βρίσκω ενοχλητικό.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη χρεωση ανα δευτερολεπτο μεγαλη υποθεση.ειλικρινα με βολευει παρα πολυ.ειχα γυρισει τον τελευταιο καιρο στο whats up να καλεσω σε αλλο δικτυο(εβαζα το supercallthem all με τα sms και τα τηλ προς ολους συν τα sms και τηλ προς whats up) και το σκεφτομουνα γιατι μια συντομη κληση 15 δευτερολεπτων να μου χρεωσει 3 λεπτα με εκανε να το σκεφτομαι.τωρα ξαναγυρισα στην Q.τα 80 ΚΑΘΑΡΑ ΛΕΠΤΑ ειναι οτι πιο καλο σκεφτηκε η Q.αν τα κανε περισσοτερα ακομα καλυτερα αλλα κ αυτα μου αρκουν.

 

οι ψαγμένοι θα επιλέξουν Q, είναι στανταράκι....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιλώντας για χρήση Internet πάντα, σε roaming δε φαίνεται ο τύπος δικτύου (G, E, H, H+) αλλά ένα σκέτο "R". Αυτό το βρίσκω ενοχλητικό.

 

Kάνεις λάθος. Στο Note 2 μου μια χαρά φαίνονται. Φταίει η συσκευή σου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι Samsung, σε όλες τις συσκευές με Stock Android φαίνεται απλά ένα "R". Αυτό συμβαίνει σε όλες τις Nexus συσκευές και σε όλες τις άλλες που το Android δεν έχει υποστεί μεγάλες αλλαγές από τον κατασκευαστή.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...