Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιστροφή κάνει η Dynamic AMEX της ALPHA. Ανάλογα λοιπόν τις αγορές που κάνεις, σου στέλνει 1 επιταγούλα την οποία χρησιμοποιείς σε κάποια μεγάλα καταστήματα (πχ carefour). Τα ποσοστά επιστροφής επηρεάζονται απο προσφορές, και ελάχιστο έχει το 1,5%. http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=6173

Συνδρομή δεν έχει και αν τη πληρώνεις κάθε μήνα στο ακέραιο τότε δεν έχεις ουτε τόκους.

Link to comment
Share on other sites

αιτησεις για καρτες bonus μονο απο το ιντερνετ, υγιατι μονο ετσι παιρνεις 2000 ποντους δωρο. προσοχη, οχι απο καταστημα αλλα απο το ιντερνετ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απεκτησα την ΑΜΕΧ Premium με αιτηση σε καταστημα και πηρα τους 2000 ποντους δωρο κανονικοτατα....προφανως δεν εχει σημασια πια πως θα κανεις την αιτηση.
Link to comment
Share on other sites

αιτησεις για καρτες bonus μονο απο το ιντερνετ, υγιατι μονο ετσι παιρνεις 2000 ποντους δωρο. προσοχη, οχι απο καταστημα αλλα απο το ιντερνετ

 

καθε καινουργια AMEX BONUS με αιτηση online δινει 7500 ποντους στην πρωτη

συναλλαγη στο ΑΒ.

6 αιτησεις =45000 ποντους:lol::lol::lol:

 

Απεκτησα την ΑΜΕΧ Premium με αιτηση σε καταστημα και πηρα τους 2000 ποντους δωρο κανονικοτατα....προφανως δεν εχει σημασια πια πως θα κανεις την αιτηση.

 

πηρες τους 5000 και εχασες τους 2000, αν εκανες αιτηση online.:happy::lol::p

Link to comment
Share on other sites

πηρες τους 5000 και εχασες τους 2000, αν εκανες αιτηση online.:happy::lol::p

 

Οχι βεβαια, πηρα 5000+2000+500 (Βασιλοπουλος)= 7500 με την πρωτη συναλλαγη. Δεν εχει σημασια πως θα γινει η αιτηση!

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια, πηρα 5000+2000+500 (Βασιλοπουλος)= 7500 με την πρωτη συναλλαγη. Δεν εχει σημασια πως θα γινει η αιτηση!

 

δεν το ξερω αυτο, για να το λες ετσι θα ειναι. απλα το τονιζει στο σαιτ γιαυτο το ειπα και εγω. επισης 500 ποντοι δωρο με την πρωτη συναλλαγη σε βενζιναδικο bp που συμμετεχει στο προγραμμα και αλλοι 500 δωρο με την πρωτη συναλλαγη σε καταστημα φοκας

δηλαδη 5000+2000+500+500+500=8500 απλα και γρηγορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο νομιζα μεχρι που η μητερα μου απεκτησε μια BONUS πριν 10 μηνες με αιτηση σε καταστημα και πηρε 7500 ποντους με την πρωτη συναλλαγη.

Ο Fokas δεν δινει 500 ποντους με την πρωτη συναλλαγη αυτη την περιοδο :(

Ισως αυτο αλλαξει στο μελλον και το επαναφερουν. Και η BP το ειχε σταματησει οταν εκανε την προσφορα των 3000 ποντων και το επανεφερε παλι αυτο τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους βγαινουν τρελες προσφορες που αξιζουν πολυ, μονο αν ψωνιζεις απο τα μαγαζια που τις βγαζουνε και πληρωνεις παντα στην ωρα σου αλλιως δεν εχει κανενα νοημα το ολο προγραμμα ανταμοιβης. τα χριστουγεννα σιγουρα θα βγαλουνε προσφορα για καινουριες αιτησεις με 10000 ποντους δωρο. στις γιορτες παντα αυτο κανουνε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ώστε έτσι, με τα bonus! :cool:

Μου φαίνεται θα βάλω τον father που έχει καλό εκκαθαριστικό να ρίξει καμιά αίτηση.

