Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και εγω ημουν 'θυμα' της alpha οταν πριν 6 μηνες μου κοψαν την αιτηση για μια aegean visa χωρις να υπαρχει φαινομενικα καποιος λογος. Δεν το αφησα ομως και πηγα σε ενα καταστημα να ρωτησω το λογο, απο εκει μπορουν να μαθουν μιλωντας με το τμημα καρτων. Μου ειπαν λοιπον οτι ο λογος ηταν....οτι δεν μπορουσαν να πιστοποιησουν το σταθερο μου τηλεφωνο!!!! (Τρελαθηκε και η υπαλληλος οταν το ακουσε). Τους πηγα λοιπον εναν λογαριασμο σταθερου τηλεφωνου και μου την εβγαλαν αμεσως! Γενικα μπορει να παιζουν χαζοι λογοι απορριψης...μην το αφηνετε στην τυχη!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν 'θυμα' της alpha οταν πριν 6 μηνες μου κοψαν την αιτηση για μια aegean visa χωρις να υπαρχει φαινομενικα καποιος λογος. Δεν το αφησα ομως και πηγα σε ενα καταστημα να ρωτησω το λογο, απο εκει μπορουν να μαθουν μιλωντας με το τμημα καρτων. Μου ειπαν λοιπον οτι ο λογος ηταν....οτι δεν μπορουσαν να πιστοποιησουν το σταθερο μου τηλεφωνο!!!! (Τρελαθηκε και η υπαλληλος οταν το ακουσε). Τους πηγα λοιπον εναν λογαριασμο σταθερου τηλεφωνου και μου την εβγαλαν αμεσως! Γενικα μπορει να παιζουν χαζοι λογοι απορριψης...μην το αφηνετε στην τυχη!

 

χαζος μεν αλλα τουλαχιστον βρηκες ακρη. αιτσηση για πιστωτικη με εκκαθαριστικο 30000 ευρω, χωρις ωφειλες πουθενα γιατι κοπηκε?εδω υπαρχει λογικη απαντηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, ετσι ειχα απορρησει και εγω μιας και καλο εκκαθαριστικο ειχα και καλοπληρωτης ειμαι αφου εξοφλω ολοκληρους τους λογαριασμους στην ωρα τους. Πηγαινε ρωτα σε καταστημα, αν δεν υπαρχει προβλημα τειραισια θα σου πουν και ισως ειναι κατι που μπορει να διορθωθει. Αν εχει περασει αρκετος χρονος απο την αιτηση τοτε ξανακανε καινουργια.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, ετσι ειχα απορρησει και εγω μιας και καλο εκκαθαριστικο ειχα και καλοπληρωτης ειμαι αφου εξοφλω ολοκληρους τους λογαριασμους στην ωρα τους. Πηγαινε ρωτα σε καταστημα, αν δεν υπαρχει προβλημα τειραισια θα σου πουν και ισως ειναι κατι που μπορει να διορθωθει. Αν εχει περασει αρκετος χρονος απο την αιτηση τοτε ξανακανε καινουργια.

 

βασικα δεν μιλαω για μενα. για ενα γνωστο. εκανε τελικα αιτηση σε αλλη τραπεζα και οχι μονο του δωσανε καρτα αλλα με πολυ μεγαλο οριο κιολας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις στεγαστικο ποσο κανει για εγκριση και αποταμιευση?

 

μηνα? παραπανω? ποσο ????

:X
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις στεγαστικο ποσο κανει για εγκριση και αποταμιευση?

 

μηνα? παραπανω? ποσο ????

 

ισως και λιγοτερο. πλεον οι αιτησεις εχουν λιγοστεψει κατα πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωστη μου ιχυριζεται οτι εδω κ εναμιση μηνα ακομα δεν της εχουνε εκταμιευσει το ποσο

 

μηχανικος το ειδε, δικηγορος το ειδε , τι γινεται... μηπως πουλαει φιδια?

:X
Link to comment
Share on other sites

γνωστη μου ιχυριζεται οτι εδω κ εναμιση μηνα ακομα δεν της εχουνε εκταμιευσει το ποσο

 

μηχανικος το ειδε, δικηγορος το ειδε , τι γινεται... μηπως πουλαει φιδια?

