Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ερώτηση πήγα στην eurobank για να ρωτήσω γαι πιστωτική. Μου είπαν ότι έχει χρέωση 30Ε για ασφάλεια. Τί πάει να πει αυτό; Ξέρει κάποιος να μου πει; Είναι υποχρεωτικό αυτό για να βγάλω κάρτα; Edited by Dpan9
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζεται το επιτόκιο αγορών στης πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς;Με είπαν στο τηλεφωνικό κέντρο το πόσο*το επιτόκιο*της ήμερες μέχρι την συνολική εξόφληση της συναλλαγής/365 (Η κάτι παρόμοιο)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά έτσι υπολογίζεται , αλλά από την ημερομηνία συναλλαγής και όχι από την ημέρα λήξης του λογαριασμού,.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ερώτηση πήγα στην eurobank για να ρωτήσω γαι πιστωτική. Μου είπαν ότι έχει χρέωση 30Ε για ασφάλεια. Τί πάει να πει αυτό; Ξέρει κάποιος να μου πει; Είναι υποχρεωτικό αυτό για να βγάλω κάρτα;

 

Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις απευθείας στην Eurobank (θεωρώ απίθανο να είναι υποχρεωτικό).

 

Η Πειραιώς έχει κάτι αντίστοιχο με 30 ευρώ το χρόνο, για ασφάλιση όχι μόνο της κάρτας αλλά και άλλων (π.χ. κλειδιά, διαβατήριο/ταυτότητα, χαρτοφύλακα/τσάντα κλπ.), όπου σε αποζημιώνει μέχρι ένα ποσό σε περίπτωση κλοπής τους. Στην Πειραιώς ήταν προαιρετικό και δεν το επέλεξα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 18€ ήταν, δεν ξέρω αν ακριβυνε

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η καινούρια διάφανη κάρτα enter bonus. Πολύ ωραία. Την κοιτούσαν καλά καλά σε 5-6 μαγαζιά που βγήκα για ψώνια σήμερα..
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οσους γνωριζουν. Οι e-συναλλαγες της Eurobank, περιλαμβανουν την αποστολη εμβασματος στο εξωτερικο (SEPA)?

 

Απαξ και οι προυποθεσεις εκπληρωνται, δεν πρεπει να ειναι δωρεαν πλεον (και) αυτες οι συναλλαγες?

 

Οι προυποθεσεις ειναι 10Κ (min) συνδεδεμενος λογαριασμος (μεσο υπολοιπο το μηνα) ή

3Κ (min) αν πληρωνεται και η μισθοδοσια στο συνδεδεμενο λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δωρεάν συναλλαγές δεν περιλαμβάνουν δωρεάν αποστολή ή δωρεάν λήψη χρημάτων από το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Οι δωρεάν συναλλαγές δεν περιλαμβάνουν δωρεάν αποστολή ή δωρεάν λήψη χρημάτων από το εξωτερικό.

 

Το φανταστηκα.

 

Αλλα πως ειναι δυνατον εφοσον και αυτες οι συναλλαγες γινονται μεσω του διαυλου των μεταφορων (internet banking). Εφοσον ειναι και αυτες SEPA.

 

SEPA transfers (EUR TO EUR) παντως ευτυχως κανω δωρεαν ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο απο Barclays (τι και αν θεωρητικα εχει ως βαση το UK/GBP). Μηδεν fees αλλα δυστυχως και (saving) interest.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κάποιος μετά από πόσο διάστημα λήγουν οι πόντοι της Εθνικής go4more;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Οι πόντοι του Προγράμματος έχουν διάρκεια ένα έτος από την ημερομηνία συλλογής τους. Μετά την πάροδο του ενός έτους, και εφόσον δεν τους έχεις εξαργυρώσει, αφαιρούνται από το λογαριασμό σου.

https://www.nbg.gr/go4more/#/collect-points/%CE%A0%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%B9

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα.

 

Αλλα πως ειναι δυνατον εφοσον και αυτες οι συναλλαγες γινονται μεσω του διαυλου των μεταφορων (internet banking). Εφοσον ειναι και αυτες SEPA.

 

SEPA transfers (EUR TO EUR) παντως ευτυχως κανω δωρεαν ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο απο Barclays (τι και αν θεωρητικα εχει ως βαση το UK/GBP). Μηδεν fees αλλα δυστυχως και (saving) interest.

