Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είναι η οδηγία ΣΥΣΤΗΘΗΤΕ τις τράπεζας της Ελλάδος

Ακόμα και για ένα απλό ταμιευτήριο χρειάζονται όλα αυτά τα έγγραφα

Link to comment
Share on other sites

απο Εθνικη δινουν την visa με 600 που μπορουν να "τραβηχτουν" και με normal ορους και αποπληρωμη οποτε μπορω.

 

Δεν μπορω να βρω λυση και μελεταω το θεμα του overdraft..

 

Για να αποκτησω εκκαθαριστικο, τι πρεπει να κανω και σε ποσο καιρο θα εκδοθει???

Link to comment
Share on other sites

απο Εθνικη δινουν την visa με 600 που μπορουν να "τραβηχτουν" και με normal ορους και αποπληρωμη οποτε μπορω.

 

Δεν μπορω να βρω λυση και μελεταω το θεμα του overdraft..

 

Για να αποκτησω εκκαθαριστικο, τι πρεπει να κανω και σε ποσο καιρο θα εκδοθει???

 

πρεπει να εργαζεσε και να δηλωνονται οι απολαβες σου. Να μην εισαι δηλαδη σε καθεστως μαυρης εργασιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο Εθνικη δινουν την visa με 600 που μπορουν να "τραβηχτουν" και με normal ορους και αποπληρωμη οποτε μπορω.

 

Δεν μπορω να βρω λυση και μελεταω το θεμα του overdraft..

 

Για να αποκτησω εκκαθαριστικο, τι πρεπει να κανω και σε ποσο καιρο θα εκδοθει???

 

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να πας σε μιά Δ.Ο.Υ. για να αποκτήσεις Α.Φ.Μ. (αμέσως σου δίνουν βεβαίωση έκδοσης Α.Φ.Μ.

Δήλωση μπορείς και τώρα να κάνεις, εκπρόθεσμη .

Το εκαθαριστικό μπορεί να αργήσει , αλλά αντίγραφο της δήλωσης πέρνεις αμέσως.

Αλλά ακόμη και αν κάνεις μία ψεύτικη δήλωση , π.χ δηλώσεις 10.000 ευρώ που είναι αφορολόγητα , δεν θα ξεφύγεις από τον έλεγχο των τραπεζών, διότι θα σε ρωτήσουν που εργάζεσαι ...

Δηλαδή δεν αρκεί να είχες πέρυσι κάπιο εισόδημα , πρέπει να εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το εισόδημα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς κάπιον να εγγυηθεί για σένα

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του e-banking της Εμπορικής και της Citibank ποιό προτείνετε?

Ευχαριστώ

 

Γενικώς αν μπορείς μακριά απο citibank.

Μεταξύ Εμπορικής και Citibank που σε ενδιαφέρουν, καλύτερο e-banking έχει η Εμπορική

Link to comment
Share on other sites

Μολις ακουσα οτι εκτος απο ολα τα αλλα η κυβερνηση μελετα να εφαρμοσει τεκμηρια ακομα και για στην κατοχη πιστωτικης καρτας:X:cry::blink:... οποτε αρχιστε να κοβετε καρτες οσοι εχετε!:lol:

 

καλα παμε...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μολις ακουσα οτι εκτος απο ολα τα αλλα η κυβερνηση μελετα να εφαρμοσει τεκμηρια ακομα και για στην κατοχη πιστωτικης καρτας:X:cry::blink:... οποτε αρχιστε να κοβετε καρτες οσοι εχετε!:lol:

 

καλα παμε...:ninja:

 

ας ειναι καλα οι φοιτητικες πιστωτικες!! Που χρειαζεται μονο βεβαιωση σπουδων για να εκδοθουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις ακουσα οτι εκτος απο ολα τα αλλα η κυβερνηση μελετα να εφαρμοσει τεκμηρια ακομα και για στην κατοχη πιστωτικης καρτας:X:cry::blink:... οποτε αρχιστε να κοβετε καρτες οσοι εχετε!:lol:

 

καλα παμε...:ninja:

 

