Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως :confused:

αυτό είδα κι' εγώ

 

Μεγάλο σπάσιμο και δεν το καταλαβαίνω... :blink:

Αφού η Nokia δίνει τα εργαλεία προγραμματισμού

απαράδεκτο να μην μπορείς να εγκαταστήσεις

ούτε καν τις δικές σου εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως :confused:

αυτό είδα κι' εγώ

 

Μεγάλο σπάσιμο και δεν το καταλαβαίνω... :blink:

Αφού η Nokia δίνει τα εργαλεία προγραμματισμού

απαράδεκτο να μην μπορείς να εγκαταστήσεις

ούτε καν τις δικές σου εφαρμογές...

 

Tώρα το σάιτ τους λειτουργεί κανονικά. Καλά δεν είναι και τίποτα πλέον να πάριες ένα πιστοποιητικό.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τραγικά δύσκολο, συμφωνώ. :)

Είναι όμως διαδικασία Καπερναούμ, όπως και να το κάνουμε. :lol:

 

Να εξηγήσω: Ένας χρήστης αν θέλει μπορεί να φτιάξει δικό του theme, όπως το θέλει, με το Carbideui.

Έχει προβλεφθεί η δυνατότητα του χρήστη να έχει το δικό του self-signed κλειδί για να μπορεί

να κάνει εγκατάσταση στο κινητό του.

Το ίδιο θα έπρεπε να έχει και το CarbideC++ για τις εφαρμογές, έστω κι' αν η Nokia

ήθελε να έχει κάποιο έλεγχο μέσω του ΙΜΕΙ και της επαλήθευσης της ταυτότητας του ιδιοκτήτη για την αποφυγή προβλημάτων με ιούς κλπ.

Τώρα, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, μπορείς να κατεβάσεις το CarbideC++,

αλλά ότι και να κάνεις, χωρίς το σύστημα Καπερναούμ, μέσω Κίνας ή αλλού :lol:

δημιουργία εφαρμογών δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκιμαζω το τροπο μεσω κινητου και μου βγαζει unable to install protected application from untrusted supplier.

 

ξερει κανεις γιατι?

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπογράψεις την εφαρμογή στον υπολογιστή κάνει εγκατάσταση?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΤΙΚΟ ΤΟ ΙΜΕ ειναι 352054020677416

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο myphone.

Ο τρόπος για παραλαβή πιστοποιητικού έχει αλλάξει και πλέον ο κάθε χρήστης βγάζει μόνος του το πιστοποιητικό. Οδηγίες υπάρχουν στο μήνυμα #3.

 

Επίσης, θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καποιες ερωτησεις σας παρακαλω

 

εχω παρει πιστοποιητικο key cer απο το opda για το κινητο nokia n8.

μπορω με τα τα ιδια να υπογραφω εφαρμογες για ενα κινητο που εχω nokia n86;

θα πρεπει να κανω εκ νεου συνδεση (ως νεος χρηστης) στο opda και να αποκτησω νεα key cer ή υπαρχει η δυνατοτητα να αποκτησω επιπροσθετα πιστοποιητικα για αλλη συσκευη;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις σας παρακαλω

 

εχω παρει πιστοποιητικο key cer απο το opda για το κινητο nokia n8.

μπορω με τα τα ιδια να υπογραφω εφαρμογες για ενα κινητο που εχω nokia n86;

θα πρεπει να κανω εκ νεου συνδεση (ως νεος χρηστης) στο opda και να αποκτησω νεα key cer ή υπαρχει η δυνατοτητα να αποκτησω επιπροσθετα πιστοποιητικα για αλλη συσκευη;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Όχι δεν μπορείς να υπογράψεις με το ίδιο πιστοποιητικό εφαρμογές για να λειτουργούν σε διαφορετικές συσκευές. Το πιστοποιητικό έχει άμεση σχέση με το ΙΜΕΙ της κάθε συσκευής.

 

Δεν χρειάζεσαι νέο λογαριασμό, απλά θα ζητήσεις ακόμα ένα πιστοποιητικό για άλλο ΙΜΕΙ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να υπογράψεις με το ίδιο πιστοποιητικό εφαρμογές για να λειτουργούν σε διαφορετικές συσκευές. Το πιστοποιητικό έχει άμεση σχέση με το ΙΜΕΙ της κάθε συσκευής.

