Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί εδώ και μήνες στροβιλίζει στο μυαλό μου το πρόγραμμα που έχουν για αναδοχή κάποιου παιδίου με 25€ το μήνα.

Έχει ασχοληθεί κανείς με την ActionAid Hellas να μας πεί γνώμες, εμπειρίες κτλ;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως πως υπολογίζονται αυτές;

44% επι του μισθού φίλε μου και στον χρόνο θα υπολογίζεις 14 μήνες όπως και για τους μισθούς λόγο τον δώρων .

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο τίτλος.με.το κινητό η την φωτογραφικη σας μηχανή,τι είδους φωτογράφος είστε;εγώ κατέληξα ότι είμαι poinshootakias.βγαζω και τραβάω δηλαδή.ακομα μπερδεύονται στις ρυθμίσεις οπότε τα έχω όλα στο αυτοματο,σχεδόν πάντα.τωρα που δανειζομαι λίγο την φωτογραφικη της γυναίκας μου αρχίζω και σκαλίζω λίγο,αλλά μάλλον απ οτι διαπιστώνω θα παραμεινω σε αυτό το είδος φωτογράφου.ποτε μην λες ποτέ όμως.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με το κινητό μου ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των pointshooters, ολα στο auto κι αν βγει καλη βγηκε
Η μεγαλύτερη μου σχέση είναι με το κινητό μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Προσωπικά για αποθήκευση αρχείων χρησιμοποιώ το Google drive. Μέχρι το καλοκαίρι το Google drive συγχρονιζόταν με το Google photos και έβγαζε το photos κάποιες καρτέλες με τις καλύτερες στιγμές βάση ημερομηνίας. Κάτι σας το "σαν σήμερα". Έτσι θυμόμουν καμία όμορφη στιγμή μεσα σε όλο αυτό το χάος με τις φωτός. Να πω ότι είναι οργανωμένες σε φακέλους και έτσι είναι ανοφελο να τις φορτώσω πάλι στο photos γιατί εκεί τις δέχεται χύμα.

Ρωτάω λοιπόν, υπάρχει καμία εφαρμογή που να κάνει αυτή τη δουλειά και να ερφανιζει στιγμές του παρελθόντος; Θα προτιμούσα μέσω cloud αλλιώς έστω αυτων που έχω σε ένα χώρο αποθήκευσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα μου βγάζει η Google παλιές φωτό στο κινητό.μήπως έχεις πειράξει κάποια ρύθμιση;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα δεις ότι σου συγχρονίζει έως 1π Ιουλίου. Αν κατεβάσεις τις φωτός και από τα δύο και τα ξαναβάλεις στο drive δε θα σου συγχρονίσει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγγνώμη από τους διαχειριστές αν έβαλα το θέμα σε λάθος τόπικ.

 

Εχω αυτή την τηλεόραση>>> https://www.lg.com/gr/televisions/lg-43UK6400PLF

Συνδέω το τάμπλετ μου με screen sharing,συνδέω και ένα ασύρματο gamepad στο τάμπλετ μου,και δίνω σε ένα ανηψάκι μου να παίζει παιχνίδια στην τηλεόραση όταν έρχεται επίσκεψη.Αυτό που σκέφτηκα χθες όμως,είναι ότι τα πλήκτρα πίσω,home,κτλ που βρίσκονται κάτω κάτω στο android,παραμένουν ενεργά και ακίνητα στην μεγάλη οθόνη όσο παίζει ο πιτσιρικάς.Λέτε να έχω θέμα με burn in?

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα έχεις πρόβλημα , άφησε το παιδί να παίξει :)

αλλιώς θα είχες πρόβλημα και με το λογότυπο των καναλιών που είναι μόνιμα στο πάνω μέρος

θέμα με burn in είχαν οι crt και οι plasma τηλεοράσεις , σε lcd δεν έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα , ούτε καν σε προπο που δείχνουν κινο για κάνα 12ωρο συνεχόμενα

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα έχεις πρόβλημα , άφησε το παιδί να παίξει :)

αλλιώς θα είχες πρόβλημα και με το λογότυπο των καναλιών που είναι μόνιμα στο πάνω μέρος

θέμα με burn in είχαν οι crt και οι plasma τηλεοράσεις , σε lcd δεν έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα , ούτε καν σε προπο που δείχνουν κινο για κάνα 12ωρο συνεχόμενα

 

οταν εχεις tv εικονα διάφοροι αλγόριθμοι συνέχεια αλλάζουν τοποθεσία χρώμα κλπ για να αποφύγουν το burn in οταν συνδέσεις εξωτερική πηγή δεν παιζει κάτι τέτοιο (εχω φάει δυο τηλεοράσεις ετσι με σύνδεση στο pc αλλά επειδή είναι η δουλειά μου ας το πούμε βγαζουν τα λεφτά τους.