 

Μου φαίνεται καλή φάση για να κερδίζουμε από τις "υποχρεώσεις". Δηλαδή πχ να παίρνω ένα καλό δώρο γάμου σε συγγενή (που πρέπει να του πας κάτι καλό, μην σε σχολιάσουνε), από συνεργαζόμενη επιχείρηση, και να έχω κι εγώ ένα κέρδος. Για τα δικά μου έξοδα δεν με νοιάζει να τα "σκάω", αλλά αυτές οι "υποχρεώσεις", πολύ μου τη σπάνε :mad:...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καλο εκκαθαριστικο, πιστεψε με. Και με εκκαθαριστικο <ημιαπασχολησης> παλι θα εγκριθει η αιτηση σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιησει κανεις την χρεωστικη ΤΤ Visa Electron ή prepaid eurobank για αγορες σε καταστηματα στο εξωτερικο? Περνάνε ή οχι? Γιατι αλλα μου λενε στο τηλεφωνο και αλλα γραφουν στο site.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιησει κανεις την χρεωστικη ΤΤ Visa Electron ή prepaid eurobank για αγορες σε καταστηματα στο εξωτερικο? Περνάνε ή οχι? Γιατι αλλα μου λενε στο τηλεφωνο και αλλα γραφουν στο site.

 

με prepaid eurobank μπορεις να κανεις αγορες σε καταστηματα του εξωτερικου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολλές κάρτες. Μπορώ να πω ότι έχω βγάλει πολύ καλό κέρδος όλα αυτά τα χρόνια, εννοείται πληρώνοντας όλο το ποσό κάθε μήνα. Δεν έχω πληρώσει ούτε ένα λεπτό τόκο!!! Το πρόβλημα όμως που δημιουργείται σε εμάς που χρησιμοποιούμε κατά κόρον τις πιστωτικές κάρτες, είναι τι θα γίνει αν τελικά μπουν οι πιστωτικές κάρτες στα τεκμήρια. Τότε πιστεύω θα αναγκαστούμε να ελαττώσουμε κάπως την χρήση τους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολλές κάρτες. Μπορώ να πω ότι έχω βγάλει πολύ καλό κέρδος όλα αυτά τα χρόνια, εννοείται πληρώνοντας όλο το ποσό κάθε μήνα. Δεν έχω πληρώσει ούτε ένα λεπτό τόκο!!! Το πρόβλημα όμως που δημιουργείται σε εμάς που χρησιμοποιούμε κατά κόρον τις πιστωτικές κάρτες, είναι τι θα γίνει αν τελικά μπουν οι πιστωτικές κάρτες στα τεκμήρια. Τότε πιστεύω θα αναγκαστούμε να ελαττώσουμε κάπως την χρήση τους.

 

εγω προσωπικα αν συμβει αυτο η θα τις κοψω η θα βγαλω προσθετες καρτες απο τις καρτες του πατερα μου για να ειμαι ησυχος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξανασυζητήσει, αλλά αν κάποιος έχει κάποια θετική πληροφόρηση σχετικά με το πώς θα δουλέψει η πιστωτική ως τεκμήριο -πέρα από τις εικασίες- ας το γράψει.

 

Έχουμε ήδη πει ότι:

Και στο παρελθόν είχε ισχύσει αυτό το τεκμήριο, αλλά λόγω τραπεζικού απορρήτου, απλά έπρεπε εσύ να δηλώσεις στην φορολογική σου δήλωση το ποσό των αγορών με πιστωτική κάρτα, βάση της βεβαίωσης που έπαιρνες από την τράπεζα.

Αποτέλεσμα, κανείς δεν δήλωνε τίποτα .

Είχε γίνει μια χρονιά παλιά. θυμάμαι που είχαν τσιμπήσει κάποιους που είχαν κάνει έξοδα σε νησιά με πιστωτικές περισσότερα από το εισόδημά τους. Προφανώς δεν θα είναι τεκμήριο η κατοχή της πιστωτικής αλλά τα λεφτά που πληρώνεις στους λογαριασμούς της κάρτας. Άλλωστε η πιστωτική έχει και την έννοια του δανείου για κάποιους και τα δάνεια δεν είναι εισόδημα.

πολυ σωστο παροτι δεν το γνωριζα. και 15 πιστωτικες να εχω αν δεν υπαρχει η παραμικρη κινηση τι τεκμηριο να εχω? ενω μια χρυση με οριο 30000 ευρω ειναι αλλιως

 

Ο τραπεζικός μου σύμβουλος μού είπε ότι η μόνη περίπτωση να σε "πιάσουν" είναι: να μην βάλεις στη δήλωση σου την βεβαίωση δαπανών με πιστωτική που σου έδωσε η τράπεζα, αλλά να δηλώσεις στις αποδείξεις δαπανών κάποιο έξοδο που έχεις πληρώσει με πιστωτική. Οπότε μετά σου λέει η εφορία "πού είναι η βεβαίωση δαπανών πιστωτικής από την τράπεζα;".

