Jump to content

Nova Καρτοσύνδεση


jokulsarlon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι γιατί το αίτημα θα ολοκληρωθεί μετά από 30 μέρες.

Αν διακόψεις πρόωρα θα πληρώσεις τέλος διακοπης, αλλά ημερομηνία διακοπής δεν θεωρείται η ημερομηνία που έκανες την αίτηση, αλλά αυτή που έγινε η μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως το έκανα έτσι και πήγαν να με χρεώσουν τα 30€. Τους ρώτησα και γραπτώς και μου απάντησαν το ίδιο, ότι η χρέωση είναι κανονική παρόλο που έγινε η ενημέρωση 1 μήνα πριν.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα 30 είναι τέλος μετατροπής ή ενεργοποίησης του καρτοκινητού οπότε δεν τα γλυτώνεις ακόμα και αν είσαι εκτός συμβολαίου. Το πιο πιθανό είναι όμως στις 30 μέρες μέσα να σε ταράξουν στα τηλέφωνα νέα προσφορά για το καρτοσυμβόλαιο. Αν θυμάμαι καλά κάποια φίλη ή είχε ζητήσει να πάρει τα 30 πίσω με κάποιο τρόπο στον επόμενο λογαριασμό ή αρνήθηκε να τα δώσει εκείνη την ώρα και θα τα έδινε με την ενεργοποίηση του καρτοκινητού.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την απόφαση της E.E.T.T. δεν πληρώνεις τίποτα όταν η σύνδεση είναι αορίστου χρόνου που σημαίνει ότι η σύμβαση ορισμένου χρόνου έχει λήξει.

Προς άρση κάθε αμφιβολίας μην κάνετε την αίτηση διακοπής 30 ημερες ακριβώς πρίν. Κάντε το στις 28.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα ισχύει όταν θες να πας σε άλλη εταιρεία. Καλύπτει όμως την περίπτωση μετατροπής της καρτοσύνδεσης σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διότι αν υποθέσουμε ότι το συμβόλαιο κόβεται ένα μήνα πριν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού του προστίμου και δεν είναι στάνταρ έχει να κάνει με το ύψος του παγίου και της έκπτωσης. Οπότε τα 30 δεν τα ζητάνε ως ποινή αλλά ως τέλος ενεργοποίησης του καρτοκινητού. είχαμε κάνει πάλι μία ανάλογη συζήτηση στο παρελθόν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή πάλι σε άλλο κατάστημα για να πάω σε f2g, 30€ για την ενεργοποίηση μου είπε ο υπάλληλος. Ρώτησα τι κόστος είναι, η απάντηση ήταν τέλη ενεργοποίησης η οποία σε καινούργιους πελάτες είναι δωρεάν.

 

Αν πάω σε άλλη εταιρία που έχει δωρεάν ενεργοποίηση δεν θα πληρώσω κάτι, σωστά;

 

Πλέον η καρτοσύνδεση μου είναι αορίστου χρόνου, πότε να κάνω την επίσκεψη στο κατάστημα άλλης εταιρίας για αίτηση; Μια μέρα πριν λήξει ο μήνας χρήσης των παροχών μου; Σκοπός μου είναι να γίνει η μετατροπή έως την μέρα που θα γίνει η ανανέωση των παροχών ώστε να μην χρειαστεί να πληρώσω άλλον έναν μήνα στην Wind.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ηδη εκτος δεσμευσης πας οποτε θες. Κι αν βγει για ολοκληρο το μηνα λογαριασμος,τον αγνοεις. Περιμενεις τον εκκαθαριστικο με χρεωση απο την εναρξη του κυκλου τιμολογησης ως την ημερομηνια που εφυγες για την αλλη εταιρια.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κσρτοσυνδεση (1600λεπτά, 100 μηνύματα, 3.5γίγα, 8€ υπόλοιπο) με 13.5€

Λήγει σε 2 μήνες και σήμερα με πήραν για ανανέωση. Μου πρόσφεραν τα ίδια με 14€ (μισό ευρώ αύξηση).

Θεωρώ πως κάτι καλύτερο δεν μπορώ να βρω οπότε το δέχτηκα μιας και αυτά που προσφέρει με καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα 8€, μπορούν να χεησιμοποιηθούν για αγορά πακέτων;

 

Και (εάν η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα είναι καταφατική) εάν δε χρησιμοποιηθούν τα χρήματα, αθροίζονται και μεταφέρονται στον επόμενο μήνα;

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τα 8€, μπορούν να χεησιμοποιηθούν για αγορά πακέτων;

 

Και (εάν η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα είναι καταφατική) εάν δεν χρησιμοποιηθούν τα χρήματα, αθροίζονται και μεταφέρονται στον επόμενο μήνα;

 

(Δυστυχώς) όχι και στα δύο. Απλώς μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για ομιλία, SMS ή/και δεδομένα, βάσει τιμοκαταλόγου που υπάρχει, όταν σου τελειώσει κάποιο. Αν θέλεις πακέτο, βάζεις έξτρα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

(Δυστυχώς) όχι και στα δύο. Απλώς μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για ομιλία, SMS ή/και δεδομένα, βάσει τιμοκαταλόγου που υπάρχει, όταν σου τελειώσει κάποιο. Αν θέλεις πακέτο, βάζεις έξτρα χρήματα.

Και αν τα χρησιμοποιήσεις για δεδομένα σου φτάνουν για κάνα...2λεπτο:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) ναι.

2) όχι, δεν μπορεί να σε χρεώσει για μετατροπή εφόσον το συμβόλαιο έχει λήξει

3) αν σε χρέωναν, θα έβγαινε ο εκκαθαριστικος λογαριασμός με τις χρεώσεις. Αν έμενες στη καρτοσυνδεση, δεν θα έβγαινε ποτέ ο εκκαθαριστικος άρα δεν θα πλήρωνες.

Πήγα σήμερα σε κατάστημα και ζήτησα να μετατραπεί η καρτοσύνδεση plus σε f2g και ΔΥΣΤΥΧΩΣ μου ζήτησαν 30 ευρώ. Τους είπα να τα πληρώσω όταν θα ολοκληρωθεί η μετατροπή (αφού ουσιαστικά θέλω να προκαλέσω αντιπροσφορά και να μείνω στην καρτοσύνδεση) και μου είπαν ότι χωρίς τα 30 ευρώ δεν εξετάζεται καν το αίτημα! Υπόψιν ότι το συμβόλαιο μου λήγει 19 Ιουλίου

Σκέφτομαι λοιπόν την εξής λύση: στις 19/7 να διακόψω χωρίς να πληρώσω τίποτα!

Ερώτηση: 1) πότε γίνεται η διακοπή; άμεσα; δηλ. θα μείνω χωρίς τηλέφωνο;

2) θα προλάβουν να μου δώσουν νέα πρόταση πριν διακοπεί η γραμμή;:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Έχω κσρτοσυνδεση (1600λεπτά, 100 μηνύματα, 3.5γίγα, 8€ υπόλοιπο) με 13.5€

Λήγει σε 2 μήνες και σήμερα με πήραν για ανανέωση. Μου πρόσφεραν τα ίδια με 14€ (μισό ευρώ αύξηση).

Θεωρώ πως κάτι καλύτερο δεν μπορώ να βρω οπότε το δέχτηκα μιας και αυτά που προσφέρει με καλύπτουν.

 

Η τιμή ειναι πολύ καλή για τις παροχές που σου δινει εφόσον σε καλύπτουν

Link to comment
Share on other sites

Και αν τα χρησιμοποιήσεις για δεδομένα σου φτάνουν για κάνα...2λεπτο:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα σήμερα σε κατάστημα και ζήτησα να μετατραπεί η καρτοσύνδεση plus σε f2g και ΔΥΣΤΥΧΩΣ μου ζήτησαν 30 ευρώ. Τους είπα να τα πληρώσω όταν θα ολοκληρωθεί η μετατροπή (αφού ουσιαστικά θέλω να προκαλέσω αντιπροσφορά και να μείνω στην καρτοσύνδεση) και μου είπαν ότι χωρίς τα 30 ευρώ δεν εξετάζεται καν το αίτημα! Υπόψιν ότι το συμβόλαιο μου λήγει 19 Ιουλίου

Σκέφτομαι λοιπόν την εξής λύση: στις 19/7 να διακόψω χωρίς να πληρώσω τίποτα!

Ερώτηση: 1) πότε γίνεται η διακοπή; άμεσα; δηλ. θα μείνω χωρίς τηλέφωνο;

2) θα προλάβουν να μου δώσουν νέα πρόταση πριν διακοπεί η γραμμή;:)

1) αν θυμαμαι καλα πλεον γινεται σε 40 μερες εκτος αν ζητησεις κατι πιο συγκεκριμενο π.χ. να γινει αμεσα ή σε μια εβδομαδα,σε 15 μερες κλπ

2) εξαρταται απο το 1. Αν ζητησεις αμεση διακοπη ισως και να μην προλαβουν.

Προφανως εσυ θελεις να κρατησεις την γραμμη. Παντοτε υπαρχει το ρισκο (αν και μικρο) να μεινεις τελικα χωρις αριθμο αν κατι δεν παει καλα. Το συνηθες είναι η αντιπροσφορα.

Ακομα κι αν διακοπει η γραμμη μπορεις σε 6 μηνες μεσα να παρεις πισω τον αριθμο,αλλα δεν ξερω με ποιους ορους το επανασυνδεουν εφοσον ειναι καρτοσυνδεση,αν το βαζουν στο ιδιο προγραμμα,αν μπορεις να ζητησεις να ειναι f2g,δεν ξερω. Ασε που σε αυτη την περιπτωση αποδεικνυεται δυσκινητη ως αρνητικη η wind.

Link to comment
Share on other sites

1) αν θυμαμαι καλα πλεον γινεται σε 40 μερες εκτος αν ζητησεις κατι πιο συγκεκριμενο π.χ. να γινει αμεσα ή σε μια εβδομαδα,σε 15 μερες κλπ

Αν η διακοπή υλοποιείται σε 40 μέρες από την αίτηση τότε να την κάνω τώρα!

Ή θα πληρώσω ποινή;;;

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανεις αν αφήσω να λήξει το 24μηνο της καρτοσύνδεσης (χωρίς να ανανεώσω ούτε να διακόψω) πόσο θα είναι το πάγιο; θα παραμείνει ως έχει;

Τώρα πληρώνω 14,50 ευρώ και λήγει 19/7

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανεις αν αφήσω να λήξει το 24μηνο της καρτοσύνδεσης (χωρίς να ανανεώσω ούτε να διακόψω) πόσο θα είναι το πάγιο; θα παραμείνει ως έχει;

Τώρα πληρώνω 14,50 ευρώ και λήγει 19/7

Αν δεις τον λογαριασμό σου, έχει αναλυτικά τις εκπτώσεις. Προφανώς αν προσθέσεις τα ποσά θα δεις πόσα θα πληρώνεις (όχι λίγα!)

Link to comment
Share on other sites

Η καρτοσύνδεση πάντως δεν αναγράφεται στο επίσημο site της wind ,δεν διατίθεται μάλλον ως πρόγραμμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τον λογαριασμό σου, έχει αναλυτικά τις εκπτώσεις. Προφανώς αν προσθέσεις τα ποσά θα δεις πόσα θα πληρώνεις (όχι λίγα!)

Είδα τώρα τον λογαριασμό και δεν έχει αναλυτικά τις εκπτώσεις, μόνο το μηνιαίο πάγιο 10.44€+12% τέλη +24%ΦΠΑ=14.5€ και δωρεάν το +1GB

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι 28,5€ το πάγιο και θα χάσεις τυχόν extra GB (θα έχεις δηλαδή μόνο 1GB)

Εγώ βασικά θέλω να διατηρήσω τα 2 νούμερα που έχω μέχρι το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο και μετά να τα αλλάξω ή μεταφέρω (δεν ξέρω αν γίνεται) σε φοιτητικά που θα έχει η κόρη μου.

Μην τους αλλάζω 2 φορές νούμερα!!!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό βλέπω ότι λέει την αρχική τιμή και την τελική τιμή ανά υπηρεσία, άρα μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό (πχ σε εμένα δεξιά από το καρτοσύνδεση plus λέει αρχική 24,19€ και τελική 14,33€) (είναι χωρίς φόρους)

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις. Και οι 3 εταιρίες κάνουν φοιτητικό ένα υπάρχον νούμερο αν έχεις το πάσο. Μπορείς να κάνεις τις φορητότητες και στη συνέχεια όταν αποκτήσεις το πάσο να κάνεις φοιτητικά.

Επίσης μπορείς με το ίδιο πάσο να έχεις μόνο ένα φοιτητικό καρτοκινητο ανά εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, ευχαριστώ πολύ!!!

Για να γίνει η φορητοτητα σε φοιτητικό θα πρέπει η καρτοσυνδεση να είναι στο όνομά της; τώρα είναι στο δικό μου

ή δεν παίζει ρόλο;

edit: μόλις μίλησα με wind και μου είπε ο υπάλληλος ότι αν δεν κάνω τίποτα μέχρι τη λήξη του συμβολαίου ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ τι πάγιο θα πληρώνω μετά! Μπορεί 15€ (την πρόταση που μου έχουν κάνει) για κάποιο χρονικό διάστημα (δεν ξέρει για πόσο) και μετά μπορεί να με πάει στα 28€. Σίγουρα θα μου χρεώνουν extra το +1GB που έχω δωρεάν

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

η wind δινει φοιτητικο μονο με νεο αριθμο. Σε υπαρχον αριθμο μπορει να σου στειλουν ως ειδικη προσφορα το ιδιο με το φοιτιτικο αλλα εξαρταται μονο απο την εταιρια αν θελει να το κανει. Τελευταια εχουν παψει να το δινουν. Οποτε αν θες οπωσδηποτε φοιτητικο με πασο με τους ιδιους αριθμούς, πας στους αλλους 2.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Με πήραν τηλ σήμερα και μου πρότειναν καρτοπρογραμμα με 1000+600+3,5γιγα+δεν θυμάμαι πόσα μυνήματα στα 13,9.

Τώρα έχω f2g και γενικά οι ανάγκες μου δεν είναι πολύ μεγάλες. Βγάζω δηλ μήνα με τα 10,40 που έχουν τα πακέτα.

Απλά μου ανέφεραν ότι θα ανέβουν οι τιμές από το f2g.

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Από την μια είναι καλο γιατί για 2 χρόνια θα δίνεις σίγουρα 13,9, ενώ το καρτοκινητο μπορεί να πάει στα 15.

 

Από την άλλη είναι κακό γιατί σε δεσμεύει για 2 χρόνια, και μέσα σε αυτά τα χρόνια μπορεί να βγουν πιο ελκυστικά συμβόλαια.

 

Εν συντομία, πρέπει να διαλέξεις είτε σταθερή τιμή και ίδιες παροχές για 2 χρόνια, είτε ρίσκο για περισσότερες παροχές ή μεγαλύτερο κόστος.

Η προσφορά πάντως είναι συνηθισμένη, είμαι σίγουρος ότι και οχι να πεις τώρα και αλλάξεις γνώμη, θα στην δώσουν ξανα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Καρτοσύνδεση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...