Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Χοντρικά με ~10,000 και χωρίς άλλες υποχρεώσεις θα σου βγάλουν. Το τι πιστωτικό όριο βέβαια θα σου δώσουν είναι λίγο random, αν πάντως αιτηθείς γύρω στα 1,500 ευρώ πιστεύω θα εγκριθεί. Η πιο "δύσκολη" τράπεζα για να εκδώσει κάρτα ειναι η ΑΒ και μετά η Eurobank, εκτός αν στη δεύτερη έχεις μισθοδοσία οπότε σου δίνει σε δευτερόλεπτα

Το εισόδημα είναι ~ 5.1Κ με 5.5Κ €, και σκεφτόμουν για Alphabank, διότι έχω και μισθοδοσία εκεί. Λες χλωμό ε να δώσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Το εισόδημα είναι ~ 5.1Κ με 5.5Κ €, και σκεφτόμουν για Alphabank, διότι έχω και μισθοδοσία εκεί. Λες χλωμό ε να δώσουν;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρκετά χαμηλό εισόδημα για πιστωτική, αλλά η μισθοδοσία βοηθάει. Ζήτησε χαμηλό πιστωτικό όριο για να αυξήσεις τις πιθανότητες να εγκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Το εισόδημα είναι ~ 5.1Κ με 5.5Κ €, και σκεφτόμουν για Alphabank, διότι έχω και μισθοδοσία εκεί. Λες χλωμό ε να δώσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια ενδεικτική εικόνα πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν σε όλες της τράπεζες. 

Από Εθνική: 

image.thumb.png.9bdaf9d1d688ad962d14b482f7142e50.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτός ο πίνακας. Με ετήσιο εισόδημα κάτω των 10.000€, μου ενέκριναν τη Black Mastercard, χωρίς καν να έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με την τράπεζα.

Η δική μου εμπειρία γενικότερα λέει ότι οι μόνες περιπτώσεις που θα πρέπει να αποθαρρύνουν κάποιον από το να αιτηθεί πιστωτική κάρτα, είναι το να ανήκει σε κάποια καραμπινάτη "κόκκινη" κατηγορία, όπως για παράδειγμα, να είναι στη "μαύρη" λίστα του Τειρεσία ή να είναι άνεργος ή ενδεχομένως να έχει ήδη πολλές κάρτες/δάνεια.
Όλοι οι άλλοι, αξίζει να μπουν στη διαδικασία να αιτηθούν την πιστωτική κάρτα που τους ενδιαφέρει και θα μάθουν πολύ σύντομα το αποτέλεσμα, τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο. 

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pluss said:

Δεν ισχύει αυτός ο πίνακας. Με ετήσιο εισόδημα κάτω των 10.000€, μου ενέκριναν τη Black Mastercard, χωρίς καν να έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με την τράπεζα.

Η δική μου εμπειρία γενικότερα λέει ότι οι μόνες περιπτώσεις που θα πρέπει να αποθαρρύνουν κάποιον από το να αιτηθεί πιστωτική κάρτα, είναι το ανήκει σε κάποια καραμπινάτη "κόκκινη" κατηγορία, όπως για παράδειγμα, να είναι στη "μαύρη" λίστα του Τειρεσία ή να είναι άνεργος ή ενδεχομένως να έχει ήδη πολλές κάρτες/δάνεια.
Όλοι οι άλλοι, αξίζει να μπουν στη διαδικασία να αιτηθούν την πιστωτική κάρτα που τους ενδιαφέρει και θα μάθουν πολύ σύντομα το αποτέλεσμα, τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο. 

Όντως ισχύει. 
Μου έδωσαν τη black και μου ανέφεραν ότι δεν ισχύουν πλέον στην Εθνική τα εισοδηματικά κριτήρια για τα levels των καρτών. 

Link to comment
Share on other sites

Η Black εκτός απο την σχετικά χαμηλή επιβράβευση για συναλλαγές σε επιχειρήσεις που δεν ειναι συνεργάτες του go4more, παρέχει κάποιο άλλο προνόμιο επιβράβευσης σε σχέση με την Gold; Μιλάω καθαρά για τη χρήση της κάρτας, ξέχωρα από τα υπόλοιπα πιθανά πλεονεκτήματα του Premium Go 4 More. 

