Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επίλεξε : Είδος συναλλαγής - Συλλογή Bonus πόντων Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ σήμερα να κάνω πληρωμή σε ηλεκτρονικό κατάστημα, έχω visa go και η εθνική είδα έχει βγάλει μια μ.....α που λέγεται mastercard identity check. Σε 2 καταστήματα που δοκίμασα δεν μπορώ να κάνω πληρωμή, κολλάει και στο sms verification και στο mail verification. Από όσο είδα δε χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια, αλλά δεν μπορώ να πληρώσω. Έχει τύχει σε κάποιον να μας πει πως το ξεπέρασε?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσω, να φανταστώ έχεις πατήσει να σου στείλει κωδικό και απλά δεν ερχεται;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσω, να φανταστώ έχεις πατήσει να σου στείλει κωδικό και απλά δεν ερχεται;

 

Όχι, ζήτησα κωδικό και με mail και με sms αλλά και στις 2 περιπτώσεις ακυρώνει την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ σήμερα να κάνω πληρωμή σε ηλεκτρονικό κατάστημα, έχω visa go και η εθνική είδα έχει βγάλει μια μ.....α που λέγεται mastercard identity check. Σε 2 καταστήματα που δοκίμασα δεν μπορώ να κάνω πληρωμή, κολλάει και στο sms verification και στο mail verification. Από όσο είδα δε χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια, αλλά δεν μπορώ να πληρώσω. Έχει τύχει σε κάποιον να μας πει πως το ξεπέρασε?

 

 

 

Δεν υπαρχουν καταχωρημενα στο συστημα το κινητο σου τηλεφωνο η το εμαιλ σου για να σου σταλει ο κωδικος επιβεβα8ωσης της συναλλαγης.

Πρεπει να πας σε καταστημα να στα καταχωρησουν.

Εναλλακτικα αν εχεις ebanking, στην καρτα θα πατησεις τις 3 τελιτσες τερμα δεξια και θα συμπληρωσεις τα παραπανω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν καταχωρημενα στο συστημα το κινητο σου τηλεφωνο η το εμαιλ σου για να σου σταλει ο κωδικος επιβεβα8ωσης της συναλλαγης.

Πρεπει να πας σε καταστημα να στα καταχωρησουν.

Εναλλακτικα αν εχεις ebanking, στην καρτα θα πατησεις τις 3 τελιτσες τερμα δεξια και θα συμπληρωσεις τα παραπανω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Thanks, το έφτιαξα. Είχα δηλώσει mail και τηλέφωνο στην τράπεζα αλλά όχι στο banking για verification.

Link to comment
Share on other sites

Αραγε η diners που αντικατεστησε την amex θα μπορουσε να συνδεθει στο paypal ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Η Diners μέσω PayPal χρεώνει όλες τις συναλλαγές σε δολάρια ΗΠΑ (USD) και ύστερα μετατρέπεται το ποσό σε Ευρώ, επομένως θα πληρώσεις έξοδα μετατροπής. Δεν συμφέρει λοιπόν καθόλου να περαστεί στο PayPal η συγκεκριμένη κάρτα.

 

Και ενώ σε άλλες Diners του εξωτερικού επισημαίνεται αυτό το πράγμα (π.χ. Diners Σλοβενίας), στην Ελλάδα η Alpha Bank κουβέντα δε λέει.

 

Για παράδειγμα, μια απλή ανανέωση χρόνου ομιλίας αξίας 10€ καρτοκινητού Vodafone με χρήση Diners μέσω PayPal, είχε ως αποτέλεσμα η τελική χρέωση να είναι 8,4% υψηλότερη, με το ποσό που εν τέλει χρεώθηκε να φτάσει τα 10,84€:

xduSeRj.jpg

 

Και η συγκεκριμένη περίπτωση που παραθέτω αφορά μικρό ποσό. Αν κάποιος την πατήσει και κάνει μεγάλη αγορά, εκεί τι γίνεται; Μιλάμε για κλεψιά κανονική.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Η Diners μέσω PayPal χρεώνει όλες τις συναλλαγές σε δολάρια (USD) και ύστερα μετατρέπεται το ποσό σε Ευρώ, επομένως θα πληρώσεις έξοδα μετατροπής. Δεν συμφέρει λοιπόν καθόλου να περαστεί στο PayPal η συγκεκριμένη κάρτα.

 

Για παράδειγμα, μια απλή ανανέωση των 10€ καρτοκινητού Vodafone με χρήση Diners μέσω PayPal, είχε το παρακάτω αποτέλεσμα:

xduSeRj.jpg

 

Απλά δεν υπάρχουν λόγια.

Μια από τα ίδια.

Ξέρεις κανείς αν λύνεται ή αλλάζουμε κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λύνεται, γιατί είναι απόφαση της Diners να μη δέχεται κανένα άλλο νόμισμα εκτός του δολαρίου ΗΠΑ (USD) στο PayPal. Φυσικά αυτό ισχύει και για τις Diners που εκδίδονται στο εξωτερικό, δεν είναι δηλαδή θέμα που αφορά μόνο την Ελλάδα. Συνεπώς, η μόνη λύση είναι να χρησιμοποιείς άλλη κάρτα στο PayPal. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

αγορα 16/7 με δοσεις σε epos εθινκης με καρτα eurobank 1 δοση χρεωνεται 7/8 ακομα δεν εχει χρεωθει η 3η δοση γενικως πολη αλλοπροσαλη στις ημερομηνιες η εθνικη
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφει το τιμολογιο μιας τραπεζας

Επανέκδοση PIN

ανεξαρτήτως τρόπου

παραλαβής του χρέωση 3,00€

ισχυει και για την αλλαγη του pin που κανεις μονος σου στο ΑΤΜ ? (Δεν νομιζω)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοούν να το έχεις ξεχάσει και να ζητάς από τη τράπεζα επανέκδοση. Αυτό κατάλαβα στη τηλεόραση που το έλεγαν.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούν να το έχεις ξεχάσει και να ζητάς από τη τράπεζα επανέκδοση. Αυτό κατάλαβα στη τηλεόραση που το έλεγαν.

