Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

κανε καταθεση χωρις να φαινεται το ονομα σου. ετσι δεν θα δωσεις προμηθεια. αν σου πουνε τιποτα ζητα τον διευθυντη και πες του οτι αυτος ο ορος των τραπεζων εχει κριθει παρανομος και καταχρηστικος

 

A! ώστε υπάρχει ανώνυμη και επώνυμη κατάθεση...

Πρόκειται για πληρωμή για κάτι που αγόρασα από το ricardo, από ιδιώτη.

Αν είναι ανώνυμη κατάθεση πώς θα ξέρει ο πωλητής ότι εγώ τον πλήρωσα;

Παίρνω κάποιον αριθμό απόδειξης κατάθεσης τον οποίο μπορώ να δώσω στο άλλο άτομο ώστε να ξέρει ότι έγω τα κατέθεσα; Να του στείλω πχ το αποδεικτικό κατάθεσης με μέιλ/φαξ;

Συγνώμη που είμαι άσχετη άλλα δεν μου είχε ξανατύχει και δεν ήξερα ποιον να ρωτήσω. :O

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταθέσω ένα μικροποσό (6,75€) σε λογαριασμό τρίτου στην Alpha Bank.

Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας.

Θα πάω στο ταμείο.

1. Θα μου ζητήσουν "προμήθεια";

2. Αν ναι, μπορώ να αρνηθώ να την πληρώσω;

3. Αν επιμένουν να την πληρώσω τι να κάνω; Να ζητήσω τον διευθυντή;

4. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω την κατάθεση δωρεάν; [Στην ανάγκη μπορώ να ανοίξω επιτόπου λογαριασμό στο όνομα μου.]

Εγώ κατέθεσα στην αλφα σε απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου τρίτου 700 ευρώ πριν απο 2 χρόνια και δεν κράτησε κάποια προμήθεια. Δεν έχει σημασία αν θα δηλώσεις όνομα ή όχι. Εγλω το δήλωσα, ο ταμίας το έβαλε σαν δικαιολογία κατάθεσης και δεν κράτησε προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο ληγει οχι η πιστωτικη. μπορεις αν θελεις να βγαλεις πιστωτικη, να παρεις κατι και να το βαλεις 80 δοσεις και την επομενη μερα θα ακυρωσεις την πιστωτικη. απλα καθε μηνα θα σου ερχεται ο λογαριασμος μεχρι να αποπληρωσεις ολο το ποσο

 

Αν ακυρώσεις την πιστωτική σου έρχεται εξοφλητικός, δηλαδή όλος ο λογαριασμός δεν ισχύουν οι δόσεις. Αν θέλετε για κάποιο λόγο να σταματήσετε την κάρτα σας και έχετε δόσεις, θα περιμένετε να αποπληρώσετε όλες τις δόσεις και μετά θα κόψετε την κάρτα.

Τέλος, για να γλυτώσετε τη συνδρομή, πάρτε και πείτε ότι την κόβεται γιατί έχει μεγάλη συνδρομή. Συνήθως (όχι πάντα) σας κάνουν προσφορά να την κρατήσετε χωρίς συνδρομή. Το έχω κάνει σε όλες τις τράπεζες που συνεργάζομαι και έχει πιάσει.

 

Θέλω να καταθέσω ένα μικροποσό (6,75€) σε λογαριασμό τρίτου στην Alpha Bank. Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας.

 

Η προμήθεια για κατάθεση έχει κριθεί καταχρηστική με πολλές δικαστικές αποφάσεις. Οι τραπεζικοί υπάλληλοι κάνουν τους χαζούς, έτσι τους έχουν πει. Δεν σας κάνουν χάρη, είναι παράνομο. Απαιτήστε τα δικαιώματα σας.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

A

Συγνώμη που είμαι άσχετη άλλα δεν μου είχε ξανατύχει και δεν ήξερα ποιον να ρωτήσω. :O

 

Δεν είσαι άσχετη, είναι που οι νόμοι στη χώρα μας απλά δεν εφαρμόζονται... μόλις σήμερα το πρωί άκουσα στο ραδιόφωνο οτι θα ξαναπάει για ψήφιση το σχετικό νομοσχέδιο ια αυτές τις προμήθειες...και μέχρι τότε, το κάθε υποκατάστημα κάνει οτι το φωτίσει ο Θεός....

Παράδειγμα 1: Ενα υποκατάστημα ΑΛΦΑ μου κράτησε προμήθεια για κατάθεση του ενοικίου στον λογαριασμό του ιδιοκτήτη, άλλο όχι. Με ΔΙΑΣ transfer μέσω web banking μου κράτησαν τη μια φορά 1,5 (έξοδο εμβάσματος από μια τρπαεζα στην άλλη), την επόμενη 2,5 (γιατί ήταν η 5η η 6η κίνηση στο λογαριασμό του ιδιοκτήτη και χρεώθηκα εγώ το επιπλέον ευρώ, όχι εκείνος!!!!)

