Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ξαναγράφω πάντως αυτο με την εθνική είναι καλό κόλπο για να παίρνεις σχεδόν απεριόριστους ποντους go4more. Κανείς συνεχώς πληρωμές προς κάρτα citibank , από ρριπτεται και παίρνεις πόντους
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, κατάφερα τελικά και πλήρωσα σήμερα τις κάρτες Citibank από το e-banking της AlphaBank, απλώς η ενημέρωση του υπολοίπου δεν γίνεται απευθείας αλλά κάποιες ώρες μετά. Κανένα άλλο σύστημα που δοκίμασα (Eurobank και Εθνικής) δεν σε αφήνει να ολοκληρώσεις την πληρωμή καρτών Citibank.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, κατάφερα τελικά και πλήρωσα σήμερα τις κάρτες Citibank από το e-banking της AlphaBank, απλώς η ενημέρωση του υπολοίπου δεν γίνεται απευθείας αλλά κάποιες ώρες μετά. Κανένα άλλο σύστημα που δοκίμασα (Eurobank και Εθνικής) δεν σε αφήνει να ολοκληρώσεις την πληρωμή καρτών Citibank.

 

Νίκος

Ενημέρωση υπολοίπου σχετικά με την εικόνα που δείχνει το e-banking της Alpha,παρατηρώ συνήθως να εμφάνιζει ''ανανέωση '' κατα τις 17:00 και στις 22:00 συνήθως..

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση υπολοίπου σχετικά με την εικόνα που δείχνει το e-banking της Alpha,παρατηρώ συνήθως να εμφάνιζει ''ανανέωση '' κατα τις 17:00 και στις 22:00 συνήθως..

Ακριβώς...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση οι πλήρωμές πιστωτικών καρτών γίνονται κανονικά.

 

Οπότε ο λογαριασμός χρέωσης είναι ενεργός και λειτουργεί.. Σε μένα εχτές και σήμερα έκανα ήδη 2 πληρωμές σε πιστωτική Εθνικής και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή κανονικά.Παρατήρησες γενικά οτιδήποτε διαφορετικό στη λειτουργία π.χ. σε κάποιο συγκεκριμένο στάδιο στα βήματα της πληρωμής? Η πιστωτική κάρτα που προσπάθησες να πληρώσεις είναι ήδη καταχωρημένη στα συνδεδεμένα προιόντα του e-banking?

Ναι δεν είχα ποτέ θέμα. Πάντα έκανα τις πληρωμές και αυτής της Visa μέσω του ebanking. Δεν ξέρω τι να πω . Αναμένω απάντηση από τράπεζα. Ξέρω ότι η φορτιση της Prepaid έχει κοπεί, αλλά της πιστωτικής???

生活是好的 [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω πάντως αυτο με την εθνική είναι καλό κόλπο για να παίρνεις σχεδόν απεριόριστους ποντους go4more. Κανείς συνεχώς πληρωμές προς κάρτα citibank , από ρριπτεται και παίρνεις πόντους

 

Δεν ειναι απεριοριστοι. Ειναι maximum 250 ποντοι τον μηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελπιζω να μην ειμαι οff...

 

Εχουμε και λεμε. Χρησιμοποιω winbank της Πειραιως. Μετα τα αγαπημενα μας capital controls μπηκα στην διαδικασια να κανω μερικες πληρωμες των γονεων μεσω του winbank. Eκανα λοιπον δυο συναλλαγες και δεν ξερω αν εχουν ολοκληρωθει επιτυχως και με επιασε βραδινη ανησυχια.

