Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Στην Alpha αλλάζει με επιβεβαίωση από το παλιό σου κινητό.

Αλλιώς κατάστημα.

 

Στην Eurobank αναφερομαι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

JIMJFK Τα συγχαρητήριά μου για το κατεβατό , πραγματικά εκφράζει την άποψή μου .

Είναι όλα όσα θέλω εδώ και καιρό να γράψω , μη σου πω θα το κάνω copy .

Αφού στον γιο μου που πέρασε φέτος πολιτικές επιστήμες , έχω πει ήδη να πάρει μαθήματα που θα τον βοηθήσουν να εργαστεί στο εξωτερικό , εδώ θα είναι έρμαιο του συστήματος. Πονάω για αυτό , αλλά πρώτα ενδιαφέρομαι για το να είναι ευτυχισμένος.

 

kosmous σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και σου ευχομαι οτι καλυτερο για το γιο σου. Μη φοβασαι να τον αφησεις να ανοιξει τα φτερα του. Ξερω ακριβως πως αισθανεσαι (οπως και οι δικοι μου καμμια 15αρα και χρονια πριν). Και εγω Ελλαδα σπουδασα κ.λπ. αλλα δυστυχως νωρις καταλαβα οτι η αναξιοκρατια-ελλειψη δικαιοσυνης ειναι το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας κατι που δυστυχως η τελευταια κριση δε βοηθησε καθολου να εξαφανιστει-ελαχιστοποιηθει.

 

Σύσκεψη στο Μαξίμου για το μέλλον της Τράπεζας Πειραιώς.

 

https://www.news247.gr/oikonomia/syskepsi-sto-maximoy-gia-to-mellon-tis-trapezas-peiraios.9034588.html

 

ΤΧΣ θα την φορτωθει και μετα? Μου αρεσει που διναν και bonus για εξοδο!!!

 

Εθελούσια έξοδο με αποζημίωση-έκπληξη ανακοινώνει η Τράπεζα Πειραιώς

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3490527/ethelousia-exodo-me-apozimiosi-ekplixi-anakoinonei-i-trapeza-peiraios

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εκανα ανανεωση πριν 2 ημερες στο vodafone cu.gr με χρεωστικη καρτα της πειραιως και περασε χωρις μου ζητησει κωδικους internet banking και sms στο κινητο και εχτες που αγορασα ενα βιβλιο με πληρωμη με με την ιδια χρεωστικη καρτα της ιδιας τραπεζας και παλι δεν μου ζητησε τιποτα. Τι εγινε καταργηθηκε;

 

Το ιδιο εγινε και σε ενα γνωστο μου που πληρωσε online με καρτα στο my cosmote και δεν του εβγαλε να του στειλει sms στο κινητο του περασε η συναλλαγη αμεσως. Τι ειναι αυτο; ασφαλεια; αρα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος , παρα μονο αμα χρησιμοποιεις paypall και ενεργοποιησεις το sms στην εισοδο του paypall. ή sms για την χρηση της καρτας ( πχ αμα εχεις χρεωστικη bonus της alpha bank ειναι δωρεαν! ) .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εκανα ανανεωση πριν 2 ημερες στο vodafone cu.gr με χρεωστικη καρτα της πειραιως και περασε χωρις μου ζητησει κωδικους internet banking και sms στο κινητο και εχτες που αγορασα ενα βιβλιο με πληρωμη με με την ιδια χρεωστικη καρτα της ιδιας τραπεζας και παλι δεν μου ζητησε τιποτα. Τι εγινε καταργηθηκε;

 

Το ιδιο εγινε και σε ενα γνωστο μου που πληρωσε online με καρτα στο my cosmote και δεν του εβγαλε να του στειλει sms στο κινητο του περασε η συναλλαγη αμεσως. Τι ειναι αυτο; ασφαλεια; αρα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος , παρα μονο αμα χρησιμοποιεις paypall και ενεργοποιησεις το sms στην εισοδο του paypall. ή sms για την χρηση της καρτας ( πχ αμα εχεις χρεωστικη bonus της alpha bank ειναι δωρεαν! ) .

 

Ισχυει αυτό που λες .. Από εκεί και πέρα δε χρειάζεσαι paypal. Ευτυχως οι περισσότερες τραπεζες πλεον σε αφηνουν να απενεργοποιεις την κάρτα σου μέσω της εφαρμογης τους στο κινητό, και να την ενεργοποιείς όταν τη χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες επιχειρήσεις αν δώσεις έγκριση μια φορα, δεν ζητάει ξανα.

