Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά.παρεξηγήσατε μερικά πράγματα!Πρώτον,οι χάρτες μπορούν να αποθηκευτούν στη συσκευή!Διαβάστε 1-2 σελίδες πιο πίσω!Κατ'αυτόν τον τρόπο δε χρειάζεται να κατεβαίνουν κάθε φορά που θα χρησιμοποιείται το GPS!Δεύτερον,το να φωνάζει κάποιος ότι το GPS δεν κλειδώνει σε 2 δευτέρα είναι σα να λέει ότι περιμένει ποιότητα φωτογραφικής μηχανής απ'την κάμερα του τηλεφώνου...Τι παραπλανητική διαφήμιση μου λέτε;Περιμένατε να έχει την απόδοση ενός δέκτη GPS?Κανένα τηλέφωνο προς το παρόν δεν την έχει!Εγώ πάντως όταν κάτσω δίπλα στο παράθυρο συνδέεται το πολύ σε 2-3 λεπτά!Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν και άτομα που δεν κλειδώνει καν σε ανοιχτούς χώρους το GPS!Σ'αυτές τις περιπτώσεις επισκεφθείτε καλύτερα ένα σέρβις μήπως τυχόν υπάρχει πρόβλημα υλικού!Όλα τα υπόλοιπα τώρα περί παραπλανητικής διαφήμισης,προσωπικα τ'ακούω βερεσέ!Ο καθένας μπορεί να κρίνει κατά πόσο τα λόγια της κάθε εταιρίας ανταποκρίνονται στα προϊόντα της!Σα να μου λέτε ότι η σειρά Ν της ΝΟΚΙΑ είναι πραγματικοί υπολογιστές,επειδή έτσι διαφημίζει η εταιρία..Άλλωστε,καλό θα είναι να δοκιμάζουμε τα προϊόντα πριν τ'αγοράσουμε..

 

Φίλε μου kotsianis7 όταν αγοράζεις BMW περιμένεις να σου δώσουν BMW και όχι LADA με σήματα της BMW εάν το GPS της δεν είναι ακριβός GPS αλλά κάτι άλλο να το ονομάσει αλλιώς όχι έτσι πάντως , και όταν σου λέει πως κάνει Videoκλήση να την κάνει όπως ξέρουμε μέχρι σήμερα ,ας έδινε άλλες ορολογίες αυτό εννοώ παραπλανητική διαφήμιση. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου kotsianis7 όταν αγοράζεις BMW περιμένεις να σου δώσουν BMW και όχι LADA με σήματα της BMW εάν το GPS της δεν είναι ακριβός GPS αλλά κάτι άλλο να το ονομάσει αλλιώς όχι έτσι πάντως , και όταν σου λέει πως κάνει Videoκλήση να την κάνει όπως ξέρουμε μέχρι σήμερα ,ας έδινε άλλες ορολογίες αυτό εννοώ παραπλανητική διαφήμιση. ;)

 

Προφανώς είσαι εκνευρισμένος επειδή δε λειτουργεί σωστά,έτσι δεν είναι;Δε νομίζω όμως να συμμερίζονται όλοι την άποψή σου!Πριν όμως πας να το αγοράσεις δεν μπορούσες να το δοκιμάσεις;Εγώ δεν ξέρω καμία εταιρία να παραπλανεί!Αντιθέτως,ξέρω ότι όλες οι εταιρίες θα διαφημίζουν τις συσκευές τους ως μοναδικές!Τι δεν κάνει το GPS?Δε συνδέεται με δορυφόρο;Δεν κάνει φωνητική πλοήγηση;Δεν έχει αποθηκευμένους χάρτες;Δε δείχνει το στίγμα;Τι απ'όλα δεν κάνει;Εφόσον τα κάνει όλα αυτα,πού παραπλανεί η εταιρία;Ή μήπως πρέπει να βάλει δείκτες ποιότητας των λειτουργιών των κινητών;Ο αγοραστής πάει,κοιτάζει,λειτουργεί τη συσκευή κι αποφασίζει!Ή μήπως θα το πάρουμε το κινητό για το GPS;Κι αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα κινητά!Όσον αφορά τη βίντεο-κλήση,δεν είναι το 1ο κινητό που δεν έχει μπροστινή κάμερα!Προφανώς όμως πηγαίνοντας στο κατάστημα να το πάρεις δεν κοίταξες αυτές τις λεπτομέρειες που για σένα είναι σημαντικές!Αυτό δε σημαίνει ότι οι εταιρίες παραπλανούν!

