Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

πως ειναι δυνατον μια debit card νε εχει αρνητικο υπολοιπο, αφου υποτιθεται οτι τραβαει λεφτα απο λογαριασμο?πολυ παραξενο μου φαινεται. μηπως ειναι συστεμικο το λαθος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταθετικοί λογαριασμοί που μπορούν να γυρίσουν σε αρνητικό υπόλοιπο.

Μην ανησυχείς φίλε μου, εφόσον δεν τις έκανες εσύ τις κινήσεις, θα κάνεις μια γραπτή αμφισβήτηση συναλλαγής (μέσω fax) και θα πάρεις σίγουρα τα λεφτά πίσω.

Όσον αφορά το τι μπορούν να κάνουν οι δικοί σου αντί για εσένα, τους έχεις κάνεις κάποια εξουσιοδότηση? Είστε συχνοί/γνωστοί πελάτες του κατ/τος?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να εξαργυρωσω 21.000 ποντους δηλαδη 300 ευρω. Θα πρεπει να παρω ειδη αξιας 600 ευρω οπου θα πληρωσω τα 300 κανονικα και τα αλλα 300 με eξαργυρωση ποντων;

 

πολυ σωστα..

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταθετικοί λογαριασμοί που μπορούν να γυρίσουν σε αρνητικό υπόλοιπο.

Μην ανησυχείς φίλε μου, εφόσον δεν τις έκανες εσύ τις κινήσεις, θα κάνεις μια γραπτή αμφισβήτηση συναλλαγής (μέσω fax) και θα πάρεις σίγουρα τα λεφτά πίσω.

Όσον αφορά το τι μπορούν να κάνουν οι δικοί σου αντί για εσένα, τους έχεις κάνεις κάποια εξουσιοδότηση? Είστε συχνοί/γνωστοί πελάτες του κατ/τος?

 

Όχι, κάποια εξουσιοδότηση δεν έχω κάνει ... η Αγροτική είναι η κύρια τράπεζα της οικογένειας, ο πατέρας μου γνωρίζει σχεδόν όλο το προσωπικό .. μετά από τόσα χρόνια πάρε-δώσε.. Άντε να ξημερώσει Δευτέρα ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ΦΩΚΑ , ήταν η πιο κερδοφόρα εξαργύρωση πόντων (7000--->100 Ε). Με τις προσφορές του 200Ε ----> 5000 πόντοι και την τρέχουσα προσφορά 1Ε--->10 πόντοι κινήθηκαν αρκετά οι bonus κάρτες....Βλέπω νέες προσφορές για μετά τις εκπτώσεις..Μέχρι τότε σε αναμονή για κάποια καλύτερη προσφορά
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ΦΩΚΑ , ήταν η πιο κερδοφόρα εξαργύρωση πόντων (7000--->100 Ε). Με τις προσφορές του 200Ε ----> 5000 πόντοι και την τρέχουσα προσφορά 1Ε--->10 πόντοι κινήθηκαν αρκετά οι bonus κάρτες....Βλέπω νέες προσφορές για μετά τις εκπτώσεις..Μέχρι τότε σε αναμονή για κάποια καλύτερη προσφορά

 

ταη προσφορα των 200 ευρω=5000 ποντοι την ξεσκισα. ας εγραφε μια φορα μονο ανα καρτα. πηρα 12 φορες 7500 ποντους. 5000 για καθε 200 ευρω συν 2500 επειδη η καρτα ηταν american express

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μηπως ξερει καποιος αν η citibank σταματησε τα εξοδα αναληψης για τις καρτες της ;

επαιρνε 7 ε απο μηχανημα της και 9 ε απο αλλο μηχανημα για οποιαδηποτε αναληψη !!!

φυσικα γι αυτο εχει ψηφιστει νομος και ειναι παρανομο αλλα δεν τους ενδιεφερε και πολυ !!!

 

ξερει καποιος τι γινεται τωρα ;

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για citibank να πω και εγώ κάποια πράγματα.Ειμαι πελάτης της από το 2002 και έχω 3 κάρτες της τις οποίες τις πληρώνω μετρητοις .Αυτό το μήνα ξέχασα να πληρώσω την μια από της τρεις .Μου μπλοκαρανε την κάρτα με την πρώτη και χωρίς ενημέρωση .Και το πήρα χαμπάρι γιατί πήγα να κάνω συναλλαγή και δεν μπόρεσα. Αυτό πουθενά δεν αναφέρεται στους ορους .Απάντηση δικιά μου με καταγγελία και θα μιλήσω με τον δικηγόρο μου για τα υπολοπα
London for ever
Link to comment
Share on other sites

