Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ο λογος ειναι οτι θελω την χαζοεκπτωση αν τα πληρωσω με την μια και μεσα απο το ibank μου μπλοκαρε το ΟΤΡ το μαμημενο.εβαζα αυτο που μου εστειλαν σε μυνημα και το εβγαζε λαθος.δεν θυμομουν οτι στις 3 κλειδωνει και κλειδωσε μεσα στο ΣΚ γιαυτο ειπα να παω μεσω ταξις μιας και ληγει η προθεσμια αυριο για ολο το ποσο.

ευχαριστω για τις απαντησεις και εγω με χρεωστικη θα το κανω ,μεσα απο το ταξις αν δεν ξεκλειδωσει απο το helpdesk ibank

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική πληροφόρηση/οφειλές εκτός ρύθμισης , εκεί μπαίνω και πληρώνω ΦΠΑ κάθε τρίμηνο , φόρους , ακόμη και τις δόσεις του ΕΝΦΙΑ , μου βγάζει μετά την πληρωμή επιβεβαίωση για εκτύπωση αλλά δεν εκτυπώνω μιας και διαγράφεται άμεσα το χρέος/δόση. Κάρτα χρεωστική αλλά και πιστωτική.

 

 

Σιγουρα εχεις πληρώσει με πιστωτικη ;

Απο οτι γνωριζω οι οφειλές μονο με χρεωστικη με αμεση χρεωση μεσα απο το TAXI’s.

Μονο μεσα απο το ebanking της τραπεζας σου μπορεις να κανεις πληρωμη βεβαιωμένης οφειλής με καρτα και σε δόσεις αν θελεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις πληρώσει με πιστωτικη ;

Απο οτι γνωριζω οι οφειλές μονο με χρεωστικη με αμεση χρεωση μεσα απο το TAXI’s.

Μονο μεσα απο το ebanking της τραπεζας σου μπορεις να κανεις πληρωμη βεβαιωμένης οφειλής με καρτα και σε δόσεις αν θελεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μπορείς και με πιστωτική κανονικά,άμεσα γίνεται η δέσμευση του ποσού όπως στη χρεωστική.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

αφου τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων του ibank και ξεμπλοκαρανε το ΟΤΡ ,πηγα να το κανω απο εκει μεσα αλλα δεν εβγαζε το παραθυρο της επιβεβαιωσης και κολλησε ξανα. σκατα τα κανανε εκει μεσα.

ετσι μπηκα και το εκανα απο το ΤΑΞΙΣ.ολα καλα πληρωσα με χρεωστικη,μεσω εθνικης ευτυχως ειχα την χρεωστικη και απο εκει γιατι πριν ολοκληρωσει στελνει ΟΤΡ και μετα την ολοκληρωση ,στελνει ειδοποιηση στο μειλ οτι εχω μυνημα μεσα στο ΤΑΞΙΣ.επισης δινει την δυνατοτητα εκτυπωσης ,το πατησα και οπως προβαλε την εκτυπωση την κατεωασα στον υπολογιστη μου και αποθηκευσα την εξοφληση.πολυ πιο γρηγορο και απλο απο της τραπεζας.και χωρις κολληματα,απο αλλου το περιμενα απο αλλου ηρθε.

Link to comment
Share on other sites

και χρησιμοποιώ χρεωστική της εθνικής ,μια χαρά ολα με το τάξις

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η εθνική έχει ένα πρόβλημα με τους otp κωδικούς εγώ πληρώνω μέσω winbank και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο από τα καλύτερα ebanking στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα και με πολλές δυνατότητες και λειτουργίες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ με την alpha wallet είχα προβλήματα. Πχ. στο σουπερμάρκετ δίπλα μου ΑΒ που υποτίθεται έχει και συνεργασία με την Άλφα μια μου πέρναγε πληρωμή την επόμενη όχι, μιλάω για κινητό NFC. Τελικά έβαλα curve + gpay και ολλα λειτουργούν άψογα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρόσεξε όμως αν έχεις κάρτα Bonus της Alpha κάνοντας ψώνια στον ΑΒ που έχει συνεργασία με την Alpha για κάθε ευρώ παίρνεις 4 πόντους. Χρησιμοποιώντας την κάρτα αυτή της Alpha συνδέοντας την με την Curve εκεί για κάθε ευρώ παίρνεις μόνο 1 πόντο και όχι 4.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεις την ερώτηση, ποιας τράπεζας είναι η πιστωτική; Μόνο με χρεωστική έχω καταφέρει να πληρώσω.
Alpha MasterCard , πλήρωσα δόση ΕΝΦΙΑ .
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα δεν μου έπαιρνε με τιποτα; το πιστωτική, ούτε alpha ούτε winbank.. Προσπάθησα και από taxis net και από ebanking.. Στην Πειραιώς μου έλεγε ότι είναι λάθος τα στοιχεία, στην alpha ότι μόνο χρεωστική ή χρέωση λογαριασμού

