Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μέχρι το τέλος του χρόνου λογικά θα το έχουν όλοι, αφού είναι απαίτηση της ΕΕ για μεγαλύτερη ασφάλεια των συναλλαγών.

Η απαίτηση ήταν να επιβεβαιώνεις με 2step authentication, όχι μέσω app.

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα, υπάρχει τρύπα.

Πάει ο άλλος και λέει έχασα την sim, δώστε μου άλλη !!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα, υπάρχει τρύπα.

Πάει ο άλλος και λέει έχασα την sim, δώστε μου άλλη !!!

 

1. Η sim δεν αλλάζει χωρίς ταυτοποίηση.

2. Μεταφέρει τα χρήματα. Που; Στο υπερπέραν; Κάτοχο ταυτοποίημενο δεν έχει ο λογαριασμός που τα λαμβάνει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω στην καρτα eurobank, οταν κανω συναλλαγη ειτε απο φυσικο καταστημα ειτε απο ιντερνετ να μου ερχετε μηνυμα μεσω εφαρμογης eurobank για να πατησω ΟΚ για να ολοκληρωθει;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί κάτι τέτοιο και να μην γνωρίζει τον δράστη. Ακόμα και με εξουσιοδότηση μέσω του gov.gr να πήγε κάποιος σε κατάστημα για να αλλάξει τη σιμ, θα χρειαζόταν φυσική πρόσβαση στο τηλέφωνο της για δει τον κωδικό επαλήθευσης που στέλνει το gov.gr. Για μούφα άρθρο το κόβω....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί κάτι τέτοιο και να μην γνωρίζει τον δράστη. Ακόμα και με εξουσιοδότηση μέσω του gov.gr να πήγε κάποιος σε κατάστημα για να αλλάξει τη σιμ, θα χρειαζόταν φυσική πρόσβαση στο τηλέφωνο της για δει τον κωδικό επαλήθευσης που στέλνει το gov.gr. Για μούφα άρθρο το κόβω....

 

Eλα ντε.Αντι να βγάλουν τα λεφτά που είχε μέσα ο λογαριασμός ή να τον μπλοκάρουν κοίταγαν τα λεφτά να φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση για κάτι που βλέπω πρώτη φορά σε ηλεκτρονικό λογαριασμό πιστωτικής κάρτας.

 

Το συνολικό ποσό λογαριασμού της κάρτας είναι π.χ 1150€ και ενώ τόσα χρόνια που την έχω έγραφε ένα ποσό π.χ 25€ στο σημείο του λογαριασμού που γράφει "Ελάχιστο ποσό καταβολής", την τελευταία φορά που βγήκε ο λογαριασμός (προχθές) στο ίδιο σημείο του λογαριασμού που γράφει "Ελάχιστο ποσό καταβολής", τώρα γράφει 0€.

 

Τι εννοεί ο ποιητής;; Τι έγινε;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να πεί ότι η απαίτηση έχει εκπληρωθεί ήδη.

 

Πάντως σε αγορές internet, τουλάχιστον σε εμένα δεν έχει τύχει να ζητήσει 2FA.

 

Καλημέρα, μια ερώτηση για κάτι που βλέπω πρώτη φορά σε ηλεκτρονικό λογαριασμό πιστωτικής κάρτας.

 

Το συνολικό ποσό λογαριασμού της κάρτας είναι π.χ 1150€ και ενώ τόσα χρόνια που την έχω έγραφε ένα ποσό π.χ 25€ στο σημείο του λογαριασμού που γράφει "Ελάχιστο ποσό καταβολής", την τελευταία φορά που βγήκε ο λογαριασμός (προχθές) στο ίδιο σημείο του λογαριασμού που γράφει "Ελάχιστο ποσό καταβολής", τώρα γράφει 0€.

