Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσφατα πετυχα σε γνωστη εφημεριδα αγγελιων, εταιρειες και γραφεια που λενε οτι μεσολαβουν για χορηγηση δανειων, εκδοση πιστωτικων, με δυσμενη στοιχεια, ακομα και χωρις εκκαθαριστικα. Το εχω δει κατα καιρους και σε πολιτικες εφημεριδες.

Πως γινεται αυτο? Ειναι αξιοπιστα ή για "μπουφλες" ?

Τι σοι εταιρειες ειναι αυτες ?

Link to comment
Share on other sites

Τοκογλυφοι ισως.....?:rolleyes:

 

Καμμία σχέση.

 

Πρόκειται για μεσάζοντες οι οποίοι αναλαμβάνουν να χρησιμοποιήσουν τις «άκρες» τους ή την γνώση τους σχετικά με το πως λειτουργεί το σύστημα χορήγησης δανείων, επιδοτήσεων, ασφαλίσεων και επενδύσεων για λογαριασμό ατόμου ή επιχείρησης που είτε δεν ξέρει τα κατατόπια είτε δεν θέλει να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να εχουν τιποτα "μεσα" σε τραπεζες και να βγαζουν δανεια και καρτες βερεσε.

Δεν ξερω πως χρεωνουν ομως.

Link to comment
Share on other sites

Άν μιλάμε για νόμιμα καταστήματα τότε (λογικά) εσύ δε θα έχεις καμμία διαφορά στο δάνειό σου, παρά μόνο θα σε βοηθήσουν να εγκριθεί ευκολότερα. Αυτό συμβαίνει γιατί αλλιώς θα μιλήσεις εσύ μόνος σου με κάποια τράπεζα και αλλιώς θα μιλήσει μια εταιρία που θα ζητήσει ουσιαστικά 10-20 και βάλε δάνεια... Αλλάζει ο τρόπος διαπραγμάτευσης ουσιαστικά προς το μέρος των πελατών. ;)

 

Από την άλλη... αν μιλάμε για κάποια "γραφεία" που στεγάζονται κάπου σε κάποιον όροφο κάποιας οικοδομής στο πουθενά... προσωπικά θα έμενα μακρυά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε τα νόμιμα αυτά γραφεία κατανοώ κ θα σας εξηγήσω το λόγο.

Μπαίνουν τριτεγγυητές πουθενά? Δε νομίζω

Απ την άλλη οι τράπεζες είναι εταιρίες με διαδικασίες και σύμφωνα με αυτές λειτουργούν. και δεν έχουν περιθώρια (τυπικα) να παρακαμφθούν. προσωπικά στους ελέγχους που κάνω το πρώτο που ελέχω στις χορηγίες είναι τέτοιου είδους μαιμουδιές, γιατί πολύ απλά όταν ο πελάτης απευθύνεται σε τέτοιο γραφείο 99,9% έχουν λερωμένοι τη φωλιά τους ή είναι μαυρισμένοι στο σύστημα:shifty:

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματα:

 

1. Μπορεί καποιος να κάνει έναρξη επαγγέλματος εφόσον δεν έχει τελειώσει στρατό; (δηλαδή ειναι φοιτητής ακομα)

 

2. Υπάρχει περίπτωση καποια τράπεζα να του δώσει δάνειο αν "παρουσιάσει" ενα σοβαρό project;

 

3. Μπορεί οταν πιάσει δουλειά πανω σε αυτο που σπούδασε να κρατήσει και την προηγούμενη δουλειά του;

 

αυτα για αρχη! :) thanks

Link to comment
Share on other sites

1. Λογικα ναι

2. Οχι, πρεπει να αποδειξεις εισοδημα, και να εχεις κατι αξιας στο ονομα σου (για να στο παρουν αν δε πληρωνειs)

 

3. Και βεβαια. Και θα εισαι μαγκας να βρεις δουλεια πανω σ'αυτο που σπουδασεis:X

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Έχω έναν πολύ καλό μου φίλο απο Ισπανία (έλληνας)συνομήλικός μου, γνωριστήκαμε απο το ιντερνετ αλλα έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι...

