Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

οποτε βρισκουμε φιλους με citibank καρτουλα τους βαζουμε χρηματα και μας τα φορτώνει στην paypal

not bad...

 

Εγώ έχω κάρτα Citibank την οποία δεν έχω καν ενεργοποιήσει αλλά πώς θα την ξεχρεώσω αν την χρεώσω για αγορές από εξωτερικό ή Paypal; Αν αναγνωρίζεται ως κάρτα εξωτερικού δεν θα μπορεί να γίνει η συναλλαγή της εξόφλησης. Επίσης, πριν τα capital controls, η Alpha μου έστειλε επιστολή ότι η κάρτα θα αντικατασταθεί με δική της κάρτα.

Επίσης, ας απαντήσει όποιος γνωρίζει. Υπάρχει μια έρπουσα φήμη στο διαδίκτυο ότι η moneysafe card (είναι μια προπληρωμένη mastercard) και φορτίζεται και χρησιμοποιείται κανονικά για αγορές από εξωτερικό. Οι αναφορές είναι από χρήστες του ηλεκτρονικού στοιχήματος. Το site της κάρτας δυστυχώς δεν έχει πληροφορίες και η σελίδα με τα σημεία πώλησης της κάρτας δεν ανοίγει.

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την πληρώνεις σε ΕΛΤΑ με ταχυπληρωμη. Αλλιώς σε ατμ που παίρνει χρήματα, υπήρχαν σε alpha και πρώην Citibank. Αν ανοίξουν οι τράπεζες είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Αν σου έρθει της AlphaBank και καταργηθεί η άλλη το ξεχνάς. Επίσης έμαθα ότι η Dinners επίσης περνάει για αγορές εξωτερικού.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την Citibank MasterCard και ΔΕΝ περνάει για συναλλαγές εξωτερικού. Δοκίμασα iTunes πχ

 

Καλησπέρα παιδιά, έκανα μια δοκιμή για πληρωμή μέσω PayPal που είναι συνδεδεμένη κάρτα πιστωτική της Citibank και σας ενημερώνω ότι δουλεύει. Προφανώς επειδή δεν είναι έκδοση της AlphaBank και η Citibank δεν υπάρχει πια στην Ελλάδα θεωρείται κάρτα εξωτερικού και την έχει γλιτώσει προς το παρών. Οπότε όποιος έχει τέτοια κάρτα μάλλον μπορεί να προχωρήσει σε αγορές από εξωτερικό χωρίς να την κόβει το σύστημα. Κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει όταν προσπάθησα να κάνω πληρωμή της κάρτας από e-banking Ελληνικών τραπεζών και δεν την δεχόταν, οπότε την θεωρεί κάρτα εξωτερικού.

 

Νίκος

 

 

Μήπως για ελληνικό λοαγαριασμό paypal περνάει ? Αν έχει ο έμπορος εννοώ ελληνικό account

 

 

Σήμερα το πρωί παρατήρησα σε γνωστή αλυσίδα σοπερ μαρκετ... πρόβλημα με κάρτες..

 

Το κατάστημα (οι ταμίες) υποστήριζαν ότι έχει πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας.. Και μάλιστα για να πειστείς... έβαζαν την κάρτα και εκτύπωνε το χαρτί ότι δεν λειτουργεί κτλ..

 

Στην οθόνη του τερματικού όταν έβαλαν την κάρτα παρατήρησα που έλεγε απώλεια σύνδεσης.. Με το που την έβαζαν όμως..

 

οπότε αναρωτιέμαι εγώ.. μήπως έριξε το ίντερνετ το κατάστημα πχ επίτηδες για να μην δουλεύουν τα τερματικά ? ή όντως είχε πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας? Ήταν τερματικά της cardlink

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την Citibank MasterCard και ΔΕΝ περνάει για συναλλαγές εξωτερικού. Δοκίμασα iTunes πχ

 

 

 

 

Μήπως για ελληνικό λοαγαριασμό paypal περνάει ? Αν έχει ο έμπορος εννοώ ελληνικό account

 

 

Σήμερα το πρωί παρατήρησα σε γνωστή αλυσίδα σοπερ μαρκετ... πρόβλημα με κάρτες..

 

Το κατάστημα (οι ταμίες) υποστήριζαν ότι έχει πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας.. Και μάλιστα για να πειστείς... έβαζαν την κάρτα και εκτύπωνε το χαρτί ότι δεν λειτουργεί κτλ..

 

Στην οθόνη του τερματικού όταν έβαλαν την κάρτα παρατήρησα που έλεγε απώλεια σύνδεσης.. Με το που την έβαζαν όμως..