Αλλά ο τραπεζικός μου το θεωρεί εντελώς απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο τραπεζικός μου σύμβουλος μού είπε ότι η μόνη περίπτωση να σε "πιάσουν" είναι: να μην βάλεις στη δήλωση σου την βεβαίωση δαπανών με πιστωτική που σου έδωσε η τράπεζα, αλλά να δηλώσεις στις αποδείξεις δαπανών κάποιο έξοδο που έχεις πληρώσει με πιστωτική. Οπότε μετά σου λέει η εφορία "πού είναι η βεβαίωση δαπανών πιστωτικής από την τράπεζα;".

Αλλά ο τραπεζικός μου το θεωρεί εντελώς απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... :rolleyes:

 

προσωπικη μου εκτιμηση χωρις να εχω μιλησει με κανεναν ειδικο οτι δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο. η αγορα ειναι τοσο χαντακωμενη και δουλευει σχεδον μονο με πιστωτικες. δεν θα βαλει τεκμηριο η κυβερνηση με τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον αν βάλουν τεκμήρια για τις πιστωτικές να είναι για τις αγορές του 2010 και να μην ισχύσει αναδρομικά για το 2009
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον αν βάλουν τεκμήρια για τις πιστωτικές να είναι για τις αγορές του 2010 και να μην ισχύσει αναδρομικά για το 2009

 

δεν υπαρχει περιπτωση να μπει τεκμηριο, ποσο μαλλον και αναδρομικα. θα πρεπει να ερθουν τα πανω κατω για να συμβει κατι τετοιο. το αποκλειω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καλο εκκαθαριστικο, πιστεψε με. Και με εκκαθαριστικο <ημιαπασχολησης> παλι θα εγκριθει η αιτηση σου.

 

Και εγω αυτο πιστευα αλλα τελικα βγηκα λαθος. Part timer με σταθερη δουλεια 5 ετων και μισθοδοσια στην Alpha εφαγε απόρριψη απο την alphaγια μια aegean visa. Οι λογοι αγνωστοι. Δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να απορριψουν την αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευα αλλα τελικα βγηκα λαθος. Part timer με σταθερη δουλεια 5 ετων και μισθοδοσια στην Alpha εφαγε απόρριψη απο την alphaγια μια aegean visa. Οι λογοι αγνωστοι. Δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να απορριψουν την αιτηση.

 

Είναι γνωστό ότι εδω και κάμποσο καιρό έχουν δυσκολέψει οι εγκρίσεις νέων καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι εδω και κάμποσο καιρό έχουν δυσκολέψει οι εγκρίσεις νέων καρτών.

 

ειναι και αυτο, αλλα πραγματικα με οσα εχουν δει τα ματια μου δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι τα κριτηρια μιας τραπεζας για εκδοση πιστωτικης καρτας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Κάτοχος 3 καρτών, θα συμφωνήσω ότι όταν υπάρχει αυτοσυγκράτηση και προγραμματισμός μαζί σωστή εκμετάλλευση των ευκαιριών που παρουσιάζονται είσαι πάντα κερδισμένος.

Για παράδειγμα: άμεσο χρέος 1500 ευρώ από ψώνια στο εξωτερικό (με συνεχείς μεταφορές) θα αποπληρωθεί σε 21 μήνες (12 μήνες άτοκα στην Eurobank + 9 μήνες άτοκα στην Άττικα) και μετά άμα θέλω το ξαναπάω στη Eurobank....κλπ.)

Αν έχω πληρώσει τόκους? ναι. Μία φορά, 10 ευρώ γιατί καθυστέρησα μία μέρα. Από τότε ποτέ. Το αντίθετο μάλιστα!! Θα πρέπει να μου επιστρέφουν λεφτά λόγω πρόωρης καταβολής!!! Ας όψεται το γεγονός ότι είμαι ξεχασιάρα σε συνδυασμό με το internet banking της ΕΤΕ (δράμα) που δεν δέχεται μελλοντικές πληρωμές (πληρωμή πολλές φορές πριν πάρω το λογαριασμό στα χέρια μου!!!).