 

Παράδειγμα 2: Καταθέτω λεφτά στη Eurobank για λογαριασμό της ιντεραμέρικαν, χωρίς προμήθεια. Πάω μετά από 2-3 βδομάδες στο ίδιο υποκατάστημα για κατάθεση στο λογαριασμό του αδελφού μου, μου λέει έχει προμήθεια, του λέω για την Ιντεραμερικαν γιατί δεν έχει; με κοιτάει με

απορία, και μου λεέι ΟΚ, και δεν μου παίρνει προμήθεια!!

 

Συμπέρασμα: ρώτα πριν καταθέσεις, και αν σου πουν προμήθεια, ζήτα να σου δείξουν τυπωμένο τιμοκατάλογο.... αλλά γενικά δεν βγάζεις άκρη με τις τράπεζες, σου λέει σιγά μην πάει δικαστικά για 1 και 1,5 ευρώ.... Ακόμα καλύτερα, βρες κάποιον που έχει ΑΛΦΑ,και ζήτα του να κάνει το τρανσφερ από το ΑΤΜ, δεν έχει χρέωση έτσι. Για την αναγνώριση από τον πωλητή βάλε ένα μη στρογυλοποιημένο ποσό (π.χ. 6,77 αντί για 6,75), οπότε οι πιθανότητες να μπλεχτεί με άλλο 6,75 μειώνονται δραστικά...

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβάσματα (μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα) χρεώνονται πάντα και σε όλο τον κόσμο. Οι καταθέσεις είναι το παράνομο της υποθεσης
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα στην αλφα σε απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου τρίτου 700 ευρώ πριν απο 2 χρόνια και δεν κράτησε κάποια προμήθεια. Δεν έχει σημασία αν θα δηλώσεις όνομα ή όχι. Εγλω το δήλωσα, ο ταμίας το έβαλε σαν δικαιολογία κατάθεσης και δεν κράτησε προμήθεια.

 

εχουν αλλαξει πολλα τα τελευταια 2 χρονια. ασε που για την περιοδο που αναφερεσε η χρεωση ηταν νομιμη αρα ο υπαλληλος της τραπεζας η εκανε λαθος η απλα ηθελε να μην σου παρει προμηθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To ebanking είναι η διαχείριση μέσω internet του τραπεζικού σου λογαριασμού. Με την webuy θα χρειαστείς και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου για να την φορτίζεις. Αν δεν θες να μπλέξεις, όπως λες, καλύτερα πήγαινε στην Κύπρου και βγάλε την κάρτα κατευθείαν.

 

lefteri τη δευτερα θα παω να βγαλω την καρτα,και μπηκα στο site της τραπεζας κυπρου να δω τι χρειαζεται και λεει αυτο: ανεξάρτητα από τον τρόπο που θα κάνετε την αίτησή σας, εάν δεν έχετε άλλη συνεργασία με την Τράπεζα Κύπρου, θα παραλάβετε την κάρτα από κατάστημα της Τράπεζας, όπου πρέπει να προσκομίσετε επιπλέον τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

- Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

- Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ, κ.λπ)

- Βεβαίωση αποδοχών από εργοδότη

Εγω ηξερα οτι χρειαζεται μονο η ταυτοτητα,το εκκαθαριστικο τι ακριβως ειναι?

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

lefteri τη δευτερα θα παω να βγαλω την καρτα,και μπηκα στο site της τραπεζας κυπρου να δω τι χρειαζεται και λεει αυτο: ανεξάρτητα από τον τρόπο που θα κάνετε την αίτησή σας, εάν δεν έχετε άλλη συνεργασία με την Τράπεζα Κύπρου, θα παραλάβετε την κάρτα από κατάστημα της Τράπεζας, όπου πρέπει να προσκομίσετε επιπλέον τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

- Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

- Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ, κ.λπ)

- Βεβαίωση αποδοχών από εργοδότη

Εγω ηξερα οτι χρειαζεται μονο η ταυτοτητα,το εκκαθαριστικο τι ακριβως ειναι?

 

Εκκαθαριστικό από την εφορία.. δήλωση εισοδήματος δηλαδή .. έστω αντίγραφο του E9.

ΑΦΜ, έχεις; ή όχι ;;

αν έχεις ΑΦΜ αλλά δεν έχεις κάνει ποτέ φορολογική, παίρνεις από την εφορία μία βεβαίωση που το πιστοποιεί αυτό ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

με prepaid eurobank μπορεις να κανεις αγορες σε καταστηματα του εξωτερικου

 

σε περίπτωση που παρέλθει η ημερομηνία λήξης μιας προπληρωμένης κάρτας, το υπόλοιπο που ενδεχόμενα υπάρχει δεν χάνεται, ακόμα και αν δεν είναι διαθέσιμο μέσω e-banking -πρέπει κάποιος να κάνει μία επίσκεψη σε ένα κατάστημα της τράπεζας και να ζητήσει μεταφορά υπολοίπου σε μία νέα κάρτα ή στον λογαριασμό του αν δεν θέλει άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ονομαστικο επιτοκιο τραπεζας 16% για αναληψη μετρητων απο πιστωτικη.

