Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μεταξύ των Πειραιώς, Κύπρου, Αγροτικής, Eurobank και Alphabank που εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά .. το καλύτερο μακράν είναι της Πειραιώς..

Και το χειρότερο μακράν της Αγροτικής. :down:

 

Συμφωνώ απόλυτα για την Πειραιώς. Και γενικά υπάρχει άψογη οργάνωση εκεί. Και στο phone-banking το οποίο μην το υποτιμάτε.

 

Θες να στείλεις χρήματα κάπου ΑΜΕΣΑ με το σύστημα ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ και δεν έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ; Απλά καλείς το phonebanking και αμέσως στέλνεις χρήματα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Πειραιώς στον παραλήπτη. 1000 μπράβο στην Πειραιώς σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο μακράν της Αγροτικής. :down:

 

Συμφωνώ απόλυτα για την Πειραιώς. Και γενικά υπάρχει άψογη οργάνωση εκεί. Και στο phone-banking το οποίο μην το υποτιμάτε.

 

Θες να στείλεις χρήματα κάπου ΑΜΕΣΑ με το σύστημα ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ και δεν έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ; Απλά καλείς το phonebanking και αμέσως στέλνεις χρήματα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Πειραιώς στον παραλήπτη. 1000 μπράβο στην Πειραιώς σε όλους τους τομείς.

 

Α ναι ναι αυτό να λέγεται... μια τηλεφωνική αίτηση είναι και μπορείς να κάνεις παπάδες άμεσα!! Δεν το ήξερα και σχετικά πρόσφατα το ενεργοποίησα και πραγματικά εκείνη τη στιγμή μου έλυσε τα χέρια!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μπλοκαρισμενη. Θα σου στειλουν την καινουρια 1 μηνα πριν ληξει αυτη που εχεις

 

Πριν λιγο την τσεκαρα σε ενα ΑΤΜ..και μου εγραψε πως ο λογαριασμος δεν υπαρχει...(αρα ειναι μπλοκαρισμενη) Sorry απλα ξεχασα να υπενθυμισω πως η καρτα συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου.Η καρτα ληγει στις 1/10.Θα μου εκδοθει καινουργια καρτα η θα πρεπει να κανω καποια καταθεση να μου ενεργοποιηθει παλι ο λογαριασμος ωστε να μου βγει η νεα καρτα?Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θυμάσε καθόλου καλά , όπως εξάλου γράφεις

Εγώ εφάρμοσα ακριβώς την φόρμουλα των τραπεζών πριν απαντήσω , Ευτυχώς οι γνώσεις μου οικονομικών είναι πιστοποιημένες από ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά .

Καλά θυμόμουν, απλά έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού εδώ και αρκετά χρόνια.Παλαιότερα (προ ΕΠΕ), ο υπολογισμός γινόταν με τοκισμό ανα ημέρα και το ονομαστικό (γι' αυτό το λόγο καθορίστηκε το Ετήσιο Πραγματικό Επιτόκιο) διέφερε κατά πολύ από το πραγματικό. Έχεις δίκιο και συγνώμη για την παραπληροφόρηση στους συμφορουμίτες.

Το τσου φάνηκε λίγο άγαρμπο, ο γραπτός λόγος μπορεί μερικές φορές να παρεξηγηθεί όταν δεν γνωρίζεις τον άλλο. Δεν χρειάζεται όμως να μας πεις ότι έχεις πτυχίο οικονομικών και μεταπτυχιακό που προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα, παρά μόνο ότι ξέρεις λιγότερα μαθηματικά από μένα. Κανα επικαμπύλιο;;;

Καλό βράδυ.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο την τσεκαρα σε ενα ΑΤΜ..και μου εγραψε πως ο λογαριασμος δεν υπαρχει...(αρα ειναι μπλοκαρισμενη) Sorry απλα ξεχασα να υπενθυμισω πως η καρτα συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου.Η καρτα ληγει στις 1/10.Θα μου εκδοθει καινουργια καρτα η θα πρεπει να κανω καποια καταθεση να μου ενεργοποιηθει παλι ο λογαριασμος ωστε να μου βγει η νεα καρτα?Ευχαριστω!!