Link to comment
Share on other sites

kotsianis7 , συμφωνω μαζι σου ;)

 

αλλωστε το ποστ για το wayfinder ειναι δικο μου , συμφωνω οτι πρεπει να ξερουμε τι αγοραζουμε και ηξερα πραγματι τι πηρα , απλα με χαλαει που εχω εστω και ελαχιστη χρεωση για το GPS οπως και το γεγονος οτι οταν κατεβασα τους χαρτες δεν μπορουσα να τους δω παρα μονο οταν κανω πλοηγηση , επισης το οτι απαιτει 3G , η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να ειναι εντελως αυτονομο GPS και ισως μελοντικα βγει κατι τετοιο !!! [γνωριζω τους λογους που γινονται αυτα , οπως οτι ισως δεν ειναι υπευθυνη η ΣΕ καθως το προγραμμα προηγησης ειναι της wayfinder , δεν ξερω τι παιζει στην αγορα στα αλλα κινητα για το θεμα GPS-πλοηγηση , εαν ξερει καποιος μας ενημερωνει , ετσι ωστε και ο φιλος να μη θεωρει οτι γελαστηκε]

 

 

 

δεν μετανιωσα που το πηρα , ισα ισα πιστευω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο , για μενα βασικο ειναι η φωτογραφια , το ιντερνετ (wifi) και το geotag !!! τα υπολοιπα ηταν συνοδευτικα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατέβασες χάρτες και συνδέεται με Ίντερνετ;Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την υποβοηθούμενη εκκίνηση;Διότι χρησιμοποιεί το στίγμα των κεραιών κινητής τηλεφωνίας και υπάρχει μια μικρή κίνηση δεδομένων!Όταν πας στον μετρητή δεδομένων πόση κίνηση σε bytes σου δείχνει;
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είσαι εκνευρισμένος επειδή δε λειτουργεί σωστά,έτσι δεν είναι;Δε νομίζω όμως να συμμερίζονται όλοι την άποψή σου!Πριν όμως πας να το αγοράσεις δεν μπορούσες να το δοκιμάσεις;Εγώ δεν ξέρω καμία εταιρία να παραπλανεί!Αντιθέτως,ξέρω ότι όλες οι εταιρίες θα διαφημίζουν τις συσκευές τους ως μοναδικές!Τι δεν κάνει το GPS?Δε συνδέεται με δορυφόρο;Δεν κάνει φωνητική πλοήγηση;Δεν έχει αποθηκευμένους χάρτες;Δε δείχνει το στίγμα;Τι απ'όλα δεν κάνει;Εφόσον τα κάνει όλα αυτα,πού παραπλανεί η εταιρία;Ή μήπως πρέπει να βάλει δείκτες ποιότητας των λειτουργιών των κινητών;Ο αγοραστής πάει,κοιτάζει,λειτουργεί τη συσκευή κι αποφασίζει!Ή μήπως θα το πάρουμε το κινητό για το GPS;Κι αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα κινητά!Όσον αφορά τη βίντεο-κλήση,δεν είναι το 1ο κινητό που δεν έχει μπροστινή κάμερα!Προφανώς όμως πηγαίνοντας στο κατάστημα να το πάρεις δεν κοίταξες αυτές τις λεπτομέρειες που για σένα είναι σημαντικές!Αυτό δε σημαίνει ότι οι εταιρίες παραπλανούν!