 

Τι εννοεί ο ποιητής;; Τι έγινε;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάποιες φορές "χαρίζουν" το ελάχιστο ποσό πληρωμής, αλλά το υπόλοιπο τοκίζεται κανονικά. Καλό είναι να μην αφήνεις υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου μπορεί να μην είναι σχετικό με το εν λόγω νήμα... Όποια απάντηση καλοδεχούμενη.

Πρόκειται να μου στείλουν κάποια λεφτά από εξωτερικό ( Ευρώπη ). Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Μέσω τράπεζας; Με επιταγή; Μέσω PayPal ; Αυτό θα θεωρηθεί εισόδημα και θα πρέπει να φορολογηθεί; Ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι ανάλογο και δεν έχω ιδέα... Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το ύψος του ποσού . Για μικροποσά δεν υπάρχει περίπτωση να φορολογηθεί.

Ο καλύτερος τρόπος με την λιγώτερη προμήθεια είναι η τραπεζική μεταφορά.

Ή και το paypal αν σταλεί σαν friends and Family.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το ύψος του ποσού . Για μικροποσά δεν υπάρχει περίπτωση να φορολογηθεί.

Ο καλύτερος τρόπος με την λιγώτερη προμήθεια είναι η τραπεζική μεταφορά.

Ή και το paypal αν σταλεί σαν friends and Family.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά, κοίτα το ποσό είναι 3.700€, δηλαδή πόσο περίπου θα είναι η φορολογία και πόσο η τραπεζική προμήθεια;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζική προμήθεια ειναι 1-4 ευρώ ανάλογα την τραπεζα

Φορολογια δεν θα υπάρξει για τετιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζική προμήθεια ειναι 1-4 ευρώ ανάλογα την τραπεζα

Φορολογια δεν θα υπάρξει για τετιο ποσό.

Έγινε φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα...Για να ξεμπερδέψω λίγο τα πράγματα θέλω την βοήθεια σας.Θα ήθελα να βγάλω είτε μια πιστωτική κάρτα για αγορά αυτοκινήτου με δόσεις είτε ένα δάνειο (δεν ξέρω τι συμφέρει πιο πολύ).Κλασικα το θέμα είναι το εισόδημα,είμαι διανομέας και δεν φαίνονται στην δήλωση πολλά χρήματα,η περσινή δήλωση είναι άθλια (1.750€) λόγω εγχείρησης που έμεινα καιρό στο κρεβάτι.Φετος δουλεύω σε 2 επιχειρήσεις με μερική απασχόληση από την αρχή του έτους,υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κάτι πριν φάω άκυρα από τις τράπεζες;Πχ αν βάλω στην τράπεζα που θέλω σε λογαριασμό μου ένα ποσό που εχω στην άκρη (πχ 4000€) παίζει να μετρήσει θετικά ή απίθανο;Δόσεις αυτή τη στιγμή έχω στον Κωτσοβολο για 3 χρόνια (και κατ επέκταση στην Alpha) αλλά τις οποίες πληρώνω για 5 μήνες μπροστά κάθε φορά (αν μετράει και αυτό κάπως).Γενικά θέλω τις συμβουλές σας αν τυχόν υπάρχει κάποια πιθανότητα παρόλο που είμαι και γω απαισιόδοξος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά θα φας άκυρο. Εισόδημα να υπολογίζεις πάνω από 10.000 ή αν βρεις εγγυητη πρώτου βαθμού συγγενή.. Κάρτα δεν παίζει για μεγάλο ποσό πλέον