τελος πάντων...

θέλουμε να ρίξετε καμιά ιδέα για να πείσουμε τους γονείς του να τον αφήσουν να έρθει.

Θα τον φιλοξενήσουμε σπίτι μου,απλά οι γονείς του λένε δεν τους ξέρουμε, που θα πάς σε μια πόλη που είναι άγνωστοι οι άνθρωποι και τέτοια, αλλα και οι δυο μας θέλουμε...

 

Καμιά ιδέα για να τους πείσουμε και να τον αφήσουν?

Λέγαμε να πάρει τηλέφωνο ο μπαμπάς μου στον μπαμπά του, αλλα λέει ο μπαμπάς μου αν είναι ανάγκη θα πάρω αλλα τι να τους πω?είμαστε καλοί άνθρωποι αφήστε τον γιο σας να έρθει?:lol:

 

Καμιά ιδέα ρε παιδιά?:(

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Έχω έναν πολύ καλό μου φίλο απο Ισπανία (έλληνας)συνομήλικός μου, γνωριστήκαμε απο το ιντερνετ αλλα έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι...

τελος πάντων...

θέλουμε να ρίξετε καμιά ιδέα για να πείσουμε τους γονείς του να τον αφήσουν να έρθει.

Θα τον φιλοξενήσουμε σπίτι μου,απλά οι γονείς του λένε δεν τους ξέρουμε, που θα πάς σε μια πόλη που είναι άγνωστοι οι άνθρωποι και τέτοια, αλλα και οι δυο μας θέλουμε...

 

Καμιά ιδέα για να τους πείσουμε και να τον αφήσουν?

Λέγαμε να πάρει τηλέφωνο ο μπαμπάς μου στον μπαμπά του, αλλα λέει ο μπαμπάς μου αν είναι ανάγκη θα πάρω αλλα τι να τους πω?είμαστε καλοί άνθρωποι αφήστε τον γιο σας να έρθει?:lol:

 

Καμιά ιδέα ρε παιδιά?:(

 

Υποθέτω μιλάτε μέσω msn... Αν έχετε κάμερες μπορείτε να τις ανοίξετε και οι δύο και να γνωριστούν οι γονείς σας. Να δουν δηλαδή οι άνθρωποι ότι δεν λες ψέμματα και ότι είστε μια φυσιολογική οικογένεια...

 

Καταλαβαίνω ότι φοβούνται να τον αφήσουν να'ρθει γιατί είναι μόλις 16 χρονών. Κι εγώ θα το σκεφτόμουν να αφήσω τον γιο μου μόνο του να πάει σε μια χώρα επειδή θα φοβόμουν για το πως θα περνάει τις μέρες του, τι παρέες θα κάνει κλπ.

 

Έχει ξανάρθει το παλικάρι Ελλάδα;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ναι έχει ξανα έρθει.

Έλληνας είναι, η μαμά του μόνο είναι ισπανίδα αλλα και αυτή μιλάει ελληνικά και έχουν ζήσει στην Ελλάδα και μάλλον θα έρθουν και μόνιμα να μείνουν εδώ.

Απλά είναι απο την Κοζάνη και εγώ μένω Ξάνθη...

Link to comment
Share on other sites

E αφού μάλλον θα έρθουν μόνιμα θα έχετε όλο το μέλλον μπροστά σας.Μην αγχώνεσαιιι!:D

 

Ναι θα έρθουν σε μερικά χρόνια το θέμα είναι οτι ο φίλος μου θέλει να έρθει για διακοπές και είπα να τον φιλοξενήσουμε...

 

Οπότε θα ήταν καλή φάση να ερχόταν τώρα τον άυγουστο...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν γίνεται να έρθει το παιδί από ισπανία,προσπάθησε να πείσεις τους δικούς σου γονείς να πας εσύ εκεί!?
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

αν δεν γίνεται να έρθει το παιδί από ισπανία,προσπάθησε να πείσεις τους δικούς σου γονείς να πας εσύ εκεί!?