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα δεν μου έπαιρνε με τιποτα; το πιστωτική, ούτε alpha ούτε winbank.. Προσπάθησα και από taxis net και από ebanking.. Στην Πειραιώς μου έλεγε ότι είναι λάθος τα στοιχεία, στην alpha ότι μόνο χρεωστική ή χρέωση λογαριασμού

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Έχει 2 μέρες πρόβλημα γενικό το taxis.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος.. Στην τράπεζα Πειραιώς σταμάτησε να ισχύει η δωρεάν συνδρομή πιστωτικής κάρτας αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα;;

Ρωτάω γιατί εδώ και κάποια χρόνια έτσι έχω μια πιστωτική της Πειραιώς και ήθελα να βγάλω κ μια δεύτερη.. Ρωτάω στην εξυπηρέτηση και μου λένε "δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενα, οπότε αφου το έχετε έτσι, έτσι θα είναι και στην δεύτερη"!!

Κάνω την αίτηση για την δεύτερη πιστωτική μέσω winbank, εγκρίνεται και πριν αποδεχτω τους όρους διαβάζω αλλά δεν βλέπω πουθενά ότι από στον δεύτερο χρόνο συνεχίζει να είναι δωρεάν (τον πρώτο είναι) αν έχεις την μισθοδοσία σου στην τράπεζα... Ξανακαλω την εξυπηρέτηση και μου λένε τώρα ότι δεν γίνεται και θα πρέπει να έχεις τζίρο 2.500 € το χρόνο για να είναι δωρεάν η συνδρομή..

Γνωρίζει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση? (σορρυ για το μακρύ μήνυμα)

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κάρτα πάει με βάση αυτο που είχες υπογράψει τότε, αρα θα την έχεις για πάντα. Η δεύτερη κάρτα (ή αν ακυρώσεις κάποτε την πρώτη κάρτα), θα βγει με συνδρομή δωρεάν όταν κανεις συναλλαγές από 2500€ κάθε χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κάρτα πάει με βάση αυτο που είχες υπογράψει τότε, αρα θα την έχεις για πάντα. Η δεύτερη κάρτα (ή αν ακυρώσεις κάποτε την πρώτη κάρτα), θα βγει με συνδρομή δωρεάν όταν κανεις συναλλαγές από 2500€ κάθε χρόνο.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εγώ πίστευα πως αφού έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα θα γινόταν κ για άλλες κάρτες.. Αν και η αλήθεια είναι πως και για την πρώτη κάρτα δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι στους όρους.. Θυμάμαι τον δεύτερο χρόνο μου είχε έρθει η συνδρομή κ τους ειχα καλέσει κ αφού είχα λογαριασμό μισθοδοσίας μου αφαίρεσαν το ποσό.. (κάτι αντίστοιχο που μου είπε η πρώτη κοπέλα στην εξυπηρέτηση).

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μια με συνδρομή στην Πειραιώς, παρόλο που έχω την μισθοδοσία και έβγαλα μία δεύτερη μέσω winbank με δωρεάν συνδρομή τωρα. Οπότε σχετικά είναι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Γράφω εδώ το πρόβλημα μου γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μη αρχισετε να λέτε γιατί τα έδωσες μπροστά κ όχι αντικαταβολή κλπ. Έγινε τώρα.

Ψωνίζω χρόνια κ πρώτη φορά μου συμβαίνει.

 

Αγόρασα κάτι από ιδιώτη ( ο οποίος δήθεν δουλεύει σε ένα μαγαζί κ θα το έστελνε φθηνότερα) τον πλήρωσα καταθέτοντας τα χρήματα σε λογαριασμό της γυναίκας του, και αυτός δεν το έστειλε ποτέ.

Μετά από επικοινωνία μαζί του για το πότε θα το στείλει εκλεισε το νούμερο τηλεφώνου του, έκλεισε κ τον λογαριασμό του στο Facebook και γενικά με μπλόκαρε από παντού.

