Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Νομίζω πως χρεώνεται ποσοστιαία αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν εξοφλεις πάντα το υπόλοιπο δε νομίζω ότι αξίζει. Εμένα το είχαν ενεργοποιήσει όταν είχα βγάλει την πιστωτική και μόλις το είδα στον πρώτο λογαριασμό την ακύρωσα

 

Κάθε ασφάλεια είναι επί του ποσού που ασφαλίζεις .

 

Δεν έχει πάγια χρέωση. Είναι αυτό το ποσοστο επί του υπολοίπου + ποσού δόσεων όταν εκδίδεται ο λογαριασμός.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές στη university visa της Πειραιώς χωρίς πρόβλημα.

 

Αν πληρώσεις πχ 500€ στην κάρτα σου (χωρίς να έχει οφειλές), το πιστωτικό σου όριο θα γίνει 1500+500, άρα θα περάσει η πληρωμή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ελπίζω να δουλέψει έτσι. Ήδη φόρτωσα την πιστωτική μου κάρτα με επαρκές υπόλοιπο για να έχω τα 2Κ μέχρι την Τετάρτη που τα χρειάζομαι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει όριο στο ποσό αγοράς μέσω κάρτας; Δηλαδή πχ μέσω pos μπορώ να πληρώσω 10-20k? (Και στο εξωτερικό; )
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει όριο στο ποσό αγοράς μέσω κάρτας; Δηλαδή πχ μέσω pos μπορώ να πληρώσω 10-20k? (Και στο εξωτερικό; )

 

Πιστωτική ή χρεωστική; Και σε ποια τράπεζα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χρεώστικη. Euro bank. Αλλά και ξένες τραπεζες. Πχ έρχεται τουρίστας από Ευρώπη και παίρνει κάτι αξίας χιλιάδων ευρώ. Μπορεί να πληρώσει με pos? Πχ τα 10000?
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χρεώστικη. Euro bank. Αλλά και ξένες τραπεζες. Πχ έρχεται τουρίστας από Ευρώπη και παίρνει κάτι αξίας χιλιάδων ευρώ. Μπορεί να πληρώσει με pos? Πχ τα 10000?

 

Οι χρεωστικές Πχ. έχουν ημερήσιο όριο αγορών το οποίο τροποποιείται από τον καρτούχο. Για τις ξένες εξαρτάται από την πολιτική της τράπεζας. Αν το επιτρέπει ναι βεβαίως, οποιοδήποτε ποσό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στις ελληνικές τουλάχιστον δεν υπάρχει περιορισμός, είναι όσο και το ημερήσιο όριο της κάρτας (που σε ένα λεπτό από το ebanking αλλάζει)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πρώτη φορά online αγορά με τη χρήση masterpass. Καλή φάση, ούτε στοιχεία κάρτας βάζεις ούτε τίποτα.

Με το wallet της Eurobank είχα ένα θέμα χτες, δεν δεχόταν πληρωμή στον Σκλαβενίτη με τίποτα. Anyway, θα ξαναδοκιμάσω και κάποια άλλη ημέρα να δω τι γίνεται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πρώτη φορά online αγορά με τη χρήση masterpass. Καλή φάση, ούτε στοιχεία κάρτας βάζεις ούτε τίποτα.

Με το wallet της Eurobank είχα ένα θέμα χτες, δεν δεχόταν πληρωμή στον Σκλαβενίτη με τίποτα. Anyway, θα ξαναδοκιμάσω και κάποια άλλη ημέρα να δω τι γίνεται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

ναι κατι σαν το paypall μοιαζει αλλα και παλι μπλεκεσαι με τους κωδικους!! διοτι απαιτεται κωδικος internet banking και μετα sms πιν στο κινητο . Ενω με την πληρωμη με καρτα χρειαζονται τα στοιχεια καρτας και sms πιν . Πανω κατω το ιδιο πραγμα ειναι!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι σαν το paypall μοιαζει αλλα και παλι μπλεκεσαι με τους κωδικους!! διοτι απαιτεται κωδικος internet banking και μετα sms πιν στο κινητο . Ενω με την πληρωμη με καρτα χρειαζονται τα στοιχεια καρτας και sms πιν . Πανω κατω το ιδιο πραγμα ειναι!.
Της Eurobank που χρησιμοποίησα, δεν χρειάστηκε sms. Μόνο τον αριθμό τηλεφώνου έγραψα στο site που έκανα αγορά, άνοιξα την εφαρμογή του κινητού(εκεί θέλει τετραψήφιο κωδικό ή με δακτύλικό για να μπεις στην εφαρμογή), πάτησα ΟΚ και τέλος. Γλιτώνεις να γράφεις αριθμό κάρτας, όνομα, cvv, βασικά δεν χρειάζεται καν να έχεις την κάρτα μπροστά σου. Το σημαντικό είναι ότι δεν βάζεις στο site στοιχεία της κάρτας σου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εγω με το masterpass της eurobank εχω το εξης θεμα εαν δεν πατησω επανω στην ειδοποιηση για να κανω επιβεβαιωση και χαθει η ειδοποιηση μετα μεσα στην εφαρμογη δεν το βρισκω

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω με το masterpass της eurobank εχω το εξης θεμα εαν δεν πατησω επανω στην ειδοποιηση για να κανω επιβεβαιωση και χαθει η ειδοποιηση μετα μεσα στην εφαρμογη δεν το βρισκω

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εγω με το masterpass της eurobank εχω το εξης θεμα εαν δεν πατησω επανω στην ειδοποιηση για να κανω επιβεβαιωση και χαθει η ειδοποιηση μετα μεσα στην εφαρμογη δεν το βρισκω

