Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν κάνεις μια φορά επιβεβαίωση σε ένα κατάστημα/site, συνήθως δεν ζητάει ξανά.

 

αυτο ειναι καινουργιο; . ποση ωρα θα πρεπει να εχει περασει για να χρειαζεται πιν για αγορα απο αλλο site ; . εγω ειχα μπει στο internet banking και μου ζητησε να βαλω των κωδικο με sms και δεν ειχα κανει αλλη αγορα σε αλλο καταστημα online! .

Tο κουλο που επαθα ητανε στο ατμ της alpha bank πηγα να κανω καταθεση και μου εβγαζε λαθον πιν ενω εκανε καταμετρηση στα καινουργια atm touch που εχουνε βαλει και τελικα το εκανα 3 φορες και μου παρακρατησε την καρτα και πηγα μεσα στο καταστημα και εκανα την καταθεση στο ταμειο, αποκλεειται να εχω αλλαξει το πιν αλλα ενω μου την δωσανε πισω μου ειπανε να μην την χρησιμοποιησω για εκεινη την ημερα σε αλλο ατμ.

Λεω μηπως ολες οι τραπεζες να ειναι σαν την eurobank ; που στα ατμ βαζεις την καρτα σου και δεν ζηταει πιν για την καταθεση χρηματων ; να τελειωνουμε;

Δεν περιμενα να το υποστηριζα αυτο παντως, εγω ειχα συνηθισει να βαζω πιν στην καταθεση στο ατμ! . παντως στο ebanking της alpha bank θυμαμαι οτι εχει υπενθυμιση του pin της καρτας και σου ερχεται με sms στο κινητο θα μπω στο ιντερνετ banking και μεταβαση στο παλιο internet banking και θα το επιλεξω. Εξαλλου δεν ξερω αμα γινεται στο νεο internet banking αυτο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται από τις τρεις τελείες δίπλα από την κάρτα στο νέο. Αν και μου κάνει ευκολότερο από το app.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καινουργιο; . ποση ωρα θα πρεπει να εχει περασει για να χρειαζεται πιν για αγορα απο αλλο site ; .

αν για παράδειγμα αγοράσεις από το site Χ, την πρώτη φορά θα σου ζητήσει επιβεβαίωση και μετά συνήθως όχι.

Αν αγοράσεις πρώτη φορά και στο μαγαζί ψ, θα γίνει το ίδιο. Το ίδιο θα γίνει και την πρώτη φορά για κάθε κατάστημα/site που κάνεις συναλλαγή. Δεν ξέρω ανά ποσες μέρες "μηδενίζει" και ξεκινάει να ζητάει πάλι κωδικό για όλες τις συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Στην Eurobank είδα ότι αντέγραψε τον έμπιστο δικαιούχο από την Πειραιώς. Και όταν έκανα μια μεταφορά ΑΕ λογαριασμό τρίτου μου το έβγαλε σαν επιλογή. Πολύ καλό αυτό, έστω για πληρωμές! Και να μην χρειάζεται να έχεις το κινητό σου κοντά σου !

 

εκτος το internet banking της eurobank

32.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

φορτίζεις την Revolut μεσω της χρεωστικής σου ελληνικής καρτας και κανεις την μεταφορα ανέξοδα μεσω της Revolut.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ φόρτισα την revolut 40€ μέσω Πειραιώς και τα έστειλα σε λογαριασμό μου Eurobank και μου κράτησε η Eurobank 3.50€

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φόρτισα την revolut 40€ μέσω Πειραιώς και τα έστειλα σε λογαριασμό μου Eurobank και μου κράτησε η Eurobank 3.50€

 

Οι τράπεζες έχουν ένα ελάχιστο ποσό εισερχόμενου εμβάσματος για να μη χρεώσουν.

Στη eurobank είναι 20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες έχουν ένα ελάχιστο ποσό εισερχόμενου εμβάσματος για να μη χρεώσουν.

Στη eurobank είναι 20 ευρώ

 

Όποτε έπρεπε να στείλω από 2χ20€ για να μη χρεωθώ.. ευχαριστώ φίλε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μπορει λιγο καποιος να με βοηθησει εδω ?

εκανα παραγγελιά απο αυτο το site αυτα τα sreen protector ...

https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-glass-screen-protector-lg-g8s-thinq-3834884.html

δεν εχω paybal ..ενω πληρωσα με καρτα μου κρατησε τα λεφτα κτλ απο την προηγουμενη παρασκευη η παραγγελια μου βγαίνει με αυτο το status ...

Order 20822391

Order Date :27.06.2020

Payment status:Pending

Shipping Date:Pending

αργει τοσο πολυ να παει η πληρωμή σε αυτα τα site αν ειναι εκτος paybal ? γνωριζει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μπορει λιγο καποιος να με βοηθησει εδω ?