Ψάχνοντας βρήκα την γυναίκα του κ την έστειλα μνμ απειλώντας ότι θα πάω στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκληματος και ότι θα την μηνύσω γιατί σε αυτήν μπήκαν τα χρήματα.

Τοτε αυτός με ξεμπλοκαρε μιλήσαμε είπε θα στείλει πίσω τα χρήματα αλλά πάλι δεν τα έστειλε και πάλι με μπλόκαρε.

 

Τέλος πάντων μη σας κουράζω άλλο, μπορώ να κάνω αμφισβητηση συναλλαγής στην Πειραιώς???

 

Έχω όλες τις συνομιλίες μας screenshot και το αποδεικτικό που καταθεσα τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

αμφισβητηση μπορεις να κανεις, με ποιο αιτιολογικο ομως; μπορεις να αποδειξεις τα γραφομενα σου;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Γράφω εδώ το πρόβλημα μου γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μη αρχισετε να λέτε γιατί τα έδωσες μπροστά κ όχι αντικαταβολή κλπ. Έγινε τώρα.

Ψωνίζω χρόνια κ πρώτη φορά μου συμβαίνει.

 

Αγόρασα κάτι από ιδιώτη ( ο οποίος δήθεν δουλεύει σε ένα μαγαζί κ θα το έστελνε φθηνότερα) τον πλήρωσα καταθέτοντας τα χρήματα σε λογαριασμό της γυναίκας του, και αυτός δεν το έστειλε ποτέ.

Μετά από επικοινωνία μαζί του για το πότε θα το στείλει εκλεισε το νούμερο τηλεφώνου του, έκλεισε κ τον λογαριασμό του στο Facebook και γενικά με μπλόκαρε από παντού.

Ψάχνοντας βρήκα την γυναίκα του κ την έστειλα μνμ απειλώντας ότι θα πάω στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκληματος και ότι θα την μηνύσω γιατί σε αυτήν μπήκαν τα χρήματα.

Τοτε αυτός με ξεμπλοκαρε μιλήσαμε είπε θα στείλει πίσω τα χρήματα αλλά πάλι δεν τα έστειλε και πάλι με μπλόκαρε.

 

Τέλος πάντων μη σας κουράζω άλλο, μπορώ να κάνω αμφισβητηση συναλλαγής στην Πειραιώς???

 

Έχω όλες τις συνομιλίες μας screenshot και το αποδεικτικό που καταθεσα τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αμφισβήτηση συναλλαγής μπορείς να κάνει αλλά πως θα το αποδείξεις στην τράπεζα με τι αιτιολογία? Μιλά με την τράπεζα και αν δεν βρεις άκρη και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μέσω αυτής κινησου νομικά εναντίων του πωλητη ή της γυναίκας του αν πρόκειται για μεγάλο χρηματικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλες τις συνομιλίες που είχαμε που λεει ότι θα μου έστελνε το προϊόν .

Επίσης και τα χρήματα που του καταθεσα λέω μέσα σαν αιτιολογία ότι είναι για την συγκεκριμένη αγορά

 

Βρήκα μέσα στην τράπεζά κάτι οδηγιες που λένε αν δεν παραλάβεις το προϊόν που αγόρασες τι ενέργειες να κάνεις....

09be7b6162d48d2889f63c907ad60edf.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Έχω όλες τις συνομιλίες που είχαμε που λεει ότι θα μου έστελνε το προϊόν .

Επίσης και τα χρήματα που του καταθεσα λέω μέσα σαν αιτιολογία ότι είναι για την συγκεκριμένη αγορά

 

Βρήκα μέσα στην τράπεζά κάτι οδηγιες που λένε αν δεν παραλάβεις το προϊόν που αγόρασες τι ενέργειες να κάνεις....

09be7b6162d48d2889f63c907ad60edf.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραία αφού έχεις τα δικαιολογητικά και η τράπεζα σου μπορεί να σε βοηθήσει πάρε τηλέφωνο την τράπεζα σου και μίλα ή πήγαινε σε κάποιο κατάστημα αύριο με τα έγγραφα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Θα πάω αύριο στην τράπεζα.

Καλό απόγευμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Νέοι όροι του Προγράμματος Επιβράβευσης Bonus

Από 1.10.2020, για συναλλαγές με τη χρεωστική σας κάρτα Βοnus σε Επιχειρήσεις που δεν συμμετέχουν στο Πρόγραμμα, θα συλλέγετε 1 πόντο για κάθε 2 Ευρώ αγορών σας.

