Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ξέρουμε τι/αν χρεώνουν οι τράπεζες ( eurobank και εθνική) στην κατάθεση επιταγής;

Αν έχει σημασία, η έκδοση είναι από eurobank

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κόστος, απλώς σε συμφέρει να την καταθέσεις στην ίδια τράπεζα (Eurobank εν προκειμένω) διότι αλλιώς θα έχεις τα χρήματα διαθέσιμα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι? Μου ήρθε χρέωση στην alfa bank 6 euro για allert πήρα τηλέφωνο αλλά περιμένα 1 ώρα μέχρι που βαρέθηκα τι μπορεί να είναι? Ειδοποίησης της κάρτας? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Lourus said:

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι? Μου ήρθε χρέωση στην alfa bank 6 euro για allert πήρα τηλέφωνο αλλά περιμένα 1 ώρα μέχρι που βαρέθηκα τι μπορεί να είναι? Ειδοποίησης της κάρτας? 

Μπορεί να είναι κόστος επανέκδοσης κάρτας, εάν σου έληγε κάποια.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Lourus said:

Όχι δεν μου έληξε η κάρτα 

Ολες οι χρεωσεις γραφουν τι ειναι, σε αυτην δεν γραφει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Lourus said:

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι? Μου ήρθε χρέωση στην alfa bank 6 euro για allert πήρα τηλέφωνο αλλά περιμένα 1 ώρα μέχρι που βαρέθηκα τι μπορεί να είναι? Ειδοποίησης της κάρτας? 

Ετήσια Χρέωση για αλερτ λογαριασμού. Απενεργοποίησε τα από το my alpha web 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nikos_kallithea said:

Ολες οι χρεωσεις γραφουν τι ειναι, σε αυτην δεν γραφει τιποτα;

Alfa alert 

21 minutes ago, paanos said:

Ετήσια Χρέωση για αλερτ λογαριασμού. Απενεργοποίησε τα από το my alpha web 

6 ευρώ τον χρόνο? 

Just now, Lourus said:

Alfa alert 

6 ευρώ τον χρόνο? Για την χρεωστικη είναι η χρέωση όχι για τον λογαριασμό 

 

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική τράπεζα στην ιστοσελίδα της έχει έναν αριθμό επικοινωνίας 210 4848484.

Οσες φορές προσπάθησα να το πάρω μιλάει μόνο για κλοπή πειτε κλοπή λέει για απάτη πείτε απάτη και σταματάει εκεί.

Κάνω εγώ κάποιο λάθος ή συμβαίνει σε όλους αυτό;

Αν θέλει κάποιος τηλεφωνικά να επικοινωνήσει με την εθνική τράπεζα πώς γίνεται ; υπάρχει άλλος αριθμός;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, unwise said:

Η εθνική τράπεζα στην ιστοσελίδα της έχει έναν αριθμό επικοινωνίας 210 4848484.

Οσες φορές προσπάθησα να το πάρω μιλάει μόνο για κλοπή πειτε κλοπή λέει για απάτη πείτε απάτη και σταματάει εκεί.

Κάνω εγώ κάποιο λάθος ή συμβαίνει σε όλους αυτό;

Αν θέλει κάποιος τηλεφωνικά να επικοινωνήσει με την εθνική τράπεζα πώς γίνεται ; υπάρχει άλλος αριθμός;

Mονο πρωι, κατα τις 8, εχω καταφερει να πιασω γραμμη. Μετα δειχνει να μιλαει!

Απιστευτο ετσι; Helpdesk τραπεζας και συστηματικα να δειχνει οτι μιλαει...

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα... θέλω να ανοίξω 2 γραφείο δεν υποκατάστημα. αλλά μου είπε ο λογιστής θέλει άλλο pos από αυτό της έδρας.αλλά εγώ έχω Viva από το κινητό.πήρα την viva και μου είπε ότι πρέπει να έχω είτε 2ο τηλέφωνο με την εφαρμογή viva terminal εγκατεστημένη είτε να αγοράσω pos από την viva!έτσι είναι ξέρει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

πρόβλημα... θέλω να ανοίξω 2 γραφείο δεν υποκατάστημα. αλλά μου είπε ο λογιστής θέλει άλλο pos από αυτό της έδρας.αλλά εγώ έχω Viva από το κινητό.πήρα την viva και μου είπε ότι πρέπει να έχω είτε 2ο τηλέφωνο με την εφαρμογή viva terminal εγκατεστημένη είτε να αγοράσω pos από την viva!έτσι είναι ξέρει κανείς ;

Ναι. Το κάθε κινητό (χρηστης app pos) δηλώνεται διαφορετικά στο Μητρώο 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Ναι. Το κάθε κινητό (χρηστης app pos) δηλώνεται διαφορετικά στο Μητρώο 