 

κοιτα υπαρχει διαφορα στη διαρκεια εγκρισης του δανειου και στο ποσο χρειαζεται η εκταμιευση. μου φαινεται ομως παραξενο απο την ωρα που εγκριθηκε το δανειο να αργει τοσο πολυ η εκταμιευση του ποσου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει έγκριση το δάνειο? αν ναι έχει γίνει προσημείωση? το ακίνητο είναι ελεύθερο βαρών?

1,5 μήνας πάντως είναι συνηθισμένο χρονικό διάστημα. έχω δει προβληματικές περιπτώσεις που απαιτούν πολύ παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω ναι το εγκρινανε

 

το ποσο περιπου στα 40 - 45.000

 

το σπιτι ειναι καθαρο, το προσημειωνει τωρα η τραπεζα, δεν εχει καμια οφειλη προς την εφορια το διαμερισμα, ειναι σε ολα κομπλε

 

αυτη ειπε οτι της ειπανε οκ αλλα ακομα δεν εχει παρει τα λεφτα

περιεργο μου φαινεται παντως...πολυ

:X
Link to comment
Share on other sites

δεν σου φαινεται περιεργο, ειναι πολυ περιεργο. μηπως υπαρχει κατι που δεν σου λεει η φιλη σου? δεν εξηγηται αλλιως
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί μου βγάζανε όλοι κάρτες.....και μάλιστα χωρίς συνδρομή. Ετσι, επειδή μίλαγα ευγενικά στο τηλ και για να μη τους απογοητεύσω έλεγα οκ. Εφτασα στο σημείο να έχω 10 κάρτες και να μη τις χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή όμως κατάλαβα οτι είναι άχρηστες! Ετσι τις έκοψα και κράτησα 2 απο ΑΛΦΑ. Τις χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται (παγιες κλπ) και πληρώνω πάντα ολο το ποσό! Μεγάλο εκκαθαριστικό ποτέ δεν είχα. Απλά πλήρωνα στην ώρα μου και δεν έκανα καταχρήσεις. Τωρα έχω και 1 προπληρωμένη για συναλλαγές χωρίς άγχος μέσω internet!
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί μου βγάζανε όλοι κάρτες.....και μάλιστα χωρίς συνδρομή. Ετσι, επειδή μίλαγα ευγενικά στο τηλ και για να μη τους απογοητεύσω έλεγα οκ. Εφτασα στο σημείο να έχω 10 κάρτες και να μη τις χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή όμως κατάλαβα οτι είναι άχρηστες! Ετσι τις έκοψα και κράτησα 2 απο ΑΛΦΑ. Τις χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται (παγιες κλπ) και πληρώνω πάντα ολο το ποσό! Μεγάλο εκκαθαριστικό ποτέ δεν είχα. Απλά πλήρωνα στην ώρα μου και δεν έκανα καταχρήσεις. Τωρα έχω και 1 προπληρωμένη για συναλλαγές χωρίς άγχος μέσω internet!

 

ειναι η γνωστη τακτικη των τραπεζων. αν 10% την χρησιμοποιησει η τραπεζα θα βγαλει κερδος και μαλιστα μεγαλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Έχω πρόβλημα με την πιστωτική μου κάρτα.Έχω υπερβεί το πιστωτικό μου όριο κατά πολύ και δεν έχω τώρα τα χρήματα να την φέρω στα ίσια.Τι μπορώ να κάνω?Υπάρχουν κυρώσεις?Είμαι στην Τράπεζα Πειραιώς.Την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν άνα γράμμα που λέει να πάρω τηλεφωνο για να το διευθετήσω.Να το αγνοήσω και να βάλω αρχές του μήνα κάποιο ποσό?Τι είναι το καλύτερο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Έχω πρόβλημα με την πιστωτική μου κάρτα.Έχω υπερβεί το πιστωτικό μου όριο κατά πολύ και δεν έχω τώρα τα χρήματα να την φέρω στα ίσια.Τι μπορώ να κάνω?Υπάρχουν κυρώσεις?Είμαι στην Τράπεζα Πειραιώς.Την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν άνα γράμμα που λέει να πάρω τηλεφωνο για να το διευθετήσω.Να το αγνοήσω και να βάλω αρχές του μήνα κάποιο ποσό?Τι είναι το καλύτερο?