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις Premium go4more δεν πρέπει να είσαι γραμμένος στο Premium banking ως πελάτης; Δε νομίζω πως αρκεί απλώς να έχεις την black.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να κανω επικαιροποιηση στοιχειων στην alpha μεσω του gov.gr μου λεει οτι δεν εχω δηλωσιε διευθυνση κατοικιας στην eurobank δεν ειχα τετοιο προβλημα. τελικα τους εστειλα το εκκαθαριστικο να βαλουν χειροκινητα τα στοιχιεα

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να κανω επικαιροποιηση στοιχειων στην alpha μεσω του gov.gr μου λεει οτι δεν εχω δηλωσιε διευθυνση κατοικιας στην eurobank δεν ειχα τετοιο προβλημα. τελικα τους εστειλα το εκκαθαριστικο να βαλουν χειροκινητα τα στοιχιεα
Το ίδιο ειχα κ γω με την δήλωση τηλεφώνου.
Ανεβαζα, ανεβαζα κ ολο μου εβγαζε σφαλμα επικαιροποιησης τηλεφώνου. Τελικα τους έστειλα στο μαιλ του σαπόρτ, ενα λογαριασμό μου και ενημερώθηκε.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη νέα εφαρμογή της Πειραιώς σε Android: Έχω γλώσσα κινητού τα αγγλικά, αλλά θέλω την εφαρμογή στα ελληνικά. Αλλάζω τη γλώσσα της εφαρμογής μέσα από το μενού, κάνει επανεκκίνηση και συνεχίζει να είναι στα αγγλικά, ενώ δείχνει ως γλώσσα τα ελληνικά!

Την απεγκατέστησα, την εγκατέστησα ξανά αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Κάνω κάτι λάθος ή να μιλήσω με τους developers στο Play Store?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Kipouros_tou_GAP said:

Η Black εκτός απο την σχετικά χαμηλή επιβράβευση για συναλλαγές σε επιχειρήσεις που δεν ειναι συνεργάτες του go4more, παρέχει κάποιο άλλο προνόμιο επιβράβευσης σε σχέση με την Gold; Μιλάω καθαρά για τη χρήση της κάρτας, ξέχωρα από τα υπόλοιπα πιθανά πλεονεκτήματα του Premium Go 4 More. 

Δεν έχει κόστος μετατροπής συναλλάγματος. 

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Για να έχεις Premium go4more δεν πρέπει να είσαι γραμμένος στο Premium banking ως πελάτης; Δε νομίζω πως αρκεί απλώς να έχεις την black.

Αναφέρει πως το δίνει και στην black. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, geoponer said:

Σχετικά με τη νέα εφαρμογή της Πειραιώς σε Android: Έχω γλώσσα κινητού τα αγγλικά, αλλά θέλω την εφαρμογή στα ελληνικά. Αλλάζω τη γλώσσα της εφαρμογής μέσα από το μενού, κάνει επανεκκίνηση και συνεχίζει να είναι στα αγγλικά, ενώ δείχνει ως γλώσσα τα ελληνικά!

Την απεγκατέστησα, την εγκατέστησα ξανά αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Κάνω κάτι λάθος ή να μιλήσω με τους developers στο Play Store?

Γράψε στο Play Store διότι αν καλέσεις το Support δεν θα καταλαβαίνουν καν τι τους λες!

Βάλε 4 αστεράκια και θα το φτιάξουν για να ανεβάσεις την αξιόληγησή σου! 😉

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως πληρωνω μεσω NFC στο καινουργιο app της Πειραιως?

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, optostyle said:

Ξερει κανεις πως πληρωνω μεσω NFC στο καινουργιο app της Πειραιως?

OptoStyle
 

Προσθέτεις την κάρτα σου στο Google wallet ή στο Apple wallet και πληρωνεις

https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Pages/News/terminationwinbankpay.aspx

 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως πληρωνω μεσω NFC στο καινουργιο app της Πειραιως?

OptoStyle


νομίζω δεν μπορείς. πλέον μόνο εάν περάσεις την κάρτα της Πειραιώς στο google wallet
Link to comment
Share on other sites

Ειναι περασμενη ηδη.....στο παλιο app πληρωνα μεσω Google pay ...στο νεο δεν μου βγαζει κατι..

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, optostyle said:

Ειναι περασμενη ηδη.....στο παλιο app πληρωνα μεσω Google pay ...στο νεο δεν μου βγαζει κατι..

OptoStyle
 

Διέγραψε τη και πέρασε την ξανα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Mου δειχνει οτι ειναι περασμενη..αλλα δεν βρισκω "εικονιδιο" πληρωμης

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Mου δειχνει οτι ειναι περασμενη..αλλα δεν βρισκω "εικονιδιο" πληρωμης

OptoStyle


νομίζω τις τελευταίες εβδομάδες έχει σταματήσει το wallet της Πειραιώς.
Link to comment
Share on other sites

https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Pages/News/terminationwinbankpay.aspx

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ψηφιακό πορτοφόλι winbank pay πρόκειται να καταργηθεί στις 03/07/2023.