μέγα φσουλ.ένα κινητό έχουμε. επίσης ακόμα βλέπω ενώ τέλος Σεπτεμβρίου είχα μόνος μου(γιατί λογιστής έλεγε δεν είναι δουλειά του,Viva καμία βοήθεια) είχα δηλώσει το Viva soft pos και ΑΚΌΜΑ είναι στην λίστα εκτός μητρώου και δεξιά στην άκρη λέει αναμονή από πάροχο.έλεος

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για υποκατάστημα θες άλλο μηχάνημα άρα θες άλλο κινητό ή τερματικό ανεξάρτητο. Υποθέτω ότι μπορείς και με τις λύσεις app pos των άλλων τραπεζών αλλά δεν ξέρω με προμήθειες, συνδρομές κλπ τι γίνεται. Έχει σίγουρα η εθνική και η alpha. 
 

Πάντως με το μητρώο γίνεται χαμός. Και οι πάροχοι δυσκολεύονται λόγω φόρτου και το ίδιο το taxis σκαλώνει πολλές φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έρχεται το καθολικό πάσχα και οι τράπεζες θα είναι κλειστές, οι μισθοδοσίες των εργαζομένων θα καταβληθούν κανονικά; Νωρίς; Ή στις 2/4; Δεν κατάλαβα αυτά που γράφουν στα news sites.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι Πέμπτη 28/03 θα έχουν καταβληθεί.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παίζει το σενάριο όταν γίνει πρόωρη ολική αποπληρωμή ενήμερου στεγαστικού δανείου να γίνει κάτι καλύτερο σε "τιμή" από το άληκτο κεφάλαιο;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 9:50 ΠΜ, thodoris85 said:

Καλημέρα, παίζει το σενάριο όταν γίνει πρόωρη ολική αποπληρωμή ενήμερου στεγαστικού δανείου να γίνει κάτι καλύτερο σε "τιμή" από το άληκτο κεφάλαιο;

Και ναι και οχι.
Δεν ειναι υποχρεωμενοι να στο κανουν και εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Θα σου προτεινα να πας σε ενα διαμεσολαβητη να ρωτησεις.
-----------------------------

image.thumb.png.f0d4b71d19eee1cd579aafe90f52c2a3.png
Αντιο διπλασιοι ποντοι; 😢

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχε λογική μια τέτοια κίνηση, από την στιγμή που λέει για "εφάμιλλης ποιότητας κάρτες". Λογικά θα δώσουν τη Χρυσή Mastercard στους κατόχους των απλών καρτών Diners και την Platinum Mastercard για όσους έχουν Diners Prestige.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι ρε 'σύ 😞 

Ανεβηκε και το ΚΒ: https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/antikathistoume-tis-kartes-diners-kai-notosplus-visa-me-alpha-bank-mastercard

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή άλλαξα κινητό και ξανά εγκατέστησα την Viva εφαρμογή την ξανά δήλωσα μόνος μου στην ΑΑΔΕ πριν 10 μέρες αλλά ενώ η viva μου λέει ότι κάθε Παρασκευή στέλνουν στην ΑΑΔΕ την κατάσταση ακόμα δεν φαίνεται.να θυμίσω ότι 30 Σεπτεμβρίου είχα δηλώσει το πρώτο κινητό με την 1η εφαρμογή pos και μέχρι Φλεβάρη έλεγε "αναμονή από πάροχο' ηλιθιοι είναι εκεί στην viva;;

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2018 at 11:49 ΜΜ, thodoris85 said:

 

Πήρα στην alpha σήμερα για μια άλλη ερώτηση και από περιέργεια ρώτησα και αυτό.

Μου είπε ότι το αφορολόγητο είναι για το ΑΦΜ της κεντρικής κάρτας (στο ίδιο ΑΦΜ είναι συνδεδεμένη και η πρόσθετη)

 

On 7/3/2018 at 4:59 ΜΜ, alfeios said:

 

Λογικο αυτο που λες. Δεν το αμφισβητω. Αλλα γιατι σε μενα δεν γινεται; Τι εχω κανει λαθος;

Sorry για τη νεκρανάσταση, απλά έχω την ίδια απορία και θα ήθελα αν κάποιος έχει νεότερο, να το μοιραστεί. Στη Eurobank βλέπω πως στη σελίδα λεει οτι μετράει το αφορολόγητο στην πρόσθετη κάρτα αρκεί να έχει δηλωθεί το ΑΦΜ στη Eurobank. Σε Πειραιώς έχουμε εικόνα καθόλου; 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 7:37 ΜΜ, stathis123 said:

Έλαβα email

 
 
Αγαπητέ Πελάτη,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε
 
τη νέα σας κάρτα:
   
   
 

ΧΡΥΣΗ BONUS MASTERCARD
 
 
ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*****
 
   
   
που θα αντικαταστήσει την:
   

 

 
 

DINERS CLUB
 
 
ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*****
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...