Στο my cosmote πράγματι δεν ζητάει τις επόμενες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες επιχειρήσεις αν δώσεις έγκριση μια φορα, δεν ζητάει ξανα.

Στο my cosmote πράγματι δεν ζητάει τις επόμενες φορές.

 

εγω επειδη εχω και το booster και τωρα που εμαθα οτι κερδιζω και 1gb internet για 7 ημερες για καθε πληρωμη σταθερου και κινητης booster θα το πληρωνω πια στο my cosmote και ετσι θα ενεργοποιω τα δωρα στο κινητο του booster . Θα δω εαν παλι πληρωσω με την ιδιακαρτα αμα θα ζητησει εξτρα κωδικο για την πληρωμη της κινητης που δεν εχω ξανα πληρωσει ( αν και σε ρωταει αμα θελεις να αποθυκευτουνε τα στοιχεια της καρτας σου!) . Αλλα στο site των βιβλιων που δεν ζητησε καθολου που το πας; αφου δεν ειχα ξανα αγορασει βιβλιο εγω με την δικη μου χρεωστικη καρτα απο αυτο το site . Δεν βγαζω ακρη! . Και η τραπεζα δεν θα εχει ιδεα.

Πχ κοιταγα αμα βαλεις παγια εντολη για πληρωμη κοσμοτε σταθερης στην Πειραιως σου παιρνει 0,40 ευρω ενω αμα το πληρωνεις καθε φορα εσυ εχει προμηθεια 0,60 ευρω . Αντιστοιχα στην eurobank για πληρωμη κοσμοτε εχει μηδενικη προμηθεια ενω αμα βαλεις παγια εντολη εχει 0,50 ευρω προμηθεια.

Επισης για πληρωμη στο taxisnet με καρτα με χρεωστικη καρτα της Πειραιως δεν ζηταει ποτε εξτρα κωδικο περναει χωρις το εχω κανει αρκετες φορες αυτον το μηνα με 2 καρτες του αδελφου μου και εμενα.

 

Ισχυει αυτό που λες .. Από εκεί και πέρα δε χρειάζεσαι paypal. Ευτυχως οι περισσότερες τραπεζες πλεον σε αφηνουν να απενεργοποιεις την κάρτα σου μέσω της εφαρμογης τους στο κινητό, και να την ενεργοποιείς όταν τη χρειαστείς.

 

ναι αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις στις πιστωτικες καρτες διοτι εχει καποιο θεμα, μου ειχανε πει στην Πειραιως νομιζω ή στην alpha bank ή στην εθνικη οτι η προσωρινη απενεργοποιηση καρτας για τις πιστωτικες δεν ειναι απλο κατι γινεται δεν μοιαζει με την χρεωστικη. Απο την αλλη εγω κανω το εξης εχω ενα λογαριασμο ταμιευτηριου κενο και ενα που μου μπαινει η μισθοδοσια μου , οποτε κανω μεταφορα μονο οταν χρειαζεται να κανω αγορες ειτε στο ιντερνετ ειτε απο καταστημα ειτε αναληψη ατμ , οποτε μολις γινει η συναλλαγη μετα δεν υπαρχουνε χρηματα στην καρτα αρα δεν χρειαζεται να ενεργοποιησω την προσωρινη απενεργοποιηση. Απο την αλλη μπορεις να παιζεις και μετα ορια της καρτας ( αυτο δεν γινεται ομως στην πιστωτικη ) αμα δεν εχεις 2ο λογαριασμο στην τραπεζα ή δεν θελεις να ανοιξεις τοτε παιζεις μετα ορια της καρτας χαμηλωνεις ή μηδενιζεις ετσι ωστε να μην δουλευει( νομιζω δεν γινεται σε ολες τις τραπεζες αυτο! ) .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πλήρωσα για πρώτη φορά χρησιμοποιώντας το κινητό μου (Galaxy A3 2016) και την εφαρμογή της Τράπεζας Πειραιώς. Η συναλλαγή πέρασε κανονικά - είχα βέβαια ενεργοποιημένο το ίντερνετ για κάθε ενδεχόμενο.

