Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσοχή με την Revolut και το συγκεκριμένο θέμα με το Top-Up απο πιστωτική η μη σωστή χρήση του είναι παραβίαση τον όρων χρήσης της υπηρεσίας.
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο με τη Revolut που προτείνεται σαν λύση προχειρης λύσης για μετρητα μπορεί να γίνει κα ιμε το viva wallet. Top up στο υπολοιπο απο πιστωτικη (αφου εχει γινει verified πρωτα) με χρεωση κάπου 2% αν θυμαμαι καλά και μετα 1-2 ευρώ η μεταφορά σε έμβασμα ελληνικής τράπεζας.

 

Υπέροχο.

Πληρώνεις 2% στην Viva +1 ευρώ και γλυτώνεις το 1.42 % μηνιαιο επιτόκιο.....

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωσε πριν λίγο η τράπεζα Πειραιως με 6 ευρώ για .... ανανέωση χρεωστικής κάρτας!

Εντωμεταξύ η χρεωστική που έχω εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο+) λήγει το 24.

Τώρα τους ήρθε να την χρεώσουν? Μου θυμίζει το 5ευρω για το τέλος χρήσης e banking που είχαν βάλει και μετά την κατακραυγή ζήτησαν συγνώμη, είπαν ότι ήταν λάθος και το έδωσαν πίσω. Να όμως που βρήκαν τρόπο να πάρουν το αίμα τους πίσω και μάλιστα με περισσότερα λεφτά.:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση υπάρχει δυνατότητα να δηλώσω τον ίδιο αριθμό κινητού για 2 λογαριασμούς winbank που είναι σε διαφορετικά ονόματα; Μιλάω για το κινητό που έρχεται το extrapin

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Με χρέωσε πριν λίγο η τράπεζα Πειραιως με 6 ευρώ για .... ανανέωση χρεωστικής κάρτας!

Εντωμεταξύ η χρεωστική που έχω εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο+) λήγει το 24.

Τώρα τους ήρθε να την χρεώσουν? Μου θυμίζει το 5ευρω για το τέλος χρήσης e banking που είχαν βάλει και μετά την κατακραυγή ζήτησαν συγνώμη, είπαν ότι ήταν λάθος και το έδωσαν πίσω. Να όμως που βρήκαν τρόπο να πάρουν το αίμα τους πίσω και μάλιστα με περισσότερα λεφτά.:X

 

Αν κάνεις μία αναδρομή στο θέμα, θα δεις ότι η χρέωση της επανέκδοσης κάρτας έχει ξεκινήσει από τα τέλη του προηγούμενου χρόνου, και μάλιστα συνοδεύεται από ελάττωση της διάρκειας σε τρία χρόνια (παλαιότερα ήταν 5). Δυστυχώς το έχουν εφαρμόσει όλες οι Ελληνικές τράπεζες, και δεν φαίνεται να προτίθενται να το αλλάξουν - μόνο ατομικά μπορείς να προσπαθήσεις να το γλιτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς πάντως μου έληξε η κάρτα και ουτε με χρέωσαν 5€ ούτε μου στείλαν νέα κάρτα.

Δεν τους ενόχλησα κι εγώ και το άφησα έτσι.

Με το ιντερνετ banking και το IRIS δεν χρειάζεται να έχεις πολλές κάρτες.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση υπάρχει δυνατότητα να δηλώσω τον ίδιο αριθμό κινητού για 2 λογαριασμούς winbank που είναι σε διαφορετικά ονόματα; Μιλάω για το κινητό που έρχεται το extrapin

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

παλιά γινόταν πλέον δεν γίνεται.

Άμα περάσεις τον ίδιο αριθμό σε δευτερο προφιλ αφαιρείται από το πρώτο.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μολις πηρα στα χερια μου την military πιστωτική της eurobank και εκανα μια αγορά σημερα

Ισχυει αυτο που εχω ακουσει για τον πρωτο λογαριασμο;

Δηλαδη σε ενα μηνα απο τωρα εκδοση

03/09 και εχεις περιθωριο μεχρι να μπουν τόκοι 25 μερες

Δηλαδη μεχρι 27 /09 αν την πληρωνω θα ειμαι ενταξει ;

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωσε πριν λίγο η τράπεζα Πειραιως με 6 ευρώ για .... ανανέωση χρεωστικής κάρτας!