 

μηπως εχεις κλεισει τον λογαριασμο? η τον εκλεισε η τραπεζα λογω αδρανειας?αν υπηρχε προβλημα με την καρτα, θα στην κρατουσε το ατμ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο λογαριασμός έχει μείνει ανενεργός για εύλογο χρονικό διάστημα, τότε είναι πολύ πιθανό να έχει παγοποιηθεί από την τράπεζα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχει γινει...επειδη και στο παρελθον μου εχει ξανα συμβει...ο λογαριασμος εχει να κινηθει αρκετο διαστημα και τον εχει κλεισει η τραπεζα..Οποτε υποθετω δεν μου βγαινει καινουργια καρτα αν δεν τον ξανα κινησω...Ευχαριστω πολυ παιδια!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κύρια τράπεζα μου είναι η Eurobank αλλά έχω και λογαριασμούς ή κάρτες ως κύριο ή πρόσθετο μέλος σε:

Πειραιώς, Citibank, Αττικής, Εμπορική, Εθνική, Γενική, Ελληνική, FBB και Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Προς το παρόν η μόνη μου απαίτηση είναι να μπορώ να μεταφέρω μικροποσά σε λογαριασμό τρίτου σε διάφορες τράπεζες για αγορές από ιδιώτες μέσω ίντερνετ.

Όταν εξοικειωθώ με το προϊόν πιθανόν να κάνω και άλλα πράγματα, που δεν ξέρω ακόμα ποια μπορεί να είναι.

Πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου είπαν ότι με 5€ από οποιοδήποτε κατάστημά τους παίρνω κωδικούς και ξεκινάω το winbank άμεσα.

 

 

Πειραιώς και απο μένα, μακράν το καλύτερο web banking.

 

Η λύση με το EXTRA PIN που εφαρμόζουν εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια (σου στελνουν ειδικό κωδικό περιορισμένης διαρκειας στο κινητό σου αντί να πρέπει να έχεις μαζί σου token) είναι νομίζω από τις πιο πρωτοπορειακές ιδέες web banking.... Και αν πάρεις και πιστωτικές, μπορείς να βλέπεις τις κινήσεις σχεδόν real time....

Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς και απο μένα, μακράν το καλύτερο web banking.

 

Η λύση με το EXTRA PIN που εφαρμόζουν εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια (σου στελνουν ειδικό κωδικό περιορισμένης διαρκειας στο κινητό σου αντί να πρέπει να έχεις μαζί σου token) είναι νομίζω από τις πιο πρωτοπορειακές ιδέες web banking.... Και αν πάρεις και πιστωτικές, μπορείς να βλέπεις τις κινήσεις σχεδόν real time....

 

τι εννοείς;

διότι εγώ καταθετικό έχω και μια κάρτα για αναλήψεις κι αγορές ... και από το web-banking τα βλέπω όλα επί τόπου ...

 

Το μόνο αρνητικό για μένα της Πειραιώς -γενικά- είναι ότι για ανάληψη από ΑΤΜ εξωτερικού χρεώνει 5 ευρώ.

Βέβαια και με το web-banking, για μεταφορά εμβάσματος σε λογαριασμό εξωτερικού πάλι σε χρεώνει με ποσοστό .. π.χ. στα 100 ευρώ χρεώνει 3 ... και +2 που σου παίρνει η άλλη τράπεζα, στα ίδια είσαι..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχει γινει...επειδη και στο παρελθον μου εχει ξανα συμβει...ο λογαριασμος εχει να κινηθει αρκετο διαστημα και τον εχει κλεισει η τραπεζα..Οποτε υποθετω δεν μου βγαινει καινουργια καρτα αν δεν τον ξανα κινησω...Ευχαριστω πολυ παιδια!!

 

Μπορεί απλά να χρειαστεί επανενεργοποίηση του λογαριασμού, και τότε η κάρτα να λειτουργεί. Δεν είμαι σίγουρος εάν θα χρειαστεί νέα κάρτα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθει τραπεζικο εμβασμα σε λογαριασμο στην alpha bank, υπαρχει χρεωση;
Link to comment
Share on other sites

Αν ερθει τραπεζικο εμβασμα σε λογαριασμο στην alpha bank, υπαρχει χρεωση;

Εξαρτάται από το ποσό, το νόμισμα, τους ανταποκριτές/κανάλι μετάδοσης του εμβάσματος, αν είναι σωστή η εντολή (ΙΒΑΝ κτλ) και τέλος από την ένδειξη εξόδων (SHA/OUR/BEN).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν,αλλά σκέφτομαι να μεταβώ στο μέλλον από prepaid eurobank (με e-banking) σε debit card ,για αγορές μέσω internet (κυρίως με paypal).

 

1. Γίνεται;

2. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός κάρτας -τράπεζας-ebanking ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν,αλλά σκέφτομαι να μεταβώ στο μέλλον από prepaid eurobank (με e-banking) σε debit card ,για αγορές μέσω internet (κυρίως με paypal).

 

1. Γίνεται;

2. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός κάρτας -τράπεζας-ebanking ;

 

δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να το κανεις. θα πρεπει να ανοιξεις λογαριασμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν,αλλά σκέφτομαι να μεταβώ στο μέλλον από prepaid eurobank (με e-banking) σε debit card ,για αγορές μέσω internet (κυρίως με paypal).