η λέξη κλειδί είναι "κλείσιμο"... και σε μένα έγινε το ίδιο και μάλιστα έτυχε εκείνη τη στιγμή να μην έχω άλλη κάρτα μαζί.Δικαιολογήθηκαν λέγοντας οτι αν και ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ η κάρτα δεν ειχε φτάσει η πληρωμή έγκαρα στα online συστήματα τους...Αυτό με εξοργίζει όμως,γιατί αν όπως λένε τυπικά το πιστωτικό όριο είναι κάπου στις 5000 νομίζω,και η προηγούμενη αγορά ήταν 100 ευρώ προς τι δε με αφήνει να κάνω άλλη μια ίσου ποσού;.την επόμενη μέρα έκλεισαν 5 κάρτες στην εν λόγω τράπεζα (των γονιών μου και δική μου) οι οποίες επι 5-6 χρόνια εξοφλούνταν όλες την πρώτη μέρα που έφτανε ο λογαριασμός σπίτι...10 μέρες μετά,έκλεισε ο λογαριασμός στην ίδια τράπεζα...Παίρνουν τηλέφωνο να ρωτήσουν γιατι και κάπου εκεί αρχίζει το ΣΟΟΥ...

 

περιττό να σας πω οτι πάει απο τότε περιπου 1.5 χρόνος και ακόμα κάθε μήνα στέλνουν statements για εναν ΑΔΕΙΟ citιgold select,μάααααλλον με την ελπίδα να σώσουν τίποτα :p

 

Υ.Γ. βέβαια έχω ακόμα μια prestige γιατί με ενδιαφέρουν κάποια προγράμματα που έχει αλλά ειναι σε αχρηστία

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα ατομα σαν εσενα και τους γονεις σου ειναι χασουρα για την τραπεζα. στην τραπεζικη διαλεκτο σας λενε ναυαγιο, γιατι δεν βγαζει κανενα κερδος απο εσας η τραπεζα μιας και ειστε καλοπληρωτες. δεν τους δινεται ουτε ενα λεπτο τοκους. καλα κανατε και κλεισατε ολες τις καρτες, με το κιλο τις δινουνε ολες οι τραπεζες. δηλαδη αν σε μια καθυστερημενη δοση στα 3 χρονια μπλοκαρουνε τις καρτες, στους κατ'εξακολουθηση κακοπληρωτες τι πρεπει να κανουνε? αλλα εκει εχουν τεραστιο κερδος και κανουν τους χαζους γιατι τους παιρνουν ενα σωρο τοκους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι..η τράπεζα ΚΕΡΔΙΖΕΙ,απο τους μονιμους κακοπληρωτές...δε αντιλαμβάνομαι όμως γιατί μπλόκαρε έτσι έυκολα τη κάρτα του φίλου παραπάνω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι..η τράπεζα ΚΕΡΔΙΖΕΙ,απο τους μονιμους κακοπληρωτές...δε αντιλαμβάνομαι όμως γιατί μπλόκαρε έτσι έυκολα τη κάρτα του φίλου παραπάνω

 

απο ανοησια και χαζομαρα. οταν πας και τις καταργεις, μετα αναρωτιουνται το γιατι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.μπορει καποιο αλλο ατομο (συγγενης μου)να χρησιμοποιησει κανονικα την πιστωτικη μου για αγορες και εγω την δικη του?
Link to comment
Share on other sites

Όπως δήλωσα και ποιό πάνω ήδη τους έχω κάνει καταγγελία σε γ.γ.καταναλωτή και αύριο θα μιλήσω με την νομική μου υπηρεσία τι άλλο μπορώ να τους κάνω. Επίσης πήρα την εξ. πελατών και τους δήλωσα την δυσφορία με αυτό που έγινε.Δεν θα τους αφήσω έτσι . Ακόμα και τίποτα να μην τους κάνω θα ακυρώσω ότι έχω και δεν έχω . Όμως θα μου λείψει ρε παιδιά η citibank vodafone visa . Φανταστείτε ότι από το 2003 δεν έχω πληρώσει χρόνο ομιλίας στο κινητό μου. Τώρα θα ανγκαστώ να πληρώσω . Αυτά τα ολίγα για να ενημερώνεστε τι εστί citibank.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.μπορει καποιο αλλο ατομο (συγγενης μου)να χρησιμοποιησει κανονικα την πιστωτικη μου για αγορες και εγω την δικη του?

 

κανονικα οχι, εστω και αν εχεις την ταυτοτητα του και αυτος την δικη σου, αλλα με τετοια κριση και αν το ποσο ειναι μεγαλο δεν νομιζω να σου αρνηθουνε την συναλλαγη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.μπορει καποιο αλλο ατομο (συγγενης μου)να χρησιμοποιησει κανονικα την πιστωτικη μου για αγορες και εγω την δικη του?