 

οπότε αναρωτιέμαι εγώ.. μήπως έριξε το ίντερνετ το κατάστημα πχ επίτηδες για να μην δουλεύουν τα τερματικά ? ή όντως είχε πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας? Ήταν τερματικά της cardlink

Σε ποιο μαγαζι; Εγω πιστευω μπορει το καταστημα να το εκανε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ συνέχεια την πιστωτική μου αυτές τις ημέρες. Στις ώρες αιχμής υπάρχει πρόβλημα, πρέπει η κάρτα να περαστεί τρεις-τέσσερεις φορές. Όχι ότι αποκλείεται ένα super market να κάνει διάφορα κόλπα αν για κάποιο περίεργο λόγο χρειαστεί μετρητά (ίσως για κάποιον από τους μικρότερους προμηθευτές;). Αλλά ότι το δίκτυο ζορίζεται, νομίζω πως ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζι; Εγω πιστευω μπορει το καταστημα να το εκανε.

 

Σε μία μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ. Το όνομα δεν ξέρω αν μπορώ να το αναφέρω δημόσια.

 

Και ούτε μπορώ να είμαι σίγουρος. Ας μας πει κάποιος που΄εχει επιχείρηση με τερματικό αν ξέρει..

 

Μου έκανε εντύπωση όμως που με το που έβαζες την κάρτα ... έλεγε αμέσως εκτός σύνδεσης.. και εκτύπωνε το χαρτάκι ότι δεν έγινε η συναλλαγή. Η ταμίας μάλιστα δεν είχε πρόβλημα για να πειστείς ότι έχει πρόβλημα.. πέρναγε την κάρτα 3-4 φορές... ποτέ δεν εγκρίνονταν η συναλλαγή... Σε κανέναν πελάτη.

 

Mάλιστα όταν κάποιος πελάτης επέμενε για κάρτα και έλεγε ότι δεν είχε μετρητά. τον έστελναν στη reception του super market για να προσπαθούν και καλά εκεί με τις ώρες μήπως εγριθεί.. (ίσως υπάρχει το ενδεχόμενο όταν κάποιος δεν είχε πραγματικά μετρητά.. να του το έκαναν να εγκριθεί εκεί)

 

Βέβαια ξαναλέω ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος και από τη στιγμή που δεν είμαι δεν μπορώ να το κατηγορήσω

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Το πήραν χαμπάρι το κόλπο με τις κάρτες της Citybank και ήδη η Εθνική όπως διαβάζω στο i-banking της για τα ακόλουθα BIC : CITIGRAA, MIDLGRAA, HYVEGRAA, BOFAGR2X, απαγορεύει τα εμβάσματα εσωτερικού !!! Επίσης πρόσθεσε άλλον έναν περιορισμό που αν τον διαβάζω σωστά προσπαθούν να βρουν τρόπο να μην αφήνουν τον κόσμο να σπάει τις καταθέσεις του σε πολλούς λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών με την μια και να τον καθυστερούν όσο μπορούν : "Επίσης, μπορείτε να εκτελείτε εμβάσματα σε άλλες τράπεζες του εσωτερικού σε EUR μέχρι του ποσού των 12.500 € ημερησίως. Το όριο αυτό δεν αφορά μεταφορές μεταξύ λογαριασμών σας ή σε λογαριασμούς τρίτων εντός ΕΤΕ, καθώς και πληρωμές λογαριασμών (ΔΕΚΟ, Ασφαλιστικά Ταμεία κ.α.) και πιστωτικών καρτών."
Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο Lidl;

Διάβασα και αλλού στο ίντερνετ για θέματα με το συγκεκριμένο κατάστημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το πήραν χαμπάρι το κόλπο με τις κάρτες της Citybank και ήδη η Εθνική όπως διαβάζω στο i-banking της για τα ακόλουθα BIC : CITIGRAA, MIDLGRAA, HYVEGRAA, BOFAGR2X, απαγορεύει τα εμβάσματα εσωτερικού !!! Επίσης πρόσθεσε άλλον έναν περιορισμό που αν τον διαβάζω σωστά προσπαθούν να βρουν τρόπο να μην αφήνουν τον κόσμο να σπάει τις καταθέσεις του σε πολλούς λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών με την μια και να τον καθυστερούν όσο μπορούν : "Επίσης, μπορείτε να εκτελείτε εμβάσματα σε άλλες τράπεζες του εσωτερικού σε EUR μέχρι του ποσού των 12.500 € ημερησίως. Το όριο αυτό δεν αφορά μεταφορές μεταξύ λογαριασμών σας ή σε λογαριασμούς τρίτων εντός ΕΤΕ, καθώς και πληρωμές λογαριασμών (ΔΕΚΟ, Ασφαλιστικά Ταμεία κ.α.) και πιστωτικών καρτών."