1) Εγινε εμβασμα σε τραπεζικο λογαριασμο για την πληρωμη δοσης δανειου. Πως μπορω να ξερω αν οντως πραγματοποιηθηκε και αν πηγαν στο σωστο λογαριασμο;

2) Εγινε πληρωμη Φ.Π.Α (βεβαιωμενης οφειλης ΔΟΥ) μεσω ενος κωδικου (ταυτοτητας οφειλης αν την λεω σωστα) που μας εδωσε ο λογιστης. Αν εχει γινει λαθος σε καποιο ψηφιο (ο κωδικος εχει παρα πολλα ψηφια) θα επιστραφουν πισω ή πρεπει να τα διεκδικησω με καποιο τροπο. Το ποσο ειναι αρκετα μεγαλο και με ανησυχει ιδιαιτερα.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα 10 ψηφία της Τ.Ο. Ειναι το ΑΦΜ

Αν αυτό είναι σωστό μην ανυσυχείς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο e banking της eurobank ενεργοποίησα τους κωδικούς μιας χρήσης μέσω τηλεφώνου, για να κάνω μεταφορές. έκανα ήδη μια φορά προς τρίτο αλλά στην ίδια τράπεζα και όλα πήγαν καλά, φάνηκαν αμέσως τα λεφτά. τώρα που θέλω όμως να μεταφέρω λεφτά προς τρίτο αλλά σε άλλη τραπεζα(από eurobank σε alpha) μου βγάζει 2 επιλογές στο τέλος : 1) τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρυνουν εξ ολοκληρου(OUR) Και 2) επιβαρυνομαι μόνο τα έξοδα της τράπεζας (SHA).

επειδή δεν γνωρίζω, το κάνω πρώτη φορά και είδα ότι και στις δύο επιλογές υπάρχει χρέωση... ΤΙ θα έπρεπε να επιλέξω για να κάνω τη μεταφορά?? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο e banking της eurobank ενεργοποίησα τους κωδικούς μιας χρήσης μέσω τηλεφώνου, για να κάνω μεταφορές. έκανα ήδη μια φορά προς τρίτο αλλά στην ίδια τράπεζα και όλα πήγαν καλά, φάνηκαν αμέσως τα λεφτά. τώρα που θέλω όμως να μεταφέρω λεφτά προς τρίτο αλλά σε άλλη τραπεζα(από eurobank σε alpha) μου βγάζει 2 επιλογές στο τέλος : 1) τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρυνουν εξ ολοκληρου(OUR) Και 2) επιβαρυνομαι μόνο τα έξοδα της τράπεζας (SHA).

επειδή δεν γνωρίζω, το κάνω πρώτη φορά και είδα ότι και στις δύο επιλογές υπάρχει χρέωση... ΤΙ θα έπρεπε να επιλέξω για να κάνω τη μεταφορά?? ευχαριστώ.

 

Αν θελεις ο παραληπτης να παρει ολο το ποσο που θα στειλεις επιλεγεις να σε βαρυνουν όλα τα εξοδα . Είναι καπου 2,5 ευρω αρκει ο λογαρασμος του να είναι σε μορφη ΙΒΑΝ αλοιως είναι ....15 ευρω !!!

Αλοιως αν είναι να μοιραστείτε τα εξοδα την άλλη επιλογή . Υπαρχουν τράπεζες όπως η Πειραιως πο αναγκαστικα "μοιραζουν" τα εξοδα μεταφορας σε αλη τραπεζα.Το τι θα χρεωθεί ο άλλος είναι θεμα δικης του τραπεζας αν επιλεγξεις την δευτερη επιλογή.

 

Εγω παντα επιλεγω την πρωτη .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ο παραληπτης να παρει ολο το ποσο που θα στειλεις επιλεγεις να σε βαρυνουν όλα τα εξοδα . Είναι καπου 2,5 ευρω αρκει ο λογαρασμος του να είναι σε μορφη ΙΒΑΝ αλοιως είναι ....15 ευρω !!!

Αλοιως αν είναι να μοιραστείτε τα εξοδα την άλλη επιλογή . Υπαρχουν τράπεζες όπως η Πειραιως πο αναγκαστικα "μοιραζουν" τα εξοδα μεταφορας σε αλη τραπεζα.Το τι θα χρεωθεί ο άλλος είναι θεμα δικης του τραπεζας αν επιλεγξεις την δευτερη επιλογή.

 

Εγω παντα επιλεγω την πρωτη .