Είχε γίνει μια χρονιά παλιά. θυμάμαι που είχαν τσιμπήσει κάποιους που είχαν κάνει έξοδα σε νησιά με πιστωτικές περισσότερα από το εισόδημά τους. Προφανώς δεν θα είναι τεκμήριο η κατοχή της πιστωτικής αλλά τα λεφτά που πληρώνεις στους λογαριασμούς της κάρτας. Άλλωστε η πιστωτική έχει και την έννοια του δανείου για κάποιους και τα δάνεια δεν είναι εισόδημα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει μια χρονιά παλιά. θυμάμαι που είχαν τσιμπήσει κάποιους που είχαν κάνει έξοδα σε νησιά με πιστωτικές περισσότερα από το εισόδημά τους. Προφανώς δεν θα είναι τεκμήριο η κατοχή της πιστωτικής αλλά τα λεφτά που πληρώνεις στους λογαριασμούς της κάρτας. Άλλωστε η πιστωτική έχει και την έννοια του δανείου για κάποιους και τα δάνεια δεν είναι εισόδημα.

 

πολυ σωστο παροτι δεν το γνωριζα. και 15 πιστωτικες να εχω αν δεν υπαρχει η παραμικρη κινηση τι τεκμηριο να εχω? ενω μια χρυση με οριο 30000 ευρω ειναι αλλιως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα αίτηση σημερα τηλεφωνικά για μια citibank prestige..φευγω στις 21/11 για εξωτερικό, θεωρείται οτι θα την έχω μέχρι τότε;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο παροτι δεν το γνωριζα. και 15 πιστωτικες να εχω αν δεν υπαρχει η παραμικρη κινηση τι τεκμηριο να εχω? ενω μια χρυση με οριο 30000 ευρω ειναι αλλιως

 

Βέβαια να δούμε και τις τελικές αποφάσεις γιατί πολλές φορές οι κρατικοί φωστήρες καταργούν την λογική όταν δεν μπορούν να κάνουν κάτι με απλό τρόπο... :cry:

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

έχω prepaid visa Κύπρου.

 

θέλω να κάνω μία αγορά από μαγαζί του εξωτερικού. Αυτοί έχουν ως διαθέσιμους τρόπους πληρωμής :

 

-american express

-electron

-mastercard

-solo

-switch/maestro

-visa

-visa delta

 

 

ποιον τρόπο θα χρησιμοποιήσω; Electron ή Visa ;;;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

έχω prepaid visa Κύπρου.

 

θέλω να κάνω μία αγορά από μαγαζί του εξωτερικού. Αυτοί έχουν ως διαθέσιμους τρόπους πληρωμής :

 

-american express

-electron

-mastercard

-solo

-switch/maestro

-visa

-visa delta

 

 

ποιον τρόπο θα χρησιμοποιήσω; Electron ή Visa ;;;

 

Πρωτότυπο. Δεν ξαναείδα να ξεχωρίζουν Electron από Visa. Βασικά εξαρτάται από την κάρτα σου. Εάν τα γράμματα προεξέχουν (ανάγλυφα), διαλέγεις την Visa, αλλιώς την Electron.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πρωτη φορα γραφω εδω.

Κανενας στην οικογενεια μου δεν εχει πιστωτικη καρτα ουτε προκειται να αποκτησουμε και οσους φορες πηγαν να μας δωσουν με το ζορι οι τραπεζες εγινε φασαρια με αποτελεσμα να μας παιρνουν τηλεφωνο πισω οι διευθυντες και να μας ζηταν συγνωμη.

Οσο για τις αγορες μας προτιμαμε μετρητα.Ξεκαθαρη λυση και χωρις κρυφα και μικροσκοπικα γραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πρωτη φορα γραφω εδω.

Κανενας στην οικογενεια μου δεν εχει πιστωτικη καρτα ουτε προκειται να αποκτησουμε και οσους φορες πηγαν να μας δωσουν με το ζορι οι τραπεζες εγινε φασαρια με αποτελεσμα να μας παιρνουν τηλεφωνο πισω οι διευθυντες και να μας ζηταν συγνωμη.

Οσο για τις αγορες μας προτιμαμε μετρητα.Ξεκαθαρη λυση και χωρις κρυφα και μικροσκοπικα γραμματα.

 

πιστωτικη καρτα με το ζορι? πολυ συνηθισμενη πρακτικη των τραπεζων, καλα κανετε και αντιδρατε αφου δεν τις θελετε.