 

πάντα μιλάμε για oled

τώρα η συγκεκριμένη για να κάνεις burn in είναι αδύνατον σχεδόν καθώς είναι μια lcd

ετσι πιτσιρικάς ας παιζει όσο γουστάρει

Link to comment
Share on other sites

Να είσαστε καλά παίδες για τις απαντήσεις! Οπότε όλα κομπλέ.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά από το efood που έχει πολλά μαγαζιά; Το έχω κατεβάσει και εγώ αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί δεν είχε αυτά που ήθελα.

 

Ειναι για πιο gourmet καταστάσεις, εξυπηρετεί υποτίθεται με εναλλακτικούς τρόπους (ποδήλατο) και γενικότερα έχει καταστήματα που το efood εννοείται δεν έχει (πχ το σουβλατζίδικο της γειτονιάς κτλ)

 

Ειναι ακόμα σε πρώιμη φάση, αλλά οκ, εξυπηρετεί καίριες κεντρικές περιοχές και βόρεια (π.χ. Μαρούσι) .. για τους "λάτρεις" έχει μεχρι και starbucks χαχα

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ξενερωνει απιστευτα που ολοι τραβανε με τα κινητα και οι φωτογραφικες μηχανες κοντευουν να γινουν ειδος υπο εξαφανιση.Το εχω παρατηρησει και οταν ταξιδευω στο εξωτερικο,ολοι με ενα κινητο στο χερι και ελαχιστοι με μηχανες,κυριως κινεζοι-γιαπωνεζοι τουριστες.Μου φαινεται πολυ ευτελες να φωτογραφιζει κανεις μονο με κινητο.Εκτος της εξαιρετικα κατωτερης ποιοτητας που εχει οποιοδειποτε κινητο σε σχεση με μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη,οι περισσοτεροι μεσοι χρηστες δεν μπαινουν καν στον κοπο να περασουν τις φωτογραφιες στον υπολογιστη μετα με αποτελεσμα σε 2-3 χρονια που θα χαλασει το κινητο να χανονται και οι φωτογραφιες,οι μονες που σωζονται ειναι οσες ανεβουν σε fb/instagram.Εγω επιμενω παραδοσιακα και τραβαω κυριως με dslr,εννοειται ολα στο manual ακομα και το iso.Τα μονα που εχω στο αυτοματο ειναι το white balance και η εστιαση.Αν παω καπου που ξερω οτι σιγουρα θα βγαλω φωτογραφιες,παιρνω παντα μαζι μου την dslr.Για καθημερινες και αποροοπτες φωτογραφησεις εχω συνηθως προχειρη στο τσαντακι μου μια compact ψηφιακη.Εχω και θερμικο εκτυπωτη και τυπωνω οσες μου αρεσουν και τις βαζω σε αλμπουμ.Η τυπωμενη φωτογραφια εχει αλλη χαρη.Την καμερα του κινητου την αποφευγω σαν ο διαολος το λιβανι.Θα την χρησημοποιησω μονο για προχειρες φωτογραφιες ή σε εξαιρετικες περιπτωσεις που θελω οπωσδειποτε να παρω φωτογραφια αλλα δεν εχω μηχανη μαζι μου και εννοειται οτι δεν τραβαω ποτε σελφι γιατι τις απεχθανομαι. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Όπως βολεύεται ο καθένας.

Μου άρεσε όμως αυτό που διάβασα πιο πάνω και θα συμφωνήσω, ότι η τυπωμένη φωτογραφία έχει άλλη χάρη.