 

πολυς κοσμος εχει βρεθει σε δυσκολη θεση. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο οπως σου ειπανε η ακομα καλυτερα να πας σε ενα καταστημα και να βρεις λυση για το θεμα. αν η τραπεζα ψαχνει να σε βρει και εσυ εξαφανιζεσε η δεν απαντας, θα τα κανεις χειροτερα. αν μιλησεις μαζι τους και τους εξηγησεις οτι εισαι σε μια δυσκολη θεση και κανεις εναν διακανονισμο βαζοντας καποια λεφτα καθε μηνα μονο κερδισμενος θα βγεις(υπο την εννοια οτι δεν θα αρχισουν να διεκδικουν τα οφειλομενα με αλλους τροπους). οι τραπεζες δεν ειναι τιμωροι. αν τους αγνοησεις και βαλεις τελος του μηνα ενα ποσο μπορει τον επομενο μηνα να σου ζητησουν ολο το οφειλομενο ποσο, που μαλλον δεν μπορεις να πληρωσεις. οποτε τους παιρνεις τηλεφωνο και ζητας διακανονισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυς κοσμος εχει βρεθει σε δυσκολη θεση. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο οπως σου ειπανε η ακομα καλυτερα να πας σε ενα καταστημα και να βρεις λυση για το θεμα. αν η τραπεζα ψαχνει να σε βρει και εσυ εξαφανιζεσε η δεν απαντας, θα τα κανεις χειροτερα. αν μιλησεις μαζι τους και τους εξηγησεις οτι εισαι σε μια δυσκολη θεση και κανεις εναν διακανονισμο βαζοντας καποια λεφτα καθε μηνα μονο κερδισμενος θα βγεις(υπο την εννοια οτι δεν θα αρχισουν να διεκδικουν τα οφειλομενα με αλλους τροπους). οι τραπεζες δεν ειναι τιμωροι. αν τους αγνοησεις και βαλεις τελος του μηνα ενα ποσο μπορει τον επομενο μηνα να σου ζητησουν ολο το οφειλομενο ποσο, που μαλλον δεν μπορεις να πληρωσεις. οποτε τους παιρνεις τηλεφωνο και ζητας διακανονισμο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα γινω κακος και θα ρωτησω οτι εσεις που χρεωνετε τις καρτες με υπερογκα ποσα δεν γνωριζετε οτι καποια στιγμη πρεπει να τις ξεπληρωσετε;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα, και θα ακουσεις πολλες αποψεις. αφου εγινε που εγινε το λαθος τουλαχιστον ας το συμμαζεψει οσο μπορει για να μην εχει πεταιτερω προβληματα ο ανθρωπος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το in.gr

 

Να κριθούν παράνομοι πέντε όροι τραπεζικών συναλλαγών εισηγήθηκε την Τετάρτη ο Αεροπαγίτης Ν.Λεοντής κατά τη συζήτηση στο Πολιτικό Τμήμα του Αρείου Πάγου αντίθετων αναιρέσεων της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος (ΕΤΕ) και της ΕΚΠΟΙΖΩ κατά απόφασης (υπ΄ αριθμ. 3499/2008) του Εφετείου Αθηνών, που αφορά τους Γενικούς Όρους Συναλλαγών των τραπεζών.

 

Ειδικότερα, ο εισηγητής της υπόθεσης, αρεοπαγίτης Ν.Λεοντής, πρότεινε να κριθούν νόμιμοι τρεις όροι των συναλλαγών και πέντε να κριθούν παράνομοι.

 

Συγκεκριμένα εισηγήθηκε να κριθούν παράνομοι οι εξής όροι συναλλαγών:

 

1) Η επιβολή εξόδων για τις αναλήψεις μετρητών από την ίδια Τράπεζα μέσω πιστωτικής κάρτας.

 

2) Η επιβολή εξόδων αδράνειας σε καταθετικούς λογαριασμούς που παραμένουν ακίνητοι για διάστημα μεγαλύτερο των 18 μηνών.