βασικα ήθελα να μεταφερω από eurobank σε άλφα αλλά και αυτός δικός μου λογαριασμός είναι. είχα κάποια λεφτά μέσα στην άλφα αλλά επειδή τελείωσαν έψαχνα τρόπο να βρω για να βάλω ώστε να τραβάω την ημερήσια ανάληψη από 2 κάρτες. τέλος πάντων έβαλα την πρώτη επιλογή(OUR) 3,15 € μου έβγαλε συνολικό κόστος εξόδων. δεν ξέρω αν έκανα καλά, απ ότι βλέπω προς στιγμήν το αίτημα επεξεργαζεται.. θα δω το απόγευμα αν μπήκαν τελικα

Link to comment
Share on other sites

βασικα ήθελα να μεταφερω από eurobank σε άλφα αλλά και αυτός δικός μου λογαριασμός είναι. είχα κάποια λεφτά μέσα στην άλφα αλλά επειδή τελείωσαν έψαχνα τρόπο να βρω για να βάλω ώστε να τραβάω την ημερήσια ανάληψη από 2 κάρτες. τέλος πάντων έβαλα την πρώτη επιλογή(OUR) 3,15 € μου έβγαλε συνολικό κόστος εξόδων. δεν ξέρω αν έκανα καλά, απ ότι βλέπω προς στιγμήν το αίτημα επεξεργαζεται.. θα δω το απόγευμα αν μπήκαν τελικα

 

Το απόγευμα θα φανει η μεταφορα...Θελει καποιες ωρες και αν την εκανες τωρα ισως δεν προλαβει και φανει αυριο .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα 10 ψηφία της Τ.Ο. Ειναι το ΑΦΜ

Αν αυτό είναι σωστό μην ανυσυχείς.

 

Mηπως εννοεις τα πρωτα 9; Αυτα οντως ειναι το ΑΦΜ της επιχειρησης. Ελπιζω να μην εχει γινει στραβει γιατι ειναι πολλα τα €.

Οσον αφορα τον λογαριασμο που εκανα εμβασμα θα χρεωθει κι αυτος με εξοδα(απο Πειραιως σε Εθνικη);; Εγω επιβαρυνθηκα με 1€.

 

Αν μιλησω με την εξυπηρετηση του Winbank μπορουν να μου επιβεβαιωσουν αν πραγματοποιηθηκαν ;;

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον λογαριασμο που εκανα εμβασμα θα χρεωθει κι αυτος με εξοδα(απο Πειραιως σε Εθνικη);; Εγω επιβαρυνθηκα με 1€.

 

Ναι, εκτός απροόπτου. Η Εθνική χρεώνει 4 ευρώ το εισερχόμενο έμβασμα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλό σας μεσημέρι! Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, έψαξα μερικές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι.. Φταίει και η Vodafone σε αυτό...

 

Στο θέμα μου, στους λογαριασμούς μου στην τράπεζα έχω μόνο χρεωστικές κάρτες. Σε Εθνική και Πειραιώς. Έχουν όριο οι χρεωστικές κάρτες για αγορά 60€; Δηλαδή αν πάω να πληρώσω βενζίνη ή στον Μαρινόπουλο με 61€ θα μου το δεχθεί ή όχι;

 

Στο δευτερο ερώτημα, αν πληρώσω για βενζίνη 20€ και μετα πάω στο σούπερ μάρκετ για άλλα 20€ μπορεί να γίνει η δεύτερη συναλλαγή ή έχει και περιορισμό και σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω πάντως αυτο με την εθνική είναι καλό κόλπο για να παίρνεις σχεδόν απεριόριστους ποντους go4more. Κανείς συνεχώς πληρωμές προς κάρτα citibank , από ρριπτεται και παίρνεις πόντους

 

το εκανα το κολπακι ... πιανει περαστηκαν και ι ποντοι... ομως μου κλειδωσε το μηχανηματακι!!!! μαλλον ειδε τις αποτυχημενες προσπαθειες και θεωρησε οτι εβαζα λαθος κωδικο..... τωρα παιρνω στην εξυπηρετηση αλλα δεν χτυπαει καν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το IBAN μου σε ένα λογαριασμό μου πως μπορώ να το βρω; Δεν έχω βιβλιάριο ούτε ebanking

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το IBAN μου σε ένα λογαριασμό μου πως μπορώ να το βρω; Δεν έχω βιβλιάριο ούτε ebanking

 

ψάξε μήπως έχεις καμια κίνηση λογαριασμού τριμήνου που αποστέλλονται με ταχυδρομείο. Εκεί συνήθως αναγράφονται αυτά.

