Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δίκιο o makfor. Το κινητό μου όχι δεν έπιανε απλώς στίγμα αλλά δεν έβρισκε καθόλου δορυφόρους. Λες και ο δέκτης GPS δεν υπήρχε καθόλου. Αυτά για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις.
να καταλαβω και εγω μεσω ποιου προγραμματος εκανες την συνδεση [wayfinder]?Σου ζητουσε συνδεση στο ιντερνετ?Γιατι εμενα μου ζηταει συνδεση αλλιως δεν ανοιγει
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ katrisk: Οι δορυφόροι που έβρισκες ήταν πράσινοι (χρησιμοποιήσιμοι) ή γκρίζοι (μη χρησιμοποιήσιμοι); Εμενα μου έβρισκε μόνο γκρίζους μέσω του A-GPS...Σκέτο το GPS δεν έβρισκε τίποτα (και όταν λέμε τίποτα εννούμε τίποτα) όση ώρα και να το άφηνα. Ειχα φάει κάτι κρύα έξω από το Mall...:).

@ xagios. Δεν έφτανα καν στο πρόγραμμα πλοήγησης. Μάλλον αναφερόμαστε σε διαφορετικές καταστάσεις. Εγώ από το μενού Υπηρεσία Εντοπισμού πήγαινα στο Πληρ. Κατάστασης όπου σου δείχνει σε μορφή ρανταρ τους δορυφόρους που ανιχνεύει. Σε αυτό το σημείο ήταν που δεν έβρισκε δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Κερδισα το c905 σε μια κληρωση που σημαινει οτι δεν εχω αποδειξη αγορας. Οταν πηγα στην S.E. service που ζητησαν αποδειξη και τους ειπα οτι δεν εχω λόγω κληρωσης. Μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω την ζημια εγω, ασχετα αν το τηλεφωνο ειναι καινουργιο μοντελο. Επισης δεν μπορεσα να βρω αυτους που διοργανοσαν την κληρωση αυτη για να μαθω απο που προμηθευτικαν την συσκευη.

 

Η ερωτηση μου ειναι: Πως μπορει να με καλυψη η εγγυηση χωρις την αποδειξη αγορας??

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κερδισα το c905 σε μια κληρωση που σημαινει οτι δεν εχω αποδειξη αγορας. Οταν πηγα στην S.E. service που ζητησαν αποδειξη και τους ειπα οτι δεν εχω λόγω κληρωσης. Μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω την ζημια εγω, ασχετα αν το τηλεφωνο ειναι καινουργιο μοντελο. Επισης δεν μπορεσα να βρω αυτους που διοργανοσαν την κληρωση αυτη για να μαθω απο που προμηθευτικαν την συσκευη.

 

Η ερωτηση μου ειναι: Πως μπορει να με καλυψη η εγγυηση χωρις την αποδειξη αγορας??

 

Ευχαριστω.

Απλα δεν σε καλλυπτει.:)

 

αλλα συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις σου στελνουν χαρτι οτι το προιον εχει δηλωθει για τον "ταδε" διαγωνισμο..κ.λ.π.

ενα δεν εχεις ουτε αυτο.συγγνωμη αλλα θα πληρωσεις την ζημια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σε οποιον του εχει τυχει η γνωριζει γιατι συμβαινει.

Καθε, μα καθε μερα στις 17:31 ΑΝΟΙΓΕΙ ενα παραθυρο κ γραφει συνδεση με java k κατι τετοια.

Ξερει κανεις τι πρεπει να ρυθμισω για να μην το κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πριν 2 μέρες αγόρασα το c905 αλλα μου παρουσιάζει το εξής:οταν ειναι κλειστο το slide πιέζοντας τις δυο ακρες(πανω-κατω) , παίζει το πάνω μερος του κινητού.Ειναι γενικό ή ειναι προβληματικό το δικό μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πριν 2 μέρες αγόρασα το c905 αλλα μου παρουσιάζει το εξής:οταν ειναι κλειστο το slide πιέζοντας τις δυο ακρες(πανω-κατω) , παίζει το πάνω μερος του κινητού.Ειναι γενικό ή ειναι προβληματικό το δικό μου?

