Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω κάποιες πάγιες εντολές για πληρωμή ΔΕΗ, NOVA κλπ μέσω Εθνικής.
Μπορώ να τις διακόψω μέσω ebanking;
Σε ποιο μενού;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, junglist said:

Έχω κάποιες πάγιες εντολές για πληρωμή ΔΕΗ, NOVA κλπ μέσω Εθνικής.
Μπορώ να τις διακόψω μέσω ebanking;
Σε ποιο μενού;

Δεν έχω πάγιες στην ΕΤΕ, αλλά, εάν έχεις ορίσει να πληρώνονται από τραπεζικό λογαριασμό, εμφανίζονται στον συγκεκριμένο λογ/Πάγιες.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα που ειχα πάγια εντολή στην nova, ειχα περάσει από κατάστημα για την ακύρωση κ υπέγραψα χαρτί ακύρωσης.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πλέον γίνεται μέσω ebanking η έκδοση και η ανάκληση παγίων εντολών χωρίς κανένα κόστος αλλά και μέσω phone banking, όχι μόνο σε κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2023 at 2:12 ΜΜ, Kipouros_tou_GAP said:

Όντως μου πιστώθηκαν και εμένα. Στην εφαρμογή δε φαίνονταν (για αυτό και ρώτησα) αλλά όταν πήγα να κάνω εξαργύρωση, το ποσό ηταν μεγαλύτερο απο αυτό που έδειχνε η εφαρμογή.

Η εφαρμογή go4more εχει πάρα πολλά προβλήματα. Συνέχεια μου κολλάει και δεν ανανεώνονται και πρέπει να τη σβήνω και ξανά από την αρχή. 
 

για πιο σωστή ενημέρωση να βλέπεις στο mobile banking στο προφίλ σου που φαίνονται πάντα σωστά 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με την προσθήκη καρτών στο apple wallet μέσω winbank app?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω 982 πόντους σε Go4More τους οποίους θα τους χάσω (πλεον δουλεύω μόνο με alpha bonus) οπότε αν κάποιος θέλει να του δώσω go4more και να μου δώσει πόντους ALPHABANK ευχαρίστως ας στείλει πμ.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/karta-dual

Καινούργιο προϊόν από Εθνική


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Η Εθνική δίνει πιστωτικές κάρτες που έχουν δωρεάν συνδρομή αν πιάσεις ενα όριο αγορών (τον πρώτο χρόνο είναι έτσι κι αλλιώς δωρεάν). Το όριο αυτό μετράει απο τη μέρα που εκδίδεται η κάρτα; Δηλαδή, έστω μια κάρτα που εκδίδεται 30/10/23. Για να εχεις τη δωρεάν συνδρομή και το δεύτερο χρόνο, απο τις 30/10/24, θα πρέπει να έχεις πιάσει το όριο στο ενδιάμεσο (30/10/23-30/10-24); Επισης οι πρόσθετες κάρτες μετρούν σε αυτό το όριο;

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα σήμερα σε πληρωμή της ελάχιστης καταβολής, 

Είχα πιστωτικό όριο 1000 και το είχα ξεπεράσει κατά 700 ευρώ, 

Γνωρίζετε αν θα ξανά ανοίξει;;καθώς φαίνεται ακυρωμένη στο ebanking 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αν φαίνεται ακυρωμένη, δεν επανέρχεται γιατί γίνεται καταγγελία της σύμβασης λόγω αθέτησης. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Η Εθνική δίνει πιστωτικές κάρτες που έχουν δωρεάν συνδρομή αν πιάσεις ενα όριο αγορών (τον πρώτο χρόνο είναι έτσι κι αλλιώς δωρεάν). Το όριο αυτό μετράει απο τη μέρα που εκδίδεται η κάρτα; Δηλαδή, έστω μια κάρτα που εκδίδεται 30/10/23. Για να εχεις τη δωρεάν συνδρομή και το δεύτερο χρόνο, απο τις 30/10/24, θα πρέπει να έχεις πιάσει το όριο στο ενδιάμεσο (30/10/23-30/10-24); Επισης οι πρόσθετες κάρτες μετρούν σε αυτό το όριο;
ισχύει από την ημέρα έκδοσης - υπογραφής της σύμβασης.