 

 

 

BAYERISCHE HYPO UND VEREINSBANK ATHENS. SWIFT Code: HYVEGRAA

BANK OF AMERICA, N.A. ATHENS. SWIFT Code: BOFAGR2X

HSBC BANK PLC. SWIFT Code: MIDLGRAA

CITIBANK INTERNATIONAL PLC - GREEK BRANCH. SWIFT Code: CITIGRAA

Link to comment
Share on other sites

Το πήραν χαμπάρι το κόλπο με τις κάρτες της Citybank και ήδη η Εθνική όπως διαβάζω στο i-banking της για τα ακόλουθα BIC : CITIGRAA, MIDLGRAA, HYVEGRAA, BOFAGR2X, απαγορεύει τα εμβάσματα εσωτερικού !!! Επίσης πρόσθεσε άλλον έναν περιορισμό που αν τον διαβάζω σωστά προσπαθούν να βρουν τρόπο να μην αφήνουν τον κόσμο να σπάει τις καταθέσεις του σε πολλούς λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών με την μια και να τον καθυστερούν όσο μπορούν : "Επίσης, μπορείτε να εκτελείτε εμβάσματα σε άλλες τράπεζες του εσωτερικού σε EUR μέχρι του ποσού των 12.500 € ημερησίως. Το όριο αυτό δεν αφορά μεταφορές μεταξύ λογαριασμών σας ή σε λογαριασμούς τρίτων εντός ΕΤΕ, καθώς και πληρωμές λογαριασμών (ΔΕΚΟ, Ασφαλιστικά Ταμεία κ.α.) και πιστωτικών καρτών."

 

Το όριο αυτο μεταφορών (12.500) δεν είναι τωρινό αλλά προγενέστερο. Υπήρχε απο πριν δηλαδή. Εχει να κάνει με φορολογικά θέματα (μαύρο χρήμα κλπ).

Δε σχετίζεται δηλαδή με την απαγόρευση

 

Η moneysafecard υπάρχει ως επιλογή απλά δεν εκδίδονται νέες ούτε δίδονται κουπόνια φόρτισης. Αυτο σημαίνει ότι όποιος είχε ήδη μια πριν την επιβολή των περιορισμών και την είχε φορτίσει μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για τις Paysafecard. Δεν εκδίδονται νέες αλλά οι παλιές ισχύουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από το χρεωθεί κάποιος δικός σου από το εξωτερικό με τη δική του κάρτα και εφόσον έρχεται πού και πού Ελλάδα να τον ξεχρεώνεις με μετρητά. Μπορεί να ακουγόμαστε περίεργοι όσοι ασχολούμαστε αυτή την ώρα με τέτοια αλλά οι περιορισμοί στις εισαγωγές θα κάνουν τις τιμές των εισαγόμενων προϊόντων να εκτοξευθούν. Έπειτα υπάρχουν και πρακτικά θέματα, πχ συνδρομές σε online υπηρεσίες. Εγώ πχ χρησιμοποιώ το Onedrive και έχω συνδρομή στο Office 365 μεταξύ άλλων και για αυτό το λόγο, θα βρω να αγοράσω κάποιο πακέτο στην Ελλάδα και άραγε σε ποια τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κάρτες της citibank, δεν το επιβεβαιώνω. Εκανα μια δοκιμή αγοράς και δε δουλεύει σε 2 διαφορετικά sites, Ούτε στο Paypal τη δέχτηκε. Απορώ πως κάποιοι έκαναν χρεωση στο paypal....
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κάρτες της citibank, δεν το επιβεβαιώνω. Εκανα μια δοκιμή αγοράς και δε δουλεύει σε 2 διαφορετικά sites, Ούτε στο Paypal τη δέχτηκε. Απορώ πως κάποιοι έκαναν χρεωση στο paypal....

Οντως και εγω με diners της citibank αποριφθηκε και απο paypal και απο online. Δεν δουλευουνε

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Το όριο αυτο μεταφορών (12.500) δεν είναι τωρινό αλλά προγενέστερο. Υπήρχε απο πριν δηλαδή. Εχει να κάνει με φορολογικά θέματα (μαύρο χρήμα κλπ).