 

Σωστά τα έχω πάρει που λένε,:happy: αν και μόνο το GPS θα χρησιμοποιούσα αν μπορούσα η Videoκλήση δεν με νοιάζει καθόλου γι αυτό και δεν το έψαξα και πολύ πριν το πάρω και το μόνο που δεν μπορείς να δοκιμάσεις μέσα στο μαγαζί είναι το GPS το οποίο αν μου δούλευε θα μου ήταν βολικό από το κουβαλάω 2 συσκευές ,αυτό που μου κάνει από ότι έχω καταλάβει είναι ότι δεν έχει καλό σήμα γιατί ενώ scannari SAT βρίσκει κάνα 2 με το ζόρι , βάζω το πρόγραμμα σε λειτουργία για δεν μπορεί να βρει καν το στίγμα μου λόγο αδύνατου σήματος όπως λέει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου kotsianis7 όταν αγοράζεις BMW περιμένεις να σου δώσουν BMW και όχι LADA με σήματα της BMW εάν το GPS της δεν είναι ακριβός GPS αλλά κάτι άλλο να το ονομάσει αλλιώς όχι έτσι πάντως , και όταν σου λέει πως κάνει Videoκλήση να την κάνει όπως ξέρουμε μέχρι σήμερα ,ας έδινε άλλες ορολογίες αυτό εννοώ παραπλανητική διαφήμιση. ;)

 

Στον γερμανο το φυλαδιο που εχει δειχνει το c905 και γραφει για τα τεχνικα χαρακτηριστικα και λεει οτι δεν υποστηριζει βιντεο-κληση και υποστηριζει το gps...κανονικα θα επρεπε να λεει οτι την υποστηριζει αλλα μονο μετην κεντρικη καμερα...ειναι τρελη δεν ξερουν τη λενε...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα το C905 και πριν κατεβασω τους χαρτες , εμπαινα στο wayfinder εβλεπα χαρτη χωρις να εχω σημα ή οτι αλλο !!! ετσι πχ εβρισκα το σημειο που ηθελα και κανονιζα την διαδρομη μου , περα απο χρηση GPS ειναι χρησιμο να εχεις εναν χαρτη

 

μετα το κατεβασμα των χαρτων , οταν μπαινω να δω τον χαρτη ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , εσβυσα τους χαρτες απο την μνημη αλλα τιποτα , ισως ενημερωσε κατι καπου οτι κατεβασα τους χαρτες , επικοινωνησα μαζι τους , τους εξηγησα το προβλημα και μου απαντησαν με το μυνημα που εκανα ποστ !!!

 

το προβλημα που υπαρχει ειναι οτι για να δουλεψει απαιτει ιντερνετ ακομη και εαν εχεις χαρτες γιατι το υπολογισμο της διαδρομης δεν τον κανει στο κινητο (ΚΑΚΟΣ , ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΑΤΑ - ΛΑΘΟΣ επιλογη της ΣΕ) αλλα μεσω ιντερνετ ,επισης για να σου κανει την διαδορμη ζηταει σημα απο τον δορυφορο !!!!!!! και ετσι δεν μπορω να κανω τιποτα , και αντε αμα ειμαι σπιτι-γραφειο ή σε κεντρικο σημειο καποιας πολης κατι γινεται , οταν ομως ειμαι καπου περιφεριεακα που δεν εχει ουτε καν 3G ??? εκει ειναι σαν να μην εχει GPS !!!

 

ξαναλεω και το δεχομαι (οκ το ψιλοδεχομαι γιατι αμα το σκεφτεις ειναι απατη) οτι το GPS ειναι μια βοηθητικη λειτουργια του τηλεφωνου καθως ειναι πρωτα τηλεφωνο και μετα οτι αλλο , ομως στην συγκεκριμενη περιπτωση θα επρεπε να σου δωσουν ενα προγραμμα που να λειτουργει ανεξαρτητα απο ιντερνετ και στιγμα δορυφορου!!! φυσικα εαν δεν ειχα κανει κατεβασμα των χαρτων θα εκανα κουτσα στραβα την δουλεια μου !!!

 

αυτο που ψαχνω τωρα ειναι ΠΩΣ διαγραφω εντελως το wayfinder και το ξαναβαζω , ωστε να εχω τουλαχιστον τους default xαρτες που ειχε !!!

 

επειδη ομως εχω αφιερωσει παρα πολυ χρονο στο κινητο - GPS , πλεον αποδεχτηκα οτι συμβαινει και δεν ασχολουμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Κ800i και αύριο θα πάω να πάρω το C905... αλλά με αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα λίγο.

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ αν αξίζει να το πάρω? Γιατι δεν καταλαβαίνω αν αυτά που λέτε αφορούν σημαντικές λειτουργίες του κινητού. Βλέπετε δεν είμαι και πολύ γνώστρια περί αυτών των θεμάτων.

