Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Είχα μια προγραμματισμένη εντολή πληρωμής στην Πειραιώς για χτες, η οποία δεν πραγματοποιήθηκε. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Σήμερα δεν υπάρχει στις προγραμματισμένες και δεν είδα να έχει γίνει χρέωση. Τόσο πέρα βρέχει συστήματα έχουν; 

Κατι λαθος εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos_kallithea said:

Κατι λαθος εχεις κανει.

Είχα δύο εντολές. Η μία εκτελέστηκε κανονικά, η άλλη όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ακυρωσα μεσω ibank την καρτα ατμ/χρεωστικη της ΕΤΕ. Στη συνεχεια προχωρησα εντος ibank σε επανεκδοση καρτας.

Γνωριζεται ποσο καιρο κανει να ερθει ταχυδρομικα η νεα καρτα και αν ειναι με ελτα ή αλλο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για νόμισμα Νιγηρίας ποια έχει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή η alpha η εθνική; Μιλάμε για 3 ευρώ αξία συναλλαγής 

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dimitris15 said:

Παιδιά για νόμισμα Νιγηρίας ποια έχει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή η alpha η εθνική; Μιλάμε για 3 ευρώ αξία συναλλαγής 

Σιγα το ποσό ρε φιλε άντε να δώσεις αλλά τρία ευρώ στην τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nikos_kallithea said:

Σιγα το ποσό ρε φιλε άντε να δώσεις αλλά τρία ευρώ στην τράπεζα 

ειναι συνδρομη netflix οποτε δεν λεει καθε μηνα το +3 ευρω ξερω οτι η eurobank εχει ελαχιστη προμηθεια το 1 ευρω

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris15 said:

Παιδιά για νόμισμα Νιγηρίας ποια έχει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή η alpha η εθνική; Μιλάμε για 3 ευρώ αξία συναλλαγής 

Ανέκαθεν οι κάρτες της Άλφα δεν είχαν κόστος μετατροπής.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

Δεν θα συνέφερε η Revolut σε αυτή την περίπτωση;

Υπάρχει πιθανότητα να κόψει την συναλλαγή επειδή θα γίνεται συχνά 

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimitris15 said:

Παιδιά για νόμισμα Νιγηρίας ποια έχει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή η alpha η εθνική; Μιλάμε για 3 ευρώ αξία συναλλαγής 

Α ρε αυτός ο Σωτήρης....κανει τον κόσμο να "μεταναστεύει"!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 7:45 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Οι πιστωτικές παροχές δεν ειναι καθόλουν χαλιά, απλά 9 στις 10 αιτήσεις για πιστωτικές απορρίπτονται απο τις τράπεζες.

Με λίγα λόγια ο Έλληνας είναι μπατίρης😁

 

+ τεράστια λίστα στον Τειρεσία οπότε παιρνουν ακυρο αμέσως 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, thansof_7 said:

Α ρε αυτός ο Σωτήρης....κανει τον κόσμο να "μεταναστεύει"!!! 

Εμένα αυτός ο Σωτήρης δεν μ αφήνει να κάνω λογαριασμό ☹️☹️

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, thansof_7 said:

Α ρε αυτός ο Σωτήρης....κανει τον κόσμο να "μεταναστεύει"!!! 

μας εφτιαξε ειναι η αληθεια

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2024 at 4:03 ΜΜ, Nabonidus said:

Ανέκαθεν οι κάρτες της Άλφα δεν είχαν κόστος μετατροπής.

Φυσικά και έχουν. Το αναφέρει και στον κατάλογο των προμηθειών .

 

απλα έχει το μικρότερο ποσοστό από όλες τος συστημικές . Αναφέρει έως 2,5% χωρίς ελάχιστη χρέωση. Η προμήθεια δεν μπαίνει σαν ξεχωριστή εγγραφή όπως στην εθνική πχ. Και επειδή δεν έχει ελάχιστο ποσό όπως άλλες πολλοί νομίζουν ότι δεν έχει. Αλλά είναι όντως η πιο συμφέρουσα αν κάποιος δεν έχει Revolut
 

η μοναδική που δεν έχει από τις ελληνικές τράπεζες  είναι η optima και από τις πιστωτικές η black της Εθνικής 

 

 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nabonidus said:

image.thumb.png.7e75cdbb2955746d10d3c45ba7587b28.png                                         Όπως μπορείς να δεις ( προς το παρόν) δεν υπάρχει προμήθεια.

