Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι καινούργιο χαράτσι, αλλά στην εξυπηρέτηση σου λένε οτι ισχύει εδω κι ένα χρόνο, γιατί είχε ανακοινωθεί απο παλιά.

Προσοχή στους υπολογισμούς στις ανανεώσεις, να αφαιρείτε 12% +0,30, γιατί φίλος που δεν το ήξερε βρέθηκε να μην μπορεί να πάρει το πακετο που ήθελε γιατί του έλειψαν 0,06... :mad:

 

Παιδιά αυτό είναι τραγικό! :mad: Στην 10άρα που βάζει ο άλλος είναι χαράτσι 3%! αν συνδυαστεί με την αύξηση από 4.6 σε 5.9€ του βασικού πακέτου αυτού του προγράμματος (αύξηση 28,26%) τότε η συνολική αύξηση είναι 32,26% μέσα σε μήνες από την προηγούμενη αύξηση.

Το δυστυχές είναι ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός να ανακοπεί αυτή η κοροϊδία και ο ΕΕΤΤ ή όποιος άλλος υπεύθυνος δεν βάζει (προφανή) πρόστιμα για παράνομες χρεώσεις και μονοπωλιακές τακτικές (εναρμονισμένα με τους άλλους) που εξόφθαλμα συμβαίνουν. :rocket:

 

Τελικά ποιος είναι ο ρόλος αυτών των υπηρεσιών αν δεν κάνουν αυτό για το οποίο προορίζονται; Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τι θα πει "χαράτσι" αφαίρεσης 0,30€??? Τι είναι; Έξοδα "φακέλου" που λέγαν σε κάποιες τράπεζες τα παλιά χρόνια όταν σου έδιναν δάνειο (και που κρίθηκαν παράνομες αργότερα). :protest:

 

Η Q ΔΕΝ πάει καθόλου καλά καθώς χάνει τον χαρακτήρα της. Ο χαρακτήρας της (δλδ εταιρικό προφίλ φίρμας Q) ήταν

 

α) μικρά, φτηνά πακέτα κάτω του 5€ με λίγο χρόνο που έβαζες όσο και αν τα χρειαζόσουν (το economy άρχιζε από 3€ και υπήρχε πακέτο 1€ για χρόνο προς q)

β) χρέωση με το δευτερόλεπτο.

 

Ούτε το (α) ισχύει (τα πακέτα ξεπέρασαν τα 5€ ούτε το (β) καθώς τα περισσότερα πακέτα προσφορών πλέον είναι 3λεπτα και για κάποιο περίεργο λόγο ενώ είναι αγορασμένα ΔΕΝ ισχύουν σε roaming. Ποια Q λοιπόν; F2G με άλλα πακέτα είναι..

 

Και αυτό με το roaming τι λε ρε μεγάλε δεν ισχύει σε roaming αγορασμένο πακέτο; Μηνύσεις πρέπει να πέσουν που αλλάζετε και ευρωπαϊκούς νόμους κατά τη δικιά σας ερμηνεία.. Ωραίο νομικό τμήμα έχετε.. :chair: Να μην αναφέρουμε την απαράδεκτη τακτική ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ποσού αν ξεχάσεις να βάλεις μία μέρα χρήματα και χάσεις την προθεσμία. Με ποιο δικαίωμα; Ας μου τα κλείδωνες μέχρι να ξαναβάλω.. :mad::kill:

 

Περιμένουμε Virtual provider με ανταγωνιστικές τιμές. Ελπίζω τότε να "δείτε" τι είναι "χάθηκε η εταιρική εμπιστοσύνη" στο "σήμα" Q που σας δίδασκαν στα πανεπιστήμια στα μαθήματα marketing. Γιατί αν δεν το καταλάβατε αυτό σας συμβαίνει τώρα και θα σας στοιχίσει (ελπίζω σύντομα) περισσότερο από το 0,30€ που μας πήρατε σε κάθε ανανέωση (η "ληστεία" μικροποσών έχει ως αποτέλεσμα θυμό του θύματος και όχι κέρδος για τον "κλέφτη").

 

Υ.Γ. Ναι εσύ που το διαβάζεις στην Wind να το μεταφέρεις στον προϊστάμενό σου..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό είναι πως παλιότερα σου έπαιρνε 30 λεπτά αν έκανες ανανέωση σε κατάστημα, σου έδινε κάτι που μπορεί να χρειαζόταν, αλλά είχες και επιλογή με ηλεκτρονική ανανέωση να το αποφύγεις. Τώρα στεγνά σου παίρνουν 30 λεπτά χωρίς λόγο.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραιο στην Q ειναι η ανανεωση χρονου. Που απο το 1€ ετησιως πριν λιγα χρονια εφτασε αισίως τα 60€.(αυξηση 6000%) και δεν ιδρωνει το αυτι κανενος υπουργειου, καμμιας υπηρεσιας, καμμιας ανεξαρτητης αρχης. (εκτος της ΕΕΤΤ που δεν υπαρχει).