 

Η αναλογία συλλογής πόντων στις πιστωτικές κάρτες Βοnus παραμένει αμετάβλητη και συνεχίζετε να συγκεντρώνετε 1 πόντο για κάθε 1 Ευρώ αγορών.

 

Η συλλογή πόντων στις συνεργαζόμενες με το Πρόγραμμα Bonus Επιχειρήσεις, όπου κερδίζετε πολλαπλάσιους πόντους, συνεχίζεται για όλες τις κάρτες σας Bonus, χωρίς αλλαγή και εσείς συνεχίζετε να κερδίζετε:

 

4 Bonus πόντους για κάθε Eυρώ αγορών σας στους Μεγάλους Συνεργάτες Bonus.

2 Bonus πόντους για κάθε Eυρώ αγορών σας στις υπόλοιπες συνεργαζόμενες επιχειρήσεις Bonus.

 

Επιπρόσθετα, σε περίπτωση που δεν έχετε προβεί σε καμία εξαργύρωση των Βοnus πόντων σας κατά το διάστημα των δύο (2) προηγούμενων ετών, από 1.11.2020 αναστέλλεται η δυνατότητα συλλογής πόντων στις Επιχειρήσεις που δεν συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Bonus, σε όλες τις κάρτες σας Bonus έως και την πραγματοποίηση μίας νέας εξαργύρωσης με οποιαδήποτε κάρτα Bonus. Μετά την εξαργύρωσή σας, η συλλογή πόντων στις παραπάνω επιχειρήσεις θα συνεχίζεται κανονικά από όλες τις κάρτες σας.

 

Μπορείτε να πραγματοποιήσετε εξαργύρωση ακόμα και με πολύ λίγους πόντους, καθώς οι προσφορές εξαργύρωσης του Προγράμματος ξεκινούν από τους 500 πόντους!

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εφάρμοσε η Πειραιώς την ασφάλεια την καινούργια για αγορές στο ίντερνετ με κάρτα. Έβαλα κάρτα στην Vodafone με κάρτα χρεωστική Πειραιώς κίτρινη την απλή και με πήγε στην Πειραιώς να βάλω κωδικούς internet banking και μετά μου έστειλε μυνημα στο κινητό και μετά έγινε η αγορά. Άραγε από ποτέ ξεκίνησε αυτη η ασφάλεια ? Και πόσο ασφαλές είναι να βάζουμε τους κωδικούς μας του internet banking? Επίσης μέσω pay pall πάλι θα ζητάει όλους αυτούς τους κωδικούς? . Τέλος άλλες τράπεζες το εφάρμοσαν αυτό?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα στέλνω λεφτά στην Πειραιώς από άλφα σε έναν που πληρώνει κάτι λογαριασμούς και σήμερα μου είπε ότι τον κρατάνε 4 ευρώ στην συναλλαγή. Από 1 ευρώ κρατάει και από εμένα.

 

Υπάρχει τρόπος να τα πληρώνω εγώ όλα; είναι θέμα της τράπεζας του;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα στέλνω λεφτά στην Πειραιώς από άλφα σε έναν που πληρώνει κάτι λογαριασμούς και σήμερα μου είπε ότι τον κρατάνε 4 ευρώ στην συναλλαγή. Από 1 ευρώ κρατάει και από εμένα.

 

Υπάρχει τρόπος να τα πληρώνω εγώ όλα; είναι θέμα της τράπεζας του;

 

Εφοσον στέλνεις έμβασμα σε άλλη τράπεζα συνήθως υπάρχουν δύο επιλογές η μία είναι να επιβαρυνθείς εσύ με τα έξοδα του εμβάσματος ή να επιβαρυνθεί ο άλλος σίγουρα θα υπάρχει στην φόρμα που συμπληρώνεις τα στοιχεία του λογαριασμού του αλλουνού

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και καταστρέφεται και το προγραμμα bonus της alpha. Η αρχή έγινε με το my bonus λογαριασμό που είναι όλες οι κάρτες με κοινους ποντους, η συνέχεια έγινε με την κάρτα Aegean που δεν μπορείς να μεταφέρεις πόντους και τώρα αυτό με την υποχρεωτική εξαργύρωση για τη συλλογή από τρίτες επιχειρήσεις. Μπορεί να φαίνονται λίγοι οι 500 ποντοι αλλα θα πρεπει να θυμασαι να το κανεις και επισης πολύ πιθανό στο μέλλος να αυξηθουν τώρα που έγινε η αρχή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...