Επειδή το κινητό που ήδη έχω με καλύπτει πλήρως και απ΄όσα κινητά η sony έβγαζε θεωρούσα ότι δεν απέχουν και πολύ απο το k800i (με λίγα λόγια δεν έβρισκα κάποιο λόγο να χαλάσω χρήματα για κάτι που θα ήταν παρόμοιο με το K800i).

 

Έτσι όταν έβγαλε το C905 ενθουσιάστηκα πολύ, μα πάρα πολύ.... Σας παρακαλώ ας μου πεί κάποιος ότι είναι ένα καλό κινητό.. :heat:.... please??

Για να μην απογοητευτώ περισσότερο...

Συγνώμη αν σας κούρασα..:O

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο !!! αυτο ειναι δεδομενο

 

απο εκει και περα εχει σημασια για ποιο λογο το θες , πχ εαν το θες για πλοηγηση μαλλον δεν θα σου αρεσει , εαν το θες για βιντεο κλησεις θα εχεις ενα μικρο προβλημα με τις κλησεις , εαν το θες για την φωτογραφικη θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος (ειναι κινητο ομως και οχι φωτογραφικη , αν και εχει δυνατοτητες που συναντας μονο σε φωτογραφικες) , εαν το θες για το geotag στις φωτο επισης θα εισαι ευχαριστημενος !!! εαν το θες για το wifi internet αψογο !!! δεν ξερω εαν εμεινε κατι αλλο , ααα ως τηλεφωνο ειναι επισης πολυ καλο "σα τηλεφωνο θα ελεγα" χαχα

 

αρα εσυ πρεπει να σκεφτεις τι θες , θα διαβασεις εδω μεσα για τα θεματα που εχουν μπει , να πας να το δεις στο ραφι και να το δοκιμασεις , και εαν ειναι τελικα αυτο που θες να το παρεις !!! αυτα ,

 

νομιζω ομως (αν και τα επανελαβα) οτι ολα αυτα εχουν ηδη συζητηθει και ξεκιναν απο την σελιδα 1 και καλο κουραγιο χαχαχα ομως σκεψου οτι ειναι κριμα καθε λιγο και λιγακι να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Κ800i και αύριο θα πάω να πάρω το C905... αλλά με αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα λίγο.

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ αν αξίζει να το πάρω? Γιατι δεν καταλαβαίνω αν αυτά που λέτε αφορούν σημαντικές λειτουργίες του κινητού. Βλέπετε δεν είμαι και πολύ γνώστρια περί αυτών των θεμάτων.

Επειδή το κινητό που ήδη έχω με καλύπτει πλήρως και απ΄όσα κινητά η sony έβγαζε θεωρούσα ότι δεν απέχουν και πολύ απο το k800i (με λίγα λόγια δεν έβρισκα κάποιο λόγο να χαλάσω χρήματα για κάτι που θα ήταν παρόμοιο με το K800i).

 

Έτσι όταν έβγαλε το C905 ενθουσιάστηκα πολύ, μα πάρα πολύ.... Σας παρακαλώ ας μου πεί κάποιος ότι είναι ένα καλό κινητό.. :heat:.... please??

Για να μην απογοητευτώ περισσότερο...

Συγνώμη αν σας κούρασα..:O

 

Όσα λέει ο φίλος makfor με βρίσκουν σύμφωνο.

 

Σε σχέση με το Κ800 θα κερδίσεις μια πιο εξελιγμένη κάμερα, δυνατότητα σύνδεσης στο Internet μέσω WiFi και καλύτερο τηλ. κατάλογο.

 

Από την άλλη, θα χάσεις - πρακτικά - την δυνατότητα βιντεοκλήσεων, θα έχεις ένα κινητό που είναι slider άρα μαθηματικά λιγότερο αξιόπιστο από ένα candybar και, φυσικά, περίπου 470 με 480 ευρώ από την τσέπη σου. :p

 

Άρα, εσύ απλά πρέπει να σκεφτείς αν αυτά που κερδίζεις και αυτά που χάνεις αξίζουν τα λεφτά, και έχεις την απάντησή σου για το εάν είναι «καλό κινητό» ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Κ800i και αύριο θα πάω να πάρω το C905... αλλά με αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα λίγο.