εκανα παραγγελιά απο αυτο το site αυτα τα sreen protector ...

https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-glass-screen-protector-lg-g8s-thinq-3834884.html

δεν εχω paybal ..ενω πληρωσα με καρτα μου κρατησε τα λεφτα κτλ απο την προηγουμενη παρασκευη η παραγγελια μου βγαίνει με αυτο το status ...

Order 20822391

Order Date :27.06.2020

Payment status:Pending

Shipping Date:Pending

αργει τοσο πολυ να παει η πληρωμή σε αυτα τα site αν ειναι εκτος paybal ? γνωριζει κανεις ?

Είναι εύκολο να επιβεβαιώσεις με την τράπεζά σου (τηλεφωνικά ή μέσω web banking) την κατάσταση της πληρωμής. Το πιο πιθανό είναι ότι ο πωλητής δεν έχει επικαιροποιήσει την εικόνα της παραγγελίας. Εάν η τράπεζά σου επιβεβαιώσει ότι έχει γίνει η πληρωμή, ενόχλησέ τον για να προχωρήσει.

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν αντικατασήσεις την παλιά κάρτα λόγω υποκλοπής των στοιχείων, πρέπει η επιστροφή να μπει στην νέα (αλλά μιλάς και με την τράπεζά σου για επιβεβαίωση). Αν απλά την ακυρώσεις, πρέπει να συνεννοηθείς κάτι διαφορετικό για την επιστροφή.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μπορει λιγο καποιος να με βοηθησει εδω ?

 

εκανα παραγγελιά απο αυτο το site αυτα τα sreen protector ...

 

https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-glass-screen-protector-lg-g8s-thinq-3834884.html

 

δεν εχω paybal ..ενω πληρωσα με καρτα μου κρατησε τα λεφτα κτλ απο την προηγουμενη παρασκευη η παραγγελια μου βγαίνει με αυτο το status ...

 

Order 20822391

 

Order Date :27.06.2020

 

Payment status:Pending

 

Shipping Date:Pending

 

αργει τοσο πολυ να παει η πληρωμή σε αυτα τα site αν ειναι εκτος paybal ? γνωριζει κανεις ?

 

 

 

Μήπως είναι της Alpha bank ?

 

Έχω κι εγώ μια κανονική αγορά (ApplePay σε φυσικό κατάστημα ) και από την Τρίτη μου τη δείχνει σε εκκρεμότητα ενώ αποδείξεις έβγαλε κανονικά το pos.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να επιβεβαιώσεις με την τράπεζά σου (τηλεφωνικά ή μέσω web banking) την κατάσταση της πληρωμής. Το πιο πιθανό είναι ότι ο πωλητής δεν έχει επικαιροποιήσει την εικόνα της παραγγελίας. Εάν η τράπεζά σου επιβεβαιώσει ότι έχει γίνει η πληρωμή, ενόχλησέ τον για να προχωρήσει.

 

καλησπερα ! μεσω web banking δειχνει απο χθες οτι η πληρωμη εγινε κανονικα ....:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως είναι της Alpha bank ?

 

Έχω κι εγώ μια κανονική αγορά (ApplePay σε φυσικό κατάστημα ) και από την Τρίτη μου τη δείχνει σε εκκρεμότητα ενώ αποδείξεις έβγαλε κανονικά το pos.

το ιδιο φιλε ...alpha bank ειναι και μενα ..ενω δειχνει οτι εγινε η πληρωμη οπως ειπα και πανω η παραγγελια σαν status πληρωμης ειναι σε αναμονη ..το ιδιο ακριβως προβλημα εχουμε ...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν έχω κάνει μια αγορά με PayPal και συνδεδεμένη κάρτα της Eurobank ( χρεωστική ). Περιμένω ένα refund από το PayPal στην κάρτα αυτή, το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει να ακυρώσω την κάρτα ( είχε γίνει μια αγορά online εκτός PayPal που δεν είχα κάνει εγώ, μου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας...). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δηλαδή αν ακυρωθεί η κάρτα το refund θα το πάρω; Ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μπορείς να ενημερώσεις φίλε που έγιναν αγορές με την υποκλοπή;

Στις 20/6 έγινε fraud με την δίκη μου πιστωτική της Eurobank χωρίς να ερθει ειδοποίηση για επιβεβαίωση συναλλαγής ενώ την ίδια μερα ειχα πληρώσει epass και λειτούργησε κανονικά το in-app notification

 

Ο αντιλογισμός όπως σωστα σου είπαν θα πάει στην νέα εφόσον αντικαταστάθηκε.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει in-app notification η eurobank; Πρώτη φορά το ακούω, μόνο την ειδοποίηση με sms/e-mail ξέρω (και έχω ενεργή).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενημερώσεις φίλε που έγιναν αγορές με την υποκλοπή;

Στις 20/6 έγινε fraud με την δίκη μου πιστωτική της Eurobank χωρίς να ερθει ειδοποίηση για επιβεβαίωση συναλλαγής ενώ την ίδια μερα ειχα πληρώσει epass και λειτούργησε κανονικά το in-app notification

 

Ο αντιλογισμός όπως σωστα σου είπαν θα πάει στην νέα εφόσον αντικαταστάθηκε.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πιθανόν στο AliExpress, έτσι πιστεύω, δεν είχα αγοράσει πουθενά αλλού απευθείας με την κάρτα... Είχα κάνει όμως και αγορές από PayPal, αλλά εκεί φαντάζομαι είναι πολύ ποιο ασφαλής οι συναλλαγές ( έτσι θέλω να πιστεύω...).