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 30 λεπτά κοντεύουν να κλείσουν χρόνο στη WIND. Το μόνο που είχε μείνει εκτός ήταν η ηλεκτρονική ανανέωση στην Q. Και για να μην ανακαλύπτουμε γνωστά πράγματα πάμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=466698
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραιο στην Q ειναι η ανανεωση χρονου. Που απο το 1€ ετησιως πριν λιγα χρονια εφτασε αισίως τα 60€.(αυξηση 6000%) και δεν ιδρωνει το αυτι κανενος υπουργειου, καμμιας υπηρεσιας, καμμιας ανεξαρτητης αρχης. (εκτος της ΕΕΤΤ που δεν υπαρχει).

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Για την ακρίβεια 5900% . Αλλά καμία αρχή δεν μπορεί να επέμβει και απορώ γιατί περιμένεις αυτό να συμβεί,

Η αγορά είναι ελεύθερη ήδη από τον προηγούμενο αιώνα.

Η δε Ε.Ε.Τ.Τ. σαφώς δηλώνει ότι δεν είναι αρμόδια για την τιμολογιακή συμπεριφορά των εταιρειών.

Κανείς λοιπόν δεν πρόκειται να ασχοληθεί γιατί κανείς δεν είναι αρμόδιος να ελέγχει τιμές στην Ελλάδα.

 

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν τα 0.30 περιλαμβάνονται στην τιμολογιακή πολιτική και αν δικαιολογούνται ειδικά τη στιγμή που οι άλλοι 2 το εφάρμοσαν για λίγο και μετά το σταμάτησαν...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς σωστό να έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;

Δεν θα που κάποιοι ότι υπάρχει Kartel ;

Δικαίωμα κάθε εταιρείας είναι να διαφοροποιείται. Δεν υφίστατε υποχρέωση ίδιων τιμών.

Και φυσικά είναι τιμολογιακή πρακτική αφού είναι αναρτημένο στον επίσημο τιμοκατάλογο.

Δεν τους δικαιολογώ όμως με τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη χρέωση την θεωρω παράλογη μιας και δεν υπάρχει κάτι το ανταποδοτικό πλέον...απλά αναρωτιέμαι αν υπήρχε λόγος νομικός που την απέσυραν οι υπόλοιποι. Γιατι απλα τα τελευταία χρόνια είναι σπάνιο να παίρνουν πίσω κάποια χρέωση από την στιγμή που ξεκινά η εφαρμογή της. Βέβαια θα μου πεις αν υπήρχε κάποιο νομικό θέμα θα επηρέαζε και τη wind,ή αργά ή γρήγορα θα την επηρεάσει και αυτή...
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια...ενεργοποιησα την νεα μου Q συνδεση πριν λιγο. Θα εχω για 6 μηνες απο 500ΜΒ δωρο αρκει να ανανεωνω πανω απο 5 ευρω και επισης δωρεαν χρηση του WhatsApp. Απο τα 10 ευρω,μεινανε 0,24 ευρω αυτοματα.

 

Ευτυχως το σημα μου μεσα στο σπιτι ειναι κατα 2 γραμμες καλυτερο απο το ανεμικο σημα της cosmote οποτε εγινε δουλιτσα σε αυτο το θεμα,οπως το ηθελα. Βαλε δωρο 2 GB που κατεβασα το MyQ app νομιζω για 15 μερες. Αυτα θα φυγουν μετα το κλεισιμο του πρωτου μηνα οποτε θα μεινουμε με το 8,5 ευρω πακετο Q-star Auto (ετσι στα αγγλικα για να τους την σπαω) για εξτρα 250ΜΒ και θα βαλω αυτοματη ανανεωση για να μην ασχολουμαι αλλο μ αυτα. Να γινονται ολα αυτοματα. Συν τα εξτραδακια που θα διδονται.

 

Το συμβολακι "R" που βλεπω στο σημα ειναι της περιαγωγης λογω του οτι γινεται χρηση του δικτυου της Wind?

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι απο την (εσωτερικη) περιαγωγη το R. Αυτοματη ανανεωση του πακετου εννοεις ή των χρημάτων μέσω κάρτας/paypal? γιατι τις προάλλες που ανανέωσα κάπου πήρε το μάτι μου την επιλογή αυτή (νέο φρούτο).
Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη ανανεωση χρηματων οποτε σε συνδυασμο με Q-Star auto και θα μπαινουν τουλαχιστον 11 ευρω και θα ενεργοποιειται το πακετο,ολα αυτοματα.
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια 5900% . Αλλά καμία αρχή δεν μπορεί να επέμβει και απορώ γιατί περιμένεις αυτό να συμβεί,

Η αγορά είναι ελεύθερη ήδη από τον προηγούμενο αιώνα.