 

Αρκετά C905 έχουν τζόγο στο slider.

Link to comment
Share on other sites

Κερδισα το c905 σε μια κληρωση που σημαινει οτι δεν εχω αποδειξη αγορας. Οταν πηγα στην S.E. service που ζητησαν αποδειξη και τους ειπα οτι δεν εχω λόγω κληρωσης. Μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω την ζημια εγω, ασχετα αν το τηλεφωνο ειναι καινουργιο μοντελο. Επισης δεν μπορεσα να βρω αυτους που διοργανοσαν την κληρωση αυτη για να μαθω απο που προμηθευτικαν την συσκευη.

 

Η ερωτηση μου ειναι: Πως μπορει να με καλυψη η εγγυηση χωρις την αποδειξη αγορας??

 

Ευχαριστω.

 

 

Κανονικά χρειάζεται να έχεις την απόδειξη αλλά καθότι το κινητό είναι νέο μοντέλο που κυκλοφορεί μόλις δυο-τρεις μήνες είναι ολοφάνερο οτι είναι μέσα στην εγγύηση! Κανονικά θα έπρεπε ακόμα και χωρίς απόδειξη να στο επισκευάσουν. Μπορεί οι όροι της εγύησης να καθιστούν υποχρεωτική την προσκόμιση απόδειξης αγοράς αλλά εδώ είναι θέμα καλής θέλησης κάτι που είναι δυστυχώς άγνωστη λέξη για τους κυρίους των διαφόρων service! Ζήτα να μιλήσεις με καποιον υπέυθυνο και εξήγησέ του την περίπτωσή σου.΄Ισως και να στο επισκευάσουν τελικά δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρειάζεται να έχεις την απόδειξη αλλά καθότι το κινητό είναι νέο μοντέλο που κυκλοφορεί μόλις δυο-τρεις μήνες είναι ολοφάνερο οτι είναι μέσα στην εγγύηση! Κανονικά θα έπρεπε ακόμα και χωρίς απόδειξη να στο επισκευάσουν. Μπορεί οι όροι της εγύησης να καθιστούν υποχρεωτική την προσκόμιση απόδειξης αγοράς αλλά εδώ είναι θέμα καλής θέλησης κάτι που είναι δυστυχώς άγνωστη λέξη για τους κυρίους των διαφόρων service! Ζήτα να μιλήσεις με καποιον υπέυθυνο και εξήγησέ του την περίπτωσή σου.΄Ισως και να στο επισκευάσουν τελικά δωρεάν.

 

αυτο ακριβως

συν οτι άμα θελουνε μπορουνε να βρουνε από το serial number ποτε πωληθηκε.

αλλά το πιο απλό ειναι να επιμεινεις στο οτι ειναι ολοκαινουριο μοντελο κ η οδηγια της εε ειναι για 2ετη εγγυηση για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες.

αν πεταξεις κ τπτ περι ινκα ή γραματεια καταναλωτη -κ ολα αυτα ηρεμα- πιστευω θα στο φτιαξουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει αρκετα σχετικά με το GPS και κατλαβαινω οτι δεν ειναι το δυνατό του σημείο.

Δωστε μου ομως μερικές info ακομα.

 

Αν κατάλαβα καλά οι μόνες εφαρμογες χαρτών που περνιόνται ειναι το wayfinder και αν δουλεψει κανείς με web-based εφαρμογες στυλ google maps που υποθέτω εκει θα σε σκίζει η χρέωση του δικτύου.

Τιποτα garmin κλπ υποθετω δεν μπαινουν σωστα?

 

Το wayfinder τι λεει απο κάλυψη χαρτών για Ελλάδα?

Ικανοποιητική ή Αθηνα/Θεσσαλονίκη και γειά σας? Εχει καθόλου επαρχεία?

Ειναι στα Ελληνικά ή στα λατινικά οι δρόμοι?

Φωνητική πλοήγηση κλπ έχει?

Το στιγμα ειναι ακριβές ή παιζει με τρελές αποκλίσεις τιποτα 100αδες μέτρα αλλού??