Έχει και έναν υπολογιστή όπου αναγράφει πόσα χρήματα έχεις ξοδέψει και έχουν μετρήσει στην απαλλαγή της συνδρομής και μέχρι πότε πρέπει να φτάσεις το συγκεκριμένο πόσο.Screenshot_20231022_203218_Chrome.jpg

Στάλθηκε από το SM-S916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, testatos said:

ισχύει από την ημέρα έκδοσης - υπογραφής της σύμβασης.

Έχει και έναν υπολογιστή όπου αναγράφει πόσα χρήματα έχεις ξοδέψει και έχουν μετρήσει στην απαλλαγή της συνδρομής και μέχρι πότε πρέπει να φτάσεις το συγκεκριμένο πόσο.Screenshot_20231022_203218_Chrome.jpg

Στάλθηκε από το SM-S916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το πρόσεξα και εγώ στο e-banking, ευχαριστώ!

15 ώρες πριν, rio0013 said:

Κατάλαβα..απλά μήπως επανέλθει, 

Γτ λογαριασμοί έρχονται στο ebaniking 

Λογαριασμοί εκδίδονται και για ακυρωμένες κάρτες. 

Link to comment
Share on other sites

Απτην στιγμή που έχει ακυρωθεί δε θα έπρεπε να ζητήσουν εφάπαξ όλο το ποσό;;και όχι μόνο την ελάχιστη καταβολή;;
χαζοί είναι, και πως θα σου παίρνουν ένα σωρό λεφτά από τους τόκους?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Aegean μπήκε και στο go4more

3% επιστροφή με τις πιστωτικές και 0,5 με χρεωστικές προπληρωμένες 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Alex0077 said:

Η Aegean μπήκε και στο go4more

3% επιστροφή με τις πιστωτικές και 0,5 με χρεωστικές προπληρωμένες 

Και η Elpedison με 5% Go4More για πληρωμές λογαριασμών με πιστωτικές- καθόλου άσχημα, ειδικά με τους φουσκωμένους λογαριασμούς ρεύματος που περιμένουμε με το νέο έτος 🙂

Περισσότερα εδώ: https://www.nbg.gr/el/go4more/sunergates/sunergazomenes-epixeiriseis/elpedison-5164435

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει ειδοποίηση για πιστωτική κάρτα της Alpha Bank (όπου έχω και τη μισθοδοσία μου εκεί). Με πιστωτικό όριο 1500€, δωρεάν συνδρομή, 16.75% επιτόκιο + 0.60% εισφορά του Ν.128/1975.

Εσείς τι πιστεύετε, συμφέρει πχ για όχι τόσο συχνές αγορές; Με την έννοια αγορά προϊόντος με δόσεις;

Θα ήθελα και την δική σας άποψη.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zurabi_97 said:

Μου έχει έρθει ειδοποίηση για πιστωτική κάρτα της Alpha Bank (όπου έχω και τη μισθοδοσία μου εκεί). Με πιστωτικό όριο 1500€, δωρεάν συνδρομή, 16.75% επιτόκιο + 0.60% εισφορά του Ν.128/1975.

Εσείς τι πιστεύετε, συμφέρει πχ για όχι τόσο συχνές αγορές; Με την έννοια αγορά προϊόντος με δόσεις;

Θα ήθελα και την δική σας άποψη.

Εάν η ερώτηση είναι χρεωστική ή πιστωτική, προφανώς συμφέρει. Πάντα έχει καλύτερες επιστροφές, και καλύτερες ευκολίες.

Το σημαντικό είναι να την αποπληρώνεις κάθε μήνα πλήρως, και επίσης να εξασφαλίσεις ότι δεν θα χρεωθείς συνδρομή, ακόμη και με λίγες αγορές και μετά τον πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η ερώτηση είναι χρεωστική ή πιστωτική, προφανώς συμφέρει. Πάντα έχει καλύτερες επιστροφές, και καλύτερες ευκολίες.
Το σημαντικό είναι να την αποπληρώνεις κάθε μήνα πλήρως, και επίσης να εξασφαλίσεις ότι δεν θα χρεωθείς συνδρομή, ακόμη και με λίγες αγορές και μετά τον πρώτο χρόνο.

Έχω χρεωστική στην Άλφα.

Αν αποπληρώνεις κάθε μήνα πλήρως, δηλαδή;

Επίσης δεν λέει για δωρεάν συνδρομή το πρώτο έτος (μόνο στα Aegean και Affinity Club το γράφει).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zurabi_97 said:


Έχω χρεωστική στην Άλφα.

