Jump to content

Καλοκαιρινές διακοπές


leo123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφτασε και το καλοκαιρι (ασχετα που εγω τελιωνω εξεταστικη 14 Ιουλιου...:mad:) και αρχισαμε τα σχεδια για διακοπες..

Εγω προσωπικα ετοιμαζω ταξιδακι για Πραγα με το αισθημα..:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

διαβαζοντας το συγκεκριμενο θεμα απλα θελω να εκφρασω την αποψη μου για το θεμα διακοπες.

προκαταβολικα θα πω οτι εργαζομαι στον τομεα του τουρισμου γυρω στα δεκα χρονια και εχω ταξιδεψει σε πολλα μερη της ελλαδος.

ακουω πολλες φορες για τις απιστευτες ομορφιες της χωρας μας

απλα θα ηθελα να τονισω οτι οποιον και να ρωτησετε που εχει ταξιδεψει σε αλλες χωρες θα σας πει οτι η χωρα μας δεν εχει κατι το ιδιαιτερο απλα ανθρωπους που δεν εχουν βγει παραεξω.

οσο αφορα το προιον του τουρισμου θα σας καλεσω να κανετε ενα πειραμα και να ψαξετε τιμες για προορισμους στο εξωτερικο θα εκπλαγειτε με το αποτελεσμα!!!

επειδη για τον καθενα απο εμας ειναι σημαντικο να σεβονται τα χρηματα τα οποια πληρωνουμε για τις διακοπες μας και δυστυχως σαν ελλαδα πουλαμε αερα μιας και στον ξενοδοχειακο τομεα υπαρχουν κατα πλειοψηφεια βλαχοι(οχι καταγωγη)

οι οποιοι την εχουν δει high class ξενοδοχοι και βαρανε τις τιμες χωρις να προσφερουν τιποτα.

γιατι να παω κρητη οταν με λιγοτερα χρηματα μπορω να παω μαλτα

γιατι να παω μυκονο οταν με λιγοτερα χρηματα μπορω να παω μαλδιβες

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και το καλοκαιρι (ασχετα που εγω τελιωνω εξεταστικη 14 Ιουλιου...:mad:) και αρχισαμε τα σχεδια για διακοπες..

Εγω προσωπικα ετοιμαζω ταξιδακι για Πραγα με το αισθημα..:D

 

Πότε τελειώνεις εξεταστική;;; :blink: Εγώ ευτυχώς στις 3!:D

 

Αν θες,κοίτα και για Βιέννη(Αυστρία).Δίπλα στην Τσεχία είναι και είναι πολύ όμορφη πόλη για ζευγαράκια!Βασικά,με την Πράγα δε συγκρίνεται!Μπροστά της η Πράγα φαίνεται φθηνιάρα! :p Έχει άλλον αέρα η Βιέννη και είναι πραγματική κούκλα!

 

Αν τελικά καταλήξετε για Πράγα,δε θα τα περάσετε κι άσχημα πάντως!Έχει πάρα πολλά να δείτε στην παλιά πόλη της,αλλά προετοιμαστείτε για γερό περπάτημα,καθότι στο ιστορικό κέντρο δεν επιτρέπονται επ'ουδενί αυτοκίνητα!

 

Εγώ πάλι θα τη βγάλω φέτος με 4 μερουλες Πόρτο Καρράς(θα χαθεί το τελευταίο μάθημα της εξεταστικής,αλλά δεν πειράζει,υπάρχει κι ο Σεπτέμβρης :lol: ),10 μερούλες Ελβετία(ελπίζω να μ'αρέσει) και 6 μερούλες Σαντορίνη!

 

 

@ xabai,

 

Σκόπελο δεν τη σκέφετσαι;Μισή ωρίτσα είναι απ'την Σκιάθο και έχει πάρα πολύ πρασινο και καταγάλανα νερά!Στις φυσικές ομορφιές ξεπερνά την Σκιάθο κατά πολύ!Απ'την άλλη,δεν έχει τη ζωή της Σκιάθου!

Link to comment
Share on other sites

Πότε τελειώνεις εξεταστική;;; :blink: Εγώ ευτυχώς στις 3!:D

Ναι δεν βλεπεις λαθος! 14 Ιουλιου! Το πολυτεχνειο μου μεσα...:mad:

 

Αν θες,κοίτα και για Βιέννη(Αυστρία).Δίπλα στην Τσεχία είναι και είναι πολύ όμορφη πόλη για ζευγαράκια!Βασικά,με την Πράγα δε συγκρίνεται!Μπροστά της η Πράγα φαίνεται φθηνιάρα! :p Έχει άλλον αέρα η Βιέννη και είναι πραγματική κούκλα!