 

GPS ετσι κι αλλίως δεν χρησιμοποιω γιατι με κουράζει η οθώνη και η φωνή αλλα κάποιες φορές ειδικά με τη δουλεία ειναι απαραίτητο...

Δηλαδή για τις 5-10 φορες που ψάχνεις να βρείς ενα δρόμο και εχεις χαθεί στη μέση του πουθενα κι οποιον κι αν ρωτας δεν ξέρει... βολευει το wayfinder ή .... :X ουτε καν αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν το καναμε να δουλεψει σωστα μαλλον θα ειναι δυσκολο να εχουμε αποψη για την ποιοτητα των χαρτων , εγω προσωπικα δεν εχω εμπειρια πλοηγησης με το C905 !!!

 

οταν ομως το πηρα και πριν κατεβασω χαρτες , τοτε που με αφηνε να ψαχνω τον χαρτη χωρις συνδεση , ειχα δει την αναλυση της περιοχης που μενω (εξω απο την θεσσαλονικη) εκει δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ , απλα τον κεντρικο δρομο που οδηγουσε στο χωριο !!!! οταν εγινε το κατεβασμα τον χαρτων και την μια φορα που αφιερωσα χρονο να το συνδεσω απο το χωριο , εδειξε κανονικο χαρτη με τους δρομους !!!

 

για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι εαν ηταν αγγλικα ή ελληνικα οι δρομοι , πλοηγηση δεν εκανα , αρα μαλλον δεν σε βοηθαω και πολυ !!!! παντως απο οσα εχω διαβασει σε διαφορες σελιδες , καπου ειχα διαβασει οτι η πλοηγηση ειναι στα ελληνικα και οτι ειναι πολυ καλη (δεν ειναι ομως προσωπικη μου αποψη)

 

για τον φιλο με την εγγυηση , ισως αυτο που θα μπορουσε να κανει ειναι να μαθει απο ποιο καταστημα αγοραστηκε ή δωρηθηκε (μαλλον το δευτερο παιζει ) και να μιλησε με αυτους , εκει ισως το σερβις εντοπισει το κινητο μεσω του σειριακου αριθμου (χωρις αυτο να ειναι απολυτο γιατι εδω ειναι ΕΛΛΑΝΤΑ και στο ΕΛΛΑΝΤΑ δεν παει να πει οτι αυτος που το δωρησε εκοψε και τιμολογιο-αποδειξη!!! , εκτος εαν ειναι καποιο καταστημα απο τις γνωστες φιρμες οποτε εκει μπορεις να παρεις και αντιγραφο της αποδειξης), παλεψε το παντως , γιατι κατι θα βρεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,πριν 2 μέρες αγόρασα το c905 αλλα μου παρουσιάζει το εξής:οταν ειναι κλειστο το slide πιέζοντας τις δυο ακρες(πανω-κατω) , παίζει το πάνω μερος του κινητού.Ειναι γενικό ή ειναι προβληματικό το δικό μου?

 

 

Κανενα απο τα 2 που εχω εδω και δυο μηνες σχεδον, δεν εχει τον παραμικρο τζογο φιλε. Και με σκληρη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

τζογο σιγουρα εχει και λεω σιγουρα γιατι ειναι θεμα κατασκευης , νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι εφικτο να μην εχει καθολου καθως ειναι κινουμενο σε 2 αξονες παραληλους , το θεμα ειναι ΠΟΣΟ τζογο εχει ... (νομιζω-αποψη μου , ισως καποιος ποιο ειδικος να εχει αλλη αποψη)

 

στο δικο μου που μπαινει στο δευτερο μηνα χρησης και με 2 μικρες πτωσεις (πλακακια - τσιμεντο απο 10-20 εκατοστα ) παρουσιαζει μια ελαφρια κινηση που δεν πρεπει να ξεπερνα το 1 χιλιοστο !!! οταν πιανεις το κινητο με το ενα χερι δεν ειναι αισθητο καθολου , οταν το πιασεις με τα δυο χερια και σε οριζοντια θεση και πιεσεις το κινητο μεροσ (οθονη) στη μεση της καθε πλευρας (μικρη πλευρα) εκει παρουσιαζει την συγκεκριμενη κινηση , θεωρω ομως οτι πρεπει να ειναι στα φυσιολογικα ορια!!!