 

3) Η επιβολή επιβάρυνσης 50 ευρώ στον δανειολήπτη για τη χορήγηση βεβαίωσης οφειλών.

 

4) Ο περιορισμός της ευθύνης της Τράπεζας σε περίπτωση που γίνει παράνομη χρήση του απωλεσθέντος ή κλαπέντος βιβλιαρίου καταθέσεως.

 

5) Η επιβολή εξόδων τήρησης και παρακολούθησης των Τραπεζικών λογαριασμών καταθέσεων.

 

Παράλληλα, ο εν λόγω Αρεοπαγίτης εισηγήθηκε να κριθούν νόμιμοι οι εξής όροι συναλλαγών:

 

1) Η επιβάρυνση του καταναλωτή που χρησιμοποιεί την πιστωτική κάρτα ως μέσο πίστωσης με τόκους αναδρομικά από την ημέρα διεξαγωγής της συναλλαγής και όχι με την πάροδο της προθεσμίας πληρωμής που αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό που του αποστέλλεται.

 

2) Η καταστρατήγηση της διαφάνειας του κυμαινόμενου επιτοκίου στις πιστωτικές κάρτες.

 

3) Η μονομερής από την Τράπεζα διαμόρφωση του επιτοκίου καταθέσεων.

 

H απόφαση δεν βγήκε ακόμη αλλά έχει ενδιαφέρον από τα "νόμιμα" το Νο 1.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολες τις προτασεις. το παραξενο με τις τραπεζες ειναι οτι ακομα και αν καποιοι οροι κριθουν καταχρηστικοι και παρανομοι οι τραπεζες δεν συμορφωνονται. εξακολουθουν να παρανομουν και να πληρψνουν προστιμα. βγαζουν τοσα πολλα απο αυτουε τους οριυς που τους συμφερει να τους κρατανε και να πληρωνουν το προστιμο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τι χρειαζεται και πια ειναι η διαδικασια για να κανεις μεταφορα υπολοιπου απο eurobank σε alpha bank? για πιστωτικες καρτες μιλαω. επισης παιζει ρολο αν το χρεος που εχει δημιουργηθει στην eurobank προερχεται απο αναληψη μετρητων? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

- Καταχρηστικός κρίνεται ο όρος που επιβάλλει στον καταναλωτή επιβάρυνση 1,40 ευρώ να καταβάλλει στην τράπεζα όταν καταθέτει χρήματα στον καταθετικό λογαριασμό ενός τρίτου (λ.χ. για το ενοίκιο, σε φιλικό του ή συγγενικό του πρόσωπο, για οποιαδήποτε αιτία). Πρόκειται για χρέωση που προβλέπει η συντριπτική πλειοψηφία των τραπεζών και ανέρχεται συνήθως από 1,20 έως 1,50 ευρώ.

 

- Καταχρηστικός κρίνεται ο όρος που προβλέπει ότι στην περίπτωση που οι κινήσεις ενός λογαριασμού ταμιευτηρίου ή τρεχούμενου είναι περισσότερες από τέσσερις το μήνα ο κάτοχος του λογαριασμού να επιβαρύνεται με 0,80 ευρώ για κάθε κίνηση.

 

- Καταχρηστικός κρίνεται και ο όρος που προβλέπει για την περίπτωση του στεγαστικού δανείου που χρησιμοποιείται για κατασκευή ή ανέγερση κατοικίας, ότι το δάνειο κατατίθεται σε δεσμευμένο λογαριασμό και, ενώ ο δανειολήπτης το αναλαμβάνει τμηματικά, ανάλογα με την πρόοδο των εργασιών, επιβαρύνεται με τους τόκους του δανείου από την ημέρα που κατατίθεται το ποσόν στον δεσμευμένο λογαριασμό. Το αποτέλεσμα είναι ο δανειολήπτης να πληρώνει αδικαιολόγητα τόκους για κεφάλαια του δανείου τα οποία στην πραγματικότητα δεν είχαν περιέλθει σε αυτόν.