210 czk ειναι 8.27€ εσυ εχεις χρεωθεί 8.75

Link to comment
Share on other sites

Η ισοτιμία στις 19/12/23 ήταν 1CZK=O,O408€  και όχι αυτή που αναφέρεις.

Μιλάμε όμως για έξτρα προμήθεια , γιατί η  τιμή της μετατροπής καθορίζεται από τη VISA  , και δεν έχει να κάνει με την Άλφα.   

(https://www.xe.com/currencycharts/?from=CZK&to=EUR)

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nabonidus said:

Η ισοτιμία στις 19/12/23 ήταν 1CZK=O,O408€  και όχι αυτή που αναφέρεις.

Μιλάμε όμως για έξτρα προμήθεια , γιατί η  τιμή της μετατροπής καθορίζεται από τη VISA  , και δεν έχει να κάνει με την Άλφα.   

(https://www.xe.com/currencycharts/?from=CZK&to=EUR)

 

Στον όρο 14.6 σελίδα 36 μπορείς να δεις ότι έξοδα μετατροπής συναλλάγματος έως 2,50%
 

https://www.alpha.gr/-/media/AlphaGr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf

 

Και το έχω παρατηρήσει ότι έχει απλά δεν είναι στάνταρ για να το γνωρίζεις. Μπορεί πχ για τα δολάρια να έχει 2,3 για το τσέχικο να έχει 1,3 κτλ . Αν ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών το ίδιο θα σου πουν και μπορούν να σου βρουν και συγκεκριμένα την προμήθεια για το νόμισμα που θέλεις. Για τέτοια μικροποσά είναι δύσκολο να το διακρίνεις .

 

Σύμφωνα με την ισοτιμία της visa λοιπόν αν είναι σωστό το site που διαλέγεις και ημερομηνία στις 20/12 τα 210 CZK θα έπρεπε να είναι 8,58€ και εσυ φαίνεται να έχεις χρεωθεί 8,76€  δηλαδή προμήθεια 2%

https://www.visa.co.uk/support/consumer/travel-support/exchange-rate-calculator.html

 

στην τελευταία σου συναλλαγή φαίνεται και καλύτερα. 1.170 CZK στις 22/12 θα έπρεπε να είναι 47,89€ με 0% bank fee ενώ εσυ χρεώθηκες 48,77€

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν σε συναλλαγες στην Ισπανια Ευρω......χρεωνεται με εξτρα προμηθεια χρεωση η οποιαδηποτε συναλλαγη με καρτα τραπεζης mastercard  - visa διαθετω και απο τις 2! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pedro_G said:

ξερει κανεις αν σε συναλλαγες στην Ισπανια Ευρω......χρεωνεται με εξτρα προμηθεια χρεωση η οποιαδηποτε συναλλαγη με καρτα τραπεζης mastercard  - visa διαθετω και απο τις 2! 

Από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ψωνίζεις με κάρτα mastercard  ή visa, η μετατροπή συναλλάγματος και οι πιθανές χρεώσεις γίνονται με βάση το τιμολόγιο της κάθε κάρτας.

Επομένως, διαβάζεις τους όρους και το τιμολόγιο κάθε κάρτας και αποφασίζεις ποια θα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Alex0077 said:

Στον όρο 14.6 σελίδα 36 μπορείς να δεις ότι έξοδα μετατροπής συναλλάγματος έως 2,50%
 

 

Ίσως δεν έχεις καταλάβει .

Μιλάμε για την ΕΞΤΡΑ προμήθεια που η κάθε τράπεζα χρεώνει επιπλέον της μετατροπής που κάνει η VISA ή η MASTER.

Εξ όσων γνωρίζω στις κάρτες της EUROBANK  είναι 1,05% , στην Πειραιώς ( αν θυμάμαι καλά) , είναι μεγαλύτερη.

Μπορείς να μας πεις , τι και πως γίνεται με την  κάρτα black της Εθνικής που χρησιμοποιείς, γιατί δε δείχνω εμπιστοσύνη στις απαντήσεις υπαλλήλων της οποιαδήποτε εξυπηρέτησης πελατών , που δίνονται από  τις κουζίνες.

Edited by Nabonidus
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nabonidus said:

Ίσως δεν έχεις καταλάβει .