Αν αποπληρώνεις κάθε μήνα πλήρως, δηλαδή;

Επίσης δεν λέει για δωρεάν συνδρομή το πρώτο έτος (μόνο στα Aegean και Affinity Club το γράφει).

Ξεκινώντας αντίστροφα:

Το είδα ότι δεν λες για τον πρώτο χρόνο, αλλά ενίοτε "εννοείται" και σου λένε ότι έπρεπε να το δεις στη σύμβαση. Γι' αυτό το επεσήμανα για επιβεβαίωση 🙂

Πλήρη αποπληρωμή εννοώ να μην αφήνεις υπόλοιπο να τοκίζεται.

Πχ κάνεις δύο εφάπαξ αγορές 10€, 15€ και μία αγορα 20€ σε 2 δόσεις (2x 10€). Στο τέλος του μήνα θα πρέπει να αποπληρώσεις 35€ (το άθροισμα των εφάπαξ και τη μία δόση). Έτσι η πιστωτική σου κοστίζει ακριβώς όσο η χρεωστική, απλά κερδίζεις περισσότερα από τις επιστροφές.

Αντίθετα, εάν πληρώσεις μόνο τμήμα της οφειλής, το υπόλοιπο τοκίζεται (με καθόλου ευνοϊκό επιτόκιο), οπότε βγαίνεις χαμένος. Επίσης ο "δανεισμός" χρημάτων από την πιστωτική τοκίζεται από την ημέρα της ανάληψης και πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας αντίστροφα:
Το είδα ότι δεν λες για τον πρώτο χρόνο, αλλά ενίοτε "εννοείται" και σου λένε ότι έπρεπε να το δεις στη σύμβαση. Γι' αυτό το επεσήμανα για επιβεβαίωση
Πλήρη αποπληρωμή εννοώ να μην αφήνεις υπόλοιπο να τοκίζεται.
Πχ κάνεις δύο εφάπαξ αγορές 10€, 15€ και μία αγορα 20€ σε 2 δόσεις (2x 10€). Στο τέλος του μήνα θα πρέπει να αποπληρώσεις 35€ (το άθροισμα των εφάπαξ και τη μία δόση). Έτσι η πιστωτική σου κοστίζει ακριβώς όσο η χρεωστική, απλά κερδίζεις περισσότερα από τις επιστροφές.
Αντίθετα, εάν πληρώσεις μόνο τμήμα της οφειλής, το υπόλοιπο τοκίζεται (με καθόλου ευνοϊκό επιτόκιο), οπότε βγαίνεις χαμένος. Επίσης ο "δανεισμός" χρημάτων από την πιστωτική τοκίζεται από την ημέρα της ανάληψης και πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου!

Ακόμη δεν έκανα αίτηση για τη πιστωτική.

Βέβαια, δεν έχω σκοπό να κάνω αγορές τέτοιες που να εμπεριέχουν τόκους, αλλά πχ να πάρω μια ηλεκτρική συσκευή με Α άτοκες δόσεις. Δεν σκοπεύω να κάνω αναλήψεις μέσω πιστωτικής κάρτας.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Μου έχει έρθει ειδοποίηση για πιστωτική κάρτα της Alpha Bank (όπου έχω και τη μισθοδοσία μου εκεί). Με πιστωτικό όριο 1500€, δωρεάν συνδρομή, 16.75% επιτόκιο + 0.60% εισφορά του Ν.128/1975.

Εσείς τι πιστεύετε, συμφέρει πχ για όχι τόσο συχνές αγορές; Με την έννοια αγορά προϊόντος με δόσεις;

Θα ήθελα και την δική σας άποψη.

Εφόσον έχει δωρεάν συνδρομή για πάντα, ναι, συμφέρει. 

Σου έστειλαν ειδοποίηση μόνοι τους με προσφορά για κάρτα; Φαντάζομαι είναι η Visa Bonus

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει δωρεάν συνδρομή για πάντα, ναι, συμφέρει. 
Σου έστειλαν ειδοποίηση μόνοι τους με προσφορά για κάρτα; Φαντάζομαι είναι η Visa Bonus

Μου έχει βγει σαν επιλογή στο app, ενώ στων δικών μου, όχι.

1628291f39d8f4d1b142218023180e9a.jpg

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...