 

1. Γίνεται;

2. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός κάρτας -τράπεζας-ebanking ;

 

Χρεωστικές κάρτες VISA που μπορείς να κάνεις αγορές και στο ίντερνετ έχουν οι εξής τράπεζες:

Alpha Bank, Marfin Egnatia Bank, Τράπεζα Κύπρου, Τράπεζα Πειραιώς, Ελληνική Τράπεζα.

 

Ο καλύτερος συνδυασμός κάρτας-τράπεζας-e.banking, για μένα, είναι η Τράπεζα Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ.Δηλαδή μπορώ την visa χρεωστική να τη δηλώσω στο paypal και να κάνω αγορές έτσι;

 

Φυσικά (τις συγκεκριμένες που είπα).

Link to comment
Share on other sites

Η λύση με το EXTRA PIN που εφαρμόζουν εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια (σου στελνουν ειδικό κωδικό περιορισμένης διαρκειας στο κινητό σου αντί να πρέπει να έχεις μαζί σου token) είναι νομίζω από τις πιο πρωτοπορειακές ιδέες web banking.... Και αν πάρεις και πιστωτικές, μπορείς να βλέπεις τις κινήσεις σχεδόν real time....

 

Το εφαρμόζει και η eurobank αυτό. Πραγματικά δίνει αίσθηση επιπλέον ασφάλειας.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το εφαρμόζει και η eurobank αυτό. Πραγματικά δίνει αίσθηση επιπλέον ασφάλειας.

 

Ναι, το μόνο πρόβλημα με την Eurobank είναι το καινούργιο σύστημα της, δεν υποστηρίζει Mac OS X.. Κι εγώ έχω πάνω από χρόνο να δω τον αναλυτικό μου online ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Για κράτηση σε ξενοδοχείο η χρήση prepaid ή debit είναι αποδεκτή ή όχι; Γιατί στην κράτηση ουσιαστικά σου δεσμεύουν τα λεφτά ,δεν τα "τραβάνε" από την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Για κράτηση σε ξενοδοχείο η χρήση prepaid ή debit είναι αποδεκτή ή όχι; Γιατί στην κράτηση ουσιαστικά σου δεσμεύουν τα λεφτά ,δεν τα "τραβάνε" από την κάρτα.

Αν έχεις επαρκές υπόλοιπο, είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστικές κάρτες VISA που μπορείς να κάνεις αγορές και στο ίντερνετ έχουν οι εξής τράπεζες:

Alpha Bank, Marfin Egnatia Bank, Τράπεζα Κύπρου, Τράπεζα Πειραιώς, Ελληνική Τράπεζα.

 

Ο καλύτερος συνδυασμός κάρτας-τράπεζας-e.banking, για μένα, είναι η Τράπεζα Πειραιώς.

 

τράπεζα πειραιώς ftw... δε σε ξεκάνουν με κρατήσεις όπως η εμπορική, και υπάρχει πραγματική εξυπηρέτηση και πολύ καλές υπηρεσίες. Ωραίο πράγμα να παίρνεις τηλέφωνο στο Phone Banking στις 5 το πρωι για να χρησιμοποιήσεις το Λεφτά στο Λεπτό γιατί δε κρατάς τη κάρτα σου για ευνόητους λόγους και σου απαντάνε με ένα "Καλημέρα σας Κε. [Βάλτε επίθετο εδώ]". Και μέσα σε 3 δεπτερόλεπτα έχει βγάλει χρήματα απο το λογαρισμό σου.

 

Και φύσικά ούτε συσκευές ούτε βλακείες... ένα sms με κωδικό μικρής διάρκειας στο κινητό για όλες τις κρίσιμες εργασίες στο Web Banking.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

Ξερετε αν δινει καποια τραπεζα προπληρωμενη καρτα χωρις πολλα πολλα ομως ?? (δλδ εκαθαριστικα,βεβαιωσεις,δακτυλικα αποτυπωματα :lol: κτλ ) μονο με ταυτροτητα δλδ ή μηπως καλυτερη λυση ειναι μια απο αυτες των περιπτερων??

 

(πλαστικο σωμα κ οχι virtual)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να σας κάνω. Έχω μια visa της ΑΤΕ με όριο 5000. Στις 10/12 έκανα μια αγορά από το πλαίσιο 369€ σε 12 άτοκες. Η κάρτα είχε υπόλοιπο γύρο στα 400€. Σήμερα προσπαθώ να κάνω μια συναλαγή 200€ αλλά δεν εγκρίνεται! Μου έχουν δεσμεύσει όλο το ποσό;
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ακριβώς . Σου έχουν δεσμεύσει όλο το ποσό.

Είναι ώρα να πληρώσεις την δόση σου για να μπορέσεις να κάνεις πάλι συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...