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καταργηση συσκευης icode στην εθνικη internet banking και ενεργοποιηση sms εως 31/7/2020 . Ηδη ελαβα sms . και τους πηρα τηλεφωνο για το πως γινεται η ενεργοποιηση.

Αλλα το κακο δεν λενε εως ποτε θα πρεπει να επιστρεψουμε την παλια συσκευη icode στην τραπεζα. Διοτι η συσκευη ειναι δανεισμενη απο την τραπεζα στο καθε πελατη και αποτελει περουσιακο της στοιχειο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχει in-app notification η eurobank; Πρώτη φορά το ακούω, μόνο την ειδοποίηση με sms/e-mail ξέρω (και έχω ενεργή).

 

 

Εννοώ το in app που κανεις verify την συναλλαγή, αντίστοιχο με OTP

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καταργηση συσκευης icode στην εθνικη internet banking και ενεργοποιηση sms εως 31/7/2020 . Ηδη ελαβα sms . και τους πηρα τηλεφωνο για το πως γινεται η ενεργοποιηση.

Αλλα το κακο δεν λενε εως ποτε θα πρεπει να επιστρεψουμε την παλια συσκευη icode στην τραπεζα. Διοτι η συσκευη ειναι δανεισμενη απο την τραπεζα στο καθε πελατη και αποτελει περουσιακο της στοιχειο.

 

Εγώ αν θυμάμαι καλά την είχα πληρώσει τη συσκευή, δεν την είχα δανειστεί. Άρα λογικά θα πρέπει να μου επιστρέψουν τα χρήματα μου. Κάνω κάπου λάθος;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν στο AliExpress, έτσι πιστεύω, δεν είχα αγοράσει πουθενά αλλού απευθείας με την κάρτα... Είχα κάνει όμως και αγορές από PayPal, αλλά εκεί φαντάζομαι είναι πολύ ποιο ασφαλής οι συναλλαγές ( έτσι θέλω να πιστεύω...).

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά aliexpress δεν έχεις θέμα.. Το alipay παίζει να είναι καλύτερο από PayPal... Μίλα μαζί τους

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου έχει μια χρεωστική κάρτα της εθνικής που λήγει 08/20 και δεν θέλει να την ανανεώσει. Τι πρέπει να κάνει ?

Οπωσδήποτε, να πάει σε κατάστημα ?

Edited by GREGORYMO
Λαθος
Link to comment
Share on other sites

καταργηση συσκευης icode στην εθνικη internet banking και ενεργοποιηση sms εως 31/7/2020 . Ηδη ελαβα sms . και τους πηρα τηλεφωνο για το πως γινεται η ενεργοποιηση.

Αλλα το κακο δεν λενε εως ποτε θα πρεπει να επιστρεψουμε την παλια συσκευη icode στην τραπεζα. Διοτι η συσκευη ειναι δανεισμενη απο την τραπεζα στο καθε πελατη και αποτελει περουσιακο της στοιχειο.

Εγώ αν θυμάμαι καλά την είχα πληρώσει τη συσκευή, δεν την είχα δανειστεί. Άρα λογικά θα πρέπει να μου επιστρέψουν τα χρήματα μου. Κάνω κάπου λάθος;

Προφανώς ο καθένας κάνει ό,τι είναι πιο συμφέρον βάσει των περιορισμών της σύμβασης που έχει υπογράψει για την απόκτηση της γεννήτριας, αλλά ο κανόνας είναι ότι πάει στα σκουπίδια μετά την απόσυρσή της, και δεν επιστρέφονται χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά aliexpress δεν έχεις θέμα.. Το alipay παίζει να είναι καλύτερο από PayPal... Μίλα μαζί τους

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Δεν κατάλαβες μάλλον φίλε μου, αγοράζοντας κάτι στο AliExpress " κάποιος " μου έκανε υποκλοπή τους κωδικούς της κάρτας και έκανε "άλλη" αγορά σε " άλλο " σάιτ. Δεν έχει καμία σχέση το Alipay...και φυσικά δεν παίζει να είναι και " καλύτερο " από το PayPal...( προσωπική μου άποψη ).

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποτέ βγαίνει ο λογαριασμός πιστωτική alpha bank?

Ευχαριστώ

 

αναλογως την καρτα, δεν εχουν ολες την ιδια ημερομηνια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα το aliexpress είναι αξιόπιστο.. Δεν βλέπει κανένας τρίτος τα στοιχεία της κάρτας.. Και οι πληρωμές που κάνεις γίνονται μέσω alipay..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...