 

Είναι πιο εύκολο να πληρώνεις με την κάρτα αλλά είναι μεγάλη ευκολία να ξέρεις ότι μπορείς να πληρώσεις και με το κινητό σου που συνήθως το έχεις μαζί σου.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

παιδια στις 19/10 αγορασα τηλεοραση με 20% επιστροφη απο public μου πιστωθηκε το 1% το υπολοιπο 19% ακομα δεν εχει πιστωθει και με εχουν ζωσει τα φιδια γιατι το public στην ιδια αποδειξη εχει βαλει και 1 λεπτο την επεκταση εγγυησης και φοβαμαι μην χασω την επιστροφη για αυτο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ηλεκτρονική αγορά, λογικά θα σου έρθει σε δεύτερο χρόνο το υπόλοιπο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ηλεκτρονική αγορά, λογικά θα σου έρθει σε δεύτερο χρόνο το υπόλοιπο.

 

Sent from my Galaxy S10e

εκανα αιτημα στην eurobank για πιστωση ποντων για να δουμε τι θα γινει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος το poco f2 να μου πει αν στην εφαρμογή της Eurobank μπορεί να βάλει το δαχτυλικο αποτύπωμα;;; στις εφαρμογές της εθνικής κ της Πειραιώς παίζει κανονικά...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της Eurobank είναι λιγο περίεργη με το δαχτυλικο. Στείλε τους αξιολόγηση στο play store για να το προσθέσουν στις συμβατές.
Link to comment
Share on other sites

συνήθως κλειδώνω το τηλέφωνο (lock screen) και ξεκλειδώνω και μετά μπορώ να εισάγω το δακτυλικό αποτύπωμα...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

 

 

ναι αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις στις πιστωτικες καρτες διοτι εχει καποιο θεμα, μου ειχανε πει στην Πειραιως νομιζω ή στην alpha bank ή στην εθνικη οτι η προσωρινη απενεργοποιηση καρτας για τις πιστωτικες δεν ειναι απλο κατι γινεται δεν μοιαζει με την χρεωστικη. Απο την αλλη εγω κανω το εξης εχω ενα λογαριασμο ταμιευτηριου κενο και ενα που μου μπαινει η μισθοδοσια μου , οποτε κανω μεταφορα μονο οταν χρειαζεται να κανω αγορες ειτε στο ιντερνετ ειτε απο καταστημα ειτε αναληψη ατμ , οποτε μολις γινει η συναλλαγη μετα δεν υπαρχουνε χρηματα στην καρτα αρα δεν χρειαζεται να ενεργοποιησω την προσωρινη απενεργοποιηση. Απο την αλλη μπορεις να παιζεις και μετα ορια της καρτας ( αυτο δεν γινεται ομως στην πιστωτικη ) αμα δεν εχεις 2ο λογαριασμο στην τραπεζα ή δεν θελεις να ανοιξεις τοτε παιζεις μετα ορια της καρτας χαμηλωνεις ή μηδενιζεις ετσι ωστε να μην δουλευει( νομιζω δεν γινεται σε ολες τις τραπεζες αυτο! ) .

 

Στην alpha bank γίνεται σε όλες τις πιστωτικές με ενα απλό κλικ από το application. Ότι πιο βολικό.

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις στις πιστωτικες καρτες διοτι εχει καποιο θεμα, μου ειχανε πει στην Πειραιως νομιζω ή στην alpha bank ή στην εθνικη οτι η προσωρινη απενεργοποιηση καρτας για τις πιστωτικες δεν ειναι απλο κατι γινεται δεν μοιαζει με την χρεωστικη. Απο την αλλη εγω κανω το εξης εχω ενα λογαριασμο ταμιευτηριου κενο και ενα που μου μπαινει η μισθοδοσια μου , οποτε κανω μεταφορα μονο οταν χρειαζεται να κανω αγορες ειτε στο ιντερνετ ειτε απο καταστημα ειτε αναληψη ατμ , οποτε μολις γινει η συναλλαγη μετα δεν υπαρχουνε χρηματα στην καρτα αρα δεν χρειαζεται να ενεργοποιησω την προσωρινη απενεργοποιηση. Απο την αλλη μπορεις να παιζεις και μετα ορια της καρτας ( αυτο δεν γινεται ομως στην πιστωτικη ) αμα δεν εχεις 2ο λογαριασμο στην τραπεζα ή δεν θελεις να ανοιξεις τοτε παιζεις μετα ορια της καρτας χαμηλωνεις ή μηδενιζεις ετσι ωστε να μην δουλευει( νομιζω δεν γινεται σε ολες τις τραπεζες αυτο! ) .