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα...Για να ξεμπερδέψω λίγο τα πράγματα θέλω την βοήθεια σας.Θα ήθελα να βγάλω είτε μια πιστωτική κάρτα για αγορά αυτοκινήτου με δόσεις είτε ένα δάνειο (δεν ξέρω τι συμφέρει πιο πολύ).Κλασικα το θέμα είναι το εισόδημα,είμαι διανομέας και δεν φαίνονται στην δήλωση πολλά χρήματα,η περσινή δήλωση είναι άθλια (1.750€) λόγω εγχείρησης που έμεινα καιρό στο κρεβάτι.Φετος δουλεύω σε 2 επιχειρήσεις με μερική απασχόληση από την αρχή του έτους,υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κάτι πριν φάω άκυρα από τις τράπεζες;Πχ αν βάλω στην τράπεζα που θέλω σε λογαριασμό μου ένα ποσό που εχω στην άκρη (πχ 4000€) παίζει να μετρήσει θετικά ή απίθανο;Δόσεις αυτή τη στιγμή έχω στον Κωτσοβολο για 3 χρόνια (και κατ επέκταση στην Alpha) αλλά τις οποίες πληρώνω για 5 μήνες μπροστά κάθε φορά (αν μετράει και αυτό κάπως).Γενικά θέλω τις συμβουλές σας αν τυχόν υπάρχει κάποια πιθανότητα παρόλο που είμαι και γω απαισιόδοξος.

 

Εγώ με 9 χιλιάρικα εισόδημα αγόρασα αυτοκίνητο με δοσεις από τον bitro για 4 χρόνια με 266 το μήνα. Χωρίς προκαταβολή. Εσύ τώρα αφού έχεις 4 χιλιάρικα ας πούμε και θες αμάξι με 8 χιλιάρικα λέω εγώ τώρα, πήγαινε δώσε τα 4 χιλιάρικα και κάντε αίτηση για 4 χιλιάρικα για δάνειο και βρες και εγγυητή... Και σπαστό σε παραπάνω χρόνια να βγει πιο μικρή η δόση να έχεις πιθανότητες για έγκριση..

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδιά για τις συμβουλές,τώρα αυτή τη στιγμή βγάζω από την μία δουλειά 430€ και από την άλλη 280€,όχι ότι είναι κάτι τρελό αλλά σε σχέση με το περσινό εισόδημα έχει βελτίωση αλλά και πάλι ήμουν σίγουρος και γω ότι δεν είναι εύκολο..
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του site της WinBank.

Έφτιαξαν την υπηρεσία κάνεις την αίτηση online υπογράψεις και τα χαρτιά online και σου έρχεται η Κάρτα σπίτι!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιτέλους! Τον Μάρτιο και τον Απρίλιο (περίοδος lock-down) παιδευόμουν με την παλιά διαδικασία: έκανα την αίτηση online, με έπαιρναν τηλέφωνο για επιβεβαίωση, με ξανάπαιρναν τηλέφωνο πως εγκρίθηκε και να περάσω από το κατάστημα να υπογράψω έντυπα και σε τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα μου ανέφεραν πως δεν έβλεπαν αίτημα. Προσπάθησα 2 φορές με την παλιά διαδικασία ώσπου σήμερα πήγα και έκανα αίτηση απευθείας στο κατάστημα.

 

Το μετάνιωσα λιγάκι για την ταλαιπωρία που έφαγα σήμερα και τα 10.000 yellows δώρο που έχασα! https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Pistotiki-Karta/e-card-pistotiki-karta-apoktiste-tin-eukola-meso-winbank

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Τον Μάρτιο και τον Απρίλιο (περίοδος lock-down) παιδευόμουν με την παλιά διαδικασία: έκανα την αίτηση online, με έπαιρναν τηλέφωνο για επιβεβαίωση, με ξανάπαιρναν τηλέφωνο πως εγκρίθηκε και να περάσω από το κατάστημα να υπογράψω έντυπα και σε τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα μου ανέφεραν πως δεν έβλεπαν αίτημα. Προσπάθησα 2 φορές με την παλιά διαδικασία ώσπου σήμερα πήγα και έκανα αίτηση απευθείας στο κατάστημα.

 

Το μετάνιωσα λιγάκι για την ταλαιπωρία που έφαγα σήμερα και τα 10.000 yellows δώρο που έχασα! https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Pistotiki-Karta/e-card-pistotiki-karta-apoktiste-tin-eukola-meso-winbank

 

Τι συνδρομή έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...