Ειναι σχεδον αποφασισμενο. Ειχε πεσει στο τραπεζι και η προταση της Βιεννης αλλα τελικα δεν καθησε.

Μια αλλη φορα..:wink:

Σκεφτομαι να παω με το Budapest απο δω Θεσσαλονικη. Εχω ακουσει τα καλυτερα γιατι αποτι μου εχουν πει εξειδικευεται σαυτες τις εκδρομες.

 

Αν τελικά καταλήξετε για Πράγα,δε θα τα περάσετε κι άσχημα πάντως!Έχει πάρα πολλά να δείτε στην παλιά πόλη της,αλλά προετοιμαστείτε για γερό περπάτημα,καθότι στο ιστορικό κέντρο δεν επιτρέπονται επ'ουδενί αυτοκίνητα!

Yes i know! Πηγε ο μπαμπας μου πριν απο μερικα χρονια και μου λεγε αν παρακαρεις κεντρο οχι κληση, δαγκανα και δεν πας πουθενα!:shifty:

 

Εγώ πάλι θα τη βγάλω φέτος με 4 μερουλες Πόρτο Καρράς(θα χαθεί το τελευταίο μάθημα της εξεταστικής,αλλά δεν πειράζει,υπάρχει κι ο Σεπτέμβρης :lol: ),10 μερούλες Ελβετία(ελπίζω να μ'αρέσει) και 6 μερούλες Σαντορίνη!

Πολυ ωραιο το προγραμματακι!!

Συνδιαζεις τα παντα!! Νησι εξωτερικο ολα..Μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

διαβαζοντας το συγκεκριμενο θεμα απλα θελω να εκφρασω την αποψη μου για το θεμα διακοπες.

προκαταβολικα θα πω οτι εργαζομαι στον τομεα του τουρισμου γυρω στα δεκα χρονια και εχω ταξιδεψει σε πολλα μερη της ελλαδος.

ακουω πολλες φορες για τις απιστευτες ομορφιες της χωρας μας

απλα θα ηθελα να τονισω οτι οποιον και να ρωτησετε που εχει ταξιδεψει σε αλλες χωρες θα σας πει οτι η χωρα μας δεν εχει κατι το ιδιαιτερο απλα ανθρωπους που δεν εχουν βγει παραεξω.

οσο αφορα το προιον του τουρισμου θα σας καλεσω να κανετε ενα πειραμα και να ψαξετε τιμες για προορισμους στο εξωτερικο θα εκπλαγειτε με το αποτελεσμα!!!

επειδη για τον καθενα απο εμας ειναι σημαντικο να σεβονται τα χρηματα τα οποια πληρωνουμε για τις διακοπες μας και δυστυχως σαν ελλαδα πουλαμε αερα μιας και στον ξενοδοχειακο τομεα υπαρχουν κατα πλειοψηφεια βλαχοι(οχι καταγωγη)

οι οποιοι την εχουν δει high class ξενοδοχοι και βαρανε τις τιμες χωρις να προσφερουν τιποτα.

γιατι να παω κρητη οταν με λιγοτερα χρηματα μπορω να παω μαλτα

γιατι να παω μυκονο οταν με λιγοτερα χρηματα μπορω να παω μαλδιβες

 

Οι τιμές κλπ είναι άσχετο με το αν η Ελλάδα έχει ή όχι "κάτι το ιδιαίτερο" για να κάνει κάποιος διακοπές.

Μου συγκρίνεις την Κρήτη με την Μάλτα, δηλαδή τα ασύγκριτα! Η Κρήτη με τόσες ομορφιές και τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις συγκρίνεται με την Μάλτα που είναι απλά ένα συμπαθητικό μικρό νησί? Ασφαλώς και υπάρχουν πανέμορφα μέρη σε άλλες χώρες όπου μπορείς να περάσεις πολύ ωραία αλλά η Ελλάδα "όποιον και αν ρωτήσεις" θα σου πει οτι είναι από τους καλύτερους προορισμούς για καλοκαιρινές διακοπές. Ασφαλώς υπάρχουν όπως σωστά είπες τα κακώς κείμενα αλλά αυτό δεν μπορεί να ακυρώσει την αξια της χώρας μας ως ενός εξαιρετικού κατά τα άλλα τουριστικού προορισμού.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και ο abcdefg αναφέρεται στην παροχή υπηρεσιών, όπου στην Ελλάδα είναι επειεικώς ανύρπακτη, σε αντίθεση με το εξωτερικό όπου σου παρέχεται από πολύ εώς υπερβολικά πολύ...

(αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου εμπειρία από τα πολλά ταξίδια ανά τον κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Μα σωστό είναι αυτό, οτι δηλαδή υπάρχουν προβλήματα στο τομέα παροχής υπηρεσιών και στις τιμές αλλά τα χρήματα δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο βάση του οποίου θα επιλέξει κάποιος το που θα πάει, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως το μέρος που θα πας, το τι μπορείς να κάνεις και να δεις εκεί κλπ. Και όσων αφορά τον τομέα των υπηρεσιών υπάρχουν μεν προβλήματα αλλά δεν αποτελούν τον κανόνα παντού, αν ήταν τόσο γενικευμένος ο κανόνας τότε δεν θα πάταγε κανείς στην Ελλάδα για διακοπές, ούτε καν εμείς! Έτσι όπως παρουσιάζεται το θέμα δείνεται η εντύπωση οτι η Ελλάδα δεν αξίζει για διακοπές, κάτι που είναι άδικο και λάθος. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο οτι κάποια συγκεκριμένα μέρη στην Ελλάδα είναι ανάμεσα στους δημοφιλέστερους τουριστικούς προορισμούς παγκοσμίως.:)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και αξιζει η Ελλαδα να την επισκευτεις και εχει πανεμορφους τοπους και δεν νομιζω να το αμφισβητει κανεις αυτο!!

Δυστυχως ομως υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που χαλανε την εικονα της Ελλαδας.

Οσο για τα λεφτα τωρα. Κατι γνωστοι μου σχεδιαζαν να πανε Κρητη και τελικα με τα ιδια λεφτα πηγαν στην Ισπανια στα Καναρια νησια.

Και η διαμονη σε ενα Ελληνικο νησι κοστιζει δυστυχως πανακριβα..Ειδικα αν ειναι δημοφιλης προορισμος.

Link to comment
Share on other sites

Περυσι τον Αυγουστο στο intercontinental του βερολινου πληρωνα 130 ευρω.Φετος χειμωνα στην Αμφικλεια το ιδιο ποσο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Διαμονή στην Πάρο…

έχετε να μου προτείνετε κανένα ξενοδοχείο 4-5 αστέρων στα 150ευρο περίπου...?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές κλπ είναι άσχετο με το αν η Ελλάδα έχει ή όχι "κάτι το ιδιαίτερο" για να κάνει κάποιος διακοπές.

Μου συγκρίνεις την Κρήτη με την Μάλτα, δηλαδή τα ασύγκριτα! Η Κρήτη με τόσες ομορφιές και τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις συγκρίνεται με την Μάλτα που είναι απλά ένα συμπαθητικό μικρό νησί? Ασφαλώς και υπάρχουν πανέμορφα μέρη σε άλλες χώρες όπου μπορείς να περάσεις πολύ ωραία αλλά η Ελλάδα "όποιον και αν ρωτήσεις" θα σου πει οτι είναι από τους καλύτερους προορισμούς για καλοκαιρινές διακοπές. Ασφαλώς υπάρχουν όπως σωστά είπες τα κακώς κείμενα αλλά αυτό δεν μπορεί να ακυρώσει την αξια της χώρας μας ως ενός εξαιρετικού κατά τα άλλα τουριστικού προορισμού.

 

ο τουρισμος ειναι ενα προιον και οπως σε καθε προιον θα κοιταξεις και την τιμη!

το βρισκω πραγματικα τραγικο να μας κλεβουν μεσα στο ιδιο μας το σπιτι.

και μιας και ειμαι του επαγγελματος πιστεψε με κατι ξερω.

οσο οτι η ελλαδα ειναι απο τους καλυτερους προορισμους αστο δεν παιζει

αν ειχες μιλησει ποτε με ξενους tour operators θα εβλεπες οτι δεν ειμαστε ψηλα στη λιστα εκτιμησης γι'αυτο και μας στελνουν ολους τους γυφτο τουριστες.

ξαναλεω οτι την αποψη οτι ειμαστε μια ωραια χωρα την ακους μονο απο εμας

οτι δηλαδη λεει και ο γαλλος για την δικη του χωρα και ο γερμανος για τη δικη του

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Μα σωστό είναι αυτό, οτι δηλαδή υπάρχουν προβλήματα στο τομέα παροχής υπηρεσιών και στις τιμές αλλά τα χρήματα δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο βάση του οποίου θα επιλέξει κάποιος το που θα πάει, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως το μέρος που θα πας, το τι μπορείς να κάνεις και να δεις εκεί κλπ. Και όσων αφορά τον τομέα των υπηρεσιών υπάρχουν μεν προβλήματα αλλά δεν αποτελούν τον κανόνα παντού, αν ήταν τόσο γενικευμένος ο κανόνας τότε δεν θα πάταγε κανείς στην Ελλάδα για διακοπές, ούτε καν εμείς! Έτσι όπως παρουσιάζεται το θέμα δείνεται η εντύπωση οτι η Ελλάδα δεν αξίζει για διακοπές, κάτι που είναι άδικο και λάθος. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο οτι κάποια συγκεκριμένα μέρη στην Ελλάδα είναι ανάμεσα στους δημοφιλέστερους τουριστικούς προορισμούς παγκοσμίως.:)