 

στα αποθηκευμενα ποσα μνηματα μπορειτε να αποθηκευσεται ? μολις αποθηκευσα 3 και μου λεει οτι η μνημη του κινητου ειναι γεματη ενω εχω 100ΜΒ στην εσωτερικη και 800ΜΒ στην εξωτερικη !!! ξερει κανεις κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά οι μόνες εφαρμογες χαρτών που περνιόνται ειναι το wayfinder και αν δουλεψει κανείς με web-based εφαρμογες στυλ google maps που υποθέτω εκει θα σε σκίζει η χρέωση του δικτύου.

Τιποτα garmin κλπ υποθετω δεν μπαινουν σωστα?

 

Το wayfinder τι λεει απο κάλυψη χαρτών για Ελλάδα?

Ικανοποιητική ή Αθηνα/Θεσσαλονίκη και γειά σας? Εχει καθόλου επαρχεία?

Ειναι στα Ελληνικά ή στα λατινικά οι δρόμοι?

Φωνητική πλοήγηση κλπ έχει?

Το στιγμα ειναι ακριβές ή παιζει με τρελές αποκλίσεις τιποτα 100αδες μέτρα αλλού??

 

GPS ετσι κι αλλίως δεν χρησιμοποιω γιατι με κουράζει η οθώνη και η φωνή αλλα κάποιες φορές ειδικά με τη δουλεία ειναι απαραίτητο...

Δηλαδή για τις 5-10 φορες που ψάχνεις να βρείς ενα δρόμο και εχεις χαθεί στη μέση του πουθενα κι οποιον κι αν ρωτας δεν ξέρει... βολευει το wayfinder ή .... :X ουτε καν αυτό?

 

Ευχαριστώ!

 

Oι μόνες εφαρμογές Java που αξιοποιουν το GPS είναι το Google maps και το wayfinder navigator.Άλλες εφαρμογές Java προς το παρόν δεν υπάρχουν.Επίσης,έχει και κάποιες χρήσιμες το site της SE για το στίγμα και άλλα,αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

 

Εγώ το wayfinder το έχω δοκιμάσει ακόμη και σε κάποια χωριά(στον ν.Μαγνησίας συγκεκριμένα)και μου έδειχνε τις πιο πολλές οδούς! :blink: Θεσσαλονίκη επίσης έχει πολύ λεπτομερή χάρτη.Δείχνει και βενζινάδικα,ΑΤΜ κλπ.Από οδούς τις έχει πάντως όλες σημειωμένες.

 

Οι ονομασίες είναι στα λατινικά.Μπορείς βέβαια να ψάξεις για ό,τι θες είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά και θα στο εμφανίσει,δεν παρουσιάζει διάκριση στις γλώσσες.Το αν θα πληκτρολογησεις π.χ.:Λεωφόρος Κηφισίας ή Leoforos Kifisias είναι το ίδιο και το αυτό για το wayfinder.

 

Φωνητική πλοηγηση έχει και μάλιστα λεπτομερέστατη.Επίσης,υπάρχει ακρίβεια στις αποστάσεις και όχι αποκλίσεις.Σου λέει π.χ. η φωνη:turn right here και πραγματικά έχεις φτάσει στο σημείο που στρίβεις.

 

Για εύρεση οδών και περιοχών ή εστιατορίων,ΑΤΜ,βενζινάδικων κλπ. ειναι πολύ χρήσιμο πάντως απ’την προσωπική μου εμπειρία.

 

Γι’αυτό άλλωστε είναι και η χρήση του :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα το s.e. C905 στην αρχη δεν εδειχνε τιποτα απο gpsμετα εκανα επαναφορα εργοστασιακες ρυθμησεις και ειμαι οκ εδειξε απο 5 εωσ 7 δορυφορους τοσους δεν μου δειχνει το nokia N95. εδειξε την θεση μου εκανε εντυπωση που ειχε χαρτη του χωριου μου και κατι ακομα εχει την εκδωση λογισμικου 1205-9079 R1BA038 081016 εχει καποια τελευταια?
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα εχει την εκδωση λογισμικου 1205-9079 R1BA038 081016 εχει καποια τελευταια?