Κανονικά όχι , παράτυπα ναι

Link to comment
Share on other sites

Όπως δήλωσα και ποιό πάνω ήδη τους έχω κάνει καταγγελία σε γ.γ.καταναλωτή και αύριο θα μιλήσω με την νομική μου υπηρεσία τι άλλο μπορώ να τους κάνω. Επίσης πήρα την εξ. πελατών και τους δήλωσα την δυσφορία με αυτό που έγινε.Δεν θα τους αφήσω έτσι . Ακόμα και τίποτα να μην τους κάνω θα ακυρώσω ότι έχω και δεν έχω . Όμως θα μου λείψει ρε παιδιά η citibank vodafone visa . Φανταστείτε ότι από το 2003 δεν έχω πληρώσει χρόνο ομιλίας στο κινητό μου. Τώρα θα ανγκαστώ να πληρώσω . Αυτά τα ολίγα για να ενημερώνεστε τι εστί citibank.

 

να βγαλεις την cosmote eurobank visa, αφου κανεις φορητοτητα στην κοσμοτε τον αριθμο σου. εχεις 2% του συνολικου ποσου των αγορων σου εκπτψση στον λογαριασμο σου. ψαξτο λιγο στο site της eurobank

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να βγαλεις την cosmote eurobank visa, αφου κανεις φορητοτητα στην κοσμοτε τον αριθμο σου. εχεις 2% του συνολικου ποσου των αγορων σου εκπτψση στον λογαριασμο σου. ψαξτο λιγο στο site της eurobank

 

Έχω και από αυτήν.:) . Το πρόβλημα μου είναι ότι μόλις τώρα ανανέωσα το συμβόλαιο με vodafone που πληρώνεται με diners. Anyway δεν με πειράζει αλλά της citibank δεν θα τις περάσει . Θέλω όμως να φύγουν όλα μαζί .Τρεις κάρτες και δύο τραπεζικούς λογαριασμούς. Πιστεύω ότι αν δεν τους πειράξει σίγουρα θα ενοχλήσει. Αυτά όλα θα γίνουν από Πέμπτη αφού μιλήσω αύριο με τον δικηγόρο μου .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για σας!

 

Έχω ανοίξει στην εθνική το πρόγραμμα σπουδάζω και έβγαλα και κάρτα (έθνοcash) έτσι κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω χρήση των 500 ευρώ χωρίς τόκους για 4 χρόνια με υπερανάληψη που δικαιούμαι. Πήγα λοιπόν στο κοντινότερο ΑΤΜ της Εθνικής πήγα να κάνω ανάληψη από τρεχούμενο λογαριασμό αλλά το ΑΤΜ μου έβγαζε ότι δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει!!!

 

Έχετε ιδέα τη μπορεί να συμβαίνει; Μήπως κάνω κάτι λάθος; Όταν άνοιξα τον λογαριασμό μου έδωσαν ένα βιβλιάριο μπορώ να πάω με αυτό και να κάνω την υπερανάληψη μέσα από το κατάστημα; Αλλά το βιβλιάριο δεν είναι για τον λογαριασμό ταμιευτηρίου; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας!

 

Έχω ανοίξει στην εθνική το πρόγραμμα σπουδάζω και έβγαλα και κάρτα (έθνοcash) έτσι κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω χρήση των 500 ευρώ χωρίς τόκους για 4 χρόνια με υπερανάληψη που δικαιούμαι. Πήγα λοιπόν στο κοντινότερο ΑΤΜ της Εθνικής πήγα να κάνω ανάληψη από τρεχούμενο λογαριασμό αλλά το ΑΤΜ μου έβγαζε ότι δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει!!!

 

Έχετε ιδέα τη μπορεί να συμβαίνει; Μήπως κάνω κάτι λάθος; Όταν άνοιξα τον λογαριασμό μου έδωσαν ένα βιβλιάριο μπορώ να πάω με αυτό και να κάνω την υπερανάληψη μέσα από το κατάστημα; Αλλά το βιβλιάριο δεν είναι για τον λογαριασμό ταμιευτηρίου; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει!!!!

 

εκανες καποια αλλη συναλλαγη?μηπως δεν ειχε χρηματα το μηχανημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανάληψη από τρεχούμενο λογαριασμό ενώ έχεις ταμιευτήριο ? Φυσικά και δεν σε εξυπηρέτησε το μηχάνημα!! Πως θα ήταν άλλωστε δυνατόν? Αν έχεις βιβλιάριο ταμιευτηρίου , ο λογαριασμός σου δεν είναι τρεχούμενος, Ταμιευτηρίου είναι.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την Πειραιως Electron Visa με πιστωτικο οριο 800€

 

Mπορω να πραγματοποιησω αγορα ανεξαρτητου ποσου (πχ 6000€), αρκει η δοση να μην υπερβαινει το πιστωτικο οριο τις καρτας?

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι δε γίνεται..πρέπει το συνολικό ποσό να μην υπερβαίνει τα 800 ευρώ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...