 

Ε αυτός θέλει να έρθει για διακοπες στην όμορφη πατρίδα του, και επίσης τώρα μόλις έκανα αγορά home studio κιθάρες synthesizer και αν πω στον μπαμπά μου να με στείλει Ισπανία θα πάθει έμφραγμα:p

Link to comment
Share on other sites

Ας κελιδώσουν οι mods το topic ή ακόμα καλύτερα ας το κάνουν delete

Δεν η κουβέντα με μη σοβαρά άτομα...

Λάθος μου που πόσταρα

 

Ευχαριστώ:!::!::!::!::!::!:

 

Παρακαλώ να μην απαντήσει κανείς άλλος μέχρι να γίνει το delete

Link to comment
Share on other sites

Ας κελιδώσουν οι mods το topic ή ακόμα καλύτερα ας το κάνουν delete...

Δεν έχεις και άδικο... πήγες να ρωτήσεις κάτι και άρχισε ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό του!

 

Πάντως κατά την άποψη μου χλωμό το βλέπω να τον αφήσουν να έρθει. Η μόνη πιθανότητα όπως είπε και κάποιος είναι να πείσεις εσύ τους δικούς σου να πας, αν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αντιδράσουν όπως οι γονείς του άλλου παιδιού. Αλλιώς υπομονή 2-3 χρόνια και με την ενηλικίωση σας πηγαίνετε όπου γουστάρετε και δεν δίνεται σε κανέναν λογαριασμό ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο... πήγες να ρωτήσεις κάτι και άρχισε ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό του!

 

Πάντως κατά την άποψη μου χλωμό το βλέπω να τον αφήσουν να έρθει. Η μόνη πιθανότητα όπως είπε και κάποιος είναι να πείσεις εσύ τους δικούς σου να πας, αν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αντιδράσουν όπως οι γονείς του άλλου παιδιού. Αλλιώς υπομονή 2-3 χρόνια και με την ενηλικίωση σας πηγαίνετε όπου γουστάρετε και δεν δίνεται σε κανέναν λογαριασμό ;)

 

 

Που να δείτε στην ισπανία...

Εκει οικονομικά είναι χειρότερα και απο εμάς και η ανεργία είναι κατα πολύ μεγαλύτερη...

Οπότε μη λέμε οτι θέλουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα αυτό, καθώς κατά καιρούς έχω ψάξει διάφορους νόμους και διατάξεις και δεν έχω καταφέρει πάντα να βρω αυτό που θέλω. Για παράδειγμα έψαχνα πριν λίγο να βρώ τον Ν. 2434/96 και δυστυχώς δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει (είτε βρίσκοντας τον Ν. 2434/96, είτε γενικά κάποιο μέρος που να έχει συγκεκντρωμένους νόμους και διατάξεις) θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

που αναφερεται αυτος ο νομος?

αν εχει σχεση με μεταφορες πχ, ισως το σαιτ του υπουργειου να εχει κατι

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με ασφαλιστικά ταμεία, και συγκεκριμένα το ΙΚΑ.

Απλώς γενικεύω και την ερώτηση, γιατί είμαι σίγουρος πως συχνά-πυκνά όλοι μας χρειαζόμαστε μια γρήγορη αναφορά... :O

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που ήθελες:http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/188A_96.pdf. Στο http://www.et.grτο site του Εθνικού Τυπογραφείου δηλαδή έχει τους νόμους όπως αυτοί δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Στο Link που δίνω με το νόμο που ψάχνεις έχει κατά κύριο λόγο σχετικά με έργατικά θέματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω τι ακριβώς ψάχνω να βρω..

 

Έχετε δει αυτά τα υφασμάτινα διακοσμητικά τοίχου που ξετυλίγονται σαν περγαμηνές (έχουν οριζόντιο ξυλάκι πάνω & κάτω και σχοινί στην κορυφή), που απεικονίζουν διάφορες σκηνές ή σύμβολα της Άπω Ανατολής, πχ. δράκους, ιδεογράμματα, παγόδες, το γιν & το γιαν, κλπ;

 

Μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα πού μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στην Αθήνα, ή από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...