Δε σχετίζεται δηλαδή με την απαγόρευση

 

Οικογενειακό μου πρόσωπο έστειλε (εγω τα έστειλα βασικά με τους δικούς του κωδικούς) έμβασματα εσωτερικού την Τετάρτη το πρωί πολλαπλάσια των 12.500 ευρω και πήγαν κανονικά αφού πρώτα τον έπεισα με τα χίλια ζόρια Κυριακή βράδυ να σπάσει την προθεσμιακή του κατάθεση. Δεν ξέρω που το στηρίζεις ότι ίσχυε και προγενέστερα το όριο των 12.500 ευρώ. Ήδη από τότε έχει σπάσει τα χρήματα σε 20 λογαριασμούς (5 διαφορετικοί κύριοι δικαιούχοι) με τις αντίστοιχες χρεωστικές κάρτες στις 4 τράπεζες και τραβάει κάθε μέρα 1.000 ευρώ. Άντε να δούμε πόσα θα προλάβει να βγάλει εκτός τραπεζικού συστήματος !!!

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κάρτες της citibank, δεν το επιβεβαιώνω. Εκανα μια δοκιμή αγοράς και δε δουλεύει σε 2 διαφορετικά sites, Ούτε στο Paypal τη δέχτηκε. Απορώ πως κάποιοι έκαναν χρεωση στο paypal....

Λοιπόν, σήμερα που το δοκίμασα βγάζει το PayPal μη αποδεκτή κάρτα. Μέχρι εχθές το βράδυ, όλα δούλευαν μια χαρά. Το πήραν χαμπάρι και τις έκοψαν. Δεν έχω δοκιμάσει με την Dinners, αλλά πιστεύω τις έκοψαν όλες...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Προχθες (2/7) και χθες (3/7) τα ΑΤΜ της Πειραιώς πραγματικά σέρνονταν, είχαν πολλές ώρες που δεν έβγαζαν ούτε ένα ευρώ και εμφάνιζαν το μήνυμα, να προσπαθήσετε σε λίγα λεπτά και επεξεργαζόμαστε το αίτημα σας,κτλ !!! Δίπλα άλλες τράπεζες έδιναν κανονικά και δεν είχαν κανένα πρόβλημα με το σύστημα...

 

Πριν τις 23:59 ήμουν μπροστά από ένα ΑΤΜ της Πειραιώς και δεν έδινε τπτ, ενω 2-3 ώρες πριν είχα γυρίσει τουλάχιστον 5 ΑΤΜ της ιδίας τράπεζας και όλες έβγαζαν το ίδιο μήνυμα...μόλις άλλαξε η μέρα άρχισε να δίνει κανονικά χρήματα και μάλιστα 60ευρα. Έκανα λοιπόν μια ανάληψη από τα ΑΤΜ πριν λίγο (4/7) και μπήκα τώρα στο i-banking και βλέπω ότι έχει ημερομηνία συναλλαγής και αξίας στις 6/7 δηλαδή την Δευτέρα. Το αντίστοιχο έκανα και σε ΑΤΜ της Εθνικής και έβγαλε ημερομηνία 4/7.

 

Τι σημαίνει αυτό με λίγα λόγια ;;; Ότι αν δεν είναι εσκεμμένο και δεν το διορθώσουν σύντομα, αύριο ημέρα Κυριακή (5/7) και μεθαύριο ημέρα Δευτέρα (6/7) η Πειραιώς δεν θα δώσει καθόλου ξανά χρήματα σε όσους πραγματοποίησαν ανάληψη σήμερα 4/7 μιας και θα φαίνεται στο σύστημα ότι έχουν τραβηχτεί χρήματα στις 6/7 και δεν δικαιούνται τπτ περισσότερο....

Είτε κάνεις ανάληψη Παρασκευή είτε Σάββατο είτε Κυριακή, η valeur είναι Δευτέρας.

Ανάληψη μπορούσε να γίνει κανονικά και Παρασκευή και Σάββατο και Κυριακή (το επιβεβαιώνω ο ίδιος).

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάνεις ανάληψη Παρασκευή είτε Σάββατο είτε Κυριακή, η valeur είναι Δευτέρας.

Ανάληψη μπορούσε να γίνει κανονικά και Παρασκευή και Σάββατο και Κυριακή (το επιβεβαιώνω ο ίδιος).

Μία τράπεζα ξεμένει από ώρα σε ώρα από ρευστό-http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1865577/ambrose-evans-pritchard-mia-trapeza-xemeni-apo-ora-se-ora-apo-refsto

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι το όριο των 12500 στην Εθνική υπήρχε και προγενέστερα.
Link to comment
Share on other sites

Αύριο δεν θα μπορούμε να σηκώσουμε λεφτά??