Εντωμεταξύ η χρεωστική που έχω εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο+) λήγει το 24.

Τώρα τους ήρθε να την χρεώσουν? Μου θυμίζει το 5ευρω για το τέλος χρήσης e banking που είχαν βάλει και μετά την κατακραυγή ζήτησαν συγνώμη, είπαν ότι ήταν λάθος και το έδωσαν πίσω. Να όμως που βρήκαν τρόπο να πάρουν το αίμα τους πίσω και μάλιστα με περισσότερα λεφτά.:X

Μήπως έχεις συνδικαιούχο στον συγκεκριμένο λογαριασμό; Αν δεν έχεις συνδικαιούχο, τότε επικοινώνησε μαζί τους να το διευκρινίσεις.

 

Καλησπερα μολις πηρα στα χερια μου την military πιστωτική της eurobank και εκανα μια αγορά σημερα

Ισχυει αυτο που εχω ακουσει για τον πρωτο λογαριασμο;

Δηλαδη σε ενα μηνα απο τωρα εκδοση

03/09 και εχεις περιθωριο μεχρι να μπουν τόκοι 25 μερες

Δηλαδη μεχρι 27 /09 αν την πληρωνω θα ειμαι ενταξει ;

Επειδή δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο πρώτος λογαριασμός, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για να μάθεις την ημερομηνία που θα κάνει κύκλο η κάρτα σου. Κάθε τράπεζα υπολογίζει διαφορετικά τις ημέρες για την εμπρόθεσμη άτοκη εξόφληση (έχω πιστωτικές σε Alpha, Πειραιώς και Eurobank) αλλά θα σου αναφέρει την καταληκτική ημερομηνία στον εκάστοτε λογαριασμό. Χοντρικά έχεις 3 εβδομάδες και κάτι για να κάνει εξόφληση του συνολικού ποσού, ώστε να μην μπουν τόκοι. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλει πάγια εντολή εξόφλησης ολόκληρου του ποσού του εκάστοτε λογαριασμού: θα τραβάει το ποσό από τον καταθετικό σου λογαριασμό το βράδυ (μετά τις 19:00) στην καταληκτική ημερομηνία. Στην Eurobank μάλιστα η πάγια πληρωμή πιστωτικής κάρτας λειτουργεί πολύ σωστά διότι αν έχεις προβεί σε οποιαδήποτε πληρωμή μόνος σου, τότε τραβάει μόνο την διαφορά. Επίσης αν δεν έχεις στον καταθετικό σου όλο το ποσό, τότε η πάγια ξανατρέχει κάθε βράδυ μήπως βρει ποσό στον καταθετικό για την εξόφληση της οφειλής στην πιστωτική κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς πάντως μου έληξε η κάρτα και ουτε με χρέωσαν 5€ ούτε μου στείλαν νέα κάρτα.

Δεν τους ενόχλησα κι εγώ και το άφησα έτσι.

Με το ιντερνετ banking και το IRIS δεν χρειάζεται να έχεις πολλές κάρτες.

 

Η κάρτα ήταν χρεωστική ή πιστωτικη? Στην χρεωστική έμενα με χρεώσαν 5 ευρώ αλλά επειδή μου την κράτησε το ATM έκανα αίτηση και μου τα επέστρεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου είχε κάνει ανάληψη από την πιστωτική της κάρτα; (που είναι δεύτερη σε δική μου πιστωτικη κάρτα, δηλαδή δικός μου λογαριασμός) κατά λάθος μπερδεύοντας την κάρτα ανάληψης με την πιστωτική

 

Την ίδια μέρα που μου το αντιληφθηκα πλήρωσα το ποσό στην κάρτα, δεν ήρθε ποτέ χρέωση ούτε τόκοι