Μιλάμε για την ΕΞΤΡΑ προμήθεια που η κάθε τράπεζα χρεώνει επιπλέον της μετατροπής που κάνει η VISA ή η MASTER.

Εξ όσων γνωρίζω στις κάρτες της EUROBANK  είναι 1,05% , στην Πειραιώς ( αν θυμάμαι καλά) , είναι μεγαλύτερη.

Μπορείς να μας πεις , τι και πως γίνεται με την  κάρτα black της Εθνικής που χρησιμοποιείς, γιατί δε δείχνω εμπιστοσύνη στις απαντήσεις υπαλλήλων της οποιαδήποτε εξυπηρέτησης πελατών , που δίνονται από  τις κουζίνες.

Μια χαρά έχω καταλάβει. Στο σύνδεσμο που σου εστειλα πριν  έχει τις επίσημες ισοτιμίες της visa. Και κάτω λέει bank fee που αναφέρει ότι είναι η προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα πάνω στην ισοτιμία που δίνει η visa. Το έχει by default 2% γιατί τόσο λέει ότι είναι ο μέσος όρος που έχουν οι περισσότερες τράπεζες. Αν εσυ το βάλεις 0% βλέπεις την επίσημη ισοτιμία της visa για κάθε συγκεκριμένη ημέρα. Τα ποσά που σε έχουν χρεώσει εσένα έχουν προμήθεια της alpha .

 

Για την black της εθνικής πράγματι δεν έχει καθόλου προμήθεια . Έχει βέβαια συνδρομή 120€ (με απαλλαγή αν κανείς συναλλαγές άνω των 12Κ ετησίως)

 Και είναι όπως η Revolut. Το ίδιο ισχύει και με την πιστωτική της optima bank (τουλάχιστον προς το παρόν) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ψωνίζεις με κάρτα mastercard  ή visa, η μετατροπή συναλλάγματος και οι πιθανές χρεώσεις γίνονται με βάση το τιμολόγιο της κάθε κάρτας.

Επομένως, διαβάζεις τους όρους και το τιμολόγιο κάθε κάρτας και αποφασίζεις ποια θα χρησιμοποιήσεις.

Αρα δεν εχεις χρησιμοποιησει Ισπανια καρτα πιστωτικη η χρεωστικη για αγορα ψωνια σε Ευρω!!!!! Γιατι αυτο μου λες να διαβασω τους ορους ....ενω εγω ρωταω αν εχει ψωνισει με Eurobank ή ακομη Αττικης σε Ισπανια χωρις εξτρα χρεωση!

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου χρεωθείς σε Ευρώ  με κάρτα Ευρωζώνης  δεν υπάρχει προμήθεια συναλλάγματος. 

Διότι έχεις χρεωθεί στο νόμισμα της κάρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα!

θέλω να πληρώσω κάτι για λογαριασμό του πατέρα μου επειδή δεν θέλει να χρησιμοποιήσει την κάρτα του (την έχει πατήσει στο παρελθόν κι ακόμα το φυσάει) και θα ήθελα να με διαφωτίσετε. επειδή winbank και ό,τι έχει να κάνει με online δεν έχει σεταριστεί ποτέ, σκεφτόμαστε να μεταφέρουμε κάθε μέρα λίγα λίγα τα χρήματα από το λογαριασμό του και να τα κάνουμε κατάθεση στο δικό μου ώστε να αυξήσω εγώ το όριο μέσω winbank στα 2,500 (το ποσό είναι 2100) και να πληρωθεί μια και καλή. 

τα θέματα τώρα είναι τα εξής: 1) πόσο είναι το ημερήσιο όριο αναληψης? ψάχνω στη σελίδα της Πειραιώς και έχει μόνο τρόπους αύξησής του - είναι τα 600€ που έχει by default στη winbank? 

2) υπάρχει κίνδυνος να βρω το μπελά μου λόγω της αγοράς των 2k που θα φανεί στο ονομά μου? είμαι εργαζομένος κτλ, δλδ δεν είναι ότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω το ποσό, αλλά επειδή κινούμαι συνηθώς με κάρτες, υπάρχει κίνδυνος προστίμου ή τίποτε άλλο αν φανεί ότι ξόδεψα 2k παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε? υπάρχει τρόπος να φανεί "δικαιολογηθεί" αυτή η αγορά?? 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...