Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ανάλογα και την τράπεζα σου κάποιες επιτρέπουν και μεταφορά από άλλο λογαριασμό σου online. Αλλιώς κλασικά..είτε πας στην τράπεζα και κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό που αντιστοιχεί η χρεωστική είτε μέσω ATM

 

Για παραδειγμα η Πιεραιως....?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω,θελω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα ΜΟΝΟ για αγορες μεσω ιντερνετ! και επισης θελω να τη συνδεσω με paypal!απ'οτι εψαξα οι καλυτερες τραπεζες γι'αυτο τον το σκοπο ειναι η Πειραιως και η Κυπρου..Ομως δεν γνωριζω τιποτα γι'αυτες τις διαδικασιες ,ειναι ευκολο να με ενημερωσει καποιος?ποια θεωρειτε εσεις καταλληλοτερη και ποια απο τις 2 θα με διευκολυνει?

ευχαριστω¨)¨)

 

Καμια βοηθεια??:)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα επέλεγα Πειραιώς λόγω καλύτερου internet banking.

Η διαδικασία απλή, πήγαινε σε ένα κατάστημα και ζήτα αυτό που θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα επέλεγα Πειραιώς λόγω καλύτερου internet banking.

Η διαδικασία απλή, πήγαινε σε ένα κατάστημα και ζήτα αυτό που θέλεις!

 

τι ειναι το e-banking?δε θελω να εχω καμια σχεση με τραπεζες κλπ..λογω αγορων και μονο θελω να βγαλω καρτα!δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,οποτε αν δε σου κανει κοπο εξηγησε μου:)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση: αν παραγγείλω κάτι από Αμερική με πιστωτική κάρτα πως θα χρεωθεί;

Εννοώ είναι σε $ πληρώνω σε €, βάσει πιας ισοτιμίας θα γίνει η μετατροπή;;

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση: αν παραγγείλω κάτι από Αμερική με πιστωτική κάρτα πως θα χρεωθεί;

Εννοώ είναι σε $ πληρώνω σε €, βάσει πιας ισοτιμίας θα γίνει η μετατροπή;;

:)

 

παντα σε € θα χρεωνεσαι, απο οπου και αν ψωνιζεις

:X
Link to comment
Share on other sites

παντα σε € θα χρεωνεσαι, απο οπου και αν ψωνιζεις

 

Ναι αυτό το κατάλαβα, αλλά για να με χρεώσει η τράπεζα τα πχ 100$ του αντικειμένου σε € πια ισοτιμία θα χρησιμοποιήσει; Της ημέρας που γίνεται η χρέωση; Και από που την παίρνει την ισοτιμία αυτήν;

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση: αν παραγγείλω κάτι από Αμερική με πιστωτική κάρτα πως θα χρεωθεί;

Εννοώ είναι σε $ πληρώνω σε €, βάσει πιας ισοτιμίας θα γίνει η μετατροπή;;

:)

 

Aν πας Αμερική και κάνεις οποιαδήποτε αγορά εκεί με την κάρτα visa για παράδειγμα η συναλλαγή πάει στην visa international όπου την μετατρέπει σε ευρώ και το στέλνει στην τράπεζα σου . Η τράπεζα σου θα σου βάλει και μία χρέωση αν θυμάμαι καλά 1% και θα σου στείλει τον λογαριασμό .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ πραγματοποιήσω αγορές μέσω του διαδικτύου αλλά και του ebay έχω κάποιες απορίες.Από όσο γνωρίζω για αυτήν την δουλειά η καλύτερη λύση είναι η visa.Όσον αφορά τώρα ποια τράπεζα να επιλέξω για να την εκδόσω...Εγώ έμαθα πως η alpha δεν κρατάει καμία προμήθεια στις συναλλαγές αλλά το ελάχιστο ποσό κατάθεσης κυμαίνεται τα περί 300€ που πιστεύω πως είναι ένα θέμα αυτό... Εσείς τι μου προτείνετε για να αποφύγω και θέματα μη υποστήριξης από τα διάφορα site και ηλεκτρονικά μαγαζιά?
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το e-banking?δε θελω να εχω καμια σχεση με τραπεζες κλπ..λογω αγορων και μονο θελω να βγαλω καρτα!δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,οποτε αν δε σου κανει κοπο εξηγησε μου:)

To ebanking είναι η διαχείριση μέσω internet του τραπεζικού σου λογαριασμού. Με την webuy θα χρειαστείς και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου για να την φορτίζεις. Αν δεν θες να μπλέξεις, όπως λες, καλύτερα πήγαινε στην Κύπρου και βγάλε την κάρτα κατευθείαν.

