Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω , ότι μπορώ να βάλω μια εφαρμογή μηνυμάτων από το market , όμως δεν θέλω αυτή την λύση , γιατί την ίδια τη sim αν την βάλω σε άλλη συσκευή κανονικά επιτρέπει τους 160 χαρακτήρες. Επίσης αν βάλω στην συσκευή μου κάρτα από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία γράφω κανονικά στους 160 χαρακτήρες !

Το πρόβλημα είναι ο συνδυασμός Q με Optimus one P500.

μπορεί να λέω βλακεία, αλλά μήπως παίζεται κάτι με την περιαγωγή (roaming) και το android??

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να λέω βλακεία, αλλά μήπως παίζεται κάτι με την περιαγωγή (roaming) και το android??

 

Δοκίμασα να έχω και ανοιχτή και κλειστή την περιαγωγή και τίποτα ! Καλά στην Q τους ρώτησα τι ειναι αυτο το R που μου εμφανίζει και δεν ήξεραν να μου πουν !

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω , ότι μπορώ να βάλω μια εφαρμογή μηνυμάτων από το market , όμως δεν θέλω αυτή την λύση , γιατί την ίδια τη sim αν την βάλω σε άλλη συσκευή κανονικά επιτρέπει τους 160 χαρακτήρες. Επίσης αν βάλω στην συσκευή μου κάρτα από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία γράφω κανονικά στους 160 χαρακτήρες !

Το πρόβλημα είναι ο συνδυασμός Q με Optimus one P500.

 

 

Το πρόβλημα έχει να κάνει με την κωδικοποίηση...όταν πας να στείλεις μνμ με πεζά γράμματα σταματάει στους 80 χαρακτήρες. Στα αλλά κινητά προφανώς μετατρέπει αυτόματα τα πεζά σε κεφαλαία (βλ. Νοκια) γι αυτο πάει μέχρι 160

 

 

 

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να έχω και ανοιχτή και κλειστή την περιαγωγή και τίποτα ! Καλά στην Q τους ρώτησα τι ειναι αυτο το R που μου εμφανίζει και δεν ήξεραν να μου πουν !

οι sim της q κάνουν μόνιμα περιαγωγή στο δίκτυο της wind

 

Το πρόβλημα έχει να κάνει με την κωδικοποίηση...όταν πας να στείλεις μνμ με πεζά γράμματα σταματάει στους 80 χαρακτήρες. Στα αλλά κινητά προφανώς μετατρέπει αυτόματα τα πεζά σε κεφαλαία (βλ. Νοκια) γι αυτο πάει μέχρι 160

τότε δε θα ταν 80 αλλά 70:wacko: kai γτ το κάνει μονο στην Q??

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια τα 500ΜΒ ειναι ΑΥΣΤΗΡΑ 500 η εχουν την "ελαστικοτητα" των 100 ???

Συντομα θα το διαπιστωσω και εγω βεβαια γιατι πρωτη μερα εφαγα 100 !!! αλλα λεω μηπως καποιος φιλος το εχει δοκιμασει ..

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα από το καρτοκινητό μου 8 λεπτά προς σταθερό και χρεώθηκα μόνο 1€ και κάτι ψιλά!

Κατάλαβα πόσο φθηνή είναι η Q και ότι έκανα καλή επιλογή που το άλλαξα από F2G.

Τώρα που τελείωσε ο δωρεάν χρόνος στο συμβόλαιο Cosmote που έχω συμφέρει καλύτερα να μιλάω από το Q..

Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια τα 500ΜΒ ειναι ΑΥΣΤΗΡΑ 500 η εχουν την "ελαστικοτητα" των 100 ???

Συντομα θα το διαπιστωσω και εγω βεβαια γιατι πρωτη μερα εφαγα 100 !!! αλλα λεω μηπως καποιος φιλος το εχει δοκιμασει ..

στην Q κάποιοι έχουν ακόμα «απεριόριστο» ίντερνετ, κάποιοι μόνο το πακετο με τα ακριβώς 500ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

το ιντερνετ ειναι "απεριόριστο".

Δεν έχω αγοράσει κανένα πακετάκι για ιντερνετ και όποτε το χρησιμοποιώ δεν μου χρεώνει το υπόλοιπο, εδώ και 3 βδομάδες.