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω με το masterpass της eurobank εχω το εξης θεμα εαν δεν πατησω επανω στην ειδοποιηση για να κανω επιβεβαιωση και χαθει η ειδοποιηση μετα μεσα στην εφαρμογη δεν το βρισκω

Εγώ δεν την πάτησα καν την ειδοποίηση (η οποία άργησε και ήρθε αφού πρώτα ολοκληρώθηκε η συναλλαγή!), αλλά άνοιξα κατευθείαν την εφαρμογή και με πέταξε απευθείας στα στοιχεία της συναλλαγής να πατήσω ΟΚ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, πως κάνω διακοπή πιστωτική της Εθνικής χωρίς να πάω κατάστημα; Ήταν για ένα χρόνο δωρεάν και θέλω να αποφύγω την χρέωση για τον επόμενο χρόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, πως κάνω διακοπή πιστωτική της Εθνικής χωρίς να πάω κατάστημα; Ήταν για ένα χρόνο δωρεάν και θέλω να αποφύγω την χρέωση για τον επόμενο χρόνο

 

παρε τηλεφωνο και πες οτι την εχασες και ζητα ακυρωση χωρις επανεκδοση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε, ευχαριστώ

 

Αν έχεις διάθεση για διαπραγμάτευση ζήτα αφαίρεση της συνδρομής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνουμε αυτό φίλε; Πάλι με τηλέφωνο; Αδυνατώ να πάω από την τράπεζα, δεν έχει εκδοθεί ακόμη η χρέωση
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για χρήση πιστωτικής κάρτας, καθώς εκτός από τις καθημερινές αγορές δεν έχω άλλη εμπειρία:

 

Έχω πιστωτική της Πειραιώς (δεν έχω άλλη πιστωτική) με όριο 1.500 ευρώ και θέλω να κάνω μία αγορά 2.000 ευρώ, χωρίς τη χρήση μετρητών. Αν έχω φορτώσει την κάρτα με το ποσό (πληρωμή όλου του τρέχοντος υπολοίπου + 600 ευρώ επιπλέον για σιγουριά), μπορώ να κάνω την αγορά?

 

Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάποια επιβάρυνση για την υπέρβαση του ορίου της κάρτας, παρότι θα έχω το "μαξιλαράκι" των 600 ευρώ για να καλύψω την επιπλέον διαφορά? Είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ή θα πρέπει να προσέξω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, όπως πάντα.

 

Στον Καναδα μπορουσα να το κανω, αν ειχα πχ οριο 1500 δολαρια και ηθελα να κανω αγορα 2400 πχ. Μπορουσα να βαλω τα 900-1000 επιπλεον πανω στην πιστωτικη και ετσι ανεβαζε το οριο.

Στις Ελληνικες πιστωτικες δεν ξερω τι παιζει, δεν ειχα ποτέ. Μολις εχθες εκανα για πρωτη φορα αιτηση στην Eurobank, να δουμε αν θα την εγκρινουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική της Πειραιώς (δεν έχω άλλη πιστωτική) με όριο 1.500 ευρώ και θέλω να κάνω μία αγορά 2.000 ευρώ, χωρίς τη χρήση μετρητών. Αν έχω φορτώσει την κάρτα με το ποσό (πληρωμή όλου του τρέχοντος υπολοίπου + 600 ευρώ επιπλέον για σιγουριά), μπορώ να κάνω την αγορά?

 

Τελικά σου δούλεψε με κάρτα Πειραιώς; Παλιότερα είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο με κάρτα της Alpha αλλά απ'ότι μου είπαν δε σου επιτρέπει να υπερβείς το όριο της κάρτας ανά συναλλαγή, ακόμα κι αν έχεις κάνει πληρωμή της υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σου δούλεψε με κάρτα Πειραιώς; Παλιότερα είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο με κάρτα της Alpha αλλά απ'ότι μου είπαν δε σου επιτρέπει να υπερβείς το όριο της κάρτας ανά συναλλαγή, ακόμα κι αν έχεις κάνει πληρωμή της υπέρβασης.

 

ισχυει, στις πιστωτικες της alpha δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε αυτό (θεωρητικά, μιας και δεν το έχω κάνει ποτέ), είναι να σπάσει η πληρωμή σε ποσά μικρότερα του πιστωτικού ορίου
Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε αυτό (θεωρητικά, μιας και δεν το έχω κάνει ποτέ), είναι να σπάσει η πληρωμή σε ποσά μικρότερα του πιστωτικού ορίου

 

Σωστά, ή να πληρωθεί το υπερβάλλον ποσό cash, και το πιστωτικό όριο σε δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε αυτό (θεωρητικά, μιας και δεν το έχω κάνει ποτέ), είναι να σπάσει η πληρωμή σε ποσά μικρότερα του πιστωτικού ορίου
Πως θα γινει αυτό? Αφού το συνολικό ποσό πληρωμής πάλι θα είναι μεγαλύτερο του πιστωτικού ορίου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πως θα γινει αυτό? Αφού το συνολικό ποσό πληρωμής πάλι θα είναι μεγαλύτερο του πιστωτικού ορίου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

ακριβως οπως το λες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως θα γινει αυτό? Αφού το συνολικό ποσό πληρωμής πάλι θα είναι μεγαλύτερο του πιστωτικού ορίου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Κάνετε την συναλλαγή των 500 , μεταφέρεις 500 στην κάρτα και καπάκι τα υπόλοιπα 1500.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...