Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεχνικός ασφαλείας λέγεται.

 

Είναι υπεύθυνος να προλαμβάνει βλάβες στον άνθρωπο από τα μηχανήματα (πχ εκτυπωτές με ακίδες και θορύβους, εξόδους κινδύνου, πυρασφάλεια κτλ κτλ κτλ). Ο ιατρός ασφαλείας από την άλλη είναι υπεύθυνος να προλαμβάνει βλάβες στον άνθρωπο από την εργασία (πχ αν έχεις καρδιά να μην σκάβεις κτλ).

 

Περισσότερες πληροφορίες για σεμινάρια κτλ δες στο Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας (http://www.elinyae.gr).

 

Σε μικρές επιχειρήσεις (μέχρι 20 άτομα) Τεχνικός Ασφαλείας μπορεί να γίνει ο καθένας αφού παρακολουθήσει σεμινάρια, σε μεγάλες πρέπει να είναι απόφοιτος ΑΕΙ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 4 του Π.Δ. 17/96 σε όλες τις επιχειρήσεις του ιδιωτικού και δημοσίου τομέα ανεξαρτήτως αριθμού εργαζομένων, ο εργοδότης υποχρεούται να παρέχει στους εργαζομένους Υπηρεσίες Προστασίας και Πρόληψης, δηλαδή υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας.

 

 

Στις επιχειρήσεις της Γ’ κατηγορίας όπως ορίζονται στο Π.Δ. 294/88 (επιχειρήσεις με χαμηλή επικινδυνότητα) και με αριθμό εργαζομένων μικρότερο του 50 ως Τεχνικός Ασφαλείας δύναται να αναλάβει ο ίδιος ο εργοδότης τις υποχρεώσεις του Τεχνικού Ασφαλείας εφόσον επιμορφωθεί κατάλληλα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δουλεύω σε μια μεγάλη τεχνική εταιρία και υπάρχει μηχανικός ασφαλείας, θα ρωτήσω και θα σου πω αύριο. Μιλάμε πάντως για το ίδιο πράγμα...
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα και εγώ πέρυσι το σεμινάριο το οποίο ήταν 2 μέρες από 6 ώρες και πήρα το δίπλωμα του τεχνικού ασφαλείας

για περισσότερες πληροφορίες ρώτησε στο εμπορικό επιμελητήριο που ανήκεις αν είσαι επαγγελματίας και από εκεί θα βγάλεις άκρη

αν θυμάμαι καλά πληρώσαμε 60 ευρω και το μάθημα μας το έκανε ένας υπάλληλος ανώτερο στέλεχος του οτε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αλλο τεχνικος ασφαλειας αλλο μηχανικος ασφαλειας. Ο ρολοσ του πρωτου οριζεται απο τον νομο ενω ο δευτερος υπαρχει σε περιπτωση εφαρμογης συστηματος διαχειρησης ασφαλειας.

 

Μηχανικοι ειστε?Παντος ειτε μηχανικος ασφαλειας ειτια τεχνικος και τα 2 μαλακια επαγγελματα ειναι. Πρεπει να ξεχασεις οτι εχεις κανει στο πολυτεχνειο.Εγω ελπιζω να μην χρειαστει ξανα να δουλευψω για κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπεγραψα, εαν και το θεμα δε με απασχολει ιδιαιτερα. Αλλα εφοσον το θελει ο Ελληνικος λαος...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να φανώ αρνητικός, αλλά τι διαφορά μπορούν να κάνουν οι υπογραφές; Στην πράξη εννοώ, όχι ευχολόγια.

 

Διαβάζοντας το site μου δόθηκε η εντύπωση ότι το 1εκ είναι ο μαγικός αριθμός (υπογραφών) που θα "αναγκάσει" την Ευρωπαϊκή Ένωση να εξετάσει το θέμα. Αλλά δεν κατάλαβα αυτό από που προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω για κάτι sites μόνο οπου ακολουθείς μια διαδικασία και εκείνα σε πληρώνουν για αυτο. ένας φίλος μου πριν μερικες μέρες μου είπε οτι το RAM είχε αναφέρει σε ένα απο τα προηγούμενα τεύχη του μια διαδικιασία κατα την οποία γινόσουνα μέλος κάπου και σου έστελναν απορίες και γενικότερα προβλήματα που έχουν κάποιοι (δεν ξέρω πάνω σε τι θέμα λογικά Η/Υ) και ανάλογα με τις πόσες απαντήσεις έδινες σε πλήρωναν μου είπε απο 30 μέχρι 300 ευρώ. έχει ακούσει κανεισ τπτ τετιο?!? :confused:
Link to comment
Share on other sites

ξέρω για κάτι sites μόνο οπου ακολουθείς μια διαδικασία και εκείνα σε πληρώνουν για αυτο. ένας φίλος μου πριν μερικες μέρες μου είπε οτι το RAM είχε αναφέρει σε ένα απο τα προηγούμενα τεύχη του μια διαδικιασία κατα την οποία γινόσουνα μέλος κάπου και σου έστελναν απορίες και γενικότερα προβλήματα που έχουν κάποιοι (δεν ξέρω πάνω σε τι θέμα λογικά Η/Υ) και ανάλογα με τις πόσες απαντήσεις έδινες σε πλήρωναν μου είπε απο 30 μέχρι 300 ευρώ. έχει ακούσει κανεισ τπτ τετιο?!? :confused:

.... κανείς τπτ??

Link to comment
Share on other sites

είχα ασχοληθει κάποτε με το cashfiesta. Επαιζε μια μπάρα με διαφημίσεις και υποτίθεται κάποια στιγμή σου στέλναν επιταξή με 30-50 δολάρια.