 

η πιστωτικη καρτα, αν την χειριζεσε σωστα, μπορει να αποδειχθει σε πολυ σημαντικο εργαλειο. εκτος αυτου, η πιστωτικη καρτα προσφερει καποια πλεονεκτηματα σε καποιου ειδους συναλλαγες που τα μετρητα δεν μπορουν να σου προσφερουν.

παρολα αυτα, η αποκτηση της εναποκειται στην κριση του καθενος. καθε αποψη σεβαστη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν κ οι πιο ασφαλείς prepaid εάν δεν θες πιστωτική.

Δυστυχώς χωρίς κάρτα ebay και γενικά οnline αγορές από εξωτερικό δεν γίνονται.

Και εκεί υπάρχουν φοβερές τιμές. Καμία σχέση με Ελλάδα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους παρα πολλους λογους οπου η χρηση πιστωτικης καρτας ειναι αν οχι απαραιτητη, σαφως προτιμοτερη απο τα μετρητα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πρωτη φορα γραφω εδω.

Κανενας στην οικογενεια μου δεν εχει πιστωτικη καρτα ουτε προκειται να αποκτησουμε και οσους φορες πηγαν να μας δωσουν με το ζορι οι τραπεζες εγινε φασαρια με αποτελεσμα να μας παιρνουν τηλεφωνο πισω οι διευθυντες και να μας ζηταν συγνωμη.

Οσο για τις αγορες μας προτιμαμε μετρητα.Ξεκαθαρη λυση και χωρις κρυφα και μικροσκοπικα γραμματα.

 

ετσι μπραβο....και μεις δεν εχουμε κ ουτε προκειται!!!!!κλεψια σκετη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο....και μεις δεν εχουμε κ ουτε προκειται!!!!!κλεψια σκετη!!!!!!!!

 

το να μην θελεις πιστωτικη καρτα ειναι σεβαστο, και εγω μαζι σου. το να θεωρεις ομως οτι ειναι κλεψια χωρις να ειχες ποτε καρτα στην κατοχη σου η χωρις να ξερεις τα πλεονεκτηματα που σου προσφερει, ειναι καπως ισοπεδωτικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν κ οι πιο ασφαλείς prepaid εάν δεν θες πιστωτική.

Δυστυχώς χωρίς κάρτα ebay και γενικά οnline αγορές από εξωτερικό δεν γίνονται.

Και εκεί υπάρχουν φοβερές τιμές. Καμία σχέση με Ελλάδα.

 

Οντως αυτο ισχυει.Για αγορες τετοιου ειδους ομως παντα προτιμω PayPal και σπουδαζω Αγγλια και μου ειναι αρκετα ευκολες οι συναλλαγες.Αν και παλι προτιμω να το δω ζωντανα το προιον και να πληρωσω με μετρητα ακομα και με τις αγορες στο ebay.:D

Aυτες που χρησιμοποιω στην Αγγλια ειναι οι Debit Card που σου επιτρεπουν να κανεις αναληψη μονο οσα εχεις στον λογαριασμο σου.Και αυτες παλι μου τις εδωσε η αγγλικη τραπεζα επειδη δεν εχουν βιβλιαρια καταθεσης, ετσι αντι να θυμασαι αριθμους λογαριασμων εχεις την καρτα και διαβαζουν απο κει τα στοιχεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Aυτες που χρησιμοποιω στην Αγγλια ειναι οι Debit Card που σου επιτρεπουν να κανεις αναληψη μονο οσα εχεις στον λογαριασμο σου.Και αυτες παλι μου τις εδωσε η αγγλικη τραπεζα επειδη δεν εχουν βιβλιαρια καταθεσης, ετσι αντι να θυμασαι αριθμους λογαριασμων εχεις την καρτα και διαβαζουν απο κει τα στοιχεια σου.

 

Αυτές υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο....και μεις δεν εχουμε κ ουτε προκειται!!!!!κλεψια σκετη!!!!!!!!

 

εχω 12 καρτες και προχθες εκανα αιτηση για αλλες 2.

πιστευω οτι το μονο τους μειονεκτημα ειναι η καταγραφη των προσωπικων κινησεων

και συνηθειων.....big brother....

οποιος δεν εχει, δεν ξερει τι χανει......

τα οφελη ειναι πολλαπλα.......(bonus, ατοκες δοσεις,ασφαλεια,επιστροφες,ελεγχος εξοδων κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...