Επιπλέον, από 02/05/2023:

• η υπηρεσία winbank pay δεν θα είναι πλέον διαθέσιμη στη νέα έκδοση του winbank mobile app και
• οι υφιστάμενοι χρήστες του winbank pay δεν θα μπορούν να εγγράψουν νέες κάρτες

Μπορείτε να εγκαταστήσετε άμεσα την εφαρμογή Πορτοφόλι Google™ και να εγγράψετε τις κάρτες Visa & Mastercard® της Τράπεζας Πειραιώς, για να συνεχίστε να πραγματοποιείτε μέσω Google Pay™ τις ανέπαφες ή/και online συναλλαγές σας με τον πιο απλό και γρήγορο τρόπο!

Γνωρίστε το Google Pay™ εδώ.

Το στοιχείο Google Pay αποτελεί εμπορικό σήμα της Google LLC.

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα το κανω μεσα απο την εφαρμογη της Google και ολα καλα

ilka71 με το παλιο app ακομα δουλευει

OptoStyle



Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Εχω μία ερώτηση για όσους έχουν την Aegean Premium. Εχει βγάλει κάποιος και προσθετη κάρτα πανω σε αυτην? το ρωτάω αυτο, γιατι σκεφτομαι να αναβαθμισω την παλια aegean visa που εχω στην νεα premium, και να βγαλω και στην συζυγο μία πρόσθετη (που δεν εχει εξτρα συνδρομη γι αυτην). Επειδη και η σύζυγος έχει και αυτην την παλια aegean visa, ξέρει κανεις, στη προσθετη που θελω να της βγάλω, για ποιο miles and bonus μαζευει ποντους. Γι αυτο της 1η κάρτας, ή ο κάτοχος της προσθετης δηλώνει το δικό του miles and bonus και μαζεύει γι αυτο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση, όταν κάνω αγορά με πιστωτική κάρτα και βάζω άτοκες δοσεις ο έμπορος παίρνει εφάπαξ όλο το ποσό η κάθε μήνα παίρνει το ποσό που αντιστοιχεί στην δόση?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pexths said:

μια ερώτηση, όταν κάνω αγορά με πιστωτική κάρτα και βάζω άτοκες δοσεις ο έμπορος παίρνει εφάπαξ όλο το ποσό η κάθε μήνα παίρνει το ποσό που αντιστοιχεί στην δόση?
 

Δεν ειναι κατι στανταρ, οι περισσοτεροι τα λεφτα τα παίρνουν με δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ρώτησε και πριν αλλά επειδή δε δόθηκε σίγουρη απάντηση..

Αν έχω πάγια εντολή για ολική εξόφληση πιστωτικής στην Εθνική Τράπεζα και την εξοφλήσω μόνος μου πολύ πριν όλο το ποσό , θα τραβήξει ξανά το ποσό αυτόματα από το λογαριασμό σύμφωνα με την πάγια εντολή ή ενημερώνεται ότι έχει εξοφληθεί το σύστημα και δεν κάνει καμία κίνηση; 
 

στην Alpha κάποτε το τράβαγαν το ποσό ανεξάρτητα αν το είχες πληρώνεσαι πριν αλλά εδώ και λίγα χρόνια ενημερώνεται και δεν τα τραβάει . 

1 ώρα πριν, pexths said:

μια ερώτηση, όταν κάνω αγορά με πιστωτική κάρτα και βάζω άτοκες δοσεις ο έμπορος παίρνει εφάπαξ όλο το ποσό η κάθε μήνα παίρνει το ποσό που αντιστοιχεί στην δόση?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


αν τις άτοκες τις κάνει ο έμπορος τότε δεν παίρνει όλο το ποσό εφάπαξ . Το πληρώνεται σταδιακά με τις δόσεις . Εκτός αν ζητήσει προεξόφληση από την τράπεζα για το οποίο θα χρεωθεί. Αν τις άτοκες δόσεις τις κάνει η τράπεζα μετά από τη συναλλαγή όπως πχ η Πειραιώς που έχει για έξοδα πάνω από ένα ποσό ή η Aegean visa για άτοκες δόσεις σε εισιτήρια κτλ τότε ο έμπορος δεν έχει σχέση και παίρνει κανονικά όλο το ποσό 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...