Συνέχεια αλλαζαν τους όρους.

π.χ ελεγαν minimun payment 30, και μετα το πήγαν 50 κλπ.

Οχι μονο το έκανα uninstall αλλα ζητησα και διαγραφή.

 

Υπάρχουν μερικά που συμπληρώνεις surveys και πληρώνεσαι. Αλλα νομίζω πως σου στέλνουν τόσα λίγα που δεν μπορείς να πιάσεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημασία έχει να διασωθεί ως ιστορικό μνημείο. Μου είναι αδιάφορο αν λειτουργήσει σαν εκκλησία.

Γι' αυτόν τον λόγο και υπέγραψα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

opios exei palies aspromayres foto tis omorfis polis mas , as mou steilei

osoi exoun paei sto cosmos , ston masuti exei mia katapliktiki foto tis polis me ena palio tram!

tetiou stil fotos psaxnw !

as mou steilei kaneis ena mail me merikes foto (an exei kanenas)

pairnw mexri 10MB sinodeytika arxeia sto mail mou (andreas_mib@hotmail.com)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ ξέρω για ποσοστό επιτυχίας περί του 20-25%. Αν δεν περάσει αυτό το ποσοστό επαναλαμβάνεται η εξέταση. Αλλά φυσικά αυτό ποτέ δε συμβαίνει, γιατί απλά ο καθηγητής ρίνχει την βάση. Έτσι περνάει το ποσοστό που θέλει και δε τρέχει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

σε εμας στην ιατρικη της πατρας ψηφιστηκε οτι οι καθηγητες υποχρεουνται να περνουν καθε φορα τουλαχιστον το 20%.τι να το κανεις ομως που ολοι ερχονται διαβασμενοι?
Link to comment
Share on other sites

χοχοχοχο! Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας: ο κύριος Ευθυβουλίδης από ότι έχω ακούσει χωρίς να έχω μέχρι τώρα προσωπική εμπειρία(με κάθε επιφύλαξη) περνάει 5/100 και ο κύριος Λάλης 10/100(προγραμματισμός,κατανεμημένα συστήματα)

όχι πως φταίνε 100% οι άνθρωποι αλλά τα μαθήματα και τα θέματά τους είναι κάπως...:wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξεχωρίσουμε κάτι: όταν φερ' ειπείν ένα μάθημα το έχουν δηλώσει 450 άτομα ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι θα έρθουν και οι 450 να το δώσουν.

 

Από κει και πέρα εγώ διαφωνώ με τα όρια του 10% γενικά, γιατί τι να κάνει και ο καθηγητής αν όλοι όσοι πήγαν στην εξεταστική ήταν τουρίστες; Σε ειδικές όμως περιπτώσεις (καθηγητής κόβει φοιτήτρια γιατί του μιλούσε στον ενικό όλο το εξάμηνο και έπρεπε να μάθει τρόπους και φοιτητή γιατί... ΕΤΣΙ!) πρέπει να εξετάζεται το θέμα. Τα πράγματα στις περιπτώσεις όμως αυτές θέλουν κυνήγι και... καλό προϊστάμενο Τμήματος ή Σχολής.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

43/800 σας λέει τίποτα;:blink:

Μάλιστα στο προηγούμενο εξάμηνο το μάθημα το είχε άλλος καθηγητής, ο οποίος πέρναγε 5-6 άτομα ανά εξεταστική και τον έδιωξαν για αυτόν τον λόγο!

Το μάθημα δεν είναι κάτι δύσκολο για να πεις ότι δεν γίνεται να γράψεις! Μαθηματικά 3ης Λυκείου είναι!:p

Μάλιστα από ότι είπε ο καινούργιος καθηγητής σε κάποιον φίλο μου, έχει εντολή από τον υπεύθυνο της σχολής να κόβει αβέρτα!!!:mad:

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Γεμίσαμε ένα αμφιθέατρο και 3-4 αίθουσες!:p

Στην προηγούμενη εξεταστική, μερικά άτομα έπρεπε να περιμένουμε 30-40 λεπτά μέχρι να βρούμε κενή αίθουσα να γράψουμε! Και τότε είχε γεμίσει το αμφιθέτρο και 3-4 αίθουσες!

Να φανταστείτε ότι είχαν αρχίσει ήδη να βγαίνουν άτομα που έδιναν και εμείς περιμέναμε να βρούμε αίθουσα!:p

ΓΤΠΚ

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Γεμίσαμε ένα αμφιθέατρο και 3-4 αίθουσες!:p

Στην προηγούμενη εξεταστική, μερικά άτομα έπρεπε να περιμένουμε 30-40 λεπτά μέχρι να βρούμε κενή αίθουσα να γράψουμε! Και τότε είχε γεμίσει το αμφιθέτρο και 3-4 αίθουσες!

Να φανταστείτε ότι είχαν αρχίσει ήδη να βγαίνουν άτομα που έδιναν και εμείς περιμέναμε να βρούμε αίθουσα!:p

ΓΤΠΚ

 

Ακομα και ετσι δεν καταφερατε να περασετε το μαθημα? :lol: :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι σας λέει οτι στο τμήμα Ηλεκτρονικης του ΤΕΙ Αθήνας στον προγραματισμό ΙΙ απο τους 330 που το είχαν δηλώσει περασε μόνο ένας? Ποσοστό 0,3%!!! Φυσικα μπορεί να μην το έδωσαν όλοι όσοι το δήλωσαν αλλά σίγουρα μιλάμε για αστεία κατάσταση!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...