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Πριν λίγες μέρες μου ήρθε μνμ από την Εθνική ότι μπορείς πλέον να κάνεις online αίτηση για κάρτα (πιστωτική). Το έχει δοκιμάσει κανείς εαν τον αφήνει γιατί εμένα μου βγάζει να πάω από το κατάστημά όταν πατάω απόκτηση, δεν προχωράει μετά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Πριν λίγες μέρες μου ήρθε μνμ από την Εθνική ότι μπορείς πλέον να κάνεις online αίτηση για κάρτα (πιστωτική). Το έχει δοκιμάσει κανείς εαν τον αφήνει γιατί εμένα μου βγάζει να πάω από το κατάστημά όταν πατάω απόκτηση, δεν προχωράει μετά.

 

 

Πιθανόν χρειάζεσαι επικαιροποίηση από το προφίλ πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν χρειάζεσαι επικαιροποίηση από το προφίλ πρώτα

 

το ιδιο βγαζει και σε μενα που ανοιξα λογαριασμο τον μαιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο βγαζει και σε μενα που ανοιξα λογαριασμο τον μαιο

 

 

Εμένα μου έβγαζε τέτοια μηνύματα, διόρθωσα κάποια στοιχεία στο προφίλ και την πήρε.

Σίγουρα γράφει κ κάτι παραπάνω εκτός από το να πάτε σε κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με χρέωσε για 1η φορά η Εθνική για την υπεραναληψη την οποία έχω 7 χρόνια. Δεν μας αφήνουν να βρεθούμε ποτέ 7f68a18983f111f20818cfe59bb2d607.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έβγαζε τέτοια μηνύματα, διόρθωσα κάποια στοιχεία στο προφίλ και την πήρε.

Σίγουρα γράφει κ κάτι παραπάνω εκτός από το να πάτε σε κατάστημα

 

μονο αυτο γραφει, τιποτα περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μέσω ΑΤΜ μπορώ να κάνω κατάθεση σε λογ/σμο τρίτου; Όχι μεταφορά από δικό μου λογ/σμο. Κατάθεση.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν περιγραφεις την τράπεζα που σε ενδιαφέρει η γενική απάντηση είναι " Όχι δεν μπορείς "
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μέσω ΑΤΜ μπορώ να κάνω κατάθεση σε λογ/σμο τρίτου; Όχι μεταφορά από δικό μου λογ/σμο. Κατάθεση.

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/covid-19/covid-19-faqs-gia-eksypiretisi-xoris-episkepsi-se-katastima/poies-sunallages-boro-na-pragmatopoiiso-se-exoterika-atm

 

Σε Alpha πάντως μπορείς.

 

Κατάθεση χρημάτων σε δικό σας λογαριασμό ή σε λογαριασμό τρίτου με αιτιολογία το όνομά σας.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν περιγραφεις την τράπεζα που σε ενδιαφέρει η γενική απάντηση είναι " Όχι δεν μπορείς "

 

Δυστυχώς με ενδιαφέρουν 2 από τις 4 καθώς πρόκειται για καταθέσεις ενοικίων. Το φαντάστηκα ότι δεν θα γίνεται γιατί το ΑΤΜ δεν βγάζει ρέστα. Άρα μόνο από τα εσωτερικά μηχανήματα των τραπεζών...

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Περίεργο αυτό. Πώς μπορώ να κάνω κατάθεση αν το ποσό είναι π.χ. 143€; Έχει υποδοχή το ΑΤΜ για κέρματα; Ή βγάζει κέρματα για ρέστα;

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει καταθέσεις το ΑΤΜ αλλά μόνο χαρτονομίσματα. Δεν δίνει ρέστα.

 

Άρα, μπορείς να καταθέσεις σε τρίτο μόνο στρογγυλά ποσά; Εφόσον κέρματα δεν δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει καταθέσεις το ΑΤΜ αλλά μόνο χαρτονομίσματα. Δεν δίνει ρέστα.
Ακριβώς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα, μπορείς να καταθέσεις σε τρίτο μόνο στρογγυλά ποσά; Εφόσον κέρματα δεν δέχεται.
Α γεια.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...