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ αν αξίζει να το πάρω? Γιατι δεν καταλαβαίνω αν αυτά που λέτε αφορούν σημαντικές λειτουργίες του κινητού. Βλέπετε δεν είμαι και πολύ γνώστρια περί αυτών των θεμάτων.

Επειδή το κινητό που ήδη έχω με καλύπτει πλήρως και απ΄όσα κινητά η sony έβγαζε θεωρούσα ότι δεν απέχουν και πολύ απο το k800i (με λίγα λόγια δεν έβρισκα κάποιο λόγο να χαλάσω χρήματα για κάτι που θα ήταν παρόμοιο με το K800i).

 

Έτσι όταν έβγαλε το C905 ενθουσιάστηκα πολύ, μα πάρα πολύ.... Σας παρακαλώ ας μου πεί κάποιος ότι είναι ένα καλό κινητό.. :heat:.... please??

Για να μην απογοητευτώ περισσότερο...

Συγνώμη αν σας κούρασα..:O

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με όσα είπαν οι συμφορουμίτες makfor και TN97!

 

Σε σχέση με το Κ800 παίρνεις την πιο ολοκληρωμένη κάμερα της αγοράς αυτήν τη στιγμή(με την έννοια ότι έχει δυνατότητες και τραβάς φωτό μέρα-νύχτα χωρίς να σε απασχολούν οι συνθήκες φωτισμού-’εχει φωτό μερικές σελίδες πιο πίσω και στο θέμα των Διαξιφισμών-Ποιο κινητό έχει την καλύτερη κάμερα.).Επίσης,πάλι σε σχέση με το Κ800,το βίντεό του είναι κλάσεις ανώτερο,ιδίως σε ποιότητα ήχου!Είναι η μέρα με τη νύχτα βασικά!

 

Επιπλεον,έχει το Wi-Fi το οποίο είναι πλήρες δυνατοτητων,λίγο καλύτερο τηλ.κατάλογο(μεγαλύτερη χωρητικότητα και 1-2 δυνατότητες πιο πολλές),μεγαλύτερη και ποιοτικότερη σε απόδοση οθόνη(πολύ βασικό κατά την άποψή μου),παίζει όλων των ειδών τις Java εφαρμογές(η SE έχει γενικά παράδοση με την Java και έχει κορυφαία υλοποίηση στο τηλέφωνο η Java).

 

Επίσης,έχει εντελώε ανανεωμένο μενού πολυμέσων(πολύ εύχρηστο και με καλές δυνατότητες,βασισμένο στο XMB του PSP,κάτι που δεν έχει το Κ800),πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου(ιδίως με bluetooth ακουστικά),Mega Bass στον audio player και το πιο βασικό:δεν έχει bugs το λογισμικό του!

 

Αν το πάρεις,πάρε καλύτερα το μαύρο χρώμα.Εχει την ίδια υφή με το Κ800 στο πίσω μέρος,ενώ το ασημί είναι πλαστικό στο πίσω μέρος και φαντάζει πιο φθηνιάρικο,αν και είναι πιο εντυπωσιακό σα χρώμα.Επίσης,δοκίμασε να γράψεις μήνυμα,επειδή κατά την άποψή μου,δεν έχει καλό πληκτρολόγιο.Τέλος,έχουν αλλάξει κάποια πραγματακια στο μενού των μηνυμάτων,οπότε κάνε μια περιήγηση και στα μενού πριν το αγοράσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :thanks:

 

Σήμερα θα πάω στο Saturn να το πάρω, νομίζω ότι σαν κινητό με καλύπτει και πολύ μάλιστα και πάλι ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι διαμαντι μου αρεσε παρα πολυ σε ολα του εκτος φυσικα του gps που απαιτει συνδεση στο ιντερνετ, για εμενα τετοιο gps ειναι απαραδεκτο σαν να λεω δηλαδη οτι για να αποθηκευσω μια φωτογραφια πρειπει να κανω συνδεση σε ειδικη σελιδα κλπ...ελπιζω ομως στο μελλον να βγει καποια εφαρμογη σε μορφη java [garmin.. klp]
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρεψετε να πω οτι το wifi δεν ειναι καλο οσο λεγεται.Σε συγκριση με Ν82 δεν επιανε hotspots,δηλαδη σε συγκριση που εκααν στο ιδιο μερος η αναλογια ηταν c902-1 και το Ν82-3 με 4.Η σε αλλες περιπτωσεις δεν επιανε κανενα και το Ν82 επιανε 1-2.
Link to comment
Share on other sites

Paidia edw kai mia vdomada exw to c905 kai exw kapoies apories...