Βέβαια η χρήση που του κάνω είναι check τα mail, λίγο facebook να απαντήσω σε κανένα μήνυμα...

Δεν του κάνω βαριά χρήση. Μάλλον περιστασιακή, μερικά ΚΒ την ημέρα. Οπότε με βόλεψε!

 

Μακάρι να μπορούσαν να δημιουργήσουν προφίλ χρήσης για κάθε νούμερο και να δίνουν δωρεάν το ιντερνετ σε όσους κάνουν περιστασιακή χρήση ιντερνετ χωρίς να φορτώνουν το δίκτυο τους

ενώ σε όσους κάνουν παρατεταμένη χρήση να τους ζητούν να αγοράσουν το πακετάκι για ιντερνετ.

Αλλά αυτά είναι προχωρημένα για Ελλάδα!

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

[..]

 

Μακάρι να μπορούσαν να δημιουργήσουν προφίλ χρήσης για κάθε νούμερο και να δίνουν δωρεάν το ιντερνετ σε όσους κάνουν περιστασιακή χρήση ιντερνετ χωρίς να φορτώνουν το δίκτυο τους

ενώ σε όσους κάνουν παρατεταμένη χρήση να τους ζητούν να αγοράσουν το πακετάκι για ιντερνετ.

Αλλά αυτά είναι προχωρημένα για Ελλάδα!

αυτό είναι πολύ προσωρημένο γενικα :p αλλά καλή ιδέα, όχι κ εντελώς δωρεάν, αλλά μια κανονική χρέωση, πχ 2-5 λεπτά το MB

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά επειδή χάθηκα λίγο με τις σελίδες μποεί κάποιος να μου πει πως μαθαίνω το υπόλοιπο για τα 300 λεπτά, και για το ιντερνετ??
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά επειδή χάθηκα λίγο με τις σελίδες μποεί κάποιος να μου πει πως μαθαίνω το υπόλοιπο για τα 300 λεπτά, και για το ιντερνετ??

 

Παίρνεις τηλ στο 12200. Για το ίντερνετ δεν ξέρω γιατί δεν έχω βάλει. Ίσως αν έχεις βάλει να σου λέει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

οι sim της q κάνουν μόνιμα περιαγωγή στο δίκτυο της wind

 

 

αυτό εχει αλλάξει εδώ και καιρό, δηλαδή πλέον δεν κάνει περιαγωγή και ανήκει κανονικά στα πακέτα της wind σε ορισμένους γράφει wind σε άλλους γράφει και q telcom και wind όταν έχουν ενεργοποίηση την κυψέλη.

Link to comment
Share on other sites

αυτό εχει αλλάξει εδώ και καιρό, δηλαδή πλέον δεν κάνει περιαγωγή και ανήκει κανονικά στα πακέτα της wind σε ορισμένους γράφει wind σε άλλους γράφει και q telcom και wind όταν έχουν ενεργοποίηση την κυψέλη.

οι παλιές sim κάνουν περιαγωγή, δν αλλάζει αυτό, γι αυτού και στον giannis78 βγάζει το σύμβολο της περιαγωγής το κινητο. Και σε μένα έτσι είναι. Αυτό που λές ότι σε κάποιους γράφει και q telcom και wind είναι ακριβώς λόγω της περιαγωγής

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί χαζό, αλλά δεν γίνεται να μπει στο πρώτο ποστ ένας μικρός οδηγός για το πως ενεργοποιούμε τα 300, τα 500mb κτλ;

Και τιπς όπως π.χ. Στέλνοντας "." ή κενό μήνυμα στο 1225 παίρνεις γραπτό μήνυμα με το υπόλοιπο σου. Καλώντας στο 1220 μαθαίνεις το υπόλοιπο των free.. κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

οι παλιές sim κάνουν περιαγωγή, δν αλλάζει αυτό, γι αυτού και στον giannis78 βγάζει το σύμβολο της περιαγωγής το κινητο. Και σε μένα έτσι είναι. Αυτό που λές ότι σε κάποιους γράφει και q telcom και wind είναι ακριβώς λόγω της περιαγωγής

 

Μα η δική μου sim είναι ολοκαίνουρια , πριν λίγες μέρες την παρέλαβα , μετά από φορητότητα του αριθμού μου !