 

Άντε το να έχουν χρέωση στην αποστολή χρημάτων να το καταλάβω, αλλά έχουν χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα και με τραγική χρέωση. Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου να του φέρνεις χρήματα και να σε χρεώνουν 3€.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Άντε το να έχουν χρέωση στην αποστολή χρημάτων να το καταλάβω, αλλά έχουν χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα και με τραγική χρέωση. Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου να του φέρνεις χρήματα και να σε χρεώνουν 3€.
Για αυτό πολύς κόσμος τους έχει ρίξει άκυρο και δουλεύουν Revolut κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η καινούρια διάφανη κάρτα enter bonus. Πολύ ωραία. Την κοιτούσαν καλά καλά σε 5-6 μαγαζιά που βγήκα για ψώνια σήμερα..

Αντιγραφη της καρτας της Ν26

 

Για αυτό πολύς κόσμος τους έχει ρίξει άκυρο και δουλεύουν Revolut κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ετσι ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Της Ν26 είναι έρωτας. Μου την σχολιάζουν πολύ συχνά στα μαγαζιά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφη της καρτας της Ν26

 

Η Alpha Bank έχει εδώ και δύο χρόνια διαφανή κάρτα. Την πιστωτική ΑΜΕΧ BLUE

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank έχει εδώ και δύο χρόνια διαφανή κάρτα. Την πιστωτική ΑΜΕΧ BLUE

 

Αυτή η πιστωτική υπάρχει από το 2003. Αλλά είναι γεγονός ότι η νέα enter bonus MasterCard είναι ίδια με την Ν26

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό κάνει περίπου η παραλαβή της πιστωτικής κάρτας eurobank? Εχει ήδη εγκριθεί εδώ και μια εβδομάδα και την εμφανίζει και στο e-banking. Απ' όσο μου είχαν πει θα με καλούσαν για να πάω να την παραλάβω από το κατάστημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό κάνει περίπου η παραλαβή της πιστωτικής κάρτας eurobank? Εχει ήδη εγκριθεί εδώ και μια εβδομάδα και την εμφανίζει και στο e-banking. Απ' όσο μου είχαν πει θα με καλούσαν για να πάω να την παραλάβω από το κατάστημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Έκανες ηλεκτρονικά αίτηση ή σε καταστημα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφη της καρτας της Ν26

 

 

 

 

 

Ετσι ακριβως

Δεν είναι αντιγραφή. Τα στάνταρ τα θέτει η mastercard και λίγο προσοχή στο τι λέμε δε πειράζει

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έκανες ηλεκτρονικά αίτηση ή σε καταστημα;
Σε κατάστημα

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@Zananiro

 

Παραλαβη γινεται στο καταστημα με courier. Παντα ομως πρεπει να περαστει για εγγραφη απο εισερχομενη αλληλογραφια κ.λπ.

Το καλοκαιρι που ανοιξα στους δικους μου πηρε 10 μερες συνολικα (με πολυ push απο την personal manager).

Τα ορια που δινουν ομως ειναι συνηθως γελοια (καπου στα 1-2Κ).

 

Να ρωτησω και κατι σχετικο. Εχει αλλαξει η πολιτικη των τραπεζων για πιστωτικες ανω των 65 ετων?

 

Ευχαριστω τους προηγουμενους για τις απαντησεις-σχολια τους στις αποριες μου.

 

Συμφωνω και εγω οτι πλεον τα καταστηματα διεκπεραιωσης χαρτουρας (Ελληνικες Τραπεζες γαρ) εχουν ως μονη πηγη εισοδηματος fees and charges για συναλλαγες, καρτες κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

@Zananiro

 

 

 

Παραλαβη γινεται στο καταστημα με courier. Παντα ομως πρεπει να περαστει για εγγραφη απο εισερχομενη αλληλογραφια κ.λπ.

 

Το καλοκαιρι που ανοιξα στους δικους μου πηρε 10 μερες συνολικα (με πολυ push απο την personal manager).

 

 

 

 

.

Το απόγευμα που γύρισα σπίτι βρήκα φάκελο με την κάρτα, την έστειλαν ταχυδρομικώς τελικά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα που γύρισα σπίτι βρήκα φάκελο με την κάρτα, την έστειλαν ταχυδρομικώς τελικά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σε χρεωσαν τιποτα για την καρτα?

 

Το pin και αυτο ταχυδρομικα? (εξτρα κοστος?)

 

Γιατι το καλοκαιρι επρεπε να παμε στο καταστημα (για την παραλαβη της καρτας) και να γινει μια διαδικασια με το κινητο για το pin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...