 

πχ Αν βγαλω 100€ θα δωσω 116€ στην τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Ονομαστικο επιτοκιο τραπεζας 16% για αναληψη μετρητων απο πιστωτικη.

 

πχ Αν βγαλω 100 θα δωσω 116 στην τραπεζα?

 

Ξέχασες έναν σημαντικό παράγοντα

Το επιτόκιο που αναφέρεις είναι ετήσιο

Άρα θα δώσεις 116 αν πληρώσεις μετά από έναν χρόνο.

Στην πραγματικότητα πληρώνοντας με μηνιαίες δόσεις θα δόσεις λιγώτερα (8,99 ευρώ με τον φόρο.)

Μην ξεχνάς να προσθέτεις και 0.6% κρατικό φόρο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας αν με την εθνοcash της εθνικης μπορω να κανω αγορες

μεσω ιντερνετ?? να πω οτι ειναι κάρτα μισθοδοσίας...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις αγορές με την ethnocash της Εθνικής , Εκτός αν τυχόν φέρει και σήμα visa ή Mastercard επιπλέον πρέπει να έχει και τον τριψήφιο κωδικό από πίσω .Η δική μου ethnocash δεν έχει τίποτα από όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας αν με την εθνοcash της εθνικης μπορω να κανω αγορες

μεσω ιντερνετ?? να πω οτι ειναι κάρτα μισθοδοσίας...

 

Ακόμη και σε κανονικό κατάστημα τυχερός θα είσαι αν δεχτούν την Εθνοcash...πόσο μάλλον στο internet! :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να κάνω κι εγώ e-banking.

Είναι σχεδόν ίδια για όλες τις τράπεζες ή υπάρχει κάποιο καλύτερο με διαφορά;

Προτείνετέ μου παρακαλώ, αν ξέρετε, την καλύτερη περίπτωση, το πιο εύχρηστο, γρήγορο και με τον καλύτερο τιμοκατάλογο e-banking.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Θα ηθελα να ρωτησω..εχω μια χρεωστικη καρτα της κυπρου η οποια ληγει τωρα το 2010,εχω ομως να την χρησιμοποιησω κανα χρονο σχεδον και προφανως θα ειναι μπλοκαρισμενη...σε αυτην την περιπτωση θα μου εκδοθει καινουργια καρτα?Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να κάνω κι εγώ e-banking.

Είναι σχεδόν ίδια για όλες τις τράπεζες ή υπάρχει κάποιο καλύτερο με διαφορά;

Προτείνετέ μου παρακαλώ, αν ξέρετε, την καλύτερη περίπτωση, το πιο εύχρηστο, γρήγορο και με τον καλύτερο τιμοκατάλογο e-banking.

Ευχαριστώ!

 

μεταξύ των Πειραιώς, Κύπρου, Αγροτικής, Eurobank και Alphabank που εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά .. το καλύτερο μακράν είναι της Πειραιώς..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Θα ηθελα να ρωτησω..εχω μια χρεωστικη καρτα της κυπρου η οποια ληγει τωρα το 2010,εχω ομως να την χρησιμοποιησω κανα χρονο σχεδον και προφανως θα ειναι μπλοκαρισμενη...σε αυτην την περιπτωση θα μου εκδοθει καινουργια καρτα?Ευχαριστω!!

 

δεν ειναι μπλοκαρισμενη. Θα σου στειλουν την καινουρια 1 μηνα πριν ληξει αυτη που εχεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες έναν σημαντικό παράγοντα

Το επιτόκιο που αναφέρεις είναι ετήσιο

Άρα θα δώσεις 116 αν πληρώσεις μετά από έναν χρόνο.

Στην πραγματικότητα πληρώνοντας με μηνιαίες δόσεις θα δόσεις λιγώτερα (8,99 ευρώ με τον φόρο.)

Μην ξεχνάς να προσθέτεις και 0.6% κρατικό φόρο.

 

Τσου!

Το επιτόκιο μπορεί να μεταφράζεται σε ετήσιο αλλά είναι ημερήσιο. Χωρίζουν το χρόνο (αν θυμάμαι καλά) σε 300 μέρες και το επιτόκιο που αναλογεί π.χ. στο 16%. Τελικά αυτά που θα πληρώσεις είναι περισσότερα των 16 Ευρώ που αναφέρεις +το φόρο. Την ακριβή φόρμουλα υπολογισμού δεν μας την είπαν ποτέ....