 

Δεν χρειάζεσαι νέο λογαριασμό, απλά θα ζητήσεις ακόμα ένα πιστοποιητικό για άλλο ΙΜΕΙ.

 

ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση.θα προσπαθησω και ευχομαι να μην προκυψει προβλημα και επιπλεον ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση.θα προσπαθησω και ευχομαι να μην προκυψει προβλημα και επιπλεον ερωτησεις.

Ότι απορίες έχεις ή όπου κολλήσεις μας το λες. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα παιδια! Γραφτηκα στο opda, περιμενα 5 εργασιμες για να κατεβασω τα πιστοποιητικα και τωρα που τα εχω και εκανα sign to Spb mobile shell... κανω εγκατασταση και το μαγικο μηνυματακι περι λήξης ισχυος του πιστοποιητικου ή λαθος ημερομηνιας στο τηλεφωνο, παραμενει σταθερο. Τι συμβαίνει και δεν μπορω να μεταλλάξω το X6 μου??!
Link to comment
Share on other sites

αμα λεει οτι εχει λξξει θα πας την ημερομηνια πισω, αν λεει η εχει ληξει η εχει λαθος ημερομηνια θα το πας μπροστα, θα το βρεις :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Περιεχόμενα:

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/s60.gif[/imgalign]

 

  1. Περιεχόμενα
  2. Τρόποι έκδοσης πιστοποιητικού από:
    • hττp://www.opda.net.cn (ακολουθήστε την διαδικασία από το opda είναι αξιόπιστο)
    • hττp://isign.imobile.com.cn
    • hττp://andy.ehandysoft.com/devcert.php
    • hττp://www.s60certkey.com

[*]Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών

  • Μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή
  • Υπογραφή εφαρμογών μέσα στο κινητό
  • Online υπογραφή εφαρμογών

[*]Χρήσιμες συμβουλές

  • Πως μπορούμε να ελέγξουμε εάν το αρχείο cer που έχουμε έχει εκδοθεί για την συσκευή μας.
  • Πως μπορούμε να πάρουμε OPBs για να κατεβάσουμε περισσότερα πιστοποιητικά από το opda με τον ίδιο λογαριασμό.
  • Πως μπορούμε να κατεβάσουμε πιστοποιητικό από το opda ξοδεύοντας μόνο ένα OPB.

 

Τα site ειναι στα κινεζικα!!!

Freya
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362113#post2362113 και κατέβασε τον πρώτο οδηγό που θα δεις.Οι οδηγίες είναι πολύ αναλυτικές και δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με την γλώσσα γραφής της ιστοσελίδας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362113#post2362113 και κατέβασε τον πρώτο οδηγό που θα δεις.Οι οδηγίες είναι πολύ αναλυτικές και δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με την γλώσσα γραφής της ιστοσελίδας.

 

καλημερα κατεβασα αυτο : Οδηγος για αποκτηση cert-compatible with 2003 office ελπιζω να μην εκανα λαθος και αυτο να ειναι . να σε ρωτησω κατι αυτο το προγραμμα μας κατεβαζει κλειδι και πιστοποιητικο χωρις να ανεβασουμε το αρχειο που θελουμε να ανοιξουμε; διοτι απο οτι ειδα η διαδικασια δεν περιλαμβανει καπου ανεβασμα καποιου αρχειου. και μετα την ληψη πιστοποιητικων και κλειδιων πως περναμε το αρχειο στο κινητο μας; . για να το αναγνωριζει; . επισης απο οσο ξερω η συσκευη vivaz και vivaz pro εχουνε μενου s60 μπορω και σε αυτες παρω εκδοση πιστοποιητικου κ να περασω αρχεία ; . στην συσκευη νοκια c3-01 touch and tupe μπορω;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις πιστοποιητικό για όσες συσκευές έχουν Symbian. Αφού το πάρεις θα υπογράφεις στο pc η στο κινητό όσες εφαρμογές θέλεις χωρίς περιορισμούς..

Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών

 

  • Μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή
  • Υπογραφή εφαρμογών μέσα στο κινητό
  • Online υπογραφή εφαρμογών
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις πιστοποιητικό για όσες συσκευές έχουν Symbian. Αφού το πάρεις θα υπογράφεις στο pc η στο κινητό όσες εφαρμογές θέλεις χωρίς περιορισμούς..

 

και πως θα τις υπογραφω; χρησιμοποιω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα; ή βαζω το πιστοποιητικο στο κινητο ; . σορρυ ειμαι ασχετος κ δεν ξερω. οσο για την συσκευη c3-01 touch and type που εχει SUMBIAN SERIES 40 σε αυτο μπορω ;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

και πως θα τις υπογραφω; χρησιμοποιω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα; ή βαζω το πιστοποιητικο στο κινητο ; . σορρυ ειμαι ασχετος κ δεν ξερω. οσο για την συσκευη c3-01 touch and type που εχει SUMBIAN SERIES 40 σε αυτο μπορω ;

Στο link που σου έδωσε o @gianpithio έχει αναλυτικά τα βήματα. Κάνε κλικ στο link και θα σε οδηγήσει κατευθείαν στις οδηγίες. Σε κινητά με series 40 δεν μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου έδωσε o @gianpithio έχει αναλυτικά τα βήματα. Κάνε κλικ στο link και θα σε οδηγήσει κατευθείαν στις οδηγίες. Σε κινητά με series 40 δεν μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό.

 

ναι το ξερω οι αδηγιες ειναι αναλυτικες για να βγαλω το πιστοποιητικο αλλα δεν ξερω μετα τι να κανω. ΟΚ σε ευχαριστω αρα σε s40 δεν μπορω να περασω καμια εφαρμογη ; π.χ. που να διαβαζει αρχεια pdf , word, excell .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οι αδηγιες ειναι αναλυτικες για να βγαλω το πιστοποιητικο αλλα δεν ξερω μετα τι να κανω. ΟΚ σε ευχαριστω αρα σε s40 δεν μπορω να περασω καμια εφαρμογη ; π.χ. που να διαβαζει αρχεια pdf , word, excell .

Μα οι οδηγίες που σου έδωσε o gianpithio λένε πως υπογράφεις μια εφαρμογή είτε μέσα από τον υπολογιστή σου είτε από το κινητό σου είτε online. Κάνε κλικ στο παρακάτω link και διάβασε τις 3 παραθέσεις, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362125#post2362125

 

Τα series 40 δέχονται εφαρμογές οι οποίες είναι γραμμένες σε java.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μα οι οδηγίες που σου έδωσε o gianpithio λένε πως υπογράφεις μια εφαρμογή είτε μέσα από τον υπολογιστή σου είτε από το κινητό σου είτε online. Κάνε κλικ στο παρακάτω link και διάβασε τις 3 παραθέσεις, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362125#post2362125

 

Τα series 40 δέχονται εφαρμογές οι οποίες είναι γραμμένες σε java.

 

ok σε ευχαριστω!!. εκανα εγραφη στο http://www.shoujizu.net/en/ αλλα ξεχασα τον κωδικο μου υπαρχει τροπος να τον βρω ουτε το usermame δεν θυμαμαι και εχω βαλει να μου δωσει πιστοποιητικο. Μπορω να τον βρω ή οχι; . εαν οχι και φτιαξω καινουργιο λογ/σμο θα μπορω να βαλω το ιμει τισ συσκευης ; ή δεν θα μου το παρει; .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια βοηθεια....

 

Πηγα να κανω sign πριν λιγο μια εφαρμογη στο shoujizu,ξεκιναω κανονικα να κανω log in,και μου πεταει μια οθονη που μου ζηταει να κανω donate,χωρις να μπορω να το παραβλεψω....τι να κανω;;;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια....

 

Πηγα να κανω sign πριν λιγο μια εφαρμογη στο shoujizu,ξεκιναω κανονικα να κανω log in,και μου πεταει μια οθονη που μου ζηταει να κανω donate,χωρις να μπορω να το παραβλεψω....τι να κανω;;;

 

μπες εδω http://www.shoujizu.net/en/login.php και κανε εισοδο με τα στοιχεια σου.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...