1o To Gps mono me internet mporeis na to anikseis?P.X O bro m exei to Htc(diamond) kai mpike mia fora kai meta htan gia 6 hmeres dld ana 6 hmeres ekane update(kati tetoio)

2on h mpataria m krataei 1 mera kai kati.... :S exw klisei tin leitourgia tou 3G kai fotinotita 60%..

3on exw logismiko R1BA038 na kanw kapoio update? gia to new logismiko???

 

Οντας ένας από τους πρώτους που είχαν αναφερθεί στο πρόβλημα του GPS θα ήθελα να σας επισημάνω ότι όσον αφορά το θέμα της σύνδεσης πρόκειται περί ελαττωματικών συσκευών και όσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα θα πρέπει να απευθυνθούν σε service center της SE. Πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα και το κινητό συνδέεται άμεσα. Γενικά θεωρώ ότι πρόκειται ένα από τα καλύτερα κινητά που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ...

 

Σημειώνεται ότι εγώ καταρχήν πήγα στη Cosmote όπου και εδήλωσαν αδυναμία αντιμετώπισης του προβλήματος (είχαν περάσει και έξι ημέρες από την απόκτηση του). Εδώ που τα λέμε τους δικαιολογώ διότι το πρόβλημα ήταν ασαφές καθώς στο κατάστημα της Cosmote του Mall είναι αδύνατο να εξετασθεί η δυνατότητα σύνδεσης σε GPS. Στη συνέχεια πήγα σε service center της SE. Την πρώτη φορά μου του επέστρεψαν χωρίς καμία βελτίωση αλλά τη δεύτερη μου αλλάξαν μόνο τη συσκευή και όχι τα παρελκόμενα. Το πρόβλημα που είχα (το έχω περιγράψει και σε προηγούμενα μηνύματα αλλά προς ευκολία τα αναφέρω πάλι) είναι η αδυναμία εντοπισμού πράσινων δορυφόρων. Μόνο με το AGPS έβρισκε δορυφόρους αλλά χρώματος γκρίζου δηλαδή μη χρησιμοποιήσιμους. Πλέον όλα δουλεύουν πολύ καλά και η σύνδεση γίνεται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οπότε μην χρονοτριβείτε και επισκεφθείτε τη SE.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιος είχε ρωτήσει για πρόγραμματακι MSN για το C905 όποιος το θέλει να στείλει με PM το mail του να το στείλω ή αν επιτρέπετε να το ανεβάσω εδώ .
Link to comment
Share on other sites

Οντας ένας από τους πρώτους που είχαν αναφερθεί στο πρόβλημα του GPS θα ήθελα να σας επισημάνω ότι όσον αφορά το θέμα της σύνδεσης πρόκειται περί ελαττωματικών συσκευών και όσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα θα πρέπει να απευθυνθούν σε service center της SE. Πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα και το κινητό συνδέεται άμεσα. Γενικά θεωρώ ότι πρόκειται ένα από τα καλύτερα κινητά που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ...

 

Σημειώνεται ότι εγώ καταρχήν πήγα στη Cosmote όπου και εδήλωσαν αδυναμία αντιμετώπισης του προβλήματος (είχαν περάσει και έξι ημέρες από την απόκτηση του). Εδώ που τα λέμε τους δικαιολογώ διότι το πρόβλημα ήταν ασαφές καθώς στο κατάστημα της Cosmote του Mall είναι αδύνατο να εξετασθεί η δυνατότητα σύνδεσης σε GPS. Στη συνέχεια πήγα σε service center της SE. Την πρώτη φορά μου του επέστρεψαν χωρίς καμία βελτίωση αλλά τη δεύτερη μου αλλάξαν μόνο τη συσκευή και όχι τα παρελκόμενα. Το πρόβλημα που είχα (το έχω περιγράψει και σε προηγούμενα μηνύματα αλλά προς ευκολία τα αναφέρω πάλι) είναι η αδυναμία εντοπισμού πράσινων δορυφόρων. Μόνο με το AGPS έβρισκε δορυφόρους αλλά χρώματος γκρίζου δηλαδή μη χρησιμοποιήσιμους. Πλέον όλα δουλεύουν πολύ καλά και η σύνδεση γίνεται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οπότε μην χρονοτριβείτε και επισκεφθείτε τη SE.