 

Πηγή: Καθημερινή ,

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_16/11/2009_308204

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τι χρειαζεται και πια ειναι η διαδικασια για να κανεις μεταφορα υπολοιπου απο eurobank σε alpha bank? για πιστωτικες καρτες μιλαω. επισης παιζει ρολο αν το χρεος που εχει δημιουργηθει στην eurobank προερχεται απο αναληψη μετρητων? ευχαριστω

Θα χρειαστείς τον τελευταίο λογαριασμό από τις κάρτες Eurobank και θα κάνεις μια αίτηση σε οποιοδήποτε κατάστημα της Alpha , Να έχεις μαζί και την ταυτότητα σου .

Δεν παίζει κανένα ρόλο αν έχεις κάνει αναλήψεις .

μόνο να φαίνετε οτι πληρώνεις κανονικά , να μην υπάρχουν τόκοι υπερημερίας.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα το παρακάτω κείμενο στην Alpha Bank (μέσω της φόρμας επικοινωνίας on site) και περιμένω απάντηση εδώ και 3 μέρες...κάτι μου λέει ότι θα με αποφύγουν και έτσι ''για τα μάτια του κόσμου'' έκανα σήμερα μια υπενθύμιση...αν κάποιος γνωρίζει την απάντηση και είναι απόλυτος γι'αυτό ας μας ενημερώσει...

 

''Κύριοι,

Αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, πρόσφατα, σε μια συναλλαγή μου και θα ήθελα, σας παρακαλώ πολύ, να μου λύσετε την απορία-προβληματισμό που δημιουργήθηκε.

Αντιστρέφοντας λοιπόν τους ρόλους, έστω υποθετικά ότι έχω μια επιχείριση, στην οποία είναι εγκατεστημένο μηχάνημα POS της Alpha Bank. Έρχεται λοιπόν πελάτης και αγοράζει προϊόντα-υπηρεσίες που κοστίζουν 1870 ευρω και θέλει να τα πληρώσει με την ΑΜΕΧ του. Δεδομένου ότι η τραπεζα με επιβαρύνει με 3.5% για κάρτες ΑΜΕΧ,ενημερώνω τον πελάτη και περνάω στο POS το ποσό των 1870x1.035=1935.45ευρώ.

 

Α) Αν η τράπεζα παρακρατάει την καθαρή αξία (καθαρή θέση) των 1935.45 ευρώ με 3.5% δηλαδή 1935.45/1.035=1870 ευρώ , τότε το ποσο που πέρασα στο POS είναι σωστό, μιας και απομένουν τα 1870 ευρώ σε μένα , όσα δηλαδή κόστιζαν τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που πούλησα.

 

Β) Αν η τράπεζα αφαιρεί απλά από το τελικό ποσό (1935.45) το 3.5%,όπως πχ αφαιρείται ένα ποσοστό έκπτωσης από μια τιμή, τότε το ποσό που χτύπησα είναι λάθος, μιας και 1935.45-3.5%=1867.70 οπότε η επιχείρισή μου ‘’μπαίνει μέσα’’ κάποια ευρώ. Το δε σωστό ποσό που έπρεπε να χτυπήσω , θα πρέπει να το βρίσκω με συνεχείς τυχαίους υπολογισμούς , αφαιρώντας κάθε φορά από τυχαίο ποσό το 3.5% ώστε το αποτέλεσμα να πλησιάζει το 1870, στην περίπτωσή μας 1938 ευρώ.

 

Σας παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε τι ισχύει, ώστε να ξέρω τι θα πράττω σε ανάλογη περίπτωση.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.''

Link to comment
Share on other sites

δεν σου φαινεται περιεργο, ειναι πολυ περιεργο. μηπως υπαρχει κατι που δεν σου λεει η φιλη σου? δεν εξηγηται αλλιως

 

εχει εγκριθει τελικα μου ειπε.

μιλησα μαζι της.

 

Εχει εγκριθει αλλα περιμενει την εκταμιευση η οποια θα γινει μεχρι τις 15/12 συμφωνα με την τραπεζα. Για ποσο 42.000

 

Η αιτηση ξκινησε απο τις 19/10 (πληροφοριακα)

 

Μα κανει ΤΟΣΟ πολυ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...