Η δε Ε.Ε.Τ.Τ. σαφώς δηλώνει ότι δεν είναι αρμόδια για την τιμολογιακή συμπεριφορά των εταιρειών.

Κανείς λοιπόν δεν πρόκειται να ασχοληθεί γιατί κανείς δεν είναι αρμόδιος να ελέγχει τιμές στην Ελλάδα.

 

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html

 

Νομιζω οτι κανεις λαθος.

Η αγορα τηλεπικοινωνιων δεν ηταν ποτε ελευθερη, αλλα ρυθμιζομενη, με ρυθμιστη την ΕΕΤΤ,

Το λινκ που εβαλες ειναι ασχετο.

Αυτο ομως, λεει κατι σχετικο με το θεμα μας.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/FAQ_MARGIN_SQUEEZE.html

Και αποδεικνυει οτι δεν ειναι και τοσο ελευθερη η αγορα εκει που θελει η ΕΕΤΤ. Χωρις να ειμαι νομικος, εδω...

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/Responsibilities.html

στις αρμοδιοτητες της δηλαδη... στο μεταφερω αυτουσιο. ..

ώστε να διασφαλίζεται η παροχή ποιοτικών και προσιτών υπηρεσιών. Αυξηση 5900% δεν την λες και προσιτη.

Για την ποιοτητα σε σχεση με το κοστος δεν το σχολιαζω. Μεχρι πριν ενα χρονο μονο Edge για παροχη ιντερνετ,

Σε Ευρωπαικο επιπεδο, η ρυθμιση των τιμων περιαγωγης επισης αποδεικνυει οτι η αγορα δεν ειναι οσο ελευθερη νομιζεις.

http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-17-1590_el.htm

Παράλληλα, η ΕΕ κατάφερε να επιτύχει τη σωστή ισορροπία ανάμεσα στην κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής και την ανάγκη να διατηρηθεί η ανταγωνιστικότητα και η ελκυστικότητα των εγχώριων πακέτων κινητής τηλεφωνίας. Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είχαν στη διάθεσή τους 2 χρόνια για να προετοιμαστούν για την κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής. Είμαστε βέβαιοι ότι θα αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που προσφέρουν οι νέοι κανόνες προς όφελος των πελατών τους.

 

Ουτε εκει λοιπον ειναι τοσο ελευθερη η αγορα.

 

Τωρα για το καρτελ που καλα κρατει στην Ελλαδα, ειναι αμεσα και μονη υπευθυνη η ΕΕΤΤ ως ρυθμιστικη αρχη και συμφωνα με το καθηκοντολογιο που σου εβαλα πιο πανω.

 

Και κατι τελευταιο. Γιατι αραγε η Ελλαδα δεν εχει ουτε εναν εικονικο παροχο? Που ειναι η ελευθερη αγορα εδω? Μαλλον κατι δεν παει καλα. Οπως η αυξηση 5900%.

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα Link που έβαλες η αγορά ήταν ελεγχόμενη όσο αφορά τις τιμές της εταιρείας ΟΤΕ Α.Ε. και μόνο για τους σχετικούς λόγους που όλοι γνωρίζουμε.

Και επίσης ρυθμιζόμενη στο θέμα του Roaming `

Για κανένα άλλο θέμα δεν έχει γίνει έλεγχος τιμών. Σε θεωρητικό επίπεδο ,δεν είναι ελευθερη με την ένοια ότι υπάρχουν εμπόδια εισόδου -είναι ολιγωπολιακή.

Η έκφραση μου ότι η αγορά είναι ελεύθερη , εννοώ ότι η διαμόρφωση τιμών και μόνο αυτή είναι ελεύθερη δηλαδή δεν υπάρχει έλεγχος τιμών.

Δεν το εννοώ με την άποψη της οικονομικής επιστήμης όπου οόρος ελευθερη αγορά έχει πολλά προαπαιτούμενα που δεν πληρούνται.

Το 5900 % είναι μία εντυπωσιακή αύξηση ως νούμερο αλλα αγνοεί δύο πράγματα.

α) δεν είναι 5900 σε μία νύχτα αλλά σε πάροδο ετών.

β) Η αρχική τιμή δεν ήταν 1 ευρώ τον χρόνο , η τιμή αυτή προέκυψε στην πορεία μετά από μείωση τιμών. Κοντολογής όταν μειώσω κάτι από 10 ευρώ στο 1 και μετά το πάω στα 20 δεν είναι σωστό να μιλάμε για αύξηση 1900% χωρίς να σημειώνουμε ότι επιλέγουμε τα διαστήματα που μας συμφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι νομικός αλλά μου φαίνεται πολύ ύποπτο που η ΕΕΤΤ που στο παρελθόν επενέβαινε στα τιμολόγια εταιριών μένει άπραγη σε πρόδηλο ΚΑΡΤΕΛ!!