 

Φίλε aelympero Επειδή φαντάζομαι ότι και το δικό μου έχει το ίδιο πρόβλημα είναι εύκολο να πεις το service που το πήγες ,αν δεν επιτρέπετε με PM .

 

Tnx!

Link to comment
Share on other sites

Οντας ένας από τους πρώτους που είχαν αναφερθεί στο πρόβλημα του GPS θα ήθελα να σας επισημάνω ότι όσον αφορά το θέμα της σύνδεσης πρόκειται περί ελαττωματικών συσκευών και όσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα θα πρέπει να απευθυνθούν σε service center της SE. Πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα και το κινητό συνδέεται άμεσα. Γενικά θεωρώ ότι πρόκειται ένα από τα καλύτερα κινητά που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ...

 

Σημειώνεται ότι εγώ καταρχήν πήγα στη Cosmote όπου και εδήλωσαν αδυναμία αντιμετώπισης του προβλήματος (είχαν περάσει και έξι ημέρες από την απόκτηση του). Εδώ που τα λέμε τους δικαιολογώ διότι το πρόβλημα ήταν ασαφές καθώς στο κατάστημα της Cosmote του Mall είναι αδύνατο να εξετασθεί η δυνατότητα σύνδεσης σε GPS. Στη συνέχεια πήγα σε service center της SE. Την πρώτη φορά μου του επέστρεψαν χωρίς καμία βελτίωση αλλά τη δεύτερη μου αλλάξαν μόνο τη συσκευή και όχι τα παρελκόμενα. Το πρόβλημα που είχα (το έχω περιγράψει και σε προηγούμενα μηνύματα αλλά προς ευκολία τα αναφέρω πάλι) είναι η αδυναμία εντοπισμού πράσινων δορυφόρων. Μόνο με το AGPS έβρισκε δορυφόρους αλλά χρώματος γκρίζου δηλαδή μη χρησιμοποιήσιμους. Πλέον όλα δουλεύουν πολύ καλά και η σύνδεση γίνεται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οπότε μην χρονοτριβείτε και επισκεφθείτε τη SE.

 

Γενικα σου ειπαν τι ακριβως εφτεγε? η στο αλλαξαν χωρις να σου πουνε?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία να το αναφέρω που το πήγα (καθώς από ότι φαντάζομαι όλα τα service centers της SE ακολουθούν την ίδια πολιτική) αλλά ούτε και νομίζω ότι είναι παράτυπο να το αναφέρω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Το πήγα στην Omnitek στην Αγ. Κωνσταντίνου ύστερα από επικοινωνία με την SE Ελλάδος. Εκείνο που πρέπει να διευκρινισθεί είναι ότι δεν το πας σε service της SE με σκοπό την αλλαγή. Αν μπορούν να στο φτιάξουν έχει καλώς, αλλιώς στο αλλάζουν μόνοι τους. Ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος αλλά δεν είχε κάποια σχέση με το τεχνικό τμήμα και ούτε είχε κάποια άποψη για τεχνικά θέματα οπότε και δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.

Το πήγα την πρώτη φορά. Με ειδοποιούν ότι είναι έτοιμο. Το παίρνω, το δοκιμάζω και το αποτέλεσμα το ίδιο Το επιστρέφω, τους επισημαίνω ευγενικά ότι είναι δεύτερη φορά. Μετά από λίγες ημέρες με ειδοποιούν. Πάω να το πάρω και μου αναφέρουν ότι μου αλλάξαν τη συσκευή. Από τότε δουλεύει κανονικά χωρίς βέβαια να έχει την απόδοση και την ευχρηστία ενός αυτόνομου GPS. Αλλά νομίζω ότι για αυτό το κινητό δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

 

Οσο για το πρόβλημα που είχα θεωρώ ότι είχε πρόβλημα ο δέκτης GPS και γι΄αυτό δεν δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

GPS,

 

επειδη φοβαμαι μη γινουν παρεξηγησεις με το θεμα της αντικαταστασης και πριν αρχισουμε ολοι να στελνουμε τα κινητα χωρις να ειναι σιγουρο οτι υπαρχει προβλημα μηπως θα ηταν εφικτο να περιγραψουμε ακριβως το προβλημα ?