Άμα ήταν έτσι αγαπητέ Vasileios, δεν θα φούσκωναν οι κάρτες!!! :wacko:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Τσου!

Το επιτόκιο μπορεί να μεταφράζεται σε ετήσιο αλλά είναι ημερήσιο. Χωρίζουν το χρόνο (αν θυμάμαι καλά) σε 300 μέρες και το επιτόκιο που αναλογεί π.χ. στο 16%. Τελικά αυτά που θα πληρώσεις είναι περισσότερα των 16 Ευρώ που αναφέρεις +το φόρο. Την ακριβή φόρμουλα υπολογισμού δεν μας την είπαν ποτέ....

Άμα ήταν έτσι αγαπητέ Vasileios, δεν θα φούσκωναν οι κάρτες!!! :wacko:

 

Προφανώς δεν θυμάσε καθόλου καλά , όπως εξάλου γράφεις

Εγώ εφάρμοσα ακριβώς την φόρμουλα των τραπεζών πριν απαντήσω , Ευτυχώς οι γνώσεις μου οικονομικών είναι πιστοποιημένες από ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά .

Πάντως αν έχεις άλλο τρόπο υπολογισμού , συγκεκριμένο και όχι με υποθέσεις, θα είμουνα πολύ χαρούμενος να τον ακούσω . Αλλά με ΤΣΟΥ, διάλογο δεν κάνουμε .

Παρεπιπτόντος Το επιτόκιο είναι ετήσιο αλλά υπολογίζετε μηνιαίως , Και όχι ημερησίως όπως αναφέρεις . Τον μηνιαίο λοιπόν υπολογισμό ακολούθησα και εγώ.

Στους όρους τις πιστωτικής σου κάρτας θα βρείς το συγκεκριμένο παράδειγμα υπολογισμού που χρησιμοποίησα. Άρα η τράπεζα έχει ανακοινώσει τους όρους

Το ποτέ που γράφεις πιθανόν αναφέρετε , στο ότι δεν τους διάβασες ποτέ, και για αυτό δεν μπορούν να κάνουν τίποτα οι τράπεζες. Μόνος σου πρέπει να διαβάσεις τους όρους συναλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να κάνω κι εγώ e-banking.

Είναι σχεδόν ίδια για όλες τις τράπεζες ή υπάρχει κάποιο καλύτερο με διαφορά;

Προτείνετέ μου παρακαλώ, αν ξέρετε, την καλύτερη περίπτωση, το πιο εύχρηστο, γρήγορο και με τον καλύτερο τιμοκατάλογο e-banking.

Ευχαριστώ!

 

Προσωπικά έχω δοκιμάσει Πειραιώς, Eurobank και Alpha.

Κατα τη γνώμη μου καλύτερο είναι της Πειραιώς. Αλλά πες μας τις τράπεζες με τις οποίες συνεργάζεσαι περισσότερο γιατι φαντάζομαι δεν θα αλλάξεις τράπεζα μόνο για το e-banking της ...

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ των Πειραιώς, Κύπρου, Αγροτικής, Eurobank και Alphabank που εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά .. το καλύτερο μακράν είναι της Πειραιώς..

 

Προσωπικά έχω δοκιμάσει Πειραιώς, Eurobank και Alpha.

Κατα τη γνώμη μου καλύτερο είναι της Πειραιώς. Αλλά πες μας τις τράπεζες με τις οποίες συνεργάζεσαι περισσότερο γιατι φαντάζομαι δεν θα αλλάξεις τράπεζα μόνο για το e-banking της ...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κύρια τράπεζα μου είναι η Eurobank αλλά έχω και λογαριασμούς ή κάρτες ως κύριο ή πρόσθετο μέλος σε:

Πειραιώς, Citibank, Αττικής, Εμπορική, Εθνική, Γενική, Ελληνική, FBB και Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Προς το παρόν η μόνη μου απαίτηση είναι να μπορώ να μεταφέρω μικροποσά σε λογαριασμό τρίτου σε διάφορες τράπεζες για αγορές από ιδιώτες μέσω ίντερνετ.

Όταν εξοικειωθώ με το προϊόν πιθανόν να κάνω και άλλα πράγματα, που δεν ξέρω ακόμα ποια μπορεί να είναι.

Πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου είπαν ότι με 5€ από οποιοδήποτε κατάστημά τους παίρνω κωδικούς και ξεκινάω το winbank άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ των Πειραιώς, Κύπρου, Αγροτικής, Eurobank και Alphabank που εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά .. το καλύτερο μακράν είναι της Πειραιώς..

 

+1 για την Πειραιώς:up:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δε συνηθίζεται πλέον να σε χρεώνουν οι τράπεζες για το internet banking, αλλά το winbank τα αξίζει τα λεφτά του! :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...