 

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ πραγματοποιήσω αγορές μέσω του διαδικτύου αλλά και του ebay έχω κάποιες απορίες.Από όσο γνωρίζω για αυτήν την δουλειά η καλύτερη λύση είναι η visa.Όσον αφορά τώρα ποια τράπεζα να επιλέξω για να την εκδόσω...Εγώ έμαθα πως η alpha δεν κρατάει καμία προμήθεια στις συναλλαγές αλλά το ελάχιστο ποσό κατάθεσης κυμαίνεται τα περί 300€ που πιστεύω πως είναι ένα θέμα αυτό... Εσείς τι μου προτείνετε για να αποφύγω και θέματα μη υποστήριξης από τα διάφορα site και ηλεκτρονικά μαγαζιά?

Αρκετές τράπεζες δεν έχουν ελάχιστο όριο κατάθεσης, και σε πολλές απ αυτές με μια απλή χρεωστική visa θα κάνεις αυτό που θέλεις. Ενδεικτικά: Κύπρου, Πειραιώς, Alpha (μόνο το πρόγραμμα 1|2|3). Τώρα αυτό που λες για "προμήθεια στις συναλλαγές" είναι πολύ αόριστο. Για ποιες συναλλαγές ενδιαφέρεσαι να δεις αν υπάρχει προμήθεια ή όχι? Οι περισσότερες τράπεζες πάντως πάνω κάτω τα ίδια ακολουθούν....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν έλεγα προμήθεια εννοούσα στην κατάθεση ποσού επειδή στην τράπεζα αττικής που πήγα και ρώτησα στοιχίζει από 1-2Ε ανάλογα με το ποσό και 3Ε η πρώτη από όσο θυμάμαι.Για την alpha εννοούσα την visa electron και μου είχαν πει για ελάχιστο ποσό 300€.Τώρα επειδή θέλω να πραγματοποιήσω κάποιες αγορές μέσω ebay και κάποιων ηλεκτρονικών κατστημάτων του εξωτερικού και δεν θέλω την περίπτωση να μην δέχονται την κάρτα για αυτό θα ήθελα να ενημερωθώ ποια συνηθίζεται,ποιανού είδους προτιμάται για ασφαλείς αγορές συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό(λογικα) που θα μπορώ να κάνω είτε καταθέσεις είτε αναλήψεις ανάλογα με το τι πράξη θα ήθελα να κάνω.Τέλος όταν την βγάλω και ενδιαφερθώ να πραγματοποιήσω μια αγορά και μου βγάζει διάφορες εναλλακτικούς τρόπους συναλλαγής ποια θα είναι η δικιά μου επιλογή,η visa?
Link to comment
Share on other sites

To ebanking είναι η διαχείριση μέσω internet του τραπεζικού σου λογαριασμού. Με την webuy θα χρειαστείς και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου για να την φορτίζεις. Αν δεν θες να μπλέξεις, όπως λες, καλύτερα πήγαινε στην Κύπρου και βγάλε την κάρτα κατευθείαν..

 

Mαλιστα,ελαχιστα καταλαβα οποτε παω στην Κυπρου!ευχαριστω:)και επισης κατι last πως θα γινει να τη συνδεσω με το Paypal?

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα,ελαχιστα καταλαβα οποτε παω στην Κυπρου!ευχαριστω:)και επισης κατι last πως θα γινει να τη συνδεσω με το Paypal?

Όταν θα γραφτείς στο paypal, θα έχει μια επιλογή "add a credit card". Θα βάλεις εκεί τα στοιχεία της κάρτας σου.

Μια συμβουλή μόνο, όταν θα πας να βγάλεις την prepaid πες τους ότι θες να γραφτείς στο i-cardonline.gr. Είναι "νέα" υπηρεσία της τράπεζας Κύπρου (δωρεάν) που σου επιτρέπει να βλέπεις τις κινήσεις που έχουν γίνει στην κάρτα σου.Καλό είναι να το έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το κατάλαβα, αλλά για να με χρεώσει η τράπεζα τα πχ 100$ του αντικειμένου σε € πια ισοτιμία θα χρησιμοποιήσει; Της ημέρας που γίνεται η χρέωση; Και από που την παίρνει την ισοτιμία αυτήν;

:)

 

 

το είχα ψαξει περυσι για citibank master κ eurobank visa. Μου είχαν πει ότι χρεώνουν με την ισοτιμια τους της ημερομηνίας συναλλαγής -ή εγγραφής, δεν θυμαμαι- (λιγο διαφορετικη στην κάθε τραπεζα), συν το ποσοστό τους (επίσης διαφορετικό). Δεν το επιβεβαίωσα όμως στην πράξη, μετά. Παντως δεν ήταν καμια τρελη διαφορά. Αν εχεις καποια συγκεκριμένη καρτα παρε τηλ και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γραφτείς στο paypal, θα έχει μια επιλογή "add a credit card". Θα βάλεις εκεί τα στοιχεία της κάρτας σου.

Μια συμβουλή μόνο, όταν θα πας να βγάλεις την prepaid πες τους ότι θες να γραφτείς στο i-cardonline.gr. Είναι "νέα" υπηρεσία της τράπεζας Κύπρου (δωρεάν) που σου επιτρέπει να βλέπεις τις κινήσεις που έχουν γίνει στην κάρτα σου.Καλό είναι να το έχεις!