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το IBAN μου σε ένα λογαριασμό μου πως μπορώ να το βρω; Δεν έχω βιβλιάριο ούτε ebanking

 

Σε ποια τράπεζα είναι ο λογαριασμός;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τράπεζα είναι ο λογαριασμός;

Τράπεζα Πειραιώς πήρα τηλέφωνο και μου το είπαν. Όλα εντάξει.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Καλό σας μεσημέρι! Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, έψαξα μερικές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι.. Φταίει και η Vodafone σε αυτό...

 

Στο θέμα μου, στους λογαριασμούς μου στην τράπεζα έχω μόνο χρεωστικές κάρτες. Σε Εθνική και Πειραιώς. Έχουν όριο οι χρεωστικές κάρτες για αγορά 60€; Δηλαδή αν πάω να πληρώσω βενζίνη ή στον Μαρινόπουλο με 61€ θα μου το δεχθεί ή όχι;

 

Στο δευτερο ερώτημα, αν πληρώσω για βενζίνη 20€ και μετα πάω στο σούπερ μάρκετ για άλλα 20€ μπορεί να γίνει η δεύτερη συναλλαγή ή έχει και περιορισμό και σε αυτό;

 

Το όριο των 60 ευρώ είναι μόνο για ανάληψη από atm. Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις τις αγορές σου με την κάρτα μέχρι να φτάσεις το ημερήσιο όριο της κάρτας σου (σε πολλές είναι 800 νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα το κολπακι ... πιανει περαστηκαν και ι ποντοι... ομως μου κλειδωσε το μηχανηματακι!!!! μαλλον ειδε τις αποτυχημενες προσπαθειες και θεωρησε οτι εβαζα λαθος κωδικο..... τωρα παιρνω στην εξυπηρετηση αλλα δεν χτυπαει καν!!!!

 

Ναι και μένα μου κλείδωσε 2 φορές και το ξεκλειδωνα απο την εξυπηρετηση..

Η αληθεια ειναι οτι δύσκολα πιάνεις γραμμή.. Σε ώρες αιχμής αν πατας συνεχεια redial 1 φορά στις 12 φορές θα πιάσει .. και μετά από 30 λεπτά αναμονή μιλάς με εκπτόσωπο. Να καλείς το 2104848484 (όχι το 181818)

 

Δεν ξέρω αν το κλείδωμα έχει σχέση από τις αποτυχημένες προσπάθειες. Μπορεί να είναι και γενικό το πρόβλημα λόγω φορτου εργασιας. Τη 1 φορά από τις 2 μου κλείδωσε όταν έκανα ένα έμβασμα προς alpha bank (μου έλεγε ο αριθμός iCode δεν είναι σωστός.. ενώ ήταν.. και στην 3η προσπάθεια κλείδωσε)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει περίπτωση τράπεζα της Αυστρίας να μην δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για online αγορές;

Είναι εκεί συγγενής μου που του ζήτησα να ανοίξει έναν νέο λογαριασμό στο όνομά του καθώς έχει κάποια χρήματά μου που καλύτερα να μη μου τα επιστρέψει όσο είναι ασταθής η κατάσταση. Οπότε ας τα χρησιμοποιήσω online σκέφθηκα. Δεν ξέρει από τράπεζες ο άνθρωπος, και ρώτησε σε μια μικρή και του είπαν ότι δεν θα μπορεί να κάνει αγορές μέσω κάρτας. :(

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...