 

Η Πειραιώς έχει κανονικά επιλογή να απενεργοποιείς τις πιστωτικές και χρεωστικές μέσα στο app. Επίσης είδα και η εθνική έχει πολλές επιλογές για τις ρυθμίσεις των καρτών (τύπου Revolut).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανε update η εφαρμογή της Πειραιώς καθώς κατά το άνοιγμα μου ζήτησε username και passwort ,όπως έχει γίνει επανειλημμένα και στις άλλες τραπεζικές εφαρμογές . Το παράδοξο είναι πως αφού έβαλα τα στοιχεία και συνδέθηκα μου πέταξε το εικονίδιο του google smart loock (η κάπως έτσι ) ρωτώντας με εάν θέλω να αποθηκεύσει η google τον κωδικό , δήλωσα άρνηση αλλά μου έκανε εντύπωση καθώς γνώριζα πως στις εφαρμογές αυτές κρυπτογραφείται άμεσα η πληκτρολόγηση και δεν διαβάζεται/αποθηκεύεται από το λειτουργικό .
Link to comment
Share on other sites

Χρειάστηκε τώρα να συνδεθώ στην Εθνική και μου ζήτησε η εφαρμογή της να συνδεθώ με username and password διότι το fingerprint έχει λήξει . Έβαλα τα στοιχεία και δεν μου βγήκε το Pop up που έγραφε εάν θέλω να αποθηκεύσει τα στοιχεία όπως έγινε το πρωί με την εφαρμογή της Πειραιώς .

Άρα κάτι τρέχει με την εφαρμογή της Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η Πειραιώς σου δίνει τη δυνατότητα να το αποθηκεύσει στο Google. Δεν σε παρακολουθεί η google, δεν έχει σχέση με αυτή το ποιες εφαρμογές επιλέγουν να χρησιμοποιούν το API της.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανε update η εφαρμογή της Πειραιώς καθώς κατά το άνοιγμα μου ζήτησε username και passwort ,όπως έχει γίνει επανειλημμένα και στις άλλες τραπεζικές εφαρμογές . Το παράδοξο είναι πως αφού έβαλα τα στοιχεία και συνδέθηκα μου πέταξε το εικονίδιο του google smart loock (η κάπως έτσι ) ρωτώντας με εάν θέλω να αποθηκεύσει η google τον κωδικό , δήλωσα άρνηση αλλά μου έκανε εντύπωση καθώς γνώριζα πως στις εφαρμογές αυτές κρυπτογραφείται άμεσα η πληκτρολόγηση και δεν διαβάζεται/αποθηκεύεται από το λειτουργικό .

 

Το google smart lock απλά κάνει Store user/pass στο passwords.google.com αν το ζητήσεις.

 

Δεν έχει σχέση με αυτό που γράφεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πληρωμή με το winbank ΔΕΥΑ ξέρει κανείς γιατί μου έρχεται κάθε φορά ανεπιτυχής πληρωμής αιτιολογία υπέρβαση όριο ποσού; τελευταία φορά αυτό μου έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της Eurobank δείχνει πλέον κάποιες συναλλαγές που τις έδειχνε στη πιστωτική μετά από 2-3 μέρες, τώρα τις δείχνει απευθείας σαν δεσμευμένο ποσό... Ξέρετε κάτι; πληρωμή cosmote μέσω της εφαρμογής ας πούμε.. Εμφανιζόταν 2 μέρες μετά, τώρα εμφανίστηκε αμέσως σαν δεσμευμένο ποσό
Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα εμφανίζει άμεσα τις συναλλαγές στο ebanking, τώρα το εμφάνισαν και στην εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιζε στο ebanking σε ποια υπηρεσία έχει δεσμευτεί το ποσό;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω την cosmote world mastercard η αγορες μεσω paypal μετρανε για την εκπτωση στον λογαριασμο τηλεφωνου?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιζε στο ebanking σε ποια υπηρεσία έχει δεσμευτεί το ποσό;

 

Ναι, έχει ένα 2μηνο που το είχαν προσθέσει. Και σε πιστωτικές (στην ανάλυση κινήσεων) και σε χρεωστικές (στις κινήσεις του συνδεδεμένου λογαριασμού > ποσά από δεσμευση κάρτας).

 

Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε πλέον και να συνδέετε κάρτες Eurobank στο Curve χωρίς να καλείτε την εξυπηρέτηση για να σας δώσουν τον κωδικό, αφού εμφανίζεται άμεσα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...