Link to comment
Share on other sites

Μα η δική μου sim είναι ολοκαίνουρια , πριν λίγες μέρες την παρέλαβα , μετά από φορητότητα του αριθμού μου !

 

Και η δικια μου..βφαζει R ενω λεει κανονικα οτι εχω wind

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου..βφαζει R ενω λεει κανονικα οτι εχω wind

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

ε ναι βγάζει wind επειδή κάνει περιαγωγή στο δίκτυο της wind

το ίδιο θα κάνει κι άμα πας εξωτερικό, βγάζει το δίκυτο όπου συνδέεσε

Link to comment
Share on other sites

ε ναι βγάζει wind επειδή κάνει περιαγωγή στο δίκτυο της wind

το ίδιο θα κάνει κι άμα πας εξωτερικό, βγάζει το δίκυτο όπου συνδέεσε

 

ναι το ξερω,απλα αναφερθηκε οτι αυτο συμβαινει μονο με τις παλιες σιμ..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί χαζό, αλλά δεν γίνεται να μπει στο πρώτο ποστ ένας μικρός οδηγός για το πως ενεργοποιούμε τα 300, τα 500mb κτλ;

Και τιπς όπως π.χ. Στέλνοντας "." ή κενό μήνυμα στο 1225 παίρνεις γραπτό μήνυμα με το υπόλοιπο σου. Καλώντας στο 1220 μαθαίνεις το υπόλοιπο των free.. κ.ο.κ....

 

500 στο 1210 για το Internet

 

και για το υπολοιπο στα MB

 

στελνεις

 

ΥΠ στο 1210

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Q με μηδέν υπόλοιπο και επίτηδες την άφησα να λήξει, στις 21/3.

Πότε πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να την ξαναδιεκδικήσω ώστε μετά μόλις μου την ξαναδώσουν να έχει μέσα 1 ευρώ;

Τώρα ή μετά από ένα μήνα από τη λήξη;

Link to comment
Share on other sites

500 στο 1210 για το Internet

 

και για το υπολοιπο στα MB

 

στελνεις

 

ΥΠ στο 1210

Και για τα 300 που ρώτησε ο jastonas,

Για 300' προς όλη τη Wind & Q καλούμε 12200 και πατάμε το ένα

Για 300 sms προς όλη τη Wind & Q καλούμε 12200 και πατάμε το δύο

 

Και αν στείλουμε ένα κενό sms στο 12260 έχουμε πάρα πολύ οικονομικές χρεώσεις προς όλους σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οδηγός χρήσης της Q θα υπάρχει απο αυτό το φόρουμ. Οι οδηγίες στη σελίδα τους είναι για τα μπάζα...

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν ευγνώμων!

έχω το εξής πρόβλημα:

 

πριν λίγες μέρες πήρα μια Qcard, τις δίνανε δωρεάν και μας είπαν για την προσφορά ότι μπορούμε να έχουμε 300 λεπτά προς wind και Q χωρίς ανανέωση.

ενεργοποίησα χτες την κάρτα και μου έδωσε 1 € υπόλοιπο

κάλεσα το 12200 και έβαλα τα 300 λεπτά, μου είπε πως προστέθηκαν κανονικά

 

από εκεί και πέρα όμως δεν μπορώ να κάνω καμία κλήση προς wind ούτε προς το 12200. Μου βγάζει ένα αλλόκοτο μήνυμα ότι δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις από το κινητό μου και αν υπάρχει οικονομική οφειλή να την τακτοποιήσω.

Μου λέει να καλέσω 1260 και όταν καλώ 1260 βγαίνει μήνυμα πως δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός στο συγκεκριμένο δίκτυο

 

εννοείται πως όταν πάω να καλέσω νούμερο άλλης εταιρείας μου λέει πως δεν έχω επαρκές υπόλοιπο αφού το 1 € που υπήρχε το κατανάλωσα για να ενεργοποιήσω τα 300 λεπτά

 

τι συμβαίνει; πρέπει να κάνω κάτι άλλο που μου διέφυγε;

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να κάνεις μια ανανέωση χρόνου ομιλιας γιατί το υπόλοιπο σου μηδενίστηκε:-) Edited by legent13
;-)
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι το υπόλοιπο μηδενίστηκε αλλά αφού υποτίθεται ότι προς wind έχω δωρεαν λεπτά

πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο υπόλοιπο για να τα χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...