 

στο δικο μου 905 , οταν βγαινω σε ανοιχτο χωρο , βρισκει "πρασινους" δορυφορους , νομιζω οτι εχει πιασει μεχρι 7 διαφορετικους ενω κατα μεσω ορο πιανει 4-6 , (ο χρονος δεν ειναι μερικα δευτερολεπτα αλλα απο 1-3 λεπτα) , σε εμενα αυτο που θεωρω προβλημα ειναι οτι εαν ειμαι σε ποιο "κλειστους" χωρους , πχ αναμεσα σε κτιρια , σε μικρη πλατεια και οχι σε ανοιχτο χωρο , ΕΚΕΙ ειτε δεν θα πιασει καθολου ειτε θα καθυστερησει παρα πολυ να πιασει και με την παραμικρη μετακινηση μου το πιθανοτερο ειναι να χασει το σημα !!!

 

να επισημανω οτι το "πιανει" δορυφορο εννοω οταν βγαλει το μυνημα ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ στο προγραμμα κατασταση συνδεσης , και τους εμφανιζει μεσα στο διαγραμμα που ειναι σαν "στοχος" !!! ενα αλλο παραδειγμα ειναι οτι εαν βγω στο μπαλκονι του σπιτιου και ενω πιανει 4-5 πρασινους ΔΕΝ τους τοποθετει στο "στοχο" ή τοποθετει 1-2 και μετα τα σβυνει ολα και ξανα απο την αρχη !!! εαν τωρα βγω στον δρομο ... πιανει κανονικα !!!! πιστευω οτι εχει απλα αδυναμο ληπτη , ετσι πρεπει το σημα να ειναι δυνατο για να το πιασει

 

τελος να αναφερω οτι για να δουλευει καλα ενα GPS πρεπει να πιασει το ελαχιστο 3 διαφορετικους δορυφορους ενω το βελτιστο ειναι απο 5 και πανω με αριστο το 8-10 !!!!!!! τωρα οταν ενα κανονικο GPS στο ΕΛΛΑΝΤΑ πιανει 5-8 και οι μισοι εχουν αδυνομο σημα και αλλοι μισοι δυνατο - μετριο .... ΕΕΕΕ τι να σου κανει το τηλεφωνο!!! (αποψη μου φυσικα , δεν ειμαι ειδικος το λεω για να μη μπερδευω , οποιος ειναι ΕΙΔΙΚΟΣ , μας ενημερωνει)

 

 

εαν καταλαβα καλα , ο φιλος ποιο πανω αναφερεται σε γενικο προβλημα οπου ΔΕΝ πιανει δορυφορο με ΤΙΠΟΤΑ !!!

 

αρα πριν παρουμε τους δρομους και αποχωρηστουμε τα τηλεφωνα , ας κοιταξουμε το ειδος του προβληματος που εχουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο o makfor. Το κινητό μου όχι δεν έπιανε απλώς στίγμα αλλά δεν έβρισκε καθόλου δορυφόρους. Λες και ο δέκτης GPS δεν υπήρχε καθόλου. Αυτά για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις.
Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα πριν 2 εβδομάδες από το oteshop και το πουλάω αν ενδιαφέρεται κανεις ας μου στείλει μήνυμα

 

Aληθεια γιατι θελεις να το πουλησεις?σου εβγαλε κανενα προβλημα?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλοι την παρέα

 

Εμένα αυτό που κάνει το GPS είναι το εξής ,σε ανοικτό χώρο και συγκεκριμένα στην εθνική οδό για πέντε λεπτά που είχα σταματήσει και το έβαλα να βρει SAT με το ζόρι βρήκε 2 και τους έβαλε στον στόχο μέσα και βέβαια ούτε το στίγμα μου δεν έδινε .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...