 

Ναι τη 042:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι αντιμετωπιζει το κινητο μου ενα προβλημα.

στο πολυπληκτρο οταν πατατε το κατω πληκτρο που μπαινει στις επαφες ας πουμε,σας ειναι καπως σκληρο στην αφη???σαν να μην κανει ελαστικοτητα???

κατι τετοιο μου κανει ενω αντιθετα οταν το παταω προς τα πανω η αριστερα δεξια εχει καλη ελαστικοτητα η διαδρομη να το πω ετσι,μονο προς τα κατω ειναι καπως ξερο και με ελαχιστη διαδρομη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι αντιμετωπιζει το κινητο μου ενα προβλημα.

στο πολυπληκτρο οταν πατατε το κατω πληκτρο που μπαινει στις επαφες ας πουμε,σας ειναι καπως σκληρο στην αφη???σαν να μην κανει ελαστικοτητα???

κατι τετοιο μου κανει ενω αντιθετα οταν το παταω προς τα πανω η αριστερα δεξια εχει καλη ελαστικοτητα η διαδρομη να το πω ετσι,μονο προς τα κατω ειναι καπως ξερο και με ελαχιστη διαδρομη.

 

Και εμενα μετα απο ενα μηνα χρησης το ιδιο προβλημα παρουσιαζει:mad:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μετα απο ενα μηνα χρησης το ιδιο προβλημα παρουσιαζει:mad:

 

ωχ,να το πουμε αστοχια υλικου στο σημειο???

μηπως τα παιζει ευκολα η μεμβρανη που βρισκεται απο μεσα?

τι στην ευχη να φταιει.

αλλος με το ιδιο προβλημα???

λετε να χω βαρυ δαχτυλο?:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

 

πηρα εχτες το C905, δυστυχως την εκδοση vodafone :( .

Ολα καλα αν εξαιρεσω το σπαστικο software της vodafone με τα κλειδωμενα πληκτρα και τισ αλλες μ@...κιες.

 

Αντιμετωπιζω προβλημα με το wifi και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ενω λοιπον συνδεεται κανονικα στο τοπικο δικτυο (αυτο που εχω στο σπιτι), με τιποτα δεν ανηγει σελιδα στο internet. Μου γραφει: "Σφαλμα επικοινωνιας. Δοκιμαστε ξανα ή επικοινωνηστε με το λειτουργο του δικτυου σας για υποστηριξη..."

 

Η μονη περιπτωση να συνδεθει ειναι μεσω gprs.

 

Κοιταξα στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν βρηκα ακρη.. Μηπως γνωριζει κανεις κατι?

 

Ευχαριστω πολυ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ωχ,να το πουμε αστοχια υλικου στο σημειο???

μηπως τα παιζει ευκολα η μεμβρανη που βρισκεται απο μεσα?

τι στην ευχη να φταιει.

αλλος με το ιδιο προβλημα???

λετε να χω βαρυ δαχτυλο?:)

 

Απλά θέλει λίγο στρώσιμο το πλήκτρο, θα μαλακώσει με τα πατήματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλει λίγο στρώσιμο το πλήκτρο, θα μαλακώσει με τα πατήματα.

 

Μα αφού ο άνθρωπος λέει πως δεν του το έκανε μέχρι στιγμής αυτό και άρχισε τώρα στα καλά καθούμενα!Τι στο καλό,τι το διαφορετικό έχει η μεμβράνη του 905 απ'των άλλων κινητών;Μακάρι να στρώσει βέβαια χωρίς σέρβις...όσον αφορά το φιλο μας πιο πάνω με το vodafone live C905 και το πρόβλημα με το wi-fi,έχει ειπωθεί και πιο πάνω πως η Vodafone όλως τυχαίως,μπλοκάρει το wi-fi σ'αυτές τις εκδόσεις λογισμικού..Το μόνο που χρειάζεται είναι κράξιμο προς την vodafone για να διορθώσει το πρόβλημα στην επόμενη αναβάθμιση!Η SE καλώς ή κακώς,δε φέρει ευθύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...