Αν και έχω καιρό να τυπώσω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι ο κοσμος τραβαει απο το κινητο ειναι γιατι θελει να εχει την αμεσοτητα στο upload των s/m. Απο εκει και περα επειδη και εγω ειμαι της μηχανης, προφανως και δεν την αλλαζω -οχι οτι ξερω να τραβαω φωτογραφιες ουτε οτι τραβαω φωτογραφιες σε καθημερινη βαση, αλλα εχει σαφως καλυτερη εικονα απο το κινητο- απο την αλλη ομως η αληθεια ειναι πως ειδικα οταν πας εξωτερικο/διακοπες/εκδορμη κουβαλας και μια backpack γεματη μηχανη/μπαταριες/καρτες/actioncam/φορτιστες και οτι αλλο μπορει να εχεις παρει. :lol:

 

Βεβαια πλεον σαφως και αξιζει να επενδυσει καποιος σε μια mirrorless φωτογραφικη μιας και εχουν πεσει οι τιμες τους αρκετα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η τυπωμένη φωτό είναι ποιο ωραία.ειχα πάρει ένα μηχάνημα που εκτυπωνε και ποιο παλιά εκτυπωνα.πρεπει να το ξαναρχίσω.παντως και προχθές σε εναν Γερμανό είχε ουρά στο εκτυπωτικό.ειναι και κάποιοι άνθρωποι που δεν τα καταφέρνουν να βγάλουν καλές φωτό με μηχανή.οποτε καλό και το κινητό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Έχω μαζέψει άπειρες φωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή και πρέπει να ξεχωρίσω ορισμένες για να τις εκτυπώσω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εδω και καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με το ανεβασμα εικονων στο φορουμ, οταν παω να ποσταρω κατι. Μου βγαζει το παρακατω μηνυμα, το οποιο φυσικα δε μπορω να ανεβασω στο συγκεκριμενο ποστ λογω του προβληματος, οποτε πατηστε στο παρακατω link για να δειτε τι μου βγαζει.

Πως ακριβως λυνεται αυτο το θεμα? Ολο κατι λεει οτι εχω υπερβει κατι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι το λεει, αφου φαινεται πως εχω διαθεσιμο χωρο. Δοκιμασα να ανεβασω φωτο 30ΚΒ αλλα και 100 και 300 κλπ, αλλα μου λεει παντα το ιδιο. Επισης δοκιμασα διαφορες αναλυσεις, μικρες μεγαλες κλπ, πχ 854χ480 ή 1366χ768 ή 1024χ768 κλπ, αλλα δε βλεπω φως. Τα αρχεια ειναι jpg.

Υπαρχει καποια λυση?

 

https://www.dropbox.com/s/wlttade3tlwxe9v/SNAG-0631.png?dl=0

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χαιρετω, θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος μικρος αποροφοτηρας που θελω να τοποθετησω σε ενα σπιτι που εχω προς ενοικιαση.θελω να αγορασω καποιον αλλα δεν βλεπω καλες κριτικες.μιλαω για αυτους μεχρι 55 ευρω περιπου. εχει κανεις καποια εμπειρια να μου προτεινει εναν καλο ? μιλαμε για την μικροτερη διασταση.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καποιος εμπειρος με την λειτουργια του φυσικου αεριου;λοιπον μαλλον δε ξερω να το δουλευω γιατι χωρις πολυ χρηση εκαψα 48 δερμομοναδες και μου ηρθε στα κοινοχρηστα 78 ευρω για ενα μηνα.Μενω στον πεμπτο οροφο τελευταιο στην πολυκατοικια και το μοιλερ ειναι στο ισογειο.Τι παιζει;συνηθως το δουλευω 18 με 20 και το δουλευω μολις αναβει το φωτακι στον θερμοστατη.Κανω κατι λαθοσ; Edited by rio0013
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κάποιος πως λέγεται το προστατευτικό κάλυμμα οθόνης που ειχαν παλιότερα οι συσκευασίες κινητών και ταμπλετ οταν τα αγοραζες;

Εννοω αυτο το άσπρο που μοιαζει με φελιζολ που ειχαν πανω στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ηλεκτρικού τετοιου.εχει κάποιος εμπειρία από μάρκες;μιλάω για αυτά που μπαίνουν στην παροχή του αυτοκινητου.,και όχι σε σπιτιού.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...