 

Οκ!σ'ευχαριστω!!:)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που θα μπορούσε να με κατατοπίσει και να μου λύσει τις απορίες μου?

 

Βασικά είναι λίγο μπερδεμένα αυτά που λες ... προσπάθησα να κατανοήσω τα λεγόμενά σου ...

θα απαντήσω, μαντεύοντας, ουσιαστικά ...

αν θέλεις να κάνεις αγορές από ebay / ηλεκτρονικά .. καλό θα ήταν να συνδέσεις την Alpha Bank ( ή οποιαδήποτε κάρτα έχεις/ βγάλεις) με το paypal. Έτσι θα έχεις τουλάχιστον κατοχυρώσει την ασφάλεια των συναλλαγών σου .. κυρίως από ebay.. γιατί δεν προσφέρουν όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα συναλλαγές μέσω paypal (πιστεύω στο μέλλον, θα υπάρξουν ακόμα περισσότερα).

Τώρα, όσον αφορά τις συναλλαγές, που δεν προϋποθέτουν χρήση paypal, στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποείς την επιλογή Visa (σε ελάχιστες συναλλαγές μου έχει τύχει να βάλω το Visa Debit).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα.Με την visa electron από την alpha bank μπορώ να καταθέτω τα λεφτά που επιθυμώ σε atm ή πρέπει μέσα στο κατάστημα? Και ποιος ο λόγος της ελάχιστης κατάθεσης των 300ε?
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα.Με την visa electron από την alpha bank μπορώ να καταθέτω τα λεφτά που επιθυμώ σε atm ή πρέπει μέσα στο κατάστημα?

Ναι μπορείς και στο ATM.

 

Και ποιος ο λόγος της ελάχιστης κατάθεσης των 300ε?

Έτσι είναι σχεδιασμένο το προϊόν...!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταθέσω ένα μικροποσό (6,75€) σε λογαριασμό τρίτου στην Alpha Bank.

Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας.

Θα πάω στο ταμείο.

1. Θα μου ζητήσουν "προμήθεια";

2. Αν ναι, μπορώ να αρνηθώ να την πληρώσω;

3. Αν επιμένουν να την πληρώσω τι να κάνω; Να ζητήσω τον διευθυντή;

4. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω την κατάθεση δωρεάν; [Στην ανάγκη μπορώ να ανοίξω επιτόπου λογαριασμό στο όνομα μου.]

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι...η πιστωτικη που εχω ληγει καθε 2 χρονια..βλεπω σε διαφορα καταστηματα οτι κανουν μεχρι 40 δοσεις...εγω πως μπορω να βαλω 40 δοσεις απ τη στιγμη που η καρτα μου εχει διαρκεια 2 χρονια(δηλαδη 24 δοσεις);ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι...η πιστωτικη που εχω ληγει καθε 2 χρονια..βλεπω σε διαφορα καταστηματα οτι κανουν μεχρι 40 δοσεις...εγω πως μπορω να βαλω 40 δοσεις απ τη στιγμη που η καρτα μου εχει διαρκεια 2 χρονια(δηλαδη 24 δοσεις);ευχαριστω...

 

το πλαστικο ληγει οχι η πιστωτικη. μπορεις αν θελεις να βγαλεις πιστωτικη, να παρεις κατι και να το βαλεις 80 δοσεις και την επομενη μερα θα ακυρωσεις την πιστωτικη. απλα καθε μηνα θα σου ερχεται ο λογαριασμος μεχρι να αποπληρωσεις ολο το ποσο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο ληγει οχι η πιστωτικη. μπορεις αν θελεις να βγαλεις πιστωτικη, να παρεις κατι και να το βαλεις 80 δοσεις και την επομενη μερα θα ακυρωσεις την πιστωτικη. απλα καθε μηνα θα σου ερχεται ο λογαριασμος μεχρι να αποπληρωσεις ολο το ποσο

 

οκ,καταλαβα...σ ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταθέσω ένα μικροποσό (6,75€) σε λογαριασμό τρίτου στην Alpha Bank.

Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας.

Θα πάω στο ταμείο.

1. Θα μου ζητήσουν "προμήθεια";

2. Αν ναι, μπορώ να αρνηθώ να την πληρώσω;

3. Αν επιμένουν να την πληρώσω τι να κάνω; Να ζητήσω τον διευθυντή;

4. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω την κατάθεση δωρεάν; [Στην ανάγκη μπορώ να ανοίξω επιτόπου λογαριασμό στο όνομα μου.]

 

κανε καταθεση χωρις να φαινεται το ονομα σου. ετσι δεν θα δωσεις προμηθεια. αν σου πουνε τιποτα ζητα τον διευθυντη και πες του οτι αυτος ο ορος των τραπεζων εχει κριθει παρανομος και καταχρηστικος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης χρειαζεται να εχω κανει confirm το λογαριασμο μου στο paypal?γιατι δεν ξερω πως να βρω το τετραψιο κωδικο που ζηταει.προπληρωμενη καρτα εχω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...