 

Στο παρελθόν οι εταιρίες έχουν φάει καλά πρόστιμα και σωστά γιατί πήγαιναν να κάνουν ότι θέλουν. Σήμερα κάνουν ότι θέλουν και τίποτα δεν βλέπω να γίνεται.

 

Και ενώ δεν μπορεί να επέμβει στην τιμολογιακή πολιτική δύο πράγματα έχω την αίσθηση είναι παντελώς παράνομα για αρχή ως χρεώσεις και εκεί νομίζω μπορεί να επέμβει. α) το νεο μικροχαράτσι 0,30€ σε καρτοκινητή πως δικαιολογείται; είναι "πάγιο" (το οποίο αύριο θα το κάνει 0,50€ και μεθαύριο 1€ ) και β) ο μηδενισμός (δλδ κατάσχεση ποσού) του υπολοίπου σε περίπτωση μη ανανέωσης σε δύο μήνες ακριβώς. Δλδ να το κάνουν και οι τράπεζες με έναν αυθαίρετο τρόπο να πουνε "δεν έβαλες ποσό στον αποταμιευτικό? Κατάσχεση".. Σοβαρά; :confused:

Και όταν όλες σε μικρό διάστημα κάνουν την ισχύ 2 μήνες μίας ανανέωσης αυτό δεν είναι ΚΑΡΤΕΛ?:confused: Εγώ και εσείς το βλέπουμε οι νομικοί της ΕΕΤΤ δεν το βλέπουν;:mad:

 

Υ,Γ. Υπάρχουν providers που στην ελλάδα δίνουν SIM (έρχεται ταχυδρομικώς) με ομιλία/δεδομένα με αγορά 10€ με διάρκεια 1 χρόνο απλά χρεώνει και για εισερχόμενες και εξερχόμενες (μικρά λογικά ποσά) και ο αριθμός για να το καλέσεις είναι α) σταθερού ελλάδας και β) αγγλικό αριθμό για κλήση στο εξωτερικό. Περισσότερα σε θέμα κάρτα σιμ για συναγερμό (να μην τα λέμε εδώ). Κάποιο κόλπο κάνουν με voip και roamming. Προσωπικά το βρίσκω μια χαρά για αριθμούς δεύτερης ή μικρής χρήσης (πχ συναγερμούς, παππούδες κτλ).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη καρτέλ παγκόσμια αποδεικνύετε μόνο με μαρτυρίες ότι υπάρχει συνενόηση.

Αλλιώς οι εταιρείες υποστηρίζουν ότι αντιλήφθηκαν ευκαιρεία στην αγορά και ακολούθησαν τους άλλους.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο εκ του αποτελέσματος και μόνο να αποδειχθεί καρτέλ

Link to comment
Share on other sites

Countdown Super Combo: 200' προς όλους, 10 SMS προς όλους, 500 MB με 3€ για 30 μέρες (ισχύει έως αύριο στις 21.00)

 

https://www.myq.gr/gr/paketa/countdown/

ευτυχως η καταναλωση ειναι ανα δευτερολεπτο και ισχυει για 30 ημερες .

 

Τα λεπτά ομιλίας, SMS, ΜΒ των πακέτων ισχύουν για 30 ημέρες από την ενεργοποίηση.

Tα λεπτά ομιλίας καταναλώνονται ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης.

Τα ΜΒ καταναλώνονται ανά ΚΒ.

Ενημερώσου για το διαθέσιμο υπόλοιπο σου μέσω του myQ.gr ή στο MyQ App.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιηθεί αύριο νομίζω ότι πιάνει και την ημέρα του Πάσχα, αν υπολόγισα καλά, έτσι δεν είναι;

 

Σίγουρα το Πάσχα, ίσως και τη δεύτερη μέρα. Καλή παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Το συμβολακι "R" που βλεπω στο σημα ειναι της περιαγωγης λογω του οτι γινεται χρηση του δικτυου της Wind?

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες.

Παράξενο πάντως να δείχνει R

Αν δεν κάνω λάθος έχεις το xz3?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δείχνει το R...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο πάντως να δείχνει R

Αν δεν κάνω λάθος έχεις το xz3?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Σωστα.Αμα απενεργοποιησω την περιαγωγη δεν εχω καθολου ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.Αμα απενεργοποιησω την περιαγωγη δεν εχω καθολου ιντερνετ

Ρυθμίσεις δικτύου τι έχεις?

GSM/WCDMA/LTE?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες συσκευές δείχνει το r.

Δεν είναι θέμα ρύθμισης. Υπάρχει εσωτερική περιαγωγή (national roaming) στην q εξ'αρχής. Υπάρχει κι όταν δεν το δείχνει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...