 

Φυσικά και ΔΕΝ αξίζει η Ελλάδα για διακοπές..και δυστυχώς τα πράγματα αντί να καλυτερεύουν χειροτερεύουν.Πέρα από τις τιμές μας λείπουν ακόμα βασικά πράγματα που σε άλλες χώρες θεωρούνται αυτονόητα,πχ καθαριότητα,συγκοινωνίες,οργάνωση τα πάντα είναι κάτω από την βάση και μεις τα πληρώνουμε στο τριπλάσιο χωρίς να μπορούμε να τα προσφέρουμε.

Αυτοί που έρχονται στην Ελλάδα πλέον δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που έρχονταν πριν μερικά χρόνια,το επίπεδο έχει πέσει κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

To ωραίο δε είναι ότι οι ξένοι που έρχονται πληρώνουν σχεδόν τα μισά από εμάς τους Έλληνες.Ένα άλλο που με εκνευρίζει είναι που έρχεται στο ξενοδοχείο ο σερβιτόρος και δεν ξέρει να σου μιλήσει ελληνικά.Εγώ από σπάσιμο δεν του μιλάω και φωνάζω κάποιον που να μιλάει ελληνικά

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προτεινουν οσοι εχουν παει διαμονη για Παρο/Ναξο/Μηλο καθως ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3, budget 60e/βραδυ για δικλινο (αρχες Αυγουστου).
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και το καλοκαιρι (ασχετα που εγω τελιωνω εξεταστικη 14 Ιουλιου...:mad:) και αρχισαμε τα σχεδια για διακοπες..

Εγω προσωπικα ετοιμαζω ταξιδακι για Πραγα με το αισθημα..:D

 

Υπαρχουν κι αλλοι που τελειωνουν 22, οποτε εισαι 'τυχερος' :p

 

Οσο για τις διακοπες, μαλλον λιγες μερες μονο, σε νησι του ιονιου, κατα πασα πιθανοτητα Λευκαδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Διαμονή στην Πάρο…

έχετε να μου προτείνετε κανένα ξενοδοχείο 4-5 αστέρων στα 150ευρο περίπου...?

http://www.seniahotel-paros.com/ φθηνοτερο και πολυ καλο,παω συνεχως οταν μπορω
Link to comment
Share on other sites

λεω να παω αρχες Αυγουστου Σλοβενια. βεβαια δεν ξερω τι και πως ειναι τα πραματα εκει! εχει τιποτα ιδιαιτερο?
Link to comment
Share on other sites

χανια, αιγινα και φυσικα ΖΑΧΑΡΩ!!!!

καποιο ΣΚ θα παιξει και Βορεια Ευβοια, στο χωριο Ελληνικα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

χανια, αιγινα και φυσικα ΖΑΧΑΡΩ!!!!

καποιο ΣΚ θα παιξει και Βορεια Ευβοια, στο χωριο Ελληνικα!

 

να πας να πας αξιζει:cool:...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκευτομαι με την κοπελια να παμε στην ιο....θελω πληροφοριες απο οσους εχουν παει....δεν εχω ιδεα απο το συγκεκριμενο νησι...αξιζει?εχει νυχτερινη ζωη?οι παραλιες καλες?διαμονη?οι τιμες που κυμαίνονται?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκευτομαι με την κοπελια να παμε στην ιο....θελω πληροφοριες απο οσους εχουν παει....δεν εχω ιδεα απο το συγκεκριμενο νησι...αξιζει?εχει νυχτερινη ζωη?οι παραλιες καλες?διαμονη?οι τιμες που κυμαίνονται?

 

Προφανώς δεν θα μείνεις στο κάμπινγκ, άρα πας σε όποια περιοχή θες -8α πρότεινα χώρα αλλά ο καθένας με τα γούστα του. Υπάρχουν αρκετά καλά ξενοδοχειάκια σε νορμάλ τιμές. Νάιτ-λάιφ γίνεται της π*******ς, παραλίες αρκετά έως πολύ καλές -ντάξ όχι και εξωτικές- αλλά άπειρες.

 

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη ιδέα να πας σε ένα τέτοιο νησί με την δικιά σου,καλύτερα πάνε απέναντι (Σαντορίνη).

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...