 

 

 

Ναι δεν έχει ανακοινωθεί κάτι διαφορετικό, θα ισχύει ότι ισχύει τη τελευταία βδομάδα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση. έχω λογαριασμό e banking της eurobank και τον χρησιμοποιώ συχνά για πληρωμές, φόρτιση προπληρωμενης κάρτας και τα λοιπα. επειδή όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λειτουργεια μεταφοράς ποσού σε άλλο λογαριασμό προς τρίτο πρόσωπο σε άλλη τράπεζα, όταν βάζω το ποσό τα στοιχεία κτλ. μου ζητάει έναν κωδικό που προφανώς μου τον είχαν δώσει όταν είχα πάρει τους κωδικούς για το ebanking. αλλα δεν τον ξέρω. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει αντίστοιχο e λογαριασμό, είτε να μου πείτε αν γίνονται μεταφορές στα ΑΤΜ κατευθείαν απ τον λογαριασμό μου σε άλλον και χωρίς κάποιον κωδικό επιβεβαίωσης?? ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση. έχω λογαριασμό e banking της eurobank και τον χρησιμοποιώ συχνά για πληρωμές, φόρτιση προπληρωμενης κάρτας και τα λοιπα. επειδή όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λειτουργεια μεταφοράς ποσού σε άλλο λογαριασμό προς τρίτο πρόσωπο σε άλλη τράπεζα, όταν βάζω το ποσό τα στοιχεία κτλ. μου ζητάει έναν κωδικό που προφανώς μου τον είχαν δώσει όταν είχα πάρει τους κωδικούς για το ebanking. αλλα δεν τον ξέρω. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει αντίστοιχο e λογαριασμό, είτε να μου πείτε αν γίνονται μεταφορές στα ΑΤΜ κατευθείαν απ τον λογαριασμό μου σε άλλον και χωρίς κάποιον κωδικό επιβεβαίωσης?? ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Δες τις ρυθμίσεις μήπως σου το στέλνουν σε κάποιο email (δύσκολο) ή κινητό (πιθανό). Ειδεμή πάρε τους ένα τηλεφώνο, αν τους δώσεις όλα τα στοιχεία ίσως δεχτούν να σου στέλνουν στο εξής τον κωδικό με SMS στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις ρυθμίσεις μήπως σου το στέλνουν σε κάποιο email (δύσκολο) ή κινητό (πιθανό). Ειδεμή πάρε τους ένα τηλεφώνο, αν τους δώσεις όλα τα στοιχεία ίσως δεχτούν να σου στέλνουν στο εξής τον κωδικό με SMS στο κινητό.

τους πήρα τηλέφωνο αλλά δεν το σηκώνουν με τίποτα. αλλιώς θεωρητικά με την ταυτοποίηση μέσω τηλεφώνου θα μου τους έδιναν ή στην εσχατη θα βγάζαμε νέους κωδικούς... όσον αφορά το ΑΤΜ??? έχει κάποιος γνώση σε αυτό να με συμβουλέψει??

Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση. έχω λογαριασμό e banking της eurobank και τον χρησιμοποιώ συχνά για πληρωμές, φόρτιση προπληρωμενης κάρτας και τα λοιπα. επειδή όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λειτουργεια μεταφοράς ποσού σε άλλο λογαριασμό προς τρίτο πρόσωπο σε άλλη τράπεζα, όταν βάζω το ποσό τα στοιχεία κτλ. μου ζητάει έναν κωδικό που προφανώς μου τον είχαν δώσει όταν είχα πάρει τους κωδικούς για το ebanking. αλλα δεν τον ξέρω. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει αντίστοιχο e λογαριασμό, είτε να μου πείτε αν γίνονται μεταφορές στα ΑΤΜ κατευθείαν απ τον λογαριασμό μου σε άλλον και χωρίς κάποιον κωδικό επιβεβαίωσης?? ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Πας ρυθμίσεις ασφαλείας και κάνεις ενεργοποίηση αποστολής κωδικών μιάς χρήσης με SMS στο κινητό σου :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι το όριο των 12500 στην Εθνική υπήρχε και προγενέστερα.

 

Με αυτά που έχουν συμβεί την τελευταία εβδομάδα μπορεί τελικά να ήμουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου !!! Δεν ξέρω αν ηταν λάθος του συστηματος ή όχι αλλά αφού στην δική μου περίπτωση εκτελέστηκαν τα εμβάσματα κανονικά... θα κάνω τον σταυρό μου και θα πάω παρακάτω :)

 

Ας ευχηθούμε να ομαλοποιηθουν όλα όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατί πολλά ακουσαμε και σήμερα για τραπεζικές θυρίδες, δίπλα νομίσματα και δεν ξέρω και γω τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...