 

Κι εγω αυτο καταλαβαινω. Μια αλλη απορια για τα τιμολογια που αναδημισιευουν σημερα ολα τα sites. Λενε για ερωτηση υπολοιπου απο ΑΤΜ αλλης τράπεζας χρεωση 0,20€ . Αυτο δεν χρεωνεται και τωρα , και μαλιστα 0,50€ ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια.

Ξέρεις κανείς αν λύνεται ή αλλάζουμε κάρτα;

 

Δεν λύνεται αλλάζεις κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χθές βράδυ αίτηση στο e-banking της eurobank για πιστωτική, σήμερα το μεσημέρι στις 3 εγκρίθηκε :confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Χθές βράδυ αίτηση στο e-banking της eurobank για πιστωτική, σήμερα το μεσημέρι στις 3 εγκρίθηκε :confused::confused::confused:

 

Για ποια κάρτα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ταχύτητα!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χθές βράδυ αίτηση στο e-banking της eurobank για πιστωτική, σήμερα το μεσημέρι στις 3 εγκρίθηκε :confused::confused::confused:
Εμένα μου εγκρίθηκε σε λιγότερο από ένα λεπτό. Βέβαια είχα κάνει πρόσφατα επικαιροποιηση στοιχείων συν ότι έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα. Άρα ήταν όλα τα οικονομικά και λοιπά στοιχεία περασμένα στο σύστημα.

Το θέμα είναι ότι όταν πήγα να υπογράψω τη σύμβαση ηλεκτρονικά παρατήρησα ότι στην ημερομηνία έκδοσης της ταυτότητάς μου υπήρχε λάθος. Ήταν περασμένη η ημερομηνία που έγινα πελάτης στη eurobank.

Επίσης άλλο ένα λαθάκι ήταν ότι στο "κάτοχος αυτοκινήτου" έλεγε "όχι", ενώ έχω αυτοκίνητο.

Προτίμησα να μην υπογράψω τη δήλωση ότι τα στοιχεία είναι σωστά, ενημέρωσα άμεσα την τράπεζα να προβεί σε διόρθωση και ακόμα περιμένω από το Σάββατο βράδυ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποια κάρτα;

 

Απλή mastercard επιστροφή η οποία εμφανίστηκε κιόλας στο ebanking!

Edited by Nrg
Link to comment
Share on other sites

Απλή mastercard επιστροφή η οποία εμφανίστηκε κιόλας στο ebanking!

 

Τι αναφέρει για ετήσια συνδρομή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα της ετήσιας συνδρομής στην University Visa μου. Πέρυσι μου έβγαλαν την ψυχή να την αντιλογίσουν ενώ τις προηγούμενες χρονιές «δεν άνοιγε μύτη» Έχουμε φρέσκιες εντυπώσεις πριν κάνω το καθιερωμένο τηλεφώνημα; Έχω σίγουρα αρκετά πάνω από 2500€ συναλλαγές που σε άλλες κάρτες αρκεί για αυτόματο αντιλογισμό της συνδρομής.

 

Χρωστώ μια απάντηση έστω και καθυστερημένα. Μετά από μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία στην οποία η εκπρόσωπος της τράπεζας ήταν ανένδοτη στον αντιλογισμό, ενώ αντίθετα μου τόνισε πόσα € έχω κερδίσει σε yellows και πόσο ωφελημένος είμαι από την χρήση της καθώς και ότι έχω υπογράψει να πληρώνω την συνδρομή.

Αρχές της εβδομάδας έκανα αναγκαστικά επίσκεψη σε κατάστημα μπας και γλιτώσω το χαράτσι και αφού με ανάγκασαν να μιλήσω πάλι υποχρεωτικά με την ίδια κυρία, αφού μίλησα ευγενικά αλλά έξω από τα δόντια πήρα 5.000 yellows δηλαδή 10€ ως δώρο. Εννοείται ότι της τα είχα μαζεμένα από την πρώτη συνομιλία που δεν κατέγραψε το αίτημά μου να μιλήσω με προϊστάμενο, πράγμα που αυτήν την φορά έγινε.

 

Αυτά λοιπόν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το καινούριο ebanking της Alpha.

Και επίσης μόλις ανακάλυψα το "νεο" ibank της Εθνικής. (Είχα τον παλιό σύνδεσμο αποθηκευμένο και δεν είχα δει τον "καινούριο" τόσο καιρό ~ πρέπει να παίζει κανα χρόνο τώρα από ότι μου είπαν).

 

Μοιάζουν πάρα πολύ αυτά τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Συνδρομή 30 Ευρώ

 

Γράφει κάπου ότι αν κάνεις συναλλαγές αξίας μεγαλύτερης από 2500€ η συνδρομή δεν πληρωθεί;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...