Το πρόβλημα αυτό όμως το έλυσα αυτές τις μέρες αφού άνοιξα λογαριασμό (και internet banking) στην ΑΛΦΑ όπου έχει τη δυνατότητα να σου δεσμεύσει τα χρήματα και η πληρωμή να γίνει όποτε του ορίσεις εσύ. Οπότε δεν χρειάζεται να θυμάμαι ημερομηνίες λήξης!!!

Κάποιες φορές (1ή 2 ) λόγω συγκεκριμένων συνθηκών χρειάστηκε να βάλω έντοκες δόσεις αλλά πάντα πλήρωνα και πληρώνω όλο το ποσό της μηνιαίας δόσης οπότε και εγώ τείνω να γίνω "κακός" πελάτης για τις Τράπεζες!!!

Παρατήρηση: πριν ένα χρόνο θέλησα να βγάλω πιστωτική κάρτα στην ΑΛΦΑ και παρότι είχα όλα τα απαραίτητα εχέγγυα...με "κόψανε"!!! (ζήτησα με e-mail τον λόγο απόρριψης αλλά μου απάντησαν ότι δεν υποχρεούνται να μου τον πουν).

Την επομένη πήγα σε Πειραιώς και Άττικα και σε 15 ημέρες είχα και τις 2 κάρτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Κάτοχος 3 καρτών, θα συμφωνήσω ότι όταν υπάρχει αυτοσυγκράτηση και προγραμματισμός μαζί σωστή εκμετάλλευση των ευκαιριών που παρουσιάζονται είσαι πάντα κερδισμένος.

Για παράδειγμα: άμεσο χρέος 1500 ευρώ από ψώνια στο εξωτερικό (με συνεχείς μεταφορές) θα αποπληρωθεί σε 21 μήνες (12 μήνες άτοκα στην Eurobank + 9 μήνες άτοκα στην Άττικα) και μετά άμα θέλω το ξαναπάω στη Eurobank....κλπ.)

Αν έχω πληρώσει τόκους? ναι. Μία φορά, 10 ευρώ γιατί καθυστέρησα μία μέρα. Από τότε ποτέ. Το αντίθετο μάλιστα!! Θα πρέπει να μου επιστρέφουν λεφτά λόγω πρόωρης καταβολής!!! Ας όψεται το γεγονός ότι είμαι ξεχασιάρα σε συνδυασμό με το internet banking της ΕΤΕ (δράμα) που δεν δέχεται μελλοντικές πληρωμές (πληρωμή πολλές φορές πριν πάρω το λογαριασμό στα χέρια μου!!!).

Το πρόβλημα αυτό όμως το έλυσα αυτές τις μέρες αφού άνοιξα λογαριασμό (και internet banking) στην ΑΛΦΑ όπου έχει τη δυνατότητα να σου δεσμεύσει τα χρήματα και η πληρωμή να γίνει όποτε του ορίσεις εσύ. Οπότε δεν χρειάζεται να θυμάμαι ημερομηνίες λήξης!!!

Κάποιες φορές (1ή 2 ) λόγω συγκεκριμένων συνθηκών χρειάστηκε να βάλω έντοκες δόσεις αλλά πάντα πλήρωνα και πληρώνω όλο το ποσό της μηνιαίας δόσης οπότε και εγώ τείνω να γίνω "κακός" πελάτης για τις Τράπεζες!!!

Παρατήρηση: πριν ένα χρόνο θέλησα να βγάλω πιστωτική κάρτα στην ΑΛΦΑ και παρότι είχα όλα τα απαραίτητα εχέγγυα...με "κόψανε"!!! (ζήτησα με e-mail τον λόγο απόρριψης αλλά μου απάντησαν ότι δεν υποχρεούνται να μου τον πουν).

Την επομένη πήγα σε Πειραιώς και Άττικα και σε 15 ημέρες είχα και τις 2 κάρτες!!!

 

ΚΑΙ η alpha εχει 6 μηνες ατοκο για μεταφορες.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχω μπερδευτει πολυ με τους λογους που οι τραπεζες κοβουνε τις αιτησεις για τις πιστωτικες. αυτη που εχει τη πιο αλλοκοτη τακτικη ειναι ξεκαθαρα η αλφαμπανκ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...