Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να δοκιμασω να ριξω μια παραγγελια στο gearbest για ενα Raspberry pi2 των 49,5$ μεσω paypal? δοκιμασε κανεις?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω να ριξω μια παραγγελια στο gearbest για ενα Raspberry pi2 των 49,5$ μεσω paypal? δοκιμασε κανεις?

Τζαμπα χρονο θα χασεις νομιζω...αφου τονιζεται ξεκαθαρα ποιες αγορες επιτρεπονται απο εξωτερικο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα χρονο θα χασεις νομιζω...αφου τονιζεται ξεκαθαρα ποιες αγορες επιτρεπονται απο εξωτερικο.

 

Α! Δηλαδη το pro quizdom εγκρινεται απο την ΠΝΠ και την κυβερνηση, τους θεσμους και τα προαπαιτουμενα μετρα? :lol: offtopic, λιγο να ξεφυγουμε....

Μεσω paypal πως μπορουν να ξερουν τι ακριβως αγοραζω? Αφου στην κινηση της πιστωτικης εμφανιζεται μονο το ονομα του site που εκανα την πληρωμη...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Α! Δηλαδη το pro quizdom εγκρινεται απο την ΠΝΠ και την κυβερνηση, τους θεσμους και τα προαπαιτουμενα μετρα? :lol: offtopic, λιγο να ξεφυγουμε....

Μεσω paypal πως μπορουν να ξερουν τι ακριβως αγοραζω? Αφου στην κινηση της πιστωτικης εμφανιζεται μονο το ονομα του site που εκανα την πληρωμη...

 

σ αυτα που δημοσιευσαν σημερα

http://www.newsit.gr/ellada/Trapezes-Nees-simantikes-allages-sta-oria-analipseon-Telos-oi-oyres-gia-ta-420-eyro-evdomadiaios/420636

" 10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο ίντερνετ;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών,

- πληρωμές ξενοδοχείων,

- ενοικιάσεις αυτοκινήτων,

- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών,

- πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications),

- πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα,

- πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.),

- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων "

application αφηνουν αγορες κινητών κλπ ακομα οχι !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

σ αυτα που δημοσιευσαν σημερα

http://www.newsit.gr/ellada/Trapezes-Nees-simantikes-allages-sta-oria-analipseon-Telos-oi-oyres-gia-ta-420-eyro-evdomadiaios/420636

" 10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο ίντερνετ;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών,

- πληρωμές ξενοδοχείων,

- ενοικιάσεις αυτοκινήτων,

- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών,

- πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications),

- πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα,

- πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.),

- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων "

application αφηνουν αγορες κινητών κλπ ακομα οχι !!!

Ναι τα διαβασα και τα γνωριζω, το θεμα ειναι, μεσω paypal πως γνωριζουν τι ακριβως αγοραζω? Εφοσον στην συναλλαγη δεν εμφανιζεται το προιον παρα μονο το ονομα του site που κανω την αγορα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα διαβασα και τα γνωριζω, το θεμα ειναι, μεσω paypal πως γνωριζουν τι ακριβως αγοραζω? Εφοσον στην συναλλαγη δεν εμφανιζεται το προιον παρα μονο το ονομα του site που κανω την αγορα.

 

επαναλαμβανω δεν αγορασα μεσω paypal, αλλα μεσω apple store και της χρεωστικης πειραιως που εχω βαλει εκει !!!

Το paypal νομιζω ειναι κλειστο ακομα ..

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα διαβασα και τα γνωριζω, το θεμα ειναι, μεσω paypal πως γνωριζουν τι ακριβως αγοραζω? Εφοσον στην συναλλαγη δεν εμφανιζεται το προιον παρα μονο το ονομα του site που κανω την αγορα.

 

E δοκίμασε να δεις. Ρωτάς κάτι που τυπικά δε γίνεται και μετά ψάχνεσαι γιατί δε γίνεται αφού δε γίνεται :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και γω κανονικα αγορασα σημερα απο ebay μεσω χρεωστικης και στο Apple store κανονικα πληρωμη με την χρεωστικη.
Link to comment
Share on other sites

zerokill τι ώρα κατάφερες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου και για τι ποσά αν επιτρέπεται;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

5 το απογευμα 5 ευρω στο viber και 14 ευρω για τις εφαρμογες πληρωσα.Απλα μου ζητησε ξανα επιβεβαιωση του 3ψηφιου κωδικου ασφαλειας... μιας και η καρτες οταν κλειδωθηκαν ηταν αδυνατον να κανουν αγορες.Τον εβαλα και ολα οπως πριν! Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις.

21/7 την έκανα με citibank credit card.

Μπορεί η κάρτα σου να είχε θέμα, δεν ισχύει για όλες.

 

Η δικια μου και παρα πολλων αλλων ηταν ο κανονας. Η δικια σου ηταν η εξαιρεση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5 το απογευμα 5 ευρω στο viber και 14 ευρω για τις εφαρμογες πληρωσα.Απλα μου ζητησε ξανα επιβεβαιωση του 3ψηφιου κωδικου ασφαλειας... μιας και η καρτες οταν κλειδωθηκαν ηταν αδυνατον να κανουν αγορες.Τον εβαλα και ολα οπως πριν!

 

και λειτούργησε και στο ebay;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εχω το αποταμιευτικο easy life απο την eurobank το ξεκινησα το 2011 με 60 ευρω καθε χρονο ανεβαινει 5% η καταβολη για προστασια λεει απο τον πληθωρισμο τι ακριβως ενοουν με αυτο τι σχεση εχει το αποταμιευτικο απο το πληθωρισμο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να παραγγειλω σημερα απο GB ενα κινητο και να πληρωσω με Paypal και εφαγα πορτα. Ξερει κανεις αν ειναι λογω capital controls ? και αν μπορω να πληρωσω με αλλο τροπο;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Και γω κανονικα αγορασα σημερα απο ebay μεσω χρεωστικης και στο Apple store κανονικα πληρωμη με την χρεωστικη.

Από ebay τι πήρες ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Α! Δηλαδη το pro quizdom εγκρινεται απο την ΠΝΠ και την κυβερνηση, τους θεσμους και τα προαπαιτουμενα μετρα? :lol: offtopic, λιγο να ξεφυγουμε....

Μεσω paypal πως μπορουν να ξερουν τι ακριβως αγοραζω? Αφου στην κινηση της πιστωτικης εμφανιζεται μονο το ονομα του site που εκανα την πληρωμη...

 

Το paypal είναι μπλοκαρισμένο ακριβως επειδή δε μπορούν να ξέρουν τι αγοράζεις μέσω αυτού. Επιτρέπονται συγκεκριμένες κατηγορίες αγορών που αναφέρθηκαν πριν. Επίσης εντός του ημερήσιου ορίου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρεωστική της εθνικής και βρίσκομαι στο εξωτερικό, μπορώ να τραβηξω λεφτά από ATM;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρεωστική της εθνικής και βρίσκομαι στο εξωτερικό, μπορώ να τραβηξω λεφτά από ATM;

 

Μπορείς, ισχύει ότι και στην Ελλάδα

Αν δεν τα καταφέρεις πρέπει να μιλήσεις με εθνική να σου ενεργοποιησουν αναλήψεις στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Το paypal είναι μπλοκαρισμένο ακριβως επειδή δε μπορούν να ξέρουν τι αγοράζεις μέσω αυτού. Επιτρέπονται συγκεκριμένες κατηγορίες αγορών που αναφέρθηκαν πριν. Επίσης εντός του ημερήσιου ορίου.

Ενω αν χρησιμοποιησω την καρτα μου απευθειας στο site τοτε θα γνωριζουν τι αγοραζω? δεν νομιζω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα στις 00:45 αγορά με πιστωτική αλφαβανκ απο Google play music και δν ολοκληρώθηκε...
Link to comment
Share on other sites

Ενω αν χρησιμοποιησω την καρτα μου απευθειας στο site τοτε θα γνωριζουν τι αγοραζω? δεν νομιζω.

 

Προφανως αυτό που εννοώ είναι αν αυτό που αγοράζεις εμπίπτει στις επιτρεπόμενες κατηγορίες αγορών από το εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτό που εννοώ είναι αν αυτό που αγοράζεις εμπίπτει στις επιτρεπόμενες κατηγορίες αγορών από το εξωτερικό

Το κατανοω φιλε μου οτι αυτο εννοεις, αλλα πως μπορουν να ξερουν τι αγοραζω την στιγμη που δεν εμφανιζεται πουθενα προιον, παρα μονο ο αποδεκτης χρηματων. Επισης σημερα το πρωι σε επικοινωνια που ειχα μεσω skype με Minideal μου ειπαν οτι καποιες αγορες απο ελλαδα εχουν, οχι μεσω paypal αλλα μεσω πιστωτικης απευθειας. Τι να πω, ενα μπαχαλο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εχω το αποταμιευτικο easy life απο την eurobank το ξεκινησα το 2011 με 60 ευρω καθε χρονο ανεβαινει 5% η καταβολη για προστασια λεει απο τον πληθωρισμο τι ακριβως ενοουν με αυτο τι σχεση εχει το αποταμιευτικο απο το πληθωρισμο?

 

Σούπερ-απλουστευμένη εξήγηση: Εσύ δίνεις σήμερα 60 ευρώ/μήνα και αποταμιεύεις, με σκοπό να τα πάρεις πίσω κάποτε. Όμως, αν είναι να τα πάρεις σε 20 χρόνια, τα 60 ευρώ τότε δε θα έχουν την ίδια αξία με σήμερα (που τα δίνεις), λόγω πληθωρισμού (οι τιμές ανεβαίνουν με τα χρόνια, οπότε τα 60 ευρώ έχουν άλλη αγοραστική δύναμη σήμερα και άλλη σε 20 χρόνια). Για το λόγο αυτό, σου αναπροσαρμόζουν αυτόματα το ποσό κατα 5% κάθε χρόνο. Με τον τρόπο αυτό το ποσό που δίνεις αυξάνεται σταθερά, αλλά στο τέλος θα πάρεις πίσω ένα μεγαλύτερο ποσό που προσεγγιστικά υποτίθεται οτι θα έχει την ίδια